Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Nasıl sakin kalıyorsunuz ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Hiçbir zaman haklı olman hastanede olmanı gerektirmez gibi bi laf vardı. Kendini mümkün olduğunda görünmez olarak algıla göz göze gelsen dahi.. Mutlaka şuradan bu çıkar mı? Tersten bi manyak gelir mi diye temkinli olmakta fayda var. Benim için çok abartıyor diyebilirsin ancak bu sayede ben trafikte hayatta kalabiliyorum. Öfkeyle kalkan zararla oturur demişler hiç gergin olmaya gerek yok. Gereksiz bir zat çeker silahı bir gün film biter orada kimseye takılmayın.
    1996furkan bunu beğendi.
    Instagram: Ekremalp85
    Youtube: Ekrem Alp

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Benim sürüş tarzım,
    Mümkün olduğunca polimikten uzak kalmaktan geçiyor. Peki bunu nasıl başarıyorum.
    1. Ticari araç gördüğümde olabildiğinde hızlanıyorum onu geçip, trafikte yerimi başka yerde alıyorum.
    2. Birileri kızabilir ama bu benim kendi görüşüm, kadın şöför gördüğümde onu panikletmemek amaçlı yanından geçerken şeridi takip ederek geçiyorum, sollama veya benzeri hareketlerde ani hızlanmalarda bulunmuyorum. Özellikle akıcı trafiklerde kadınların yavaş yavaş frene değil bir anda frene asılabileceğini düşünerek olabildiğince takip mesafesini açıyorum. Ya da en temizi, görünce oradan uzaklaşıyorum.
    3. Emniyet şeridini gerekmedikçe kullanmıyorum. Kullandığımda 40km'yi geçmiyorum ve aynayı sürekli kontrol edip arkadan gelen araç polis olsun veya olmasın direk yol veriyorum. ( polislerin çoğunun motora emniyet şeridinde ceza yazmamasının sebebi emniyet şeridini işgal etmedikleri içindir )
    4. Akrobasi hareketleri yapmıyorum, Grup sürüşlerinden uzak duruyorum.
    5. Kendimden daha ağır birini artçı olarak almıyorum.
    6. Şeridime kıran, önüme kıran, selektör yapıp geçmeye çalışan insanlara mümkün mertebe sakin kalarak " Al kardeşim yol senin köpeğin olsun, nasılsa ileride sen trafikte eşşek gibi beklerken ben yanından güle osura geçeceğim " diye içimden geçiriyorum.
    7. Hız sınırını geçmemeye gayret gösteriyorum. Ancak otoyollarda arabaya 120 motora 100 olan sınırı da doğru bulmuyorum.

Beni trafikte sinirlendiren şey artık kolay kolay olmuyor, çünkü kendimi onlardan daha üstün onlarıda g*rizekalı olarak görüyorum. ( trafikte sıkıştıran vb. hareketlerden bulunanlar için ) eh haliyle it ve kopuk ile kavga edip canımı rıske atacağıma, üstün körü geçip gidiyorum.

Son olarak, trafikte haklı veya haksız yoktur.
    Trafikte motorcu her zaman en büyük hasarı alır ve kazalar bir kişinin hatayı yüzünden değil iki kişinin hatası yüzünden olur genellikle.
    Bu zamana kadar kendi hatalarımı araba şöförleri kapattı, bende onların hatalarını kapattım.
    Trafikte tamamlayıcı olmak çok önemli, böylelikle öfke kontrolüne hakim olabiliriz.
    1996furkan bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motora ilk başladığım sene sırt çantamda çekiç taşıyordum, trafikte 2 farklı zamanda da göstermişliğim var Thor gibi çekici. Lakin insan zamanla umursamamayı öğreniyor, 41 yaşıma geldim, artık eskisi kadar karşımdakine sinirlenmiyorum. Hatta vakti zamanında bir kadın şoför yandan bana girmişti de düşmüştüm, kadın şoka girdi korkudan. Motoru yerde bırakıp "merak etmeyin, bende birşey yok" diye kadını sakinleştirmiştim.
    vakdag ve 1996furkan bunu beğendiler.

