Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ne olacak bu Japonların hali

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Merhabalar, bahsetmek istediğim şey Japonlardaki fiyat skalasının giderek yükselmesi. Bahsettiğim şey bozulan ekonomi,titanic falan değil. Bunlar zaten böyle, üstüne konuşmaya gerek yok. Hain Yamaha'cılardan asla değilim, Yamaha'nın bu sene yaptığını hiçbir marka yapmadı neredeyse kuru yaklaşık bir yıl boyunca hep alttan aldı adamlar, gelecek euro5 kasayla yaptıkları tüm güzellikleri kapatacaklar ama bir sonraki ay. R25 için ağustos tahmini fiyatım 62.000TL, burada kalsın bu. R25 zam alınca, R25 bile x Tl olmuş diyerek 2000 model binlik endurolara zam yapacaklar bu arada, direkt kökten piyasa etkilenecek. R25 motosiklet piyasasının tofaş bile 40bin TL olmuşudur.

Bahsettiğim şey, eskiden sarı siteye girip boş boş bakınınca japonlar bir alınabilir duruyordu, en pahalısı bile fiyat performanstı. Şu kadar çalışsam şunu alırım ya diyordun. İtalyanlar ve Avrupalıları alanlara da direkt elit bir gözle bakmak zorunda kalıyordun, motosiklete gerçekten keyif için binen adamlardı onlar benim gözümde.

Az önce forumda bir monster696 kullanan arkadaş gördüm, ulen be yok ki bir Ducatimiz diyerek girdim sarı siteye bir kez daha umutsuzca. Benim motosikleti satsam üstüne 3 5 kuruş koysam en temizini, hiç koymasam orta şekerini alıyorum. Hayatımda bir deneyim olsun, enduro, cruiser düşünüyordum yapımdan ötürü ama muhtemelen öncesinde bu ayarda bir şey alacağım kısa süreliğine de olsa. Hadi bu eski bir model, sıkıntı çıkaracak bir model falan filan. Neden africa twin, tenere, verysy fiyatına Triumph Tiger'a, Ducati Multistrada'ya ya da GS'e binmeyeyim ki? Servis hariç bana masrafı, eksisi ne? Yolda bırakmazlar herhalde, o kadar para verdik.

1000'lik motosiklete 200bin lira verecek kadar param varsa yılda 3 4 kere yaptırdığım bakımın bin TL fazla tutması bana ne kadar koyar? 100Km'de 2 litre benzin fazla yaksa benim hayatımda ne değişir? Bu seviyeye gelen bir insan bence çevrecilik dışında bunları düşünmemeli.

Şu an alamayacağım için bekara karı boşamak kolay mantığıyla mı bilmiyorum ama öyle bir bütçem olsa gidip de Kızılay dağıtmış gibi olmaya başlayan Nc veya Africa Twin'i almam muhtemelen. Ya da çok param olduğunda gidip BMW 8 kasaya, A8'e binmem Rolls royce, Bentley binerim. Ya da 5 kasaya bineceğime bir maserati alır tadını çıkartırım. O seviyeye geldiysem artık cidden keyif için kullanıyorumdur bu aleti ben. Yoksa emin olun bu forumda belki sadece %1'imizin o güçte, kapasitede bir motosiklete ihtiyacı var. O da şu an dünya turunda falandır muhtemelen. İyi gezmeler diliyorum kendisine.

Yanlış anlaşılmasın, Africa da, Tenere de, Kawasaki'nin yeşil oğlanı da mühendislik harikası motosikletler eleştirmek buradaki kimsenin haddine değil ama ne bileyim bana şu an bu bütçelerle Avrupa mallarına bakmamak biraz vizyon darlığı gibi geliyor. İlle de japon diyenler var, sebepleri ne, nasıl sıkıntılar yaşadılar? Eleştirel bir şekilde sormuyorum, bilmiyorum veya farkında değilim. Öğrenmek adına soruyorum. Yeni bir sürücüyüm fakat yaklaşık 10 yıldır piyasayı, gelen giden modelleri takip ediyorum. Gözden kaçırdığım, yanlış düşündüğümü düşündüğünüz bir konu varsa konuşalım, tartışalım.

[IMG][/IMG]
    Kinky Kylie bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tam bir uyanış konusu
    Kerem34_ bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Avrupa Birliği ülkelerine vergi indirimi söz konusu , orada üretilen modeller daha alt skalada oluyor.
    espresso ve Kerem34_ bunu beğendiler.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    2020 nc750x dct aldım mutlu mesut biniyorum.Fiyat önce baya fazla gelsi sindiremedim ama sonrasında bindikçe çok sevdim.iyiki almışım dedim.Bence fiyatı yükselsede yine fiyat performans motosikletidir.

MotoWrestler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz Etz 251,Kuba Rx9 100
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, bahsetmek istediğim şey Japonlardaki fiyat skalasının giderek yükselmesi. Bahsettiğim şey bozulan ekonomi,titanic falan değil. Bunlar zaten böyle, üstüne konuşmaya gerek yok. Hain Yamaha'cılardan asla değilim, Yamaha'nın bu sene yaptığını hiçbir marka yapmadı neredeyse kuru yaklaşık bir yıl boyunca hep alttan aldı adamlar, gelecek euro5 kasayla yaptıkları tüm güzellikleri kapatacaklar ama bir sonraki ay. R25 için ağustos tahmini fiyatım 62.000TL, burada kalsın bu. R25 zam alınca, R25 bile x Tl olmuş diyerek 2000 model binlik endurolara zam yapacaklar bu arada, direkt kökten piyasa etkilenecek. R25 motosiklet piyasasının tofaş bile 40bin TL olmuşudur.

Bahsettiğim şey, eskiden sarı siteye girip boş boş bakınınca japonlar bir alınabilir duruyordu, en pahalısı bile fiyat performanstı. Şu kadar çalışsam şunu alırım ya diyordun. İtalyanlar ve Avrupalıları alanlara da direkt elit bir gözle bakmak zorunda kalıyordun, motosiklete gerçekten keyif için binen adamlardı onlar benim gözümde.

Az önce forumda bir monster696 kullanan arkadaş gördüm, ulen be yok ki bir Ducatimiz diyerek girdim sarı siteye bir kez daha umutsuzca. Benim motosikleti satsam üstüne 3 5 kuruş koysam en temizini, hiç koymasam orta şekerini alıyorum. Hayatımda bir deneyim olsun, enduro, cruiser düşünüyordum yapımdan ötürü ama muhtemelen öncesinde bu ayarda bir şey alacağım kısa süreliğine de olsa. Hadi bu eski bir model, sıkıntı çıkaracak bir model falan filan. Neden africa twin, tenere, verysy fiyatına Triumph Tiger'a, Ducati Multistrada'ya ya da GS'e binmeyeyim ki? Servis hariç bana masrafı, eksisi ne? Yolda bırakmazlar herhalde, o kadar para verdik.

1000'lik motosiklete 200bin lira verecek kadar param varsa yılda 3 4 kere yaptırdığım bakımın bin TL fazla tutması bana ne kadar koyar? 100Km'de 2 litre benzin fazla yaksa benim hayatımda ne değişir? Bu seviyeye gelen bir insan bence çevrecilik dışında bunları düşünmemeli.

Şu an alamayacağım için bekara karı boşamak kolay mantığıyla mı bilmiyorum ama öyle bir bütçem olsa gidip de Kızılay dağıtmış gibi olmaya başlayan Nc veya Africa Twin'i almam muhtemelen. Ya da çok param olduğunda gidip BMW 8 kasaya, A8'e binmem Rolls royce, Bentley binerim. Ya da 5 kasaya bineceğime bir maserati alır tadını çıkartırım. O seviyeye geldiysem artık cidden keyif için kullanıyorumdur bu aleti ben. Yoksa emin olun bu forumda belki sadece %1'imizin o güçte, kapasitede bir motosiklete ihtiyacı var. O da şu an dünya turunda falandır muhtemelen. İyi gezmeler diliyorum kendisine.

Yanlış anlaşılmasın, Africa da, Tenere de, Kawasaki'nin yeşil oğlanı da mühendislik harikası motosikletler eleştirmek buradaki kimsenin haddine değil ama ne bileyim bana şu an bu bütçelerle Avrupa mallarına bakmamak biraz vizyon darlığı gibi geliyor. İlle de japon diyenler var, sebepleri ne, nasıl sıkıntılar yaşadılar? Eleştirel bir şekilde sormuyorum, bilmiyorum veya farkında değilim. Öğrenmek adına soruyorum. Yeni bir sürücüyüm fakat yaklaşık 10 yıldır piyasayı, gelen giden modelleri takip ediyorum. Gözden kaçırdığım, yanlış düşündüğümü düşündüğünüz bir konu varsa konuşalım, tartışalım.

http://<a href="https://www.hizlires...l.jpeg</a></a>
    Benim yaşım pek yetmez ama çocukluğumda hatırlıyorum çin furyasından önce piyasada planet,mz,jawa gibi motorların yanında japon motorlarıda bulunurdu ve alt segment motorları genelde japon scoterleri oluştururdu.Çin furyasının birden bire gelmesi, piyasayı domine etmesi Japon mallarında büyük bir fiyat artışına sebep oldu. O dönem japon motorları çok pahalı değildi diye hatırlıyorum ne yazık ki çin furyasından sonra fiyatları yükseldi ve günümüzde haline geldi artık japonların fiyat bakımından pek bir avantajları kalmadı.
    Kerem34_ bunu beğendi.
    Spirit, like body, needs to be trained. So I think it's necessary to make your spirit stronger. And for he who believes, anything is possible.
    Fedor Emelianenko

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tam olaran neyden sıkayet ettıgını cozemedım.

Zammı marketler yapıyor ekonomı cok iyi mantıgı & ikinci eller piyasaya yon verıyor mantıgı & ekonomı elden gidiyahhh mantıgı harmanlanmış gibi adeta :D
    Kerem34_ bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    universite ogrencisiyken burslarimi biriktirip honda today 50 almistim.

1 sene bindim, tepe tepe kullandim, 1 sene sonra satip az daha ekleyip cbr125 aldim. Bunlari ogrenci harcliklarim ile yapmistim.

16 sene gecti, suan honda yamaha suzuki kawasaki hayal oldu.

Bizi bu durumlara getirenlerin, bunlara destek olanlarin, ucundan kosesinden bu durumda payi olanlarin hepsinin Allah belasini versin. Biz de ancak boyle bos bos beddua ediyoruz.

Bir ev bir arabaya/motora omrumuzu veriyoruz. Beynim gelecek kaygisi ve hesap kitap ile o kadar mesgul ki, "şuan" in tadini cikaramiyoruz. ogrenci harcligimizla taksime gidip sicana kadar icen biz, bugun bi cafeye gidince menü fiyatlarini dedektif gibi inceliyoruz.

Sabah uyandigim zaman hayata 8 saat borcluyum. 2 saat kiram, 1 saat faturalarim, 3 saat yeme icmem, 2 saat de diger masraflarim icin hayata borcluyum. Sadece hayatta kalabilmek icin, hayatimdan 8 saatimi vermek zorundayim.

Peki ya hayallerim? hobilerim? onlar icin ekstradan 3-4 saatimi daha vermem lazim. hepsi paket halinde 12 saat.

Pardon bu 12 saat gecen seneydi. bu sene 13 saate cikti, seneye 14 olur.

Eskiden hayallerim icin biraz fazladan emek vermem gerekirdi. Suan hayallerim icin kopek gibi emek vermem lazim. Yakin gelecekte mottom "sıçarim hayaline coluga cocuga borc birakmadan yaşayalim da ölelim" olacak muhtemelen.

Motosikleti
    Honda CBF150
    Artık hayalim borca bulaşmadan bitane 50 cc lik cup veya scoter alıp onu 100-110 cc yapıp hunharca çılgınlar gibi gezebilmek. Diyenler çoğalıcak tır zamanla

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Japonlarin durumuna ben de cok uzuluyorum.Sen ki 2.dunya savasinda ucak gemisi yapan iki ulkeden biriydin be japonyaa.

Nerdeeeeen nereye.Honda nin ,Suzuki nin ,Yamaha nin sumugunu atmayacagi hipster motor ureticileri bile japonlara kafa tutar hale gelmisss.

Cok uzuluyorum cok,noldu bu devasa japon ekonomisine hic buyuyemiyolar artik :(

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Kerem34_ bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 SP
    İstanbul'da yaşayan birisi için Ducati ve Triumph almak oldukça mantıklı. İstanbul'dan uzaklaştıkça bazı sıkıntılar başlıyor.

Satış kısmı sadece İstanbul'da var. Bu motosikletlerin binicisi tamamen İstanbul tarafında. Böyle olunca Antalya'da olan birisi için Antalya çevresinde bu motosikletleri satmak ve almak oldukça zorlaşıyor. Ben Muğla'da yaşıyorum ve yakınlarımda ikinci el ve sıfır motor bulamıyorum. Antalya'da bir tane ilan vardı, 3 ay ilanda bekledikten sonra satıldı.

İstanbul içi ilanlara baktığımda ikinci elleri 1. ayını doldurmadan satılıyor. İstanbul ve çevresinde ikinci elde Yamaha ve Honda neyse bu iki marka da aynı. Servisi İstanbul dışında 9 şehirde var. Yedek parça olarak bakım malzemeleri dışında ulaşabileceğiniz parçası yok. Yamaha ve Honda'da kesin 1 ay gelmesini bekleriz dediğin parça sürpriz bir şekilde Türkiye deposunda oluyor ve 3-4 günde eline geçiyor. Beni almaktan vazgeçiren sebepler bunlar.
    Kerem34_ bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam olaran neyden sıkayet ettıgını cozemedım.

Zammı marketler yapıyor ekonomı cok iyi mantıgı & ikinci eller piyasaya yon verıyor mantıgı & ekonomı elden gidiyahhh mantıgı harmanlanmış gibi adeta :D
    Hiçbiri değil hocam, bir daha okuyun. Ama ekonomi elden gidiyeaah ve ikinci eller piyasaya yön veriyor mantığı oldukça doğru. İlkiyse tamamen yanlış. Merkez bankasını bim yönetmiyor maalesef.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:19 ----------

Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    universite ogrencisiyken burslarimi biriktirip honda today 50 almistim.

1 sene bindim, tepe tepe kullandim, 1 sene sonra satip az daha ekleyip cbr125 aldim. Bunlari ogrenci harcliklarim ile yapmistim.

16 sene gecti, suan honda yamaha suzuki kawasaki hayal oldu.

Bizi bu durumlara getirenlerin, bunlara destek olanlarin, ucundan kosesinden bu durumda payi olanlarin hepsinin Allah belasini versin. Biz de ancak boyle bos bos beddua ediyoruz.

Bir ev bir arabaya/motora omrumuzu veriyoruz. Beynim gelecek kaygisi ve hesap kitap ile o kadar mesgul ki, "şuan" in tadini cikaramiyoruz. ogrenci harcligimizla taksime gidip sicana kadar icen biz, bugun bi cafeye gidince menü fiyatlarini dedektif gibi inceliyoruz.

Sabah uyandigim zaman hayata 8 saat borcluyum. 2 saat kiram, 1 saat faturalarim, 3 saat yeme icmem, 2 saat de diger masraflarim icin hayata borcluyum. Sadece hayatta kalabilmek icin, hayatimdan 8 saatimi vermek zorundayim.

