Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet Uzun Yol Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Jeansque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhabalar, yine ve yeniden aklımdaki bazı sorular için siz değerli forum üyelerinin fikirlerine ihtiyacım var.
    Temmuz 2 gibi Elazığ çıkışlı önce Adana sonrasında ise Mersine geçmeyi planlıyorum.

Aklımdaki sorulara gelecek olursak. Motosiklet ile ilk uzun yolculuğum olacak. Bir gün içerisinde 40 km'den uzun sürüş yapmadım bu beni sizce çok zorlar mı? Yani motosiklet ile gitmem şart değil ancak ben kendim için de bir değişiklik olsun istiyorum. Motosikleti geçen yıl Nisan ayında 8700 km'de aldım şu an 12.000 km'ye yaklaştı yani çok fazla tecrübem de yok. Sizce yine de motosiklet ile yola çıkayım mı?

İkinci soruma gelecek olursak, malumunuz üzere yanımda kıyafet, ayakkabı vb.. ürünler götürmem gerekecek. İnternet üzerinde gayet uygun fiyata şöyle bir çanta https://www.hepsiburada.com/cakard-d...C4%B0Z%20STORE buldum. Bu çantayı artçı kısmından nasıl sağlam bir şekilde sabitleyebilirim? Motosikletim NS 200 arkada 50 litrelik de dandik Maxem bir çanta var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Jeansque adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, yine ve yeniden aklımdaki bazı sorular için siz değerli forum üyelerinin fikirlerine ihtiyacım var.
    Temmuz 2 gibi Elazığ çıkışlı önce Adana sonrasında ise Mersine geçmeyi planlıyorum.

Aklımdaki sorulara gelecek olursak. Motosiklet ile ilk uzun yolculuğum olacak. Bir gün içerisinde 40 km'den uzun sürüş yapmadım bu beni sizce çok zorlar mı? Yani motosiklet ile gitmem şart değil ancak ben kendim için de bir değişiklik olsun istiyorum. Motosikleti geçen yıl Nisan ayında 8700 km'de aldım şu an 12.000 km'ye yaklaştı yani çok fazla tecrübem de yok. Sizce yine de motosiklet ile yola çıkayım mı?

İkinci soruma gelecek olursak, malumunuz üzere yanımda kıyafet, ayakkabı vb.. ürünler götürmem gerekecek. İnternet üzerinde gayet uygun fiyata şöyle bir çanta https://www.hepsiburada.com/cakard-d...C4%B0Z%20STORE buldum. Bu çantayı artçı kısmından nasıl sağlam bir şekilde sabitleyebilirim? Motosikletim NS 200 arkada 50 litrelik de dandik Maxem bir çanta var.
    40 km den uzun sürüş yapmamanız bir motosiklet sürücüsü için ilginç.
    Elazığ Adana arası tahminim 500 km vardır.
    Ben gidecek olsam sabit 90 - 100 km hızla molalarıda katarsam 7 veya 7.5 saatte tamamlarım. İstersem 6 saattede giderim .
    Size bir tavsiyede bulunayım. Şehirler arası ve uzun yol , şehir merkezlerindeki trafikte sürmekten daha güvenlidir ve keyiflidir.
    Benim en nefret ettiğim şehir merkezlerinden geçmektir.
    Arka seleyede istediğin çantayı bağlayabilirsin. O senin yeteneğine kalmış 😀 Çantayı tutturmak için ucu çengelli lastiklerden al.
    Jeansque bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Dun itibariyle 16 gunluk 3300km suren gezimi tamamladim, ilk gun 617km yapmisim ki oldukca yorucuydu benim icin, diger gunlerde ise gidecegim yere gore 48-310km arasinda degisiyordu. Kisiye, motosiklete, yola, trafige gore degisir yorgunluk meselesi.

Canta icin ise, ben 3 canta ile ciktim yola. Ekteki fotograftaki gibi bagladim cantalardan birini, linkini verdiginiz cantayi topcase ile beliniz arasina
    baglarsaniz isinizi gorur diye dusunuyorum.

tommygun, erensel ve Jeansque bunu beğendiler.

Ben totalde 3-4 haftalık ve 150-200 km tecrübeyle, tek oturuşta sadece en fazla 20 km gitmişken tereddüt ve korkudan kurtulup İstanbul - Ankara git gel yapmıştım. Yukarıda da dendiği gibi şehir içinden çok daha rahat ve keyifli. Ama önemli birkaç püf noktası öğrendim.

