Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Şüpheli İlan İspiyon Timi (ŞİİT)

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,

Motor bakarken sürekli plakadan sorgulama yapıp saçma sapan şeylerle karşılaşmaktan, "apaçilik yapılmamıştır, yorulmamıştır" diye kakalanmaya çalışan motorların tek teker TikTok videolarının ayyuka çıkmasından bıktım. İzninizle "bana garip geldi" "Allah Allah bir saçmalık var gibi" "ulan şu alacağım motorun piyasasını düşüreyim" gibi suçlamalarla değil, KM-hasar sorgulamalarıyla, videolarla, fotolarla kanıtlı bir şekilde şüpheli ilanların ispiyonlandığı bir arşiv kurmak istiyorum. Böylece hem yeni motor bakan benim gibiler her motor için 20-30 lira sorgulamalara harcamaz, hem de belki bu arkadaşları huylarından vazgeçiririz.

Lütfen düşünemediğim, ilan sahiplerini mağdur edecek, ayıp bir tarafı olduğu kanaatindeyseniz söyleyin.

Günahsız olarak ilk taşı atıyorum:

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...24606793/detay

"Km si orjinaldir..
    Hırpalanmamış temiz bi makina.."

Gördüğünüz gibi 43.300 km'de. KM-muayene sonucuna göre 2005 model motor 2014'te muayeneye girdiğinde 9 yılda 12.984 km yol yapmış. Olsun, olabilir.

https://ibb.co/ccnGYJK

Kazasız makinemizi hasar kaydındaki işlemi sorgulattığımızda ise 2013 yılında 35 bin km'de olduğunu görüyoruz.

https://ibb.co/85dNgCC
    tommygun, espresso, frustrated ve 6 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı JK5F adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Motor bakarken sürekli plakadan sorgulama yapıp saçma sapan şeylerle karşılaşmaktan, "apaçilik yapılmamıştır, yorulmamıştır" diye kakalanmaya çalışan motorların tek teker TikTok videolarının ayyuka çıkmasından bıktım. İzninizle "bana garip geldi" "Allah Allah bir saçmalık var gibi" "ulan şu alacağım motorun piyasasını düşüreyim" gibi suçlamalarla değil, KM-hasar sorgulamalarıyla, videolarla, fotolarla kanıtlı bir şekilde şüpheli ilanların ispiyonlandığı bir arşiv kurmak istiyorum. Böylece hem yeni motor bakan benim gibiler her motor için 20-30 lira sorgulamalara harcamaz, hem de belki bu arkadaşları huylarından vazgeçiririz.

Lütfen düşünemediğim, ilan sahiplerini mağdur edecek, ayıp bir tarafı olduğu kanaatindeyseniz söyleyin.

Günahsız olarak ilk taşı atıyorum:

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...24606793/detay

"Km si orjinaldir..
    Hırpalanmamış temiz bi makina.."

Gördüğünüz gibi 43.300 km'de. KM-muayene sonucuna göre 2005 model motor 2014'te muayeneye girdiğinde 9 yılda 12.984 km yol yapmış. Olsun, olabilir.

https://ibb.co/ccnGYJK

Kazasız makinemizi hasar kaydındaki işlemi sorgulattığımızda ise 2013 yılında 35 bin km'de olduğunu görüyoruz.

https://ibb.co/85dNgCC
    mit te falan staj mı gördün
    since 1987

Motosikleti
    MT-09 SP
    2008 Model ve öncesi racing makinelerin kilometreleri 3-4 yıldır 60 bini geçmiyor. Bu olayın geyiğini ilk 2016 yılında duymuştum. Sahibindende 60 bin km üstü SS yok falan diye. Yıllardır bu böyle. Eski model racing bu sebeple ülkemizde alınmamalı.

