Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yarı Açık, Çene Açılır Kask Mevzusu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Selamlar abiler,

Kapalı "full face" kasklara sahibim, herhangi bir üşengeçlik göstermeksizin istisnasız her mesafeye mont, eldiven ve kask ile gidiyorum. İşim evime 2 km uzaklıkta, sabah doğrudan işe, dönerken de biraz dolanayım diyerek 4-5 km yol yaparak eve gidiyorum. Şehir içi, şehir dışı hız limitlerine dikkat ederim, falan. Özetle kendimi yarı açık veya çene açılır kask almak için ikna etmeye çalışıyorum

Günlük 10 km, yarım saat ve yalnızca şehir içinde kullanmak üzere; bu fikrimi gerçekleştirmeli miyim? Değerli yorumlarınızı esirgemeyiniz lütfen.

Saygılar..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    domicik 400 ug

buyrun yarı açık alırsanız başınıza gelecek ihtimallerden biri bu. gelir demek değil ama ihtimal.
    ben çene açılır kullanıyorum çünkü gözlük kullanan biriyim.
    full-facede gözlüğü çıkartman zorunda kalıyorsun ama çene açılırda çeneyi açıp kaskı takıyorum ve o şekil çıkarıyorum hiç gözlüğe dokunmadan.
    motordan indiğinde veya durduğunda veya ne bileyim markete gittiğinde çeneyi açıyorsun ki baya da rahatlıyorsun.
    caberg duke 2 var bende sharp testinden 5 almış kask. daha kalitelileri de vardır elbet ama ben memnunum.

hiçbir zaman da çenesi açık şekilde motor kullanmadım kullanmayacam. karar sizin
    espresso bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben de yıllardır full face kask kullanıp kaskı yere vuracak şiddette hiç kazası olmamış biri olarak acaba çene açılır kask mı alsam diye düşünüyorum. Gerçi ben şanssız adamım, çene açılır kask aldığım hafta kesin ciddi bir kaza yaşar, patates olurum.
    espresso ve levend84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    çok yanlış bir düşünce bence bu.
    isterseniz 30 yıl başınıza gelmesin o ihtimaline olma şansı dahi vermek hata.
    attığım videoda adam diliyle üst dişlerine dokunuyor eminim ki üst dişleri kırıldı. bu bile başlı başına iğrenç bir şey. hayatın boyunca dolguyla dolaşmak zorundasın demek.

ilk okulda öndeki 2 dişimden birinin yarısını kırmıştım orada dolguyla dolaşıyorum. o dolgu genelde 5 yılda düşüyor.
    yaşım 26 totalde 3-4 kez yaptırdım.
    düşünemiyorum birden fazla dişim kırık olsaydı ve hepsine dolgu yaptırmış olsaydım. ilkokuldan beri ısırarak elma yemiyorum ahaha.
    onun dışında bence çene açılır alıp sürerken çene kapalı sürmekte bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster

buyrun yarı açık alırsanız başınıza gelecek ihtimallerden biri bu. gelir demek değil ama ihtimal.
    ben çene açılır kullanıyorum çünkü gözlük kullanan biriyim.
    full-facede gözlüğü çıkartman zorunda kalıyorsun ama çene açılırda çeneyi açıp kaskı takıyorum ve o şekil çıkarıyorum hiç gözlüğe dokunmadan.
    motordan indiğinde veya durduğunda veya ne bileyim markete gittiğinde çeneyi açıyorsun ki baya da rahatlıyorsun.
    caberg duke 2 var bende sharp testinden 5 almış kask. daha kalitelileri de vardır elbet ama ben memnunum.

hiçbir zaman da çenesi açık şekilde motor kullanmadım kullanmayacam. karar sizin
    Gozluk kullanmaniz kapali kask kullanmamak icin bahane degil ki, ben de surekli gunes gozlugu takarim kaskin icine.

Otopark karanlik oldugu icin otoparktan cikinca takiyorum onu da yolun ortasinda giderken tek elle takiyorum bi gun yapiscam yere ama du bakalim.
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gozluk kullanmaniz kapali kask kullanmamak icin bahane degil ki, ben de surekli gunes gozlugu takarim kaskin icine.

