Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

bitik zincir

Motovento
    REKLAM ALANI

selamlar,

20bin bakımı için motoru servise götürdüğümde zincirimin bittiğini, katlanmalar olduğunu, değiştirmem gerektiğini söylediler. hakkaten kötü durumda. zaten çok gevşemişti. ben de param olmadığını(2bin tl) şimdilik idare etmek istediğimi(mecburen) söyledim. zinciri temizlediler gerdirdiler ve kullanmaya devam ettim. fakat şuan yine çok gevşedi ve çok fazla ses yapıyor.

kısa bir süre için de olsa, para bulana kadar zincirin ömrünü uzatabilmek için yapabileceğim bir şey var mıdır?
    mesut hoca bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    İstanbul dinamik zincir var,cz zincir var ,çokta pahalı değil,n11 gibi yerlerden alırsan aynı zinciri sana 1000 TL ye satarlar,zincirin ölçülerini iyi öğren direk dinamik zincirden al daha hesaplı alırsın yarı yarıya far eder,ben XT 660r motorda kullanıyorum çok memnunum
    Buraki bunu beğendi.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

sağolasın. bakıcam.
    mesut hoca bunu beğendi.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul dinamik zincir var,cz zincir var ,çokta pahalı değil,n11 gibi yerlerden alırsan aynı zinciri sana 1000 TL ye satarlar,zincirin ölçülerini iyi öğren direk dinamik zincirden al daha hesaplı alırsın yarı yarıya far eder,ben XT 660r motorda kullanıyorum çok memnunum
    Kargo yapıyor mu hocam bilginiz var mı?
    mesut hoca bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    zincirin ömrünü en baştan düzenli olarak temizleyip yağlamak uzatır ama zincir özelliğini kaybettikten sonra pek fazla yapacak bir şey yok, serviste pahalı olabilir modele uygun zinciri piyasadan uygun olarak alıp taktırabilirsiniz, zincir ve dişli set olarak değişimi tavsiye ederim.
    Buraki bunu beğendi.

eyvallah hocam. bu zincir mevzusu tam da kapanmaya denk geldi. işe gidip geliyorum. otobanlar bomboş ve ben bu zincirle tapagaz gidiyorum. ama bi yandan da tırsıyorum tabi. kopmaz umarım.

Motosikleti
    V-Strom DL650
    Kopmaz kolay kolay; çok zor bir ihtimal zincirin kopması. 20 binde nasıl bitirdiniz zinciri yaw, 40-50 bin km kullanıyorum ben ortalama. Motor ne?
    Buraki ve mesut hoca bunu beğendiler.

Zincirden 2 bakla aldır 15 bin km daha gider

motor mt09 hocam. 20bin kmde. çok titiz değilim ama elimden geldiğince yağlamaya çalıştım. bazen 300 km de yağladım. bazen gecikti 500 km sonra yağladım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Senin motosiklete en ust model zincir lazim.pahali modeller.bildigim kadariyla cz zincirde senin motora uygun model yok...
    Her ihtimale karsi 80 km yi gecme bence
    Buraki bunu beğendi.

@EMRE_R19 valla en makul çözüm bu olur şuan

@EMRE_R19 valla en makul çözüm bu olur şuan

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:13 ----------

Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her ihtimale karsi 80 km yi gecme bence
    Ciddi misin ya?

Motosikleti
    Honda CBR 500
    Eğer zincir koparda kilitlenip kalırsa hem motora zararı olur hem de sana zararı olur. Onu bilerek sürün sürecekseniz de hocam. Benimde bitmiş değişmesi gerek dediler ama şuanlık bir ses yok. Şu kapanma bittikten sonra yeni zincir alıp değiştireceğim, o kadar para için riske gerek yok.
    Buraki bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    dinamik zincirde her modele uygun zincir var ve kargo yapıyorlar
    sen ölçüleri biliyorsan internet sitelerinden bak istediğin ölçülerde kesip yolluyorlar
    RoofRoof, mesut hoca ve Buraki bunu beğendiler.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zincir şakaya gelmez. Mümkün olduğunca ani hızlanmalar yapmayın. Sakin kullanın. Arka tekere sararsa sonu çok tatsız olabilir
    Buraki bunu beğendi.

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    Sakın bakla makla aldırma saçma sapan fikirlere uyma zincirin kopması durumunda ayagı bilekten koparmaya kadar giden çeşitli yaralanma ihtimallerini göze almış olursun.

Riskleri göze alıp kullanacam dersen keyif ve can senin.

Tavsiye olarak paran yoksa beklet motoru kenarda dursun, kullanacam dersen ve yer kaldiysa zinciri en sonuna kadar ger her baklayı detaylı şekilde temizle her bakla içindeki yuvarlak parçanın döndüğüne ve içine yağın nüfuz ettiğine emin ol. Belki bin belki de çok daha fazla km daha idare edebilir.

20 binde bakımları yapılarak biten zincirde çok kalitesizmiş, güzel rk did cz marka bir zincir al.

