Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Buji Yuvası Yalama oldu

Motovento
    REKLAM ALANI

Selam.
    Kymco agility 125 motorumun buji yuvası sıyırdı. Yarın sanayiye gidip yeni diş açtırmaya çalışıcam (helikoil)
    Fakat şöyle bi sorum var
    Motor üstündeyken bu işlem yapılırsa bi sıkıntı olurmu? yere ulaşım şuan motor sökülmeden de ulaşılabiliyor sökme takmaya çok para isteniyor eğer gerek yoksa direk motor üstündeyken diş açtırmayi düşünüyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Çok sıkışık bir yerde değilse büyük ihtimal motor inmez.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Yuva açılırken ister istemez çapaklar motorun içine düşebilir motor sağlığı için tehlikeli olabilir.En mantıklısı söküp yaptırmak.

Fotoğraf yüklenebilse düzgün paylaşıcaktim da paylaşamıyorum
    Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok sıkışık bir yerde değilse büyük ihtimal motor inmez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:11 ----------

Hocam şuan motoru indirip taktıracak durumum yok direk öyle yaptırmayı düşünüyorum düşen çapaklar zarar verirmi ki ayrıca düşermi işlem yapılırken
    Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuva açılırken ister istemez çapaklar motorun içine düşebilir motor sağlığı için tehlikeli olabilir.En mantıklısı söküp yaptırmak.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı umut190560 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hocam şuan motoru indirip taktıracak durumum yok direk öyle yaptırmayı düşünüyorum düşen çapaklar zarar verirmi ki ayrıca düşermi işlem yapılırken
    Helicoil yapılırken önce yalama olmuş dişler uygun matkap ucu ile temizleniyor.Sonra klavuzla yeni dişler açılıyor kesinlikle düşecektir.
    En iyisi işi şansa bırakmamak.3 liralık tamir yaptırırken sonra 5 liralık masraf çıkarmamak

Hocam peki üst kapağı yani bujinin yuvasına kadar olan kısmı kendim söksem belki takamam ama taktırırım bi sıkıntı olur mu ?
    Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Helicoil yapılırken önce yalama olmuş dişler uygun matkap ucu ile temizleniyor.Sonra klavuzla yeni dişler açılıyor kesinlikle düşecektir.
    En iyisi işi şansa bırakmamak.3 liralık tamir yaptırırken sonra 5 liralık masraf çıkarmamak

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Hocam peki üst kapağı yani bujinin yuvasına kadar olan kısmı kendim söksem belki takamam ama taktırırım bi sıkıntı olur mu ?
    Scooter tarzı motorsikletim hiç olmadığından motor aksamı hakkında bilgim yok.Belkide kolayca sökülüp takılıyordur yanlış bilgi vermeyeyim.
    Forumda scooter kullanan tecrübeli arkadaşlar konuyu görürse bu üst kapak konusu yardımcı olurlar büyük ihtimal. . .

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    helicoil sık sık sökme takma işine uygun değil.
    motoru başkasına iteleyeceksen motorun üzerinde çak helicoili 2 gün sonra silindir çizilir, buji değişiminde bi daha yalama olur.
    uzun süre bineceksen çıkma üst kapak çözmen lazım.
    çıkma kapak bulamazsan alüminyum kaynağı ile doldurulup tekrar 10mm diş açılabilir veya 12mm diş açılıp boyu bir somun ile ayarlanıp dpr7ea buji takılabilir. bunların hepsi için üst kapak sökülecek.

Hocam üst kapağı sökme kararı aldım kapağı söktükten sonra helicoil yaptırıp diş açtırınca bi sıkıntı olmaz dimi ama
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    helicoil sık sık sökme takma işine uygun değil.
    motoru başkasına iteleyeceksen motorun üzerinde çak helicoili 2 gün sonra silindir çizilir, buji değişiminde bi daha yalama olur.
    uzun süre bineceksen çıkma üst kapak çözmen lazım.
    çıkma kapak bulamazsan alüminyum kaynağı ile doldurulup tekrar 10mm diş açılabilir veya 12mm diş açılıp boyu bir somun ile ayarlanıp dpr7ea buji takılabilir. bunların hepsi için üst kapak sökülecek.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    üst kapağı sökmeniz şart çünkü işlem yapılırken yanma odasına metal çapaklar düşecek, motor çalıştığında silindirin çizilmesine yol açacaktır.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ben evde duvar delerken darbeli matkabın altına elektrikli süpürgeyi dayıyorum 0 toz ile kurtarıyorum o anı. Ama buji yuvasının orada, demir çapağına aynı etkiyi yapar mı bilemedim. Motoru indirtemeyeceğim diyorsan en azından ufak uçanı kaçanı yakalamana yardımcı olur güçlü bir süpürge ya da benzeri bir alet. Hiç yoktan iyidir.

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    ne şeçerseniz seçin üst kapağın sökülüp işlemin iyi bir tornacıda yapıtırılması lazım, ben direk parça değişimi derim, imkan yoksa dişler düzleştirildikten ve biraz genişletildikten sonra parçayla eşdeğer mukavemet sağlayacak bir tipte kaynakla doldurulup orjinal ölçülerde diş açılması lazım.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    Ybr 125 te başıma gelmişti. buji yuvasından hava alıyordu motor. kaynak yapılıp diş açıldı. fakat ustam bunun içine sinmediğini, daha sonra tekrar aynı problemi yaşayabileceğimi, bunun kısa süreli bir tamir olduğunu söylemişti. sonuç olarak yeni silindir üst kapak alıp kafam rahat yoluma devam etmiştim. üst kapağı sökmeden kılavuzla diş açtırmak biraz cesaret ister. nedenini de arkadaşlar açıklamış zaten.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Hocam üst kapağı sökme kararı aldım kapağı söktükten sonra helicoil yaptırıp diş açtırınca bi sıkıntı olmaz dimi ama
    helicoil yaptırma. kaynak ile doldurt, orijinal buji ölçüsünde diş açtır.

helicoil sökmeye takmaya uygun değil. 2. buji değişiminde helicoil patlar. yazık olur.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    helicoil yaptırma. kaynak ile doldurt, orijinal buji ölçüsünde diş açtır.

helicoil sökmeye takmaya uygun değil. 2. buji değişiminde helicoil patlar. yazık olur.
    Merkezi veya buji ucunun yanma odasındaki yüksekliğini (yani kısaca: kıvılcımın yanma odasında tam olması gereken yeri) mikronlar ölçüsünde tutturabiliyorlar mı öyle?

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merkezi veya buji ucunun yanma odasındaki yüksekliğini (yani kısaca: kıvılcımın yanma odasında tam olması gereken yeri) mikronlar ölçüsünde tutturabiliyorlar mı öyle?
    motorunun üretim hassasiyeti zaten o kadar hassas değil.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Helicoil ile tamir metodu buji yuvasi gibi kiritik sok tak yapilacak bir yerde gecisi bir cozum olur, ilerleyen bakimlara buji sokup takilacak yine problem devam edecek.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    benim motosikletinde yalama oldu sayılır, bu yüzden elimle sıkıp bırakıyorum desem yeridir.. o kadar da değil, biraz sıkıyorum ama çok sık ve çok sayıda diş olduğu için tutuyor...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler