Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fren alışkanlıklarınız hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Merhaba, kendimde fark ettiğim bir alışkanlık olarak ön fren kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınıyorum freni refleks olarak yaptığım zaman. Arka fren ile yavaş denilebilecek bir hıza düşüp de kullanıyorum ön freni. Bana uzun vadede ne gibi sıkıntılar yaratır. Bunu önceki yıllarda bisikletle hızlı giderken ön frene asılmam sonucu üç buçuk atmam sebep olmuş olabilir, sorunun kaynağına inemiyorum Sizin fren alışkanlıklarınız nasıl, bir acemiye ne önerirsiniz bu konuda?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Arka freni yurume hizi disinda kullanmiyorum. Zaten tutmuyor da dogru duzgun. Yine de duruyorken egitimde gosterildigi gibi her iki freni de kullaniyorum. Ancak motosikleti durduran bariz on fren.

Bisiklette on suspansiyon var miydi bilmiyorum. Ancak yol bisikletimde suspansiyon yok ve on fren yapiyorken cekiniyorum onda da. Ancak motosiklette cekinmiyorum cunku suspansiyon var. Freni az asildiginizda suspansiyon sikisiyor ve on tekerin cekisi inanilmaz artiyor, kaymasi da cok mumkun olmuyor.
    numan ve Enes4Y bunu beğendiler.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    genelde ön ama arada kombin kullaniyorum. dun 2 cocuk atladi onume 10 m mesafe var yok arka on arka kombin kullanafak durdum farketmeden. aliskanlik iste
    emenyasin bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    En sağlıklısı kombin.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Fren yaptığımın bilincindeyken yani önüme bir çocuk atlamamışken, şeride araba sıçramamışken ben de kombine kullanmaya çalışıyorum. Kast ettiğim biraz daha refleks durumlarda bilinçaltının verdiği tepki.

uygun, vites(dolu), devir... de isen
    gazı kestiğinde arka teker(motor) makul frenlemesini yapar, ön tekere ağırlık transferi başlar
    yokuş aşağı ise bu bile arka tekeri yoldan koparabilir

bundan sonrası ön frenin görevi
    limon kuralını unutma
    emenyasin bunu beğendi.

Yunus Özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar D400 2023 & Kanuni Mati 125 2023
    Ön frensiz duramıyorum ben. Hep kombine fren kullanırım. Ön frenide arka frenden daha çok sıkıyorum.
    Siluet... bunu beğendi.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ön fren kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınıyorum / uzun vadede ne gibi sıkıntılar yaratır / bisikletle hızlı giderken ön frene asılmam sonucu üç buçuk atmam sebep olmuş olabili / sorunun kaynağına inemiyorum Sizin fren alışkanlıklarınız nasıl, bir acemiye ne önerirsiniz bu konuda?
    Dostum, arka fren yavaşlamak ön fren ise durmak içindir. Doğru kullanım " aynı anda " olarak kabul edilse de ön frene her zaman daha fazla basman gerekebilir ve ABS olan bir motosiklete sahipsen ( ki öyle gözüküyor ) zaten korkmana gerek kalmıyor .. Belirttiğin gibi bisiklet ile yaşadığın problem ABS olmaması kaynaklı bir " tekerin kilitlenmesi " problemi idi, aynı problemi Cbf ya da YBR kullanırken de yaşarsın.

Özetle ; kendini ön freni sıkarak durdurