Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

HAVA SOĞUTMALI MOTOSİKLETE EKSTRA SOĞUTMA TAKMAK ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Asya Nostalji, Mondial 125ZN
    Evet arkadaşlar forumda gezinirken bir kaç konuda gördüm fakat konuların tarihi çook eski olduğu için hortlatmak istemedim.

Hava soğutmalı motosiklete yağ soğutma veya su soğutma ilave edilebiliyor mu?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Edilemez. Ancak ilave soğutma için bir vantilatör konulabilir ki, bu pek tavsiye edilmez.

bagriacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT600E - Custom Cafe Racer
    Yağ soğutucusu. Pompa basar mı sağlıklı mı bilmem

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cub lara oluyor ilave yağ soğutma yurt dışında kitleri var ama bizde olmazcılar çok o yüzden rağbet görmüyor

Motosikleti
    Asya Nostalji, Mondial 125ZN
    Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cub lara oluyor ilave yağ soğutma yurt dışında kitleri var ama bizde olmazcılar çok o yüzden rağbet görmüyor
    http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225...iD6quXfjmw.jpg
    yani örneğin asya majör 250'ye takılabilir mi demek istiyorsunuz

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı fatih063838 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani örneğin asya majör 250'ye takılabilir mi demek istiyorsunuz
    motorsiklet motorlarının kodları var cub gy6 diye geçiyor google de ararken gy6 oil cooled kit yazınca cıkıyor ve you tube de montaj videoları var asya majör 250 motor kodunu öğrenip buralardan araştır

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    çin malı motor kullanırken ben de çok uğraşırdım motorumu nasıl daha iyi hale getirebilirim diye. uğraşmaya gerek yok, satıp adam gibi bir marka alacaksın, bütün dertlerin bitecek. ben öyle yaptım, tavsiye ederim.

bulut59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha x-city
    neden hararet mi yaptı motor?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Motorun asıl soğuması gereken yer kafa kısmı, oraya da yağ az gidiyor, çünkü yağın amacı soğutma değil, yağlama.

Yağ radyatörü içeren ve yağı soğutma maksatlı kullanan makineler kafaya özellikle gereğinden çok yağ yolluyorlar, ki etkili soğuma sağlasın.

Harici soğutmalar pek sağlıklı olmaz.
    Standart soğutma dizaynları motor bloğunun ısınan parçalarının tamamını soğutacak şekilde tasarlanır. Isı kaynaklı genleşme hesaba katılır. Motor bloğu dengesiz soğutulursa dengesiz genleşme sonucu ciddi hasar oluşabilir.

Yağ radyatörü

Evet takılabilir Cup motoruma ben taktım çokta güzel oldu 20c hava sıcaklığında yolda giderken yağın sıcaklığı 85c yi geçmedi trafikte durunca biraz 90c ye geldi cup motorlarda yağ heryeri yağlayıp soğutup bujinin oradaki egzantrik kare olan kapaktan çıkıyor dönüp tekrar kartere gidiyor arada radyatör var yağın çıktığı yerde o yüzden yağ pompasına yağın basıncına bi etkisi zararı yok mecburen hava filtresinin yerine taktım en müsait yer orasiydi hava filtresi yerinede performans açık filtre taktım eskiden motor biraz yol yapınca performans düşüyordu şimdi çekiş performans hiç düşmüyor motor gazın ucuyla gidiyor radyatörü takmadan önce yağ 1000km de haşat oluyordu daha yeni olduğu için bakalım yağ kaç km dayanacak...

8 yıldır hava soğutmalı 100 CC motor kullanıyorum hemde her gün İstanbul trafiğindeyim motoru soğutma gereği hissetmedim

Bakın adam burda scooter una yağ radyatörü takmış ve yola gitmiş...
    http://www.scooter.web.tr/kunena/98-scooter-yag-ve-katk-lar/15269-hava-sogutmali-scooter-de-yag-sogutma-aparati?start=18

Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225...iD6quXfjmw.jpg
    Aynen öyle...Burda olmazci ustalar çok olmaz derken fakat en ufak bir bilimsel kanıtları yok...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)