Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Eksozu su ile dolduran afacan çocuk!

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Akşam motoru yıkayacağım diye tutturdu hergele. E hadi hevesi kırılmasın diye verdim hortumu. Bi ara bir dakikalığına başka bir yere yönelmiştim, bizim afacan hortumu eksoza dayamış, içini suyla doldurmuş. Baba bak diyor biradan su çıkıyor.

Harbiden eksozun yere en yakın olan noktasına küçük bir su deliği açmışlar. İlk defa şahit oldum, bütün su oradan akıp gitti.

Amma ve lakin eksozun içi çabuk paslanip korozyona uğrayacak diye düşünüyorum. Öyle mi olur acaba?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yok hocam millet 2-3 sene motorunu yağmurda karda kışta dışarıda bırakıyor anca o zaman paslanmaya yıpranmaya başlıyor. Sizinki tek seferde bir şey olmaz.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Endişelenmen gereken egzoz pası değil egzoz subapından silindire su girip girmediği. Emin olmak için bujiyi çıkartıp vitese takarak arka tekeri döndürerek veya varsa kickstarter ile motoru birkaç kez döndür. Marşa bastıysan da geçmiş olsun. Çok az birşey bile olsa kolu yamultuyor.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Eğer egzozdan silindir içine su gittiyse sıkıntı olur , henüz marş basmadıysan bujiyi sök krankı bir kaç tur çevir , marş bastıysan ve motor düzgün çalışıyorsa şanslısın demektir..

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Vitese takıp arka tekeri bir tur kadar döndürün. Dönüyorsa sorun yok, marş yapıp çalıştırıp devam edebilirsiniz. Eğer kesinlikle elle çeviremiyorsanız bujiyi söküp silindir içindeki suyu tahliye etmeniz gerekebilir.
    Green Arrow bunu beğendi.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vitese takıp arka tekeri bir tur kadar döndürün. Dönüyorsa sorun yok, marş yapıp çalıştırıp devam edebilirsiniz. Eğer kesinlikle elle çeviremiyorsanız bujiyi söküp silindir içindeki suyu tahliye etmeniz gerekebilir.
    Bunun mantığı nedir? Silindirdeki su basınç yaptığı için mi teker dönmüyor?

alla alla bu konu bu kadar ciddimiydi ya.
    ben canım sıkıldıkça eğlence için egzoza su doldurup marş basıp fışkırtıyodum cbr500 de.
    tık demedi motor.
    ferhatkars bunu beğendi.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun mantığı nedir? Silindirdeki su basınç yaptığı için mi teker dönmüyor?
    Abi silindirde su varsa nasıl içerisi patlasın

https://www.youtube.com/watch?v=GChGjK1TfNI

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı to1ga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alla alla bu konu bu kadar ciddimiydi ya.
    ben canım sıkıldıkça eğlence için egzoza su doldurup marş basıp fışkırtıyodum cbr500 de.
    tık demedi motor.
    Eglence amacli acilan konunun buralara gelmesi can sikici oldu

Hokahey cocugu tokatlamaz umarim..

hortumla olmaz o iş motoru havuza atmalısın sonunda hydrolock olsun .Susturucu egzoz manifoldunun aşağısında konumlanmışsa,suyu silindire göndermeniz için uğraşmanız lazım.hatta hortumu egzozun içine sokmanız,suyu basınçlı şekilde göndermeniz lazım ki tahliye'yi bypass edin. Enduro,off-road motorlarında susturucu en yüksek noktada olduğundan daha kolay . O yüzden egzoz tapası veya başka bir şeyle tıkanır,tapayı üstünde unutursunuz çalıştırmak isterseniz yarım saat uğraş sonucu kan ter içinde kalmışsınızdır bir anda egzozun üstündeki tapa gözünüze çarpar

Alakaniz icin teşekkür ederim dostlar. Silindire su kaçması sözkonusu değil zira eksozun yere en yakin yerine delik açmışlar, su oradan akıp gidiyor.

Şu zevk için eksoza su basan arkadaşa güldüm ya abim eksoza su basılır mı

Hirbo, çocuğu tokatlamadim. Aslında ağzının üstüne bir tane yapıştırmak isterdim ama çocuk hayata kusmesin, psikolojisi bozulmasin diye hiç vurmuyorum. Ayrica insanin kendinde zayıf olana kaba kuvvet uygulaması aşağılık bir şey. Kimse çocuklara vurmasın. Güzel bir dille anlatınca ikna oluyorlar zaten minik insanlar.

