Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

50cc ile sakin otoyoldan gitmek yinede tehlikeli mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Benim evim ile işim arasında akşamları şehir içinden gitmek sinir bozucu ve tehlikeli olmaya başladı. Ramazan diye deliler daha fazla hız yapıp birbirini sıkıştırıyor vs. İşten eve normal yola göre biraz uzun olan otoyol var, üç şerit. Bu akşam şansımı deneyip geleyim dedim, 5-6 tane araç yanımdan geçip gitti ama onun dışında sakin bir yol. Yine de bu yolu kullanmakta benim öngöremediğim herhangi bir risk var mı? Motorun yavaşlığından doğabilecek bir risk gibi?

Motor Kuba X-Boss, eğer bir önemi var ise.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hem yasak. Hem de yanlış. Ben Suzuki Burgman 200 kullanıyorum. Mecbur kalmadıkça kesinlikle otoyola girmem.
    espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafiğin akış hızının altında gitmek, üstünde gitmekten daha riskli olduğunu düşünüyorum. Ancak sizi bezdirmişler ki otoban çare olarak gözüküyor. Kullandığınız motorun kapasitesini bilmiyorum ancak gidebildiğiniz kadar trafiğe uygun hızda gitmeye bakın.

Yasal sınırlama var mı bilmiyorum.

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafiğin akış hızının altında gitmek, üstünde gitmekten daha riskli olduğunu düşünüyorum. Ancak sizi bezdirmişler ki otoban çare olarak gözüküyor. Kullandığınız motorun kapasitesini bilmiyorum ancak gidebildiğiniz kadar trafiğe uygun hızda gitmeye bakın.

Yasal sınırlama var mı bilmiyorum.
    50cc 60-70km yapabiliyorum. Normalde yasak ama yol cidden boş olduğu için polis görür müyüm hiç bilmiyorum. Bulunduğum yerdeki sürücülerin büyük bir kısmı şizofereni açıkçası. Birbirleriyle yarışıyorlar şehir içerisinde. Tek şerit yolda 50 yapıyorum yine dibinde dengesiz. Otobanda boş olunca cazip geldi.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı compnaion adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50cc 60-70km yapabiliyorum. Normalde yasak ama yol cidden boş olduğu için polis görür müyüm hiç bilmiyorum. Bulunduğum yerdeki sürücülerin büyük bir kısmı şizofereni açıkçası. Birbirleriyle yarışıyorlar şehir içerisinde. Tek şerit yolda 50 yapıyorum yine dibinde dengesiz. Otobanda boş olunca cazip geldi.
    hocam otobandan kastınız ücretli yol ise 100 cc altı giremez.

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    50cc motorlu bisiklet olarak geçtiği için otobana girişi yasaktır. Ceza yemesini geçtim kaza geçirseniz haklı dahi olsanız haksız duruma düşersiniz, sigorta olmadığı için de masraffları ödersiniz.

Şehirler arası bölünmüş yollarda 49.5km, şehiriçinde 33km hız sınırı var 50cc aletlere.
    espresso bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    M sınıfı ehliyet ile kullanmakta olduğunuz taşıt "Mopet" olarak sınıflandırılır.

50cc altı motosikletler ile elektriklilerde 4kmw güç verebilen, azami hızı max. 45 km/h olan(resmiyette budur) taşıtlardır.

TC Karayolları yönetmeliğine göre Mopet, Motorlu bisiklet, At arabası, İş makinesi, Bisiklet, Traktör gibi taşıtların Otoban kullanmaları yasaktır, yani paralı yol kullanamazsınız. Buna istinaden gireceğiniz yolun sağ şeridinde de seyretseniz hızınız gereği trafiği ve kendinizi riske etmiş olursunuz. Bu nedenlerle hem yasaktır, hem de önermiyorum diyebirim.

Kursa yazılıp bir A / A/ veya en azından A1 sınıfı ehliyet alıp yolda sizi daha rahat ettirecek bir motosiklete geçmeniz daha makul.

Açıkça yazmak gerekirse, kesinlikle ama kesinlikle önermiyorum.

Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam otobandan kastınız ücretli yol ise 100 cc altı giremez.
    Yok. Normal otoyol. 3 şerit, şehirler arası kullanılıyor ama benim ev iş şehrin iki ucunda olduğu için kullanması cazip geldi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:57 ----------

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    M sınıfı ehliyet ile kullanmakta olduğunuz taşıt "Mopet" olarak sınıflandırılır.

50cc altı motosikletler ile elektriklilerde 4kmw güç verebilen, azami hızı max. 45 km/h olan(resmiyette budur) taşıtlardır.

TC Karayolları yönetmeliğine göre Mopet, Motorlu bisiklet, At arabası, İş makinesi, Bisiklet, Traktör gibi taşıtların Otoban kullanmaları yasaktır, yani paralı yol kullanamazsınız. Buna istinaden gireceğiniz yolun sağ şeridinde de seyretseniz hızınız gereği trafiği ve kendinizi riske etmiş olursunuz. Bu nedenlerle hem yasaktır, hem de önermiyorum diyebirim.

Kursa yazılıp bir A / A/ veya en azından A1 sınıfı ehliyet alıp yolda sizi daha rahat ettirecek bir motosiklete geçmeniz daha makul.

Açıkça yazmak gerekirse, kesinlikle ama kesinlikle önermiyorum.
    Yol boyunca 10 araç ya gördüm ya görmedim. Onlarda zaten 2. şeritten geçip gittiler. Bunda nasıl bir tehlike oluşur, ben onu öğrenmeye çalışıyorum aslında.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Emniyet şeridinden gidin, sürekli arkaniza bakın sorun olmaz. Ben gectigimiz hafta 50 cc motor aldim kendime bildiğin bisiklet. Erdekte kullandigim için ben sorun yaşamiyorum ama buyuk sehirlere göre değil bence

computeus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO CL-X 700 Adventure
    Bölünmüş yola girebilirsiniz. Paralı otoyola giremezsiniz.

Kurallara uygun değil. Seçim sizin. dikkatli olduktan sonra bir şey olacağını sanmam. Ben olsam kurallara uygun olanı tercih ederdim

Bir iki defa daha gidip en iyisi ihtimalleri kendim görmem. Yol o kadar boş ki, emniyet şeridi ihtiyacı duymuyorsunuz. Büyük şehirde araba bile sıkıntı cidden. Ehliyeti olmaması gereken çok kişi var.

MotoWrestler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mz Etz 251,Kuba Rx9 100
    % 100 haklı olduğun kazaya karışsan bile sen suçlu bulunursun bence deneme

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı compnaion adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir iki defa daha gidip en iyisi ihtimalleri kendim görmem. Yol o kadar boş ki, emniyet şeridi ihtiyacı duymuyorsunuz. Büyük şehirde araba bile sıkıntı cidden. Ehliyeti olmaması gereken çok kişi var.
    Arkadan gelen hanzonun teki telefonu ile oynarken sizi ezebilir. Hele yol boşsa daha tehlikeli, yol nasıl olsa boş diye telefonla daha çok oynuyorlar.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    50cc motorlar motosiklet olarak değil motorlu bisiklet olarak geçer. Hız limiti 45 km'dir.

Zaten otoban yasak, normal sokak arası hariç bile kullanılmaması gerekir.

Ancak 50cc olmadıgını ve yukarda yazdıgınız gibi 70km hız ile gitme durumunu konusalım.

Arkadaşlar otoyolları ne sanıyor bilmiyorum fakat otobanlar , 3 şeritli yollar rally bölgesi değildir. Motosikletler için hız sınırı 100 km'dir. Araçlar için 120 km'dir.

En son şeritten kural ihlali yapıp yapıştırıp gitmek isterseniz sizin bileceğiniz iş. Cezası, ölümü , kazası size kalmış.

Orta şerit zaten 90-120 arasında akıyor.

En sağ şerit ise yavaş kullanmaya müsait. Yüklü araclar 50 km hız ile de yolculuk yapıyor, isteyenler normal aracıyla 60la da gidiyor.

