Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

1000 lira altındaki montların korumaları hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Herkese Merhaba

Prohel alaska mont aldım montun dirsek korumaları dirsek altlarında kalıyordu yukarıya dikmek için çıkardığımda üzerlerinde CE onayında 2005 yazdığını gördüm.İmpatec korumalarda 2014 yazıyor sastecler 2012 ydi sanıyorum.

Kafama takılan şey şu bu aldığımız montların incecik korumaları gerçekten işe yarıyor mu ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    ne kadar ince olursa olsun adı üstünde koruma
    hiç olmamasından kat kat iyidir
    espresso ve tecrube0 bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    teknik detayları bılmıyorum ancak kasırga genc e katılıyorum.

su an aldıgım mont 800 lıra cıvarına satılıyor. bu mont oncesı ekıpmansız bınıyordum.

2bin lira da verecek durumum yok. hıc olmamasından ıyıdır bence.
    espresso, HRider, Kural [ Z ] ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese Merhaba

Prohel alaska mont aldım montun dirsek korumaları dirsek altlarında kalıyordu yukarıya dikmek için çıkardığımda üzerlerinde CE onayında 2005 yazdığını gördüm.İmpatec korumalarda 2014 yazıyor sastecler 2012 ydi sanıyorum.

Kafama takılan şey şu bu aldığımız montların incecik korumaları gerçekten işe yarıyor mu ?
    Hangi durumda dirsek altinizda kaliyor? dirsekleriniz duz iken asagida kalmasi normal olmali. Dirsekleriniz kirik kaldeyken dirseklerinize denk gelmeli.
    tecrube0 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi durumda dirsek altinizda kaliyor? dirsekleriniz duz iken asagida kalmasi normal olmali. Dirsekleriniz kirik kaldeyken dirseklerinize denk gelmeli.
    Dikişlerinde hata var sanırım dirseklerim kırıkken de düzkende aşağıda kalıyor .Biraz yukarıya alıp iple tutturdum .İçindeki astar dönüyor sanırım .Sağ kolda sorun yok sorun sol kolda .

Muhakkak ise yarar. Ancak gonul ister ki hepimiz korumali deri ceket giyelim. Benim kafami karistiran surtunme aninda korumasiz bir deri ceketle korumali bir cordura ceketin korumasi arasindaki fark, dusmede muhakkak korumali ama surtunmede deri sanirim daha mukavemetli olur.
    tecrube0 bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Korumalarınız zırh gibi de olsa montlarınız, pantolonlarınız en kaliteli marka da olsa mont içi ruhsat,sigara,telefon ve pantolon cebi içi anahtar,çakmak vs kaza anında sizi yaralayacak etkenlerdir. Tabi ki en ekonomik mont bile montsuzluktan iyidir. Yazlık bir mont ile soluma düştüğümde (Sürüklenme yok) mont iç cebimdeki ruhsat, sol kol içiyle sol kaburgam arasında kalarak beni yaraladı. Sol kolumun içi morardı ve çok uzun sürdü geçmesi, sol kaburgalarımdan 1-2'si çatladı. Bir diğer kazamda da sürüklenme esnasında motosiklet kotu cebi içindeki anahtarlar pantolunu parçaladı, bacağımı da az biraz kanattı.
    emenyasin ve espresso bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Korumalarınız zırh gibi de olsa montlarınız, pantolonlarınız en kaliteli marka da olsa mont içi ruhsat,sigara,telefon ve pantolon cebi içi anahtar,çakmak vs kaza anında sizi yaralayacak etkenlerdir. Tabi ki en ekonomik mont bile montsuzluktan iyidir. Yazlık bir mont ile soluma düştüğümde (Sürüklenme yok) mont iç cebimdeki ruhsat, sol kol içiyle sol kaburgam arasında kalarak beni yaraladı. Sol kolumun içi morardı ve çok uzun sürdü geçmesi, sol kaburgalarımdan 1-2'si çatladı. Bir diğer kazamda da sürüklenme esnasında motosiklet kotu cebi içindeki anahtarlar pantolunu parçaladı, bacağımı da az biraz kanattı.
    Ben de kaza yaptığımda sürtünme ile revit montum hasar görmedi, sürtünmeye dayandı ama sağ iç cepte duran ruhsat yüzünden sağ tarafımdaki kaburgalarım ağrıdı günlerce. Zaten ceplerimde bir şey taşımayı sevmezdim, ruhsat da unutmayayım diye hep montun iç cebinde tutuyordum, artık ruhsatı da her zaman yanımda taşıdığım küçük çantamda taşıyorum. Motora binerken de içinde cüzdan, anahtar, ıvır zıvır olan çantamı sele altı bagaja atıp devam ediyorum, inerken de alıyorum. Birden fazla çanta kullanmayıp hep tek çanta kullanınca herhangi bir şeyi unutma gibi olay da olmuyor, tek bir çantayı alıp çıkınca her şey içinde oluyor.
    emenyasin, tecrube0 ve tommygun bunu beğendiler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ben de düşünüyorum bazen bunu, cepte güneş gözlüğü, bıçak, cüzdan, ruhsat, telefon, anahtar, disk kilidi bir dolu eşyaya geziyorum ya da sırt çantası olunca - genelde oluyor- çantaya atıyorum ama çanta da sırtta oluyor. Her türlü sıkıntı yani.

Topcase'in olması da sıkıntı olmaması da. Yakıştırabilirsem ATK'nin tam siyah 50 litreliğini alacağım sonbaharda. İleride enduro, touring alırsam ona kesin yakışır en azından.

Motosikleti
    Çok geçmiş olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:55 ----------

Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de düşünüyorum bazen bunu, cepte güneş gözlüğü, bıçak, cüzdan, ruhsat, telefon, anahtar, disk kilidi bir dolu eşyaya geziyorum ya da sırt çantası olunca - genelde oluyor- çantaya atıyorum ama çanta da sırtta oluyor. Her türlü sıkıntı yani.

Topcase'in olması da sıkıntı olmaması da. Yakıştırabilirsem ATK'nin tam siyah 50 litreliğini alacağım sonbaharda. İleride enduro, touring alırsam ona kesin yakışır en azından.
    Ben bu sıkıntılar olmasın diye topcase aldım. Görünüşü pek hoş değil ama iş görüyor
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Korumalar dandik yada zayıf geldi ise tech90 dan level2 korumalar alıp kullanabilirsiniz. Ben şu aralar hem göğüs hem omurga hemde omuzları koruyacak zırh arayışı içerisindeyim ama pek bulamadım. Ya omuzlar yok yada göğüs kısmı

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Korumalar dandik yada zayıf geldi ise tech90 dan level2 korumalar alıp kullanabilirsiniz. Ben şu aralar hem göğüs hem omurga hemde omuzları koruyacak zırh arayışı içerisindeyim ama pek bulamadım. Ya omuzlar yok yada göğüs kısmı
    Ben Knoxun file olan body armorunu kullanıyorum. Hayvan gibi göğüs koruması var çelik yelek gibi, dev gibi sırt ve omuz dirsekler cabası ve tshirt gibi rahat. Kışın mont içi yazın tshirt altı üstü istediğin gibi giyiyorsun. Motomaxdan almıştım bakmanı tavsiye ederim. Bence bu işteki en iyi koruma firması genel kapsamda.
    emenyasin ve tecrube0 bunu beğendiler.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Green Arrow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Knoxun file olan body armorunu kullanıyorum. Hayvan gibi göğüs koruması var çelik yelek gibi, dev gibi sırt ve omuz dirsekler cabası ve tshirt gibi rahat. Kışın mont içi yazın tshirt altı üstü istediğin gibi giyiyorsun. Motomaxdan almıştım bakmanı tavsiye ederim. Bence bu işteki en iyi koruma firması genel kapsamda.
    Bu mu ?

https://www.motomax.com.tr/knox-urba...=tr&h=655fab1b

Ben buna bakıyordum daha çok https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...or-Jacket-0002
    tecrube0 bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Monttaki korumaların bir ömrü var mıdır? Benim montu 2017'de almıştım, almadan önce de 6 ay mağazada depoda beklemiş olsa 2016 model sayılır, yani 5 yıllık olmuşlar, değiştirmek gerekir mi?
    tecrube0 bunu beğendi.