2005 Model bir motosiklet sadece sezonda 6 ay boyunca her hafta 200km kullanılsa, 16 yılda 77 bin km yapıyor. Bu en iyi ihtimal. Yaz sezonunda otobana çıkıp 200 km gazlayan, 200 kmyi bir günde yapanlar var bu motorlarla. Yani baktığın zaman kmsi en düşük az kullanılmış bir motorun 70 binlerde olması lazım. Asıl olması gereken ise 120-130 bin km. Eski model araçlarda neden km sahtekarlığı yapılıyor konusu ise insanların belli bir kmden sonra araca ölü olarak bakmasından dolayı. Öyle bir güruh var ki 10 bin km üstü motosiklete ölü muamelesi yapıyor ve almaktan kaçınıyor. Sıfır alıp 10 bin olunca satıp tekrar sıfır alanlar var. Daha motor yeni yeni açılmaya başlarken satıyorlar.

2015 Model R1, R6, 600rr gibi motosikletler bile 40bin kmlere yaklaşmışken 2005 model motorun 43 binde olması baya hayali bir olay. Bence boşuna paranızı ve enerjinizi harcamayın bu konuda. Hesap kitap bilen aklı başında insanlar bu kmlerin orijinal olmadığını bilmesi lazım.

KM sahtekarlığı olayı ne zaman biter konusu ise, 50 yıl sonra Avrupa ülkeleri refahına ulaşırsak, ortalama bir motosikletin sıfırı (MT-07) 10 bin lira olduğunda.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Vay anasini,seytanin aklina gelmez kilometresinin dusuruldugu!

2016 africa nin kilometresini nasil dusurebilirim arkadaslar ? Mumkun mu ?

Cok kilometre oldu,elimde kalacak yoksa !

Satarken kesinlikle bilgi verecegim tabiki..

Haklısınız, ama ben artık bu sahtekarlık seviyesine veya ya haberim yoktu ayaklarına veya herkes yapıyor kardeşim düzenine gelemiyorum. 70 bin kilometrede motoru da alabilirim o sorun değil. Ama el insaf yahu. Böyle izleyecek miyiz?

Veya geçenlerde köprüde hayatını kaybeden motorcu arkadaşın motorunu efendi efendi sürdüğünü iddia ederek ilana koymasına hiç mi kızmıyorsunuz? O motorun ciddi alıcısı olsanız, motorun gerçekte nasıl kullanıldığından haberdar olmak istemez misiniz? Ben de diyorum ki gören, bulan, kanıtlayan koysun ortaya, yapalım şurada bir arşiv, alıcı baksın bilgi sahibi olsun, kazıklanmasın, satıcı da seve seve fiyatını düzgün çeksin, bilgiyi doğru versin.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Allah hepimize imkan versin de bu ülkede 2. el hiçbir şey almayalım. Kolpacı, madrabaz, şerefsiz bir güruh olduk. Hani bir geyik vardır "Batının tekniğini aldık, kültürünü almadık" diye, teknik konusunda ne durumda olduğumuz ortada. Keşke kültürünü, ahlakını da alsaymışız. Utanmadan bir de 70.000 TL fiyat biçmiş ilan sahibi, tövbe estağfurullah.
    Mr.wind, espresso ve biseduda bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    ben 1 yılda hiç motosiklete binmedim,yaptığım km 3500 ordan hesap edin artık.biraz alınacak motoru yakından incelemeyle ve satıcıya sorulan sorularla yapılan km öğrenilir aşağı yukarı.
    hadi biz bir şekilde taklaya gelmeyebiliriz,gelebilirzde ama olan garibana olur hiç bilgisi olmayan anlamayana yazık işte.diycek bişe yok

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2008 Model ve öncesi racing makinelerin kilometreleri 3-4 yıldır 60 bini geçmiyor. Bu olayın geyiğini ilk 2016 yılında duymuştum. Sahibindende 60 bin km üstü SS yok falan diye. Yıllardır bu böyle. Eski model racing bu sebeple ülkemizde alınmamalı.

2005 Model bir motosiklet sadece sezonda 6 ay boyunca her hafta 200km kullanılsa, 16 yılda 77 bin km yapıyor. Bu en iyi ihtimal. Yaz sezonunda otobana çıkıp 200 km gazlayan, 200 kmyi bir günde yapanlar var bu motorlarla. Yani baktığın zaman kmsi en düşük az kullanılmış bir motorun 70 binlerde olması lazım. Asıl olması gereken ise 120-130 bin km. Eski model araçlarda neden km sahtekarlığı yapılıyor konusu ise insanların belli bir kmden sonra araca ölü olarak bakmasından dolayı. Öyle bir güruh var ki 10 bin km üstü motosiklete ölü muamelesi yapıyor ve almaktan kaçınıyor. Sıfır alıp 10 bin olunca satıp tekrar sıfır alanlar var. Daha motor yeni yeni açılmaya başlarken satıyorlar.

2015 Model R1, R6, 600rr gibi motosikletler bile 40bin kmlere yaklaşmışken 2005 model motorun 43 binde olması baya hayali bir olay. Bence boşuna paranızı ve enerjinizi harcamayın bu konuda. Hesap kitap bilen aklı başında insanlar bu kmlerin orijinal olmadığını bilmesi lazım.

KM sahtekarlığı olayı ne zaman biter konusu ise, 50 yıl sonra Avrupa ülkeleri refahına ulaşırsak, ortalama bir motosikletin sıfırı (MT-07) 10 bin lira olduğunda.
    Üzülerek ben de aynısını yapacağım büyük ihtimalle. 10.000 km altındaki motosikletler azıcık aksesuarlıysa neredeyse sıfır fiyatına satılıyor. Satar 2 3 koyar, gerekirse başka bir motosiklete alışmaya uğraşmamak için gider sattığımın sıfırını yine alırım. Hem de metal yorgunluğuyla uğraşmam, rodaj yaparken kendimi dizginlediğim bir reset dönemi olur. Bunun normali alıp 2 3 sene, en az 30 40 bin km binip motosikleti hatim ettikten sonra satmak ama o zaman da ölücülerin eline düşüyorsun.

Ha bunu ne zaman yapmam, yapmamalısın, yapmamalıyız. 1000 cc üstü ölümsüz bir enduro makine almışımdır, evladıma bırakmak gibi bir düşüncem vardır çürüyene kadar binerim. Ama Mt ile bunu yaparsam alırken kur yüzünden ettiğim zarar kadar satarken de ölücüler yüzünden zarar ederim.

Bir tanıdık 11 senedir her sene yeni model çıkmaya yakın arabasını satarak 3 5 kuruş ekleyerek yeni çıkan modelini alıyor, böylece 20.000 bakımı vs. gibi ağır bakımlara girip masraf etmiyor. O verdiği üç beşi de böylelikle aslında vermemiş oluyor.

Şüpheli ilan için Mt-07 ve R25 gruplarında 2 dakika gezseniz yeter. Adam motosiklet 13.000 km, zerre hata yok diye satıyor. Önceki sahibi ruhsatını atarak ben bunu 15.000'de sattım bir de kazada şu parçaları değiştirdim diyor. Km'yi düşürüp satan onun bunun evladı da seni mahkemeye vereceğim diye tehdit ediyor adamı

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Benim MT07 ABS 2015 model, daha 18.000 küsur kilometrede. Kapalı garajda, özel ısıl aralıkta, nemsiz ortamda, üzeri kapalı, altında nem alıcı ünite ile, deposu tam dolu, amortisör yağlarından hidroliklerine kadar yılda bir keyfe keder değişimleri ve bakımı yapılan, neredeyse hiç kullanılmayan, kullanıldığında motor çalışma sıcaklığına gelmeden gaz açılmayan ama motosikletin hakkı yenmeden kullanılan, diğer MT07 kullanıcılarının dahi kullandıklarında "abi bu başka birşey olmuş" dedikleri, neredeyse hiç kullanılmamış lastikleri iki yılda bir değişen bir motosiklet.

Şimdi ben bunu satmak istesem, ilana koyduğumda ne yazmalıyım ki karşımdaki adam inansın onu düşünüyorum

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dostum zaten ikinci el motosikletlerde o km sayacı hiç 50 60 bini geçmiyor ama hiç. hala 10-15-20 yıllık motorun o km'lerde olabileceğini düşünen varsa dolandırılsın bi zahmet o akılla.

evet gerçekten o km'lerde belki de daha az km'de bildiğiniz motosikletler olabilir ama istisnalar kaideyi bozmaz.
    ilanlara baktığımızda motosikletlerin %90'ının kaç yaşında olursa olsun 50-60 bini geçemedeğini görüyoruz. kandırmayalım birbirimizi.
    10 ay önce aldığım sıfır motosiklet 12 bin km oldu yapmayın etmeyin.
    ilk motorumla 1-2 yılda 15 bin km yaptım. önceki motorum pulsar desen 2 yılda 23-24 bin km yaptım. yani geçin o 10 15 yaşında 50-60 bin km'li ilanları yok öyle birşey.

gerçekten o km'lerde motoru olan adam da piyasa fiyatına satmaz zaten. sırf bu mide bulandırıcı şerefsiz haysiyetsiz satıcılardan dolayı gittim ikinci el 600'lük 1000'lik parasına 250'lik aldım. iyi ki de almışım. bu leş insanlara 5 kuruş kaptırmam. daha önce kimin altından geçtiği hangi ustaya gittiği belli olmayan mala güvenip onbinlerce lira veren adama da şaşarım. ha ilk sahibidir bütün bakımları yetkili serviste kayıtlıdır o ayrı tabi. o motorlar da biraz fiyatlı oluyor piyasada.

Alper600RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    KM si yüksekten korkmayacaksın aga km si düşükten korkacaksın. Benim motor 15 model 650f dun 60 bin bakımına soktum
    mattiadestro bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Muayene tarihi geldiğinde o güne kadar yaptığı kilometreyi atıyorum 30-40.000 yaptıysa 5.000 ne geri düşürüyorlar , 6 senede 100.000 olacak motor kayıtlara göre 10.000 de neyi ispat edecen..

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mit te falan staj mı gördün
    Kod adı (nick) bilem MI5 acanı gibin bikere.
    KTM DUKE 250 ABS - 2016

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    bilmediğimden sormak istiyorum,
    1- 2005 model bir aracın neden 2014 sonrası kaydı var?
    2- Sms harici nereden resimdeki gibi detaylı değişen bilgisi öğrenebiliriz?
    3- Değişen bilgisi yazılırken km tam küsüratlı yazılmıyor mu? Direk 35000 yazmışlar kaza olduğunda küsüratsız 35000'de olması çok zor gibi geldi

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Şunu diyebilirim iş yerinde suzuki inazuma sahipi bir arkadaşimiz var ve gercekren motoru halen 20 bin km de kullanmiyo kapali otoparkda her ay ucretinide oder cok temiz makine simdi satmaya kalksa kimse inanmaz ama var oldun mu oluyo 🤗
    Tapi km düşürenlerin orani daha fazla bence.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Açıkçası ilan paylaşıp yapmak yerıne alacağı motorun ilanını paylaşanlarınkini analiz yapmak daha saglıklı olur.

İlk konu mesajı harici yazıyorum, benım arkadaşımda hem HD hem R25 var. HD i net bilmesem bile senede artistlik amacı ile en fazla 1-2 bin km kullanmıştır.

Ancak forumun yarısına göre yılda 6 binden az km yapan adam dolandırıcı, simdi bu adam ilan acsa muhtemel bu konu başlıgındakı gıbı bır durum olusur.

O nedenle en basta da dedıgım gıbı alınacak motoru incelemek daha mantıklı olacaktır.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    1998 model thurderace var bende.. avatarimda var..
    50 binde daha..
    Satmaya kalksam dolandırıcı olurum öyle mi?
    İmkansız demeyin,çoğunluğu derseniz amenna..
    Nasil bu kadar eminim ,önceki sahipleri bla bla..
    Önceki sahipleri yok.. ilk biziz.. ondan eminim.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1998 model thurderace var bende.. avatarimda var..
    50 binde daha..
    Satmaya kalksam dolandırıcı olurum öyle mi?
    İmkansız demeyin,çoğunluğu derseniz amenna..
    Nasil bu kadar eminim ,önceki sahipleri bla bla..
    Önceki sahipleri yok.. ilk biziz.. ondan eminim.
    Abi böyle motosikletler tabii ki mümkün, hala garajında 0km tofaş saklayan bile var. Hadi motosiklet hobi olsun az kullanılsın, araba ulaşım amaçlı kullanılıyor daha büyük oranla ama çevremde 30 yaşında 30.000 kmden düşük arabalar var. Fakat genele vurunca imkansız denilenler, bunu artık o motosikletin hastası olan, karşısına koyup izlemek için alan adam başarabilir. Ya da garajında 3 4 tane motosiklet vardır, değiştire değiştire kullanıyordur. Büyük olanı çok çıkarmıyordur da şehir içinde pcx'iyle falan geziyordur belki, anca öyle bu kadar az kmler yapılabilir.

23 yaşında motosiklet, yılda 2000km ayda 160 km, haftada 25km eder düz hesap. Haftada 25 km kullanacaksam neden 1000'lik bir yarış motosikletine bineyim ki? Ha Avrupa'daki gibi sadece track day'lerde kullanılıyordur. Piste çekiciyle, nakliyeyle gidiyordur olur. İstanbulun herhangi bir yerinden İstanbulparka git gel bile ortalama 100km vardır. On motosikletten dokuzunun kmsi ile oynandığı garanti 2010'dan düşük modellerde.

Ben hesap yapıyorum günde 100km'den iş günlerinde ayda 2000 km sırf zorunlu git gel yapacağım. Hiç mi yok benim gibi olan; herkesin işi, okulu evinin dibinde mi? Her sabah Avrupa yakasından Gebze'ye, Tuzla'ya giden bu motosikletler hiç satılmıyor mu? Daha 100.000 üstü ilan görmedim neredeyse.

Bir de yeni akım olarak rektefiye sonrası km'yi sıfırdan saymaya başlayanlar, ilana öyle yazanlar, arayınca anca ötenler var. O kadar km yapınca bir tek piston gömlek eskiyor sanki motosiklette.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim motosikletim 2016 model, son bir senedir iki Bodrum git-gel hariç km yapmadı. 32.000km'de. Basit hesap senede 6.400, ayda 533, günde 17km yapmış. (Normalde işe gidip gelmekte kullanıyordum, o da günlük 40km yapıyor - İstanbul için mantıklı; günde 100km yapmak için epeyi şehir dışında yaşıyor veya çalışıyor olmak gerekir. Büyük şehir, olmaz değil ama standart sayamayız...)

Mesaj atan herkesin eline sağlık ama arkadaşlar ben bu konuyu ne km oyunlarını tartışıp birbirimize ağlamak için açtım, ne de baktığım ilan üzerine vur la vur yapmak için açtım. Benim gördüğümü başkası görmez belki, atlar, canı yanar, hiç olmadı kandırılmış hisseder, başkasının gördüğünü ben görmem beni düdüklerler. El ele verip bir şeyler yapalım deneyelim dedik ama gördüğüm kadarıyla genel perspektifimiz ağlama duvarı ile "padişahım çok sıra oluyor köprüde ikinci adamı da köy lütfen" arasında. Neyse ben kendi halinde takılırım eş dostla birbirimizi bilgilendiririz. İyi satışlar.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)