Sakin olmaya mecburum. Çünkü kavka durumunda başınıza ne geleceği belli olmaz. Adama vurursun bişe olur ölür yada sinir anında adama bir.şey.yaparsınız sonra ömür boyu sıkıntısını çekersiniz. Karşınız daki gerizekalı diye ona uymak zorunda değilsiniz.

Adalette zaten hak getire. Denk gelirsiniz kodamanın birine sizi devlet gücüyle ezer. Kısaca herşey olabilecel bu ülkede ben sinirlerime baya baya sahip olabiliyom.
    1996furkan bunu beğendi.

Motosikleti
    HONDA CBF 150
    Bende 3 senedir aktif kullanıyorum , ilk zamanlar aynı soruyu motor grubuna sormuştum bi gazımı almışlardı onlar daha beterini yasıyolar hepimiz hergün yasıyoz bunları , ben kavgacı adamım ya beni yatırırlar ya ben onları iş nereye giderse yapacak bişi yok. İlk zamanlar hep kavga ettim kendimi bildim bileli de boş gezmem zaten. Kırmızı ışıkta yavas kalktı diye 2 kişiyi vurarak öldürülen bi şehirde boş gezemezsin. Herneyse baktım kavganın sonu yok saldım bende , konuşsanda olmuyo kavga etsende olmuyo küfürünü ediceksin kaskın içinden devam ediceksin başka yolu yok yani ben bunu anladım , bazen itlik yapanlar oluyo ozaman yine kavga gürültü tabi. Bazen bitane hurda araç alıp ortalıgı çarpişan otolara cevirmek geliyo içimden 😂 ben insan gibi yolumda sakin huzurlu gitmek kimseye bulaşmadan yaşamak istiyorum ama insanlar bela oluyor ne kadar uzak dursan da. Zaman zaman motoru satmayıda düşündüm ama 1 hafta motorsuz duramadım madde bagımlısı gibi bişey bu motor. Herşey olacagına varır. Sende alısırsın zamanla kazasız belasız inşallah .

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:39 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motora ilk başladığım sene sırt çantamda çekiç taşıyordum, trafikte 2 farklı zamanda da göstermişliğim var Thor gibi çekici. Lakin insan zamanla umursamamayı öğreniyor, 41 yaşıma geldim, artık eskisi kadar karşımdakine sinirlenmiyorum. Hatta vakti zamanında bir kadın şoför yandan bana girmişti de düşmüştüm, kadın şoka girdi korkudan. Motoru yerde bırakıp "merak etmeyin, bende birşey yok" diye kadını sakinleştirmiştim.
    Aynısını yaşadım birebir , hatta fotoğrafıda var o anın ve olayın birebir ya 😂 allahtan kadın ayagı frende kitlenip kaldı gazdayken kitlense öyle üstümden geçerdi 😅 hoşuma gitti sizle aynı umursamazlık seviyesine gelebilmem 😂 bende törpülemeyr çalısıyorum kendimi 🙂
    tommygun ve 1996furkan bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı EAK54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende 3 senedir aktif kullanıyorum , ilk zamanlar aynı soruyu motor grubuna sormuştum bi gazımı almışlardı onlar daha beterini yasıyolar hepimiz hergün yasıyoz bunları , ben kavgacı adamım ya beni yatırırlar ya ben onları iş nereye giderse yapacak bişi yok. İlk zamanlar hep kavga ettim kendimi bildim bileli de boş gezmem zaten. Kırmızı ışıkta yavas kalktı diye 2 kişiyi vurarak öldürülen bi şehirde boş gezemezsin. Herneyse baktım kavganın sonu yok saldım bende , konuşsanda olmuyo kavga etsende olmuyo küfürünü ediceksin kaskın içinden devam ediceksin başka yolu yok yani ben bunu anladım , bazen itlik yapanlar oluyo ozaman yine kavga gürültü tabi. Bazen bitane hurda araç alıp ortalıgı çarpişan otolara cevirmek geliyo içimden �� ben insan gibi yolumda sakin huzurlu gitmek kimseye bulaşmadan yaşamak istiyorum ama insanlar bela oluyor ne kadar uzak dursan da. Zaman zaman motoru satmayıda düşündüm ama 1 hafta motorsuz duramadım madde bagımlısı gibi bişey bu motor. Herşey olacagına varır. Sende alısırsın zamanla kazasız belasız inşallah .