En sağ şeritten trafiği durduracak kadar yavaş gitmediğiniz sürece (karayolları yasal olarak 40 km altında gitmeyi yasaklamıştır) istediğiniz hızda gidebilirsiniz. Sağ şeritten yavaş gitmek trafiği tehlikeye atmaz, bu orta ve sol şerit için geçerli bir durumdur.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    vazgeçtim on karakter

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50cc motorlar motosiklet olarak değil motorlu bisiklet olarak geçer. Hız limiti 45 km'dir.

Zaten otoban yasak, normal sokak arası hariç bile kullanılmaması gerekir.

Ancak 50cc olmadıgını ve yukarda yazdıgınız gibi 70km hız ile gitme durumunu konusalım.

Arkadaşlar otoyolları ne sanıyor bilmiyorum fakat otobanlar , 3 şeritli yollar rally bölgesi değildir. Motosikletler için hız sınırı 100 km'dir. Araçlar için 120 km'dir.

En son şeritten kural ihlali yapıp yapıştırıp gitmek isterseniz sizin bileceğiniz iş. Cezası, ölümü , kazası size kalmış.

Orta şerit zaten 90-120 arasında akıyor.

En sağ şerit ise yavaş kullanmaya müsait. Yüklü araclar 50 km hız ile de yolculuk yapıyor, isteyenler normal aracıyla 60la da gidiyor.

En sağ şeritten trafiği durduracak kadar yavaş gitmediğiniz sürece (karayolları yasal olarak 40 km altında gitmeyi yasaklamıştır) istediğiniz hızda gidebilirsiniz. Sağ şeritten yavaş gitmek trafiği tehlikeye atmaz, bu orta ve sol şerit için geçerli bir durumdur.

Anladım. Yok en sağdan, emniyet şeridine yakın gidiyorum. Açıkçası bir iki defa daha gideceğim. Şehir dışında kazayla öleceksem, şehir içerisinde ya kanserden öleceğim yada bir öküz kırmızı ışıkta 5 milisaniye daha hızlı geçmek için aniden önüme kırdığında öleceğim.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Havalar ısındı motorada binemiyoruz hafta sonu bari işe gideyim havanın güzel olduğu günlerde diyorum.Sonra ramazanda olduğumuzu akşam iftara yakın trafikte gözü dönmüş kan şekeri düşmüş arabacıları düşünüp vaz geçiyorum.
    İftara yakın arabayla bile çıkmıyorum dışarı.Zombi gibi dolanıyor millet.

Hani deneyeceksende bence ramazan bitsin öyle dene.
    espresso bunu beğendi.

Barbarouses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto 150NK 2019 > Yamaha MT-25 2016
    Kanunen yasaktır. Alkollü olarak araç kullanabilir miyim? ile eşdeğer bir soru bu. Kullanabilirsiniz ancak sonuçlarına katlanmak suretiyle.

Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Havalar ısındı motorada binemiyoruz hafta sonu bari işe gideyim havanın güzel olduğu günlerde diyorum.Sonra ramazanda olduğumuzu akşam iftara yakın trafikte gözü dönmüş kan şekeri düşmüş arabacıları düşünüp vaz geçiyorum.
    İftara yakın arabayla bile çıkmıyorum dışarı.Zombi gibi dolanıyor millet.

Hani deneyeceksende bence ramazan bitsin öyle dene.

Dün bir kere denedim. Ben bir risk göremedim, o yüzden buraya da yazayım bakayım, benim göremediğim bir risk var mı diye? Yol bomboştu. O yüzden bu kadar hoşuma gitti. Üç şeritli dümdüz yol, bana vurabilmesi için cidden artık denemesi lazım. Tek sıkıntı motor yavaş olduğundan arabalar yanımdan geçip gidince zoruma gidiyordu . Kimse korna çalmıyor, kimse dibime gelmiyor. Şehir içinde önümde araba olmasına rağmen adam 1m arkamdan geliyor beni sollamaya çalışıyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)