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Koruma üzerinde yazan ce 2005 vs gibi ibareler, yazılı olan yılda çıkmış olan Ce onay koşullarına uygun olduğunu belirtiyor. Yani en1621-1 2012 yazıyorsa 2012 yılında belirlenen şartlara göre onaylanmıştır. Mesela yıllara göre test etme metotları değişiyor. Yapılan Arge çalışmaları sayesinde birkaç yılda bir reform gerçekleştiriyorlar. Atıyorum eskiden düz bir demirle 10 kn luk bir değer ölçüt alınıyor ise şimdi oval bir demir ve 25kn luk bir değer baz alınıyor testi geçebilmesi için. Değerleri tamamen salladım gerçek bilgiler wikipedia da bulunuyor. En onaylı koruma olması caizdir. Zaten hepsi bir yere kadar koruyor. Belli bir limitten sonrası çıkık kırık kas zedelenmesi kaçınılmaz.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok özel ürünler var, tabi çok özel fiyatları da var.
    Fakat montlar nispeten düşük süratlerde düştüğümüzde dirsek, omuz kırılmasını önlemek için var, sırt koruması için ise ayrı bir sırt koruması alıp kullanmak daha mantıklı zaten.
    Sürtünme hadisesinde ise çıplak vücutla asfaltta sürtünmektense en az 10 metre derinizin zemine temasını engeller en kötü mont.
    Dolayısıyla evet çok önemli mont mevzusu ama yüksek süratlerde pek de bir önemi kalmıyor. Deri tulum vs. giyen racing tayfası otobanda 100 metrede sürüklenebilir ama en ufak bir bariyer veya benzeri şeye çarptığınızda tulumda sizi ölümsüz yapmıyor.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet benim ki Urbane modeli. Sizin attığınız ürün güvenli ancak pratiklik konusunda sınıfta kalır. Giy çıkar ve kenara koy işinde o korumalar biraz zahmetli. Benim attığım sırt çantasına bile rahatlıkla sıgıyor rahat katlandıgı için ve görüntüsü hiç kaba değil. Ancak şuan fiyatlar çok yüksek o yüzden rahatlıkla alında diyemiyorum açık konuşmak gerekirse.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CF Moto 250 NK-A
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese Merhaba

o dediğin korumalar takunya terlik malzemesi gibi bir şey.
    SASTEC veya IMPACTEC olsa elbette daha iyi olur ama hiç yoktan iyidir.
    bunlarda darbe anında sertleşme, öncesinde yumuşak kalma bir durum yok.
    her zaman aynı kıvamda. imkan olursa ilerde haricen satılan IMPACTEC korumalardan alıp değiştirirsiniz.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    CE "conformité européenne"nin (Fransızca "Avrupa uygunluğu" anlamına gelen) kısaltması olarak okunur. Bir ürün üzerindeki CE işareti, o ürünün üreticisinin veya ithalatçısının ilgili AB mevzuatına uygunluğunu onayladığını ve ürünün Avrupa Ekonomik Alanı'nın (EEA) herhangi bir yerinde satılabileceğini gösterir .
    Koruyucu malzemelerin genel özellikleri;
    -Köpük
    -Hafızalı Köpük
    -Silikon
    -Sert Plastik
    -Visko elastik

En1621-1 Tüm vücut için olan koruyucular(Sırt, omurga hariç)
    En1621-2 Sadece omurga ve sırt için olan koruyucular

Yapılan araştırmalara göre, kullanılan kumaş tiplerine göre motosiklet ekipmanlarının ana özelliği kemik kırılmalarını engellemekten çok sürtünmeyi engelleyerek açık yara olmuşmamasını sağlamak.
    Yani darbe emici koruyucular olsa bile kemik kırılması yaşanıyor ancak sürtünmeden dolayı oluşabilecek hasarları daha aza indiriyor. O yüzden özel kumaşlar ve dikiş metotları var. En kötü koruyucu bile hiç giymemekten iyidir.
    Instagram: Ekremalp85
    Youtube: Ekrem Alp

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    hiç olmamasında iyidir
    misal gerizekalı insanlar kask takmıyor halbuki kafasına plastik bidon bile geçirse hiç olmamasından iyidir internette birçok test yapılmış video var gerçi tiktok çekmekten böyle şeyleri araştırmıyorlar çünkü kafalarının içinde çüçük kadar bile olsa beyin yok
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)