Bakım önerisi olarak yağışsız günde 600 km de bir yağla her üç bakımda detaylı temizle, suya değdiği an direk zinciri yağdan arındır kurut temizle ve güzelce tekrar yağla.
    Mazot kullanabilirsin temizlemek için yağlamak içinde açık ortam koşullarında kullanılmak için yapılmış gresleri kullan. Zincir 0 alındığında benzer bir gresle kaplı olarak veya ufak bir paket gresle beraber gelir.
    Buraki bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kargo yapıyor mu hocam bilginiz var mı?
    Evet kargo yapıyorlar,ben de o şekilde almıştım

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:24 ----------

Alıntı Buraki adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor mt09 hocam. 20bin kmde. çok titiz değilim ama elimden geldiğince yağlamaya çalıştım. bazen 300 km de yağladım. bazen gecikti 500 km sonra yağladım.
    ATP otomatik zincir yağlama tak motoruna, pişman olmazsın
    RoofRoof bunu beğendi.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Dinamik Zincir ile iltişime geçin.

0212 245 0498' den ulaşabilirsiniz.

Motosikletinizin üzerindeki zincir ölçülerini söylemeniz yeterlidir. Tahminen 500-600 TL gibi birşey isterler, son zamlarla belki 800... DID hatta belki daha da kaliteli Çekoslovak malı zinciri o fiyatlara alabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Zinciriniz bahsettiğiniz durumdaysa yüksek hızlardan ve ani yüklenmelerden fazlasıyla kaçının. Özellikle katlanan zincirlerdeki bozulma zincirin kopmasına neden olur. Zincirin çok kısa sürede gerdirilme ihtiyacı duyması da zincirde malzeme yorgunluğundan kaynaklı uzamanın limitleri aştığını, plastik bozulma noktasını geçtiğini gösterir ki yolda normal bir sürüşte dahi zinciriniz kopabilir demektir.

Kesinlikle ama kesinlikle uzamış bir zincirde bakla eksilterek zincir kısaltıp devam etmeye çalışmayın. İkinci el satıcıların sahtekarlıklarından biridir, insanların canına dahi mal olabilen bir hiledir. Düşük hacimli bazı motosikletlerde özel durumlarda uygulanabilse de sizin motosikletinizde hayati sorunlara neden olabilir.

not: Zincir paketinden küçük bir paketcik içinde birleşim için kullanılacak bakla ve mini mini bip paket daha çıkar. Bu paket içindeki yağı, birleşimi yapacağınız baklanın içine doldurmanız gerekiyor. Böylelikle orjinal fabrika zincir yağını zincir içine doldurarak zinciri bütünlemiş olur, gerçek ömrü boyunca kullanabilirsiniz. Aksi halde zincir o kısımdan kopacaktır. Sizin motosikletinizin zincir montajı için profestonel montaj aletleri gerekebilir (pim sıkıştırmalı montaj tiplerinde), bakla montajı segmanlı tipse montajda segmanın ağız yönü zincirin hareket yönüne göre değişir, yanlış monte edilmemelidir. Bu gibi teknik nedenlerde zincirinizi önerdiğim yerden temin ettikten sonra serviste değişimini yaptırmanızda yarar var.
    erkanzdemir ve Buraki bunu beğendiler.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Alıntı Buraki adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selamlar,

20bin bakımı için motoru servise götürdüğümde zincirimin bittiğini, katlanmalar olduğunu, değiştirmem gerektiğini söylediler. hakkaten kötü durumda. zaten çok gevşemişti. ben de param olmadığını(2bin tl) şimdilik idare etmek istediğimi(mecburen) söyledim. zinciri temizlediler gerdirdiler ve kullanmaya devam ettim. fakat şuan yine çok gevşedi ve çok fazla ses yapıyor.

kısa bir süre için de olsa, para bulana kadar zincirin ömrünü uzatabilmek için yapabileceğim bir şey var mıdır?
    Mt 09 için;
    Zincir değişimi kaçınılmazsa değişecektir.
    Zincir kesilip bakla almak işe yaramaz, hayati tehlikeye neden olur.
    Zincir baklalarındaki aşınma büyük oranda dişlilerde oluşmuştur, bu nedenle masrafı bir sefer yapıp dişli set zincir değiştirin.
    Şuan için idare etsin diyorsanız, 2 seçenek var; 1. dikkatli kontrol ve yavaş sürüş ile yola devam.
    2. Sadece önerilen ucuz zincirle değişim,( kısa süre sonra ses yapacaktır(dişli aşınmış olduğu için %100 uyum bozukluğundan) ve değişim gerekecektir.)
    Şahsi fikrim; Kontrollü, yavaş sürüş kısa süre sonra zincir dişli set değişimi.
    Mt 09 gibi motosikletler için 20bin erken görünse de büyük oranda sürüş karakterine göre çok normalde sayılabilir.
    Buraki bunu beğendi.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    MT9'a binip 2 bin lira masrafın ucuzunu aramak bence mantıklı degil. Gerekirse bir kac ay binmeyin derim.

Bu arada benim motorda da CŽ zincir var 1 yıldır motorun üstünde. Ondan da alabilirsin. Zincir değişecekse bence zincir + dişli değişmek en iyisi.
    Buraki bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)