Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ABS-Lastik ilişkisi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar Nmax sahibiyim. Lastiklerin berbat durumda ve en ufak şerit değiştirdigimde parke etkisi yaratıyor en ufak sudan geçeyim motor inanılmaz kayıyor. Bizim orda dik bir yokuş var anayola bağlanan. Oradan ineyim dedim motor Hemen ABS yi devreye soktu orayı kaya kaya indim. Lastikler gerçekten berbat yol tutusum sıfır. Bu ay sonu lastik alacağım. Şimdi sormak istediğim 2 şey var.
    1)ABS devreye girmesinde lastiğin etkisi varmıdır(bence mantıken var)ama deneyimli arkadaşların fikrine ihtiyacım var
    2)Alabilecegim en iyi lastik hangisi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yol tutuşuna etkisi olan her şeyin ABS'nin devreye girmesine etkisi vardır, lastik, asfalt, sıcaklık, yol durumu, süspansiyon, fren kontrolü, vs.

O modele uygun lastikler hakkında çok bir tecrübem yok malesef.
    Ali Çimen bunu beğendi.

ChuckBerry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Merhaba, abs devreye girmesi hakkında çok üstün bilgilere sahip olmamamla birlikte lastik tutuşunun absnin erken veya geç devreye girmesine etki ettiğini biliyorum. Nmax’ i olan bir dostum hep city grip tercih ediyor gayet memnun. City grip ben de eski motorumda tercih ettim çok memnundum.

Alıntı ChuckBerry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, abs devreye girmesi hakkında çok üstün bilgilere sahip olmamamla birlikte lastik tutuşunun absnin erken veya geç devreye girmesine etki ettiğini biliyorum. Nmax’ i olan bir dostum hep city grip tercih ediyor gayet memnun. City grip ben de eski motorumda tercih ettim çok memnundum.
    Benim eski nmaxte City grip 2 vardı memnundum lakin Pirelli angel scooter çok ovuyorlar.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lastiğin tabi ki ABS'nin çalışma süreciyle ilişkisi var. ABS dediğin zaten "Anti lock braking system"'in açılımı, yani lastiğin kitlenmesinin önüne geçen bir sistem. Teker, frenleme ile lastiğin yol tutuşuna yetemeyince kitlenir. Yani lastiğin yol tutuşu ne kadar zayıfsa o kadar çabuk kitler, haliyle ABS o kadar çabuk müdahale eder. İyi bir lastik ABS'nin devreye girme zamanını en gerekli seviyeye çekecektir.

Tecrübe etmedim ama, Michelin City Grip 2'lerin scooterlar için pek revaçta ve olumlu yorum alan bir lastik olduğunu biliyorum.

Alıntı Blackeagletr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastiğin tabi ki ABS'nin çalışma süreciyle ilişkisi var. ABS dediğin zaten "Anti lock braking system"'in açılımı, yani lastiğin kitlenmesinin önüne geçen bir sistem. Teker, frenleme ile lastiğin yol tutuşuna yetemeyince kitlenir. Yani lastiğin yol tutuşu ne kadar zayıfsa o kadar çabuk kitler, haliyle ABS o kadar çabuk müdahale eder. İyi bir lastik ABS'nin devreye girme zamanını en gerekli seviyeye çekecektir.

Tecrübe etmedim ama, Michelin City Grip 2'lerin scooterlar için pek revaçta ve olumlu yorum alan bir lastik olduğunu biliyorum.
    Tam düşündüğüm gibi. Dediğim gibi E5 e bağlanan yol Allah'tan araba geçmiyordu. Oranın asfaltı zaten kaygan asfalt.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Yolun üzerine yağ döküldüğünü farzet lastiklerin yeni bile olsa frene dokunduğun an Abs devreye girer , lastiklerin aşınmışsa aynı şekilde abs sık sık müdahale edecektir..ayrıca yeni nesil motosikletlerde fren manetini çok hızlı çektiğinde veya bir tümsek yahut çukurdan geçerken amortisörler çok hızlı hareket ederse Abs çok hafif şekilde (tekerlekler kilitlenmese bile) müdahale eder...iyi lastik konusu bütçe meselesi , yüksek fiyatlı lastikler iyi yol tutar lakin genelde çabuk biterler.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yolun üzerine yağ döküldüğünü farzet lastiklerin yeni bile olsa frene dokunduğun an Abs devreye girer , lastiklerin aşınmışsa aynı şekilde abs sık sık müdahale edecektir..ayrıca yeni nesil motosikletlerde fren manetini çok hızlı çektiğinde veya bir tümsek yahut çukurdan geçerken amortisörler çok hızlı hareket ederse Abs çok hafif şekilde (tekerlekler kilitlenmese bile) müdahale eder...iyi lastik konusu bütçe meselesi , yüksek fiyatlı lastikler iyi yol tutar lakin genelde çabuk biterler.
    Parasında değilim isterse 6 ayda bitsin. Ama şerit değişirken şeritleri hissettirmesin istediğim gibi motoru yatirayim virajlarda olması gerektiği gibi gireyim. En ufak bi su birikintisinden gectigimde sıkıca gidona sarilma hissiyatı olusmasin. Kuru performansi üst düzey olsa ıslak performansi orta karar bir lastik bulmam lazım.
    espresso bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı canberkgry adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim eski nmaxte City grip 2 vardı memnundum lakin Pirelli angel scooter çok ovuyorlar.
    Scooterlar icin genelde bir kac marka/model oneriliyor.
    - Michelin City Grip/Winter Grip
    - Pirelli Diablo Scooter (Forza 250 stock lastik)
    - Pirelli Angel Scooter
    - Anlas'in da scooter modelleri var hatta eski scooterimda kullanmistim sanirim Winter Grip idi onun ismi de.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    lastik konusu açılınca hemen dikkatimi çekiyor.
    Benim 2016 model xmax'ın da üzerindeki orjinal lastikleri daha 7500km oldu ama 4 yıldan sonra değişse iyi olacak. zaten 2 yıldır motor en fazla 500km yol yapmıştır. Yaz gelip tekrar binmeye başlayınca lastik konularını gözden geçireceğim.

Çok yol yapmadığım için çabuk bitmesi benim için de dert değil, zaten lastik bitmeden yaşlanmış olacak. michelin city grip winter düşünüyorum bu yüzden. Varsın yazın da çabuk bitsin. Ama kışlık lastiği yazın kullanmanın lastiğin çabuk bitmesi dışında yol tutuşuna olumsuz bir etkisi var mı bilemedim henüz.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....kışlık lastiği yazın kullanmanın lastiğin çabuk bitmesi dışında yol tutuşuna olumsuz bir etkisi var mı bilemedim henüz....
    İstanbul da kurye arkadaşların motorunda yaz kış Anlas Winter görüyorum ya çok memnunlar yada söküp yazlığa geçecek bütçeleri yok , biraderin pcx de kışlık Anlas var yol tutuşu hakkatten çok iyi ön tekeri kitlemek için 4 parmak ciddi asılmak lazım , arkası kampana ben çok uğraştım kilitleyemedim , yalnız 100 km/s hızlarda bariz bir titreşim yapıyor kışlıklar , şehir içi ok ama uzun yola olmaz gibi..

Motosikleti
    MT-09 SP
    F/P Anlas tournee tavsiye edebilirim. Bütçe sıkıntı değilse Pirelli diablo scooter var. Scooter lastiklerinin babası ama nmaxe uygun ölçülerde var mı bilmiyorum. Xmax'e takanları görmüştüm.

ABS konusunda ise arkadaşlar gerekli açıklamaları yapmış. Lastiğin kaydığını anlayan ABS devreye girer. Ne kadar çok kayarsa o kadar devreye girer.

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Alabileceğiniz en iyi lastik, eğer bulabilirseniz Heidenau'dur..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)