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:39 ----------

Aynısını yaşadım birebir , hatta fotoğrafıda var o anın ve olayın birebir ya �� allahtan kadın ayagı frende kitlenip kaldı gazdayken kitlense öyle üstümden geçerdi �� hoşuma gitti sizle aynı umursamazlık seviyesine gelebilmem �� bende törpülemeyr çalısıyorum kendimi ��
    Ben açıkçası sürücünün kadın olduğunu ilk başta farketmedim, motoru yerde bırakıp dövmeye gittiğimde bir baktım; sürücü genç bir kadın, yanında yaşlı annesi, arkada küçük oğlu oturuyor, hepsi korkmuş, onların o korkmuş hallerine daha çok üzüldüm. Şimdi yaşım gereği sanki daha sakinim, "geç ağam geç paşam" diyorum zaten memlekette motosikletimin parçası yok.
    1996furkan ve BloodyBaron bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Konuyu açan dosyum ve tüm diğer forumdaşlarım. Aşağıdaki eğitim formatında tecrübelerimi lütfen okuyun.

Benim çoğunuzdan artı bir yanım oldu. Kiminizin de benim gibi bir avantajı olabilir . Ben küçük yaşta araba kullanmaya başladım. Motosikletten önce araba sahibi oldum. Arabanın içinden motosikletleri izledim. Yol verdim, görmedim, sıkıştırdım, kolladım, kızdım.

Sonra motor sürmeye başladığımda, şu tip düşünceler geçti aklımdan. "Ulan sol şerit akmıyor. Orta şerit akıyor. Ben de orta şeritteyim. Ben soldaki bir araba olsam kesin orta şeride geçerdim. Demek ki soldan bir araba daha çok akan orta şeride atlayacak" "Önümdeki arabayla mesafe hayli açıldı. Arkamdaki beni geçip, ilerideki arabayla mesafeyi kapatmak isteyecektir. Geçecek yeri de yok, sağı solu dolu. İyisi mi ben ye gazlayıp uzayayım veya çekilip şuna yol vereyim. Yoksa herif kesin beni sıkıştırarak geçecek" düşünceleri sürüş esnasında kafamdan geçer oldu.

Tabi bunlardan bi haber motorcular " ulan adama bak, sol şeritten önüme kırdı birden" veya "hız sınırlarına uygun şekilde gidiyorum ne diye beni sıkıştırarak geçiyorsun" diye acemice, yersiz ve karşı tarafın neden bu hareketi yaptığına anlam vermeden sinirleniyor. Kendine sinirlen!! Anlasana önceden olacakları. Acemi!!

Motosiklet kullanmak akıl işidir. Kafa işidir. Zihinsel bir faaliyettir. Sürekli kafasında olası senaryoları kurmayanlara göre değildir.

Uçmakdere'ye gidip geldiğinde 3 saat matametik problemi çözmüşsün gibi zihin yorgunluğu çekmiyorsan, demek ki iyi motor kullanamamışsın.

Konuyu açan arkadaş fermuar düzeni orta şeritten gidiyoduk diyor. Kaçla gidiyordu. Trafikten yavaş mıydı? Orta şeritte ne fermuar düzeni!! ?

Çoğu zaman önümde bir motorcu oluyor. Kendi kendime diyorum ki "napıyo bu adam, oradan gidilir mi birazdan kırmızı araba bunu sıkıştıracak" az sonra kırmızı adam bunu sıkıştırıyor, yanına gidip "napıyon hocam yanlış gidiyorsun suç sende. O adamın orasından gidilmez" diyorum. "Abi görmedin mi önüme kırdı" vs. Gördüm ben, geleceği de gördüm de sen göremedin.