Otopark karanlik oldugu icin otoparktan cikinca takiyorum onu da yolun ortasinda giderken tek elle takiyorum bi gun yapiscam yere ama du bakalim.
    sonuçta full-face halinde kullanıyorum açık kullanmıyorum. alırken de sharp testinin 5 olduğunu görerek almıştım. bence bu çene açılır kaska olan eleştirlerin bir çoğu çene açılır alıp çene açıkken kaza yapanlar ve kullananlar.
    kazam da oldu direkt kafayla girmiştim bir açılma söz konusu olmadı çene kısmında
    espresso bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Herşey olasılıktır. Günde 5km kullanan biri için risk, günde 50km kullanana göre daha az olabilir. Ama bu demek değil ki risk yok. Biri riskli, biri güvenli durumu yok ortada. İkisi de riskli, biri daha az riskli durumu var.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Motosikleti
    MT-09 SP
    Vizörü kapandığında neredeyse full face kask gibi gözüken, vizörü çenenin alt kısmına kadar uzanan çene kısmı açık kasklar var, çok istiyorsanız onlardan alınabilir.
    Vizörsüz açık olanlar da var. Bu tarz kask takanın kendi canına kastı vardır ve kendine yapabileceği en büyük kötülüğü yapıyordur bana göre. Tek kaza senaryosu düşüp çeneyi vurmak değil ki. Geçen yıl hafriyat kamyonunun tekerleğinden fırlayan ufacık taş arabanın ön camını haşat etti. O an motosikletle seyir ediyor da olabilirdim. Mermi gibi gelen taş açık kask takmış insanı öldürebilir bile. Kapalı kasktan sekip gider muhtemelen. Snell testinde havalı tüfekle vizöre ateş ettikleri bir test vardı. Markalı ve sertifikalandırılmış full face kasklara bu konuda güvenilebilir.
    espresso bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Bin türlü rezilliğini çekerim kapalı kaskı yine takarım.
    1996furkan, espresso ve levend84 bunu beğendiler.

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Dostum birazdan bununla alakalı bir konu açacağım fakat hazır görmüşken belirteyim yaklaşık 2 saat önce bir kurye abimiz 60 kmh ile bir kaza yaptı kafasında dediğin gibi çene açılır kask vardı ki kaza esnasında kapalıymış kaskının vizoru uçmuş çene aparatı paramparça olmuştu. Yoldan ambulans çevirip hastaneye kaldırdık umarım açıklayıcı olmuştur.
    HRider bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ben xmax sürüyorum. Motoru almadan önce scotter rahat iş bir tane scooter kaskı alırım biner giderim diyordum. Motoru alıp ehliyet ve ekipman toplama mevzuları tamamlanana kadar binmedim. O arada baktım ki ekipman olayı öyle değilmiş. Fullface kask almıştım, Nolan N87 kask ile çok rahat ettim.
    yaklaşık 40-50 ile giderken kaza yaptım, ben sağ şeritten giderken emniyet şeridinde giden dev gibi (tek hatırladığım kocaman, neredeyse benim kadar tekerleği vardı) zırhlı araç ile yanyana çarpıştım. Sağ tarafım 2 ay ağrıdı, bir tek köprücük kemiği kırığı ile atlattım, biraz da ezikler yüzünden ağrıdı ama kafada fullface kask ve ayağımda uzun korumalı botlara kadar tam ekipman giymemiş olsaydım kesin daha fazla hasar alacaktım. Kaskımın da vizörü çizilmiş ve ön kısmında hasar vardı sadece. Tabi kask görevini yapıp beni koruyup işlevini tamamladı. Scooter nasıl olsa deyip yarı açık kask alsaymışım çenem dağılmış olabilirdi.

Şimdi de yeni kask bakıyorum, sürerken kesinlikle kapalı tutarım ama benzinlikte vb. kısa süreli duraklamalarda en azından çeneden açıp biraz rahatlarım, kask giy çıkar derdim olmaz deyip caberg duke 2 alma niyetindeyim. Çeneden açılabilir kasklar arasında testlerden 5 yıldız almış olanların en uygun fiyatlısı bu. Herhalde kazada çene kısmının kilidinin açılması olasılığı olsa testlerde ortaya çıkardı diye düşünüyorum.
    levend84 ve 1996furkan bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Cok fazla sey yazmaya gerek yok,kapali kask alin dert yok tasa yok,daha guvenli...
    Digerinde risk daha buyuk

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    çene açıkken 50km/h ile kaza yaptım, motor ve kask pert oldu, benim burnum dahi kanamadı. kafa üstü düştüm çünkü

Kask almaya karar verdim ama ikiye bölünmüş durumdayım. Ya çok beğenip ilgimi çeken kaskı alacağım (çene açılır) yada biraz daha az beğenmiş olduğum full face kaskları alacağım kararsızım.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Andrei216 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kask almaya karar verdim ama ikiye bölünmüş durumdayım. Ya çok beğenip ilgimi çeken kaskı alacağım (çene açılır) yada biraz daha az beğenmiş olduğum full face kaskları alacağım kararsızım.
    Çene açılır kask alırken olabilecek en güvenlisini, tabi bütçe de önemli bu konuda, almak gerek. Çok dandik ucuz kaskların çene açılma mekanizması kaza anında açılma tehlikesi olabilir, bu yüzden testleri geçmiş sertifikaları olan ürünlere bakmak lazım.

