Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Son bir yılda 189 motokurye hayatını kaybetti

Motovento
    REKLAM ALANI
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu (TAMKF), Mart 2020’den bugüne 189 motokuryenin hayatını kaybettiğini açıkladı.
    TAMKF Genel Sekreteri Yener Çalışkan, ’30 dakika puanlama’ nedeniyle 19 yaşındaki bir kuryenin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Çalışkan, “Biraz vicdanlı yorum ve puanlama yapın, ölüyoruz biz. Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelsin” ifadelerini kullandı.

kaynak
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hala siparişlerde not kısmına "acil ve sıcak gelsin" yazanlar var.

yemişim etiğini, bunu yazan adamın yemeğine bok katsan hak ediyordur.
    espresso, recaip, Ali Çimen ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Bn125
    Açıkcası çok olmasa da yemeksepetini kullanıyorum ve zaten belirtilmiş bir süre var. Ek olarak da 10dk erken ve geç gelebilir diye bir uyarı kısmı da var, bazılarında bu 15dk. İnsanlar yiyecekleri üç kuruşluk yemek için gastronom gibi yorumlar yapıp(hadi bunu yapsınlar) kurye az geç geldiğinde de ortalığı zelzeleye veriyorlar. Yemeğe istediğin gibi yorum yap istediğini de ama yağmurlu, karlı ve soğuk havalarda kuryeye laf eden insanın insanlığı yorumu kadardır, beş para etmez.
    drtayfun, espresso, Ali Çimen ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hala siparişlerde not kısmına "acil ve sıcak gelsin" yazanlar var.

yemişim etiğini, bunu yazan adamın yemeğine bok katsan hak ediyordur.
    Para verince karşıdakini satın aldığını düşünen beyinsiz şerefsizler var.
    arndiol, Ali Çimen, Kural [ Z ] ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Her yemeksepeti notuna düşerim 'Kurye Dikkatli Gelsin' şeklinde. O kişilerin aramızdan birinin arkadaşı, kardeşi, sevgilisi olabilir. Empati yapmalıyız her zaman. FAKAT, geçen günlerde sağa sinyalli dönecekken birini altıma alıyordum kör noktada kaldığı için. Yapmayalım etmeyelim.. Canımızdan önemli değil götüreceğimiz yemek.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    gereksiz yükleniyoruz bence. motorcu anca motorcunun derdinden anlar.
    yemek hızlı gelsin diyen adamlar bu açıdan zerre bakmayan adamlardır. o yüzden suçlayamıyorum farkında olmadan hızlı gelsin diyenleri. ki çoğu farkında değil.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gereksiz yükleniyoruz bence. motorcu anca motorcunun derdinden anlar.
    yemek hızlı gelsin diyen adamlar bu açıdan zerre bakmayan adamlardır. o yüzden suçlayamıyorum farkında olmadan hızlı gelsin diyenleri. ki çoğu farkında değil.
    Hızlı gelsin diyenler motor kullanmanın tehlikelerinin hiç farkında olduğunu sanmıyorum. Sanıyorlar ki kuryeler geze geze geliyor ondan gecikiyor. Keşke sipariş verenlerin de farkındalığını arttıracak reklam kampanyaları vb. ile daha çok duyurulsa.
    natijax bunu beğendi.

Ekipmanlardaki ÖTV 0 lanmalı KDV %8 e düşürülmeli. Ekipmanları ucuzlatıp ekipman kullanımına teşvik edilmeli.
    Mr.wind bunu beğendi.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    paket geç geldi diye siparişi iptal edenler var.. bir defada paket erken geldi diye istemedi birisi.. yaz günü akşam saatleriydi, yol boştu dükkanda pek iş yoktu adam iskender 8 dk içinde nasıl buraya gelebilir dedi.. başkasının iptal ettiğini banamı getirdiniz dedi ulan hızlı gidersin istemezler, yavaş gidersin istemezler!

Alıntı msefa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekipmanlardaki ÖTV 0 lanmalı KDV %8 e düşürülmeli. Ekipmanları ucuzlatıp ekipman kullanımına teşvik edilmeli.
    Ekipman bile özel tüketim sayılıyor, bu nasıl iştir canımıza bile vergi veriyormuşuz.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    onlarda o mesleği seçmeselerdi...

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Şu sıralar çok acemi kurye de var piyasada. Özellikle şu Trendyol go getir vs gibi esnaf kurye işine giren çok kişi oldu. Adam daha önce motor selesine oturmamış motor ehliyeti yok, bu işte para var diyerek alıyor bi 50cc başlıyor bu işe. Ondan sonra patır patır kaza yapıyorlar.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Alıntı msefa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekipmanda ÖTV mi var ya?

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hızlı gelsin diyenler motor kullanmanın tehlikelerinin hiç farkında olduğunu sanmıyorum. Sanıyorlar ki kuryeler geze geze geliyor ondan gecikiyor. Keşke sipariş verenlerin de farkındalığını arttıracak reklam kampanyaları vb. ile daha çok duyurulsa.
    Basit bir "-Yemeğin kurye ile seyahati" gibi 20sn' lik kısa bir film bunu herkese anlatmaya yeter, tabi anlayanlar için. Bu konuda yetenekli ve imkanı olan arkadaşlar böyle bir çalışma yapar, sosyal ortama yüklerlerse; eminim ki motosiklet kullanan bir çok kişi bunu paylaşarak yayacak ve belki bir gün o magazin haberi bağımlısı TV kanalları dahi bu kısa filmi haber yapıp oradan da izlenmesini sağlayabilir.

Başkalarının yapmasını beklemektense insanın kendisinin yapması bazen çok daha iyi olabiliyor. Hiç olmamasındansa orta kalite bir örnek daha iyidir diye düşünüyorum. Profesyonel bir çalışma olursa da tadından yenmez. Tabi yapacak adam lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:44 ----------

Alıntı KırmızıGrom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekipmanda ÖTV mi var ya?
    Buzdolabına "Lüks Tüketim Vergisi" alan bir devletimiz, buna itiraz etmeyen bir milletimiz var. ÖTV de ney ki.
    bursalıali bunu beğendi.
    ...

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    Bu 30 dakika isimli kurye katili kampanyanın başını Dominos çekiyordu ,tahtını şimdilerde Yemeksepeti Banabi aldı.Yemeksepeti BANABİ 15 dk teslimat süresi veriyor müşterilerine.Çalışanlar sürekli olarak telefondan izleniyor.Örneğin sipaparişi ne zaman kabul etti,ne zaman aldı,ne kadar sürede gitti,ne kadar sürede geldi gibi sürekli olarak dakika baski durumları mevcut.

Kuryeler geçtiğimiz günlerde DİSK önderliğinde sendikalaşmaya başladılar ancak YeemeksepetiBanabi e devlet üzerinden iş kolunu değiştirerek kuryeleri başka bir pozisyonda çalışıyormuş gibi gösterdi.Bu kanunlara göre bir suç,Bu bahsi geçen firma cürüm işlemekten hiç çekinmedi.Kurye dağıtım sektöründe enfazla çalışanı olan firma , geri kalan çöplüğü siz düşünün.Yasa yok,kanun yetersiz meydan boş.Vefat sayıları artmaz umarım..
    espresso bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Valla hakları var, kendim de mor üst veren firmada kısa da olsa bir süre kuryelik yaptım. Gerçekten o firmada 15 20 dakikadan uzun teslimi sürecek sipariş hiçbir şekilde çıkmıyor. Bir kuryeye en fazla peş peşe 3 tane sipariş düşüyor ve yanlış hatırlamıyorsam 27 kilogram taşıma üst sınırı var.

Morluların İstanbul için depo çalışma mesafeleri kısa en fazla 2 3 km dairesel bir alan içerisinde git gel yapıyorsun. Matematiksel olarak toplam 3 siparişin uzunluğu 10km'yi geçmiyor zaten.

Ha işler nerde zırt diyor anlatayım

Birincisi büyük siteler, güvenlikler artık suratımızı ezberlemesine rağmen yalandan yere kuryeleri elinde poşetlerle 3 4 dakika bekletiyor, arka arkaya 3 4 kurye sıra oluyor zaten. Daireyi arıyor siparişiniz geldi diye, sizin kaydınızı alıyor imza istiyor vs vs. 1 dakikada teslim edeceğiniz sipariş bu sayede 5 6 dakika sürüyor. Listede bekleyen ikinci ve üçüncü sipariş sistemde gördüğü o 10 dakikada teslimi bu yüzden sadece rüyasında görüyor.

İkinci olarak da fazla eleman çalıştırmama isteğinden olsa gerek 8, 9 saat çalışacak adam 12 13 saat çalışmak zorunda kalıyor. Mesainin yarısı dolduktan sonra ''koymuşum g*tüne, babamın işi mi sanki''durumu gelişiyor kuryede. Birinci paketi teslim ettikten sonra siparişi bitirmeyip; bir sigara içeyim, 2 dakika manitayla konuşayım zaten 10 saattir işteyim iflahım kesildi gibi olaylar yaşanıyor ve listedeki ikinci üçüncü siparişler en az 10 15 dakika fazladan bekliyor.

Yoksa getir gibi, trendyol gibi ürünlerin hazırlanma süresinin olmadığı durumlarda 5 10 dakikada sipariş vaadi kuryeyi zorlayan bir şey değil teknik açıdan. Ben çalışırken siparişlerin %90'ı 1km ötedeki 5 6 bloklu, blokların her biri 20 30 katlı siteye çıkıyordu.

Ama Domino's gibi pizzanın 20 dakikada piştiği, 5km öteye sipariş götürülen yerlerde 30 dakika teslimat süresi kuryeyi ölüme göndermekten başka bir şey değil.

Son söz olarak bir dileğim var, kendini seven 1,5 litrelik 6'lı sulardan eğer 40 kilo bir kadıncağız değilseniz, markete gitme özrünüz yoksa 2'şer 3'er tane söylemesin asansörsüz binalarına. Hayır pahalıya geliyor bir de zaten. Cam damacana bile sipariş etsen daha ucuza gelecek. Çok küfür ediyor çocuklar, kulağınız çınlar yani illa.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:05 ----------

Son ve en önemli şeyi unutmuşum bir standart yok motosikletlerde, büyük firma düzenli olarak kontrol etmeleri için iki tane bilirkişi gönderiyor ama onlar da çok bir şey bilmiyor zaten. Lastiklere bakıyor şöyle bir gözle, fren manetlerini sıkıyor bu yumuşak bu sert bu gevşemiş diye yorum yapıyor, sisteme not tutup gidiyor. 10 15 tane motor vardı, aralarından 2 3 tanesi bariz iyiydi o scooterları kapmak için sabah herkes bir motivasyonla erkenden geliyordu. Zaten 10 12 saat bu motosikletin üstünde adamlar. Bu motorlar günde en az 16 18 saat mesai yapıyor. Keşke biraz daha bakımlı olsalar da en azından risklerden biri elenmiş olsa. 467 plakalı bir tane vardı, gündelik kullanmak için bile alabilirdim onu kendime. Ciğerli makineydi, bastınmı da duruyordu ikiletmiyordu
    tommygun bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Kur-ye..
    Zemberekli oyuncak ismi gibi.
    Büyük balıklar "ye" sin diye!
    Adaletini yargılıyorum dünya..
    Kendini hiç sevdiremedin bana!

[QUOTE='Kural [ Z ];4615355']Basit bir "-Yemeğin kurye ile seyahati" gibi 20sn' lik kısa bir film bunu herkese anlatmaya yeter, tabi anlayanlar için. Bu konuda yetenekli ve imkanı olan arkadaşlar böyle bir çalışma yapar, sosyal ortama yüklerlerse; eminim ki motosiklet kullanan bir çok kişi bunu paylaşarak yayacak ve belki bir gün o magazin haberi bağımlısı TV kanalları dahi bu kısa filmi haber yapıp oradan da izlenmesini sağlayabilir.

Başkalarının yapmasını beklemektense insanın kendisinin yapması bazen çok daha iyi olabiliyor. Hiç olmamasındansa orta kalite bir örnek daha iyidir diye düşünüyorum. Profesyonel bir çalışma olursa da tadından yenmez. Tabi yapacak adam lazım [COLOR="Silver"]

Rahmetli Barkın abi çok uğraşıyordu motosiklete saygı gösterilmesi için ama sonuç yine sıkıştıran tipler ile dolu. Kuryelere saygısı olmayan bir çok insan var, kuryelerimizin başına gelenler saygı göstermeyenlerin başına gelse ortalığı kopartıcaklar. Malesef empati etmiyorlar bir düşünseler. Müşteri yemek alıncada kuryeler sanki kölesi oluyor.
    Yine video yapmadan bahsedersek olsa bile etkisi 3 ayı geçmez yine aynı motosiklet sevdalıları olarak aynı konuları açmaya malesef başlıyacağız.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Konu vergi toplamak olunca kılı kırk yarıp hesap yapan devlet, böyle konularda kulağının üzerine yatar. Ne de olsa o satışı yapan firma da vergi kaynağı olduğundan varsın arada birkaç kurye feda olsun.

İş bana kalsa 30 dakika uygulamasını yasaklarım, kuryesi kural ihlali ile sürüş ve kaza yapan firmanın patronlarını bir gece nezarette sorgularım, kuryenin yiyeceği cezaları patrona ödetirim, bak o zaman bir daha 30 dakika mevzusu, kural ihlali vs sebebiyle kaza oluyor mu... Kurye için de trafik cezası puanlaması yaparsın ki ona göre işe alsınlar, oldu bitti. Bu tip sistemleri kurmak çok kolay, yeter ki niyet olsun. Tabi bize bunlar değil, köprüler, yollar kanallar lazım...

Müşterinin baskısı kadar mekan sahibinin de bir o kadar baskısı olduğunu düşünüyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)