Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBR 250R Fan açıyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar motosikletim cbr 250r 2014 model. Motorumu alalı henüz 1 ay oldu. İlk zamanlar farketmedim hiç. Geçenlerde aynı model motoru kullanan arkadaşım ''bazen benim motor fan açıyor sendede oluyor mu ? '' dedi. Bende hiç yaşamadığımı söyledim. Ama ondan sonra bir kaç kez farkettim şehir içinde gezerken düşük devirlerde falan durduktan sonra kontağı ve start stobu tekrar açınca bir süre fan açılıyor. Sizce bu normalmidir ? Pek bilgim olmadığından soruyorum. Uzun yolda ise farklı ilçelere gittim 50-60 km gibi mesafeleri durmadan yüksek hız ve devirlerde gittim hiç fan açmadı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial Rx3i evo
    Şehir içinde dur-kalklarda ya da düşük süratlerde radyatördeki sıvı önden aldığı rüzgarla yeterli soğuyamadığı için fan açmaya ihtiyaç duyuyor hocam. Yani sıvı soğutmalı makineler için gayet normal bir durum.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    :D Fan neden açmasın bro dalga mı geçiyorsunuz Salih sen misin

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Hararet yüksekken motoru stop etsen bile kontak açıksa fan çalışmaya devam eder , fan çalışıyorsa durana kadar motoru stop etmemek iyidir , böylece fan tarafından soğutulan radyatordeki su motora gider daha etkili bir soğutma gerçekleşir..

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hararet yüksekken motoru stop etsen bile kontak açıksa fan çalışmaya devam eder , fan çalışıyorsa durana kadar motoru stop etmemek iyidir , böylece fan tarafından soğutulan radyatordeki su motora gider daha etkili bir soğutma gerçekleşir..
    Xmax kullandigim dönemde ilk zamanlar bende fanin durmasini bekler sonra kapatir garaja koyardim.

Daha sonra işin teknik boyutunu araştirip böyle bir aksiyona gerek olmadiğini farkettim.

Neden?

Herhangi sivi sogutmali bir araci,fan acma gereksinimi duydugu vakit araci parketme/kapatma durumunda beklemeye gerek olmaksizin stop edebilirsiniz.

Haliyle motor çalişmayacagi için,harareti yükseltecek bir unsurda kalmiyor sonuc olarak icerdeki sivida kisa surede ortam sicakligina ulaşiyor.

Uzun lafin kisasi,1.5 yil boyunca fan acmasina ragmen stop edip işime baktim ve sogutma ile alakali herhangi bir sorunla karşilaşmadim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)