Tam kapalı kasklarda kaza anında bozulup açılacak mekanizma olmadığı için tabi ki daha güvenli.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Gözlükler 4,25 miyop. Cahillik dönemimde(2002-2003) ki o zaman yolda kaskla gezen motosiklet sürücüsü pek göremezdik, çene açılır kask kullanmışımdır. O kaskla birkaç kazam da olmuştur ve beni de korumuştur, lakin şimdiki aklım olsa o zaman da kesinlikle kullanmazdım. O dönem haricinde kesinlikle tam kapalı kask haricinde kask kullanmadım, size de tavsiye etmem.

recaip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2 defa kaza gecirdim, ikisinde de ful face shark spartan carbon kask vardi.
    ikisinde de darbeyi cenenin sag tarafindan aldim, kaskin disi deformo oldu ama kafada kisa sureli bir zonklama disinda birsey yoktu
    sonra gittim ayni kasktan bir tane daha aldim.
    hizim ise birinde 40km digerinde ise 60km bile yoktu.
    cene acilir kask olsaydi ve o anda cene kismi acik olsaydi yada yarim kask olsaydi, simdi pipetle besleniyor olurdum.
    hicbir kuvvet bana kasksiz, cene acilir kask ile yada yarim kaskl ile motor kullandirtamaz.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Şimdi buraları okuyunca farkettim de, bu çene açılır kaskları sürüs sırasında çene kısmını açarak kullanan mı var? Öyle bir şey mi var? Aman haa.
    Ben bu çeneden açılır kaskları kısa süreli duraklamalarda falan çeneden açarım kaskı hemen kafamdan çıkarmaya gerek kalmaz anlamında kullanılıyor sanıyordum. Sürerken çene açılır kaskların açık kullanıldığı gibi bir şey anlayınca dehşete düştüm.
    Çene açılır kask tehlikelidir dendiğinde ben kaza sırasında bu mekanizma kırılıp çene kısmı açılır anlıyordum. Hiç çene açık sürmek gibi güvensiz bir durum aklıma gelmemişti. Yapmayın, sürüş sırasında kapalı dursun, kapalı halindeyken zaten güvenlik testlerinden geçmiş kasklarda bu mekanizma kendi kendine açılmaz tam kapalı kask gibi korur.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi buraları okuyunca farkettim de, bu çene açılır kaskları sürüs sırasında çene kısmını açarak kullanan mı var? Öyle bir şey mi var? Aman haa.
    Ben bu çeneden açılır kaskları kısa süreli duraklamalarda falan çeneden açarım kaskı hemen kafamdan çıkarmaya gerek kalmaz anlamında kullanılıyor sanıyordum. Sürerken çene açılır kaskların açık kullanıldığı gibi bir şey anlayınca dehşete düştüm.
    Çene açılır kask tehlikelidir dendiğinde ben kaza sırasında bu mekanizma kırılıp çene kısmı açılır anlıyordum. Hiç çene açık sürmek gibi güvensiz bir durum aklıma gelmemişti. Yapmayın, sürüş sırasında kapalı dursun, kapalı halindeyken zaten güvenlik testlerinden geçmiş kasklarda bu mekanizma kendi kendine açılmaz tam kapalı kask gibi korur.
    Yine de yapısal olarak illâ ki aynı malzeme ve üretim kalitesinde tam kapalı kasklar kadar sağlam olmayacaktır. Ben de zinhar açık veya modüler kask kullanmam, kapalı iyidir...
    espresso bunu beğendi.

jumping jack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tiger900 gt
    Yarı açık kask mevzusu gerçekten sakat iş.
    Ama çene açılır kaskların kullanım kolaylığı da var tabi. Kısa süreli duraklama da aç kaskı havalan, motora bindin kapatarak devam. İki tane fullface kaskım olmasına rağmen bende bir çene açılır kask istiyorum bu sebepten. Paraya kıyıp güvenlik sertifikaları tam kendini kanıtlamış iyi bişeyler almakta fayda var.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)