1) Bol mola, "aa yorulmuyorum hadi devam" dedikten sonra ilk molamı 2.5-3 saat sonra vermiştim. İndiğimde dayak yemiş gibi olduğumu farkettim. Az titreşimli bir motorum olmasına rağmen ellerim durduğu yerde uyuşukluk-karıncalanma benzeri bir his veriyordu. Acemilik sebebiyle gidonu fazla sıkmanın da etkisi var tabii. Bence 1-1.5 saatte bir ufak mola verilmeli.

2) Kulak tıkacı olmazsa olmaz, şehir içinden çok daha fazla rüzgar gürültüsü oluyor ve bir süre sonra kafa kazan gibi oluyor.

3) Bol su, baş ağrısı yapıyor yoksa.

4) Dümdüz otobanlardan ziyade daha virajlı, dar, tercihen güzel manzaralı yolları tercih etmekte fayda var. İlk bir iki saatten sonra (vay be yoldayım hissi geçince yani) sıkıcı olabiliyor.

Onun dışında tabii ki lastik basıncı, yağ vb. rutin kontrolleri aksatmamak lazım. Uzun lafın kısası cekinmeye gerek yok, eğer şehir içinde sürüşünüzden kaynaklı bir problem yaşamadıysanız uzun yolda da olmaz. Ama tabii ki her şey daha yüksek hızda olacağı için asla rehavete kapılmadan, maksimum dikkatte gidilmeli.
    vakdag, tecrube0 ve Jeansque bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Dikkate alacağım hepsini.

Motosikleti
    falcon flash 100
    1 - Kesinlikle motosiklet ile git.

2 - Şehir içinde kullandıysan şehir dışında daha rahat kullanırsın.

3 - Yanına su al her durduğunda susamasan bile bir iki yudum iç.

4 - Sağ şeridin ortasından git şeridin sağından gitme yoksa seni bulunduğun şeritte geçmeye çalışırlar.

5 - Emniyet şeridini kesinlikle kullanma çünkü kamyonlardan düşen parçalar oluyor aniden önüne çıkıyor ya çarpar düşersin yada normal şeride geçerken ezilirsin.

6 - 200 cc lik bir makine her yola gider rahat ol.

7 - Duruma göre mola vermekten çekinme gerekirse 5 dakikada bile mola ver. Uzun yola çıkmam uzun saatler durmadan motosiklet süreceğin anlamına gelmez.

8 - Eşyaları mümkün olduğunca sıkı bağla gereksiz hiç bir şey alma.
    tecrube0 ve Jeansque bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

4 - Sağ şeridin ortasından git şeridin sağından gitme yoksa seni bulunduğun şeritte geçmeye çalışırlar.

5 - Emniyet şeridini kesinlikle kullanma çünkü kamyonlardan düşen parçalar oluyor aniden önüne çıkıyor ya çarpar düşersin yada normal şeride geçerken ezilirsin.

7 - Duruma göre mola vermekten çekinme gerekirse 5 dakikada bile mola ver. Uzun yola çıkmam uzun saatler durmadan motosiklet süreceğin anlamına gelmez.

Teşekkür ederim yorumunuz için.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    tecrübe edinmek için güzel bir fırsat, acele etme ve sık mola ver. Yola çıkış ve varış saatlerini çok gece trafiğe kalmayacak şekilde ayarla malum motosikletlerin far düzenleri ekstra müdahale etmediyseniz çok güçlü olmuyor bu da risk teşkil eder, lastik tamir spreyi bulundur.
    Jeansque bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    En kullanmayacağınız malzemeleri lastikle bağlayacağınız çantaya, lazım olacak eşyaları topcase'e koyun. O çantayı söküp takmak bende cinnete sebep oluyor. Bir de bağladıktan 3 5 dakika sonra sağa çekip kontrol edin, yamuluyor, tekere doğru sarkıyor bazen. Olmadıysa farklı teknikle bağlarsınız.

Bir de ben bagaj lastiğine ekstra olarak en son bir tur yelkende kullanılan halatla güzel bir düğüm eşliğinde bağlıyorum. Lastiklerin patlama, çıkma ihtimaline karşılık. Şehir içinde 100 150km mesafelerle birkaç kez uzun yol demosu yaptım. Ben de yakında bir başlık açar püf noktaları rica ederim deneyimli arkadaşlardan.
    Jeansque bunu beğendi.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Hocam napın edin kulak tıkacı alın bi kutu. Benzincilerde olabiliyor. Müzik marketlerde de bulabilirsiniz. 500km yol yaptım tıkaçsız, sonra 2 gün kulağım çınladı. Güzel bir tecrübe değil. Çanta olarak da feyizoğlu'ndan yan çantalar almıştım. Selenin altından bağlanan türden. Onunla sorun yaşamadan ist-ankara yaptım. Kamp rotalarına da gittim.
    Jeansque bunu beğendi.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Kulak tıkacı önerisi olan var mı?
    Jeansque bunu beğendi.

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kulak tıkacı önerisi olan var mı?
    https://www.motomax.com.tr/motosafe-tour-11141 Bundan kullanıyorum, son derece memnunum ama Race modelini tavsiye ederim. O daha da çok kesiyor sesi.
    Jeansque bunu beğendi.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    3M'in çok kullanımlı sünger kulak tıkaçları var hem kulağı acıkmıyor hem de çok güzel sesi kesiyor.

Gece yolculuk yapacaksan kesinlikle kış günü giyindiğin gibi giyin oralar nasıldır geceleri bilmiyorum ama benim muğla-ankara arasında gece o kadar kalın giyinmeme rağmen çok fena titredim soğuktan. 150 km de bir dur hem yakıt alırsın hem de 5 dk kadar vücudunu dinlendirirsin. Sıcaktan asfalt erimişse sakın erimiş yerden gitme. Birde yanında kesinlikle 1 lt yada daha fazla su bulundur.
    Jeansque bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

200 cc ile nereyere gidiyorsun? en fazla bakkala gidilir. (ironidir)

ama birazdan 1000cc altı uzun yol yapılmazcılar damlar...
    gurcanozturk, Jeansque ve nagoddogan bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3M'in çok kullanımlı sünger kulak tıkaçları var hem kulağı acıkmıyor hem de çok güzel sesi kesiyor.

Gece yolculuk yapacaksan kesinlikle kış günü giyindiğin gibi giyin oralar nasıldır geceleri bilmiyorum ama benim muğla-ankara arasında gece o kadar kalın giyinmeme rağmen çok fena titredim soğuktan. 150 km de bir dur hem yakıt alırsın hem de 5 dk kadar vücudunu dinlendirirsin. Sıcaktan asfalt erimişse sakın erimiş yerden gitme. Birde yanında kesinlikle 1 lt yada daha fazla su bulundur.
    Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Tecrübem pek olmadığı için gündüz yola çıkmayı düşünüyorum. Yani sabah 6 gibi Elazığ'dan yola çıkıp, öğlen 2-3 gibi Adana'da olmayı planlıyorum. Birkaç gün Adana'da kaldıktan sonra Mersin'e geçeceğim. Dönüşte de yine önce Adana sonra Elazığ yapmayı planlıyorum. Tabi şansıma olur da yağmura denk gelirsem ne yapacağımı planlamadım şimdilik

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Asla gece yolculuğu yapma.

Yola uykunu almış. Dinlenmiş olarak çık.

Üşümeyecek şekilde giyin.
    Eldivenle mont arasından hava girmesin.

Ya da atlet ve fanilanı belinin içine koy.
    Hava girmesin donarsın.

** Selenin üstüne Memory Foam bir yastık koy ve lastik vs ile seleye sabitle. **

Bu en önemlisi.
    Yoksa 50 kmden sonrası zulüm olur .
    Jeansque bunu beğendi.

Motosikleti
    NC750X-DCT
    Gece gitme, sabah erkenden yola çık. Güneş kavurmaya başlamadan ne kadar yol alırsan o kadar az yoruyor yolculuk. Yukarda da denildiği gibi bol bol mola ve su takviyesi yap. Arada çikolata, kuruyemiş bişeyler atıştır.
    Ana yoldan şimdilik çıkma. Ara yollar insanı çok yorabiliyor ve yolun durumunu bilmiyorsun. 500 km yolda sürekli viraj yapıp sağdan soldan ne gelecek diye sürekli takip edersen o yol bitmez. İleride zaman kısıttı olmadan, kamp atabileceğin keyif turu yaparsan ara yollardan rota oluşturursun. 5-6 defa uzun yol yaptım. Motosiklet sorun çıkarmadığı sürece sorun edecek bir şey olmuyor.
    Bir de önden şöyle 100-150 km gibi bi rota yap. Popon bi alışsın yassılaşmaya Günlük sadece 40 km'lik tecrübe popon için yetersiz.
    Jeansque bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ben yola çıkacak olsam muhtemelen sabah 4 gibi çıkarım yerde buz olacak kadar (5 derece ve altı) soğumuyorsa hava. Zaten bildiğim yerlerde gezeceğim için daha güneş doğmadan tanıdığım, bildiğim yerlerden çıkarım. Benim için güneş doğmaya başlamadan İzmit'i çıkıp feribota kadar geldiysem ya da körfezi dolaştıysam iyidir. Evden çıkarken hafif bir kahvaltı etmişimdir zaten. Güneş doğarken de manzarası güzel bir yere çeker bir şeyler atıştırır molaların birini aradan çıkartmış olurum.

Batan ya da yükselen güneşe karşı yol gitmeyi sevmiyorum, güneş tepedeyken insanın gözünü daha az alıyor açıdan dolayı. Ama günbatımları gözümü zorluyor, bu sebeple manzara bir yerde sağa çekip güzel fotoğraflar çekiyorum genelde.
    Jeansque bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    100 cc motosikletimle yaptığım gezilerden çıkardığım sonuca göre küçük hacimli motosiklet ile gündüz Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde gecede Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde sürüş daha güvenli.

Çünkü gündüz sürün dediğim bölgelerde yollarda inşaat çalışması çok ve otomobil trafiği nispeten az.

Gece sürün dediğim bölgelerde yol kalitesi diğer bölgelere nazaran daha iyi. Gündüz otomobil trafiği çok ve otomobiller yollarda ki en büyük tehlike.

Otomobil sürücülerinin genellikle tecrübesi az iki veya üç şeritli yolda siz sağ şeritteyken arkanıza gelip yol istiyor. Sen emniyet şeridine çık bana yol ver diyor selektör yapıyor olmadı tamponu dayıyor. Ben bu durumda süratimi daha da düşürüyorum olmadı durma derecesine kadar yavaşlayınca bin bir küfürle sol şeride geçip solluyor. Boş yolda sol şeride geçmeyi becerip sizi sollayamıyorlar.

Bir çoğu otomobil sürerken bir de telefonla oynuyor. Gece otomobil trafiği daha az olduğu için bu bölgeler gece daha emniyetli bence.

Gece veya gündüz kamyon, tır sürücüleri beni hiç sıkıştırmadı. Uzaktan görünce sol şeride geçiyor geçtiğine iyice emin olunca tekrar sağ şeride giriyor. Tecrübeleri çok olduğu için trafiği daha iyi okuyorlar. Tek sorun bazen rüzgarları oluyor. Korna çalıp selektör yapanı hiç görmedim.
    Jeansque ve Osm@n bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    2017'de ilk kez uzun yola (İstanbul-Edremit) çıkacağım zaman biraz gerilmiştim ben de.
    İlk uzun yolum mümkün olduğunca kısa olsun diye Yenikapı-Bandırma feribotu ile yolu kısaltmıştım. Çok da gerek yokmuş ama yine böyle yolu kısaltacak bir şey varsa faydası olur.
    70-80kmh ile giderim demiştim, o iş öyle olmuyormuş. Zaten daha yorucu oluyor o kadar yavaş gitmek.

Lakin hiç 40km'den fazla sürmemek biraz garip geldi bana.

İlk bir kaç gününde günde 500-600km yapmaya çalışma. Bişey olacağından değil, bir gör önce durumu belki hiç hoşuna gitmeyecek.
    Konaklama planını da ilk günden 400km veya 200 km yapabilecek gibi alternatifli yap mümkünse.
    Özellikle ilk saatlerde herhang bir şeyin gazına gelme. Konforlu hissettiğin maksimum hızda - eğer o hızda etrafı seyredebiliyorsan o şekilde 2-3 saat gidip sonra durum değerlendirmesi yap.
    Molalarda su içmeyi unutma, o sırada susadığını hissetmesen de her molada su içme ezberin olsun.
    Jeansque bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)