Bilmediğini bilene anlatmaya devam ederim. Ama bilmediğini bilmeyene cevap vermem.
    1996furkan, Ekrem_06 ve tommygun bunu beğendiler.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Fermuar düzeni gittiğimiz yol dediğim yol bomboş yol konuda belirtmiştim tekrar söylüyorum hızımız ortalama 60 kmh boş yol 3 kişiyiz en önde bayan arkadaş arkada erkek arkadaşı onun arkasında ise ben vardım 3 şeritli yol yazınızı okudum kulağıma küpe olarak taktım fakat her zaman olaylar sizin söylediğiniz şekilde gelişmiyor tehlikeyi sezmek gerek haklısınız da bahsettiğim konuların çoğunda düz yol abi adam basıp gidebilir 3 şeritli yolda konuda dün yaşadığım olayda bahane sunmak için söylemiyorum cidden yol 2 şeritli bir şeridi araçlar park halinde tek şerit kullanılıyor trafiği tehlikeye atmıyorum nerdeyse önümdekinin tamponuna girecem trafik sıkışık fakat ilerliyor ben nereye kaçayım sağa kaçsam sağdan sıkışcam şeridimde gitsem arkamdan anama söver gibi korna basıyor herif ortada bir sebep yok benim sinir olduğum durum beni sıkıştırdın ezecektin vs. değil insan yerine koyacak abi bizde bu yolun vergisini veriyoruz adam öyle bir tavır alıyor ki senin ne işin var önümde der gibi ben şarteller buna atıyor imkanım olsa şeritten değil sağdan soldan kaçar giderim ben keyfimden durmuyorum orada aralardan girsem it kopuk motorcular oluyoruz bu sefer de.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Sıkıştırmalardan kurtulmanın bir yolu da Harley ya da GS gibi bir motor almak. Motor hem büyük hem pahalı ondan sonra nasıl yollar açılıyor bak.
    1996furkan bunu beğendi.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    96'lı kardeşim zaman geçtikçe iyice bu ülkedeki aptal sayısının baş edilemeyecek kadar fazla olduğunu kabulleneceksin. Ne kadar çabuk kabullenirsen bu süreyi badiresiz atlatırsın. Muhatap olduğunda senin söylediklerini anlayabilecek insan sayısı çok az. Enerjini başka yerlere sakla.

Sürekli defansif olup, fırsat buldukça kaçacaksın.
    1996furkan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    benzer durumları hemen her motosikletçi yaşıyor. ben, sen, o... fark etmiyor yani. yazdıklarının benzer örneklerini yaşayıp senin ne düşündüğünü, nasıl sinirlendiğini gayet iyi anlayabiliyoruz. bu noktada her şeyden önce senin haricindeki herkesi manyak olarak düşün. onlar manyak bir tek sen akıllısın. doğal olarak manyakla manyak olunmaz ve etrafında birçok manyak varken kendini savunmaya alırsın. bir arkadaş demiş ya defansif sürüş tarzını benimse, hah işte tam olarak öyle.

bunun dışında sen el kol yapsan da sövsen de saysan da durum değişmeyecek. ayrıca karşındaki adamın nasıl bir psikopat olduğunu da bilmiyorsun tabi. bu yüzden münakaşaya girmemek en iyisi. ben de oldukça sinirli davranırdım başlarda. sonrasında bir aydınlanma mı geldi nolduysa gayet sakin davranmaya başladım. tabii bu sakinliği birinin beni dövmesiyle de kazanabilirdim ama o raddeye gelmedik.

velhasıl kendini, anneni, babanı düşün. ona göre münakaşaya gir. yürürken bile binbir zorluk yaşatan tipler varken trafikte çok daha fazlası var. kişisel gelişimci taklidi yaparak bitireyim: "sen her şeyden önemlisin. kendini sev. diğerlerini önemseme."
    1996furkan bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    En son yokuş aşağı yadırmışım 130, bir baktım şahin yoldan karşıya geçmek için çıktı devam etse iyi beni görüp birde yolun ortasında durdu,sağ kapıdan girip sol kapıdan çıkacağım la ne diye duruyorsun aklının harımına sivri çaktığımın dedim ve olay kapandı. Fazla atar göte batar demiş abilerimiz o yüzden sakin kalın, canlı kalın :D
    1996furkan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)