Peki ya hayallerim? hobilerim? onlar icin ekstradan 3-4 saatimi daha vermem lazim. hepsi paket halinde 12 saat.

Pardon bu 12 saat gecen seneydi. bu sene 13 saate cikti, seneye 14 olur.

Eskiden hayallerim icin biraz fazladan emek vermem gerekirdi. Suan hayallerim icin kopek gibi emek vermem lazim. Yakin gelecekte mottom "sıçarim hayaline coluga cocuga borc birakmadan yaşayalim da ölelim" olacak muhtemelen.
    Sizi bir öğrenci olarak çok iyi anlıyorum ve üzülüyorum. Yaşıtlarım Avrupa'da lüks arabalara binip, inanılmaz rahat ve özgür ortamlarda eğitim alırken ben burada üniversite çıkışı gittiğim barda 4.birayı söylesem mi diye düşünüyorum. Hayır eskiden mekanda içmek birazcık pahalı, sokakta içmek bedava sayılırdı. Büyüklerim anlatıyor, gençken (18-19 yaşları) inşaatta çalıştıkları zamanlar bir kişi yövmiyesiyle litrelik rakıyı, mezesini, etini alıp arkadaşlarıyla oturup iki sohbet edebiliyormuş. Şu an inşaat işçisinin bir günlük maaşı eti belki çıkartır. Kola olmuş 10Tl. 2tl olduğu zamanları çok net hatırlıyorum iki tane demir para verip kola alınıyordu ya. 2 demir paraya gofret kalmadı. Yakında 5 lira dahil kaldırırlar piyasadan böyle gidersek.

İnsanın hobisi olmasıysa artık inanılmaz lükse giriyor. Bir ara yelkene gittim, şu an her ay 1000 tl vermek 4 5 saatlik etkinlik için koyuyor insana. Hadi onu geçtim ilerlersen yelkenler 20 30bin euro'dan başlıyor. Ömür boyu milletin yelkenini mi kiralayacaksın? Yarışlara neyle katılacaksın? Ailesi kirada oturan adam ev alır o parayla. Hadi yelkeni geçtim resim çizeyim diyorsun, bir fırça 200tl, bir boya 100tl. Karakalem yapsan onun bile malzemeleri pahalı artık. Türkiye, gençlerine hiçbir konuda gelişme şansı tanımıyor artık. Belki benim neslim de biraz hayattan tat almış şekilde bitirecek gençliğini fakat anlatacağımız basit, gündelik anıların bizden 20 yıl sonra gelen kuşağı şaşırtacağı, kıskandıracağı çok açık.

Görülen bir örnek olarak Ege'yi vereceğim. Adam Amerika'da 7-8 bin dolara mt-09 ve gsxr700 aldı. Toplam ikisi taş çatlasın 20bin dolar olsa en gerizekalı adam 2 senede alır bunları. Gerekirse 30 yıl vadeli kredi çeker yine alır, veriyorlar malum. Bizdeki kadar fahiş de değil oranlar. Bizde ikisini böbrek satmadan zor alırsın, bir garajda tutup yürütebilmek ayrı mevzular zaten, sadece alırsın belki.

Benle yaşıt kuzen E220'ye biniyor kendi bütçesiyle, ben burada aynı bütçeyle tofaş alamıyorum. Artık hepsini geçtim, hepsine lüks diyelim, şımarıklık diyelim bunların hadi. İnsanlar Maslow piramidinin ilk basamağından bile yukarı çıkamıyor artık ne kadar isterse istesin. Daha bugün bir anne ve kız camları kapıları hava almasın diye folyolayıp evin içinde kömür yakarak intihar etti, geçen hafta 20 gündür siftah yapamıyorum diyen esnaf kendini astı. İki haftadır onlarca esnaf intihar etti, belki yüzde birini gördük. Yazar kasa da atılmıyor artık, koruma çemberi 1km. Yazar kasa atsan düştüğü yerle attığın kişinin arasına taksi 15 lira yazar.
    espresso ve Mr.wind bunu beğendiler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yine başladık...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)