Ben küçükken çok dayak yedim. Odunla vurdular. Özellikle kafamı kaldirip yüzümün ortasina şamar vurdular. Üstüme saksı attılar. Böyle böyle özgüveni düşük, pisirik birisi oldum. Toplumun Selahiyeti açısından Kimse kimseyi bu şekilde dövmesin istiyorum.
    Thesinner83, numan, RoofRoof ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı cıbılduck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi silindirde su varsa nasıl içerisi patlasın

https://www.youtube.com/watch?v=GChGjK1TfNI
    Onu sormuyorum arka teker el ile dönmüyormuş onun nedenini soruyorum.

Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onu sormuyorum arka teker el ile dönmüyormuş onun nedenini soruyorum.
    Çünkü silindir icinde hava varsa hava piston tarafından sıkıştırılabilir. Fakat silindir içine su dolduysa sıkıştırılamaz. Fiziken sıkıştıralabilen nadir sıvılar olabilir az da olsa, ama sıvıların sıkışma oranı çok düşüktür.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Thesinner83 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çünkü silindir icinde hava varsa hava piston tarafından sıkıştırılabilir. Fakat silindir içine su dolduysa sıkıştırılamaz. Fiziken sıkıştıralabilen nadir sıvılar olabilir az da olsa, ama sıvıların sıkışma oranı çok düşüktür.
    Konu fizik dersine döndü ama yapacak birşey yok laf lafı açıyor :D

suyu sıkıştırmak için min 4000 bar gerekli ki böyle bir güç nerede var ? su sıkışmayacağı için piston daha üst ölü noktaya yaklaşamadan en zayıf nokta olan piston kolu yamulur motor çalışmaz , gemi motorlarının 25-30 cm çapındaki piston kollarının bile yamulduğunu bizzat defalarca gördüm..

Omerius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt25 - XJ6N - cb650f - Speed Triple 1050
    instagram hikayelerinde görüyorum millet egzoza su doldurup gaz açığ dışarı atıyor sadece show amaçlı. bu kadar işlem gerektiriyorsa suyu bilerek basanlar nasıl onlara zarar vermiyor benim içim gidiyor valla allahın enayileri.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    yaşadıklarına üzüldüm.
    şiddet konusunda hemfikiriz.
    ama, benim şu forumda yıllardır okuduğum en açık sözlü ve öz güvenli arkadaşlardan birisin..
    velhasıl, seni okumayı seviyorum ;)
    sey_47 ve Emreerol bunu beğendiler.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaşadıklarına üzüldüm.
    şiddet konusunda hemfikiriz.
    ama, benim şu forumda yıllardır okuduğum en açık sözlü ve öz güvenli arkadaşlardan birisin..
    velhasıl, seni okumayı seviyorum ;)
    Sorma abi, 43 yaşındayım, psikolojimi yeni yeni düzelttim. Hala o eski günlerin izleri ruhumda bir jilet yarası gibi duruyor. Bu yüzden şiddetin her türlüsüne karşıyım. Zaman zaman sinirlendiğim, şiddet uygulamak istediğim anlar oluyor ama kendimi tutarak üstesinden gelmeye çalışıyorum.

Umit1923 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650 F - 2017
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorma abi, 43 yaşındayım, psikolojimi yeni yeni düzelttim. Hala o eski günlerin izleri ruhumda bir jilet yarası gibi duruyor. Bu yüzden şiddetin her türlüsüne karşıyım. Zaman zaman sinirlendiğim, şiddet uygulamak istediğim anlar oluyor ama kendimi tutarak üstesinden gelmeye çalışıyorum.
    Hocam ben hala psikolojimi duzeltemedim, garip te bir empati hassasiyetim olustu, birak evladıma vurmayi, cocugunu ittirip kaktiran birini gorunce saldirmamak icin kendimi frenliyorum.

Bilgiye erisim kolaylastikca, egitim seviyemiz artmasa bile saniyorum farkındalık bir nebze artmaya baslamis ki, simdi gelen nesiller cok daha ozguvenli cok daha guzel ifade ediyorlar kendilerini. 4 yasinda kızım yeri geliyor laf sokuyor bana agzimiz acik kaliyor, biz onlarin yasindayken osurdugumuzda gotumuz yırtıldı sanıyorduk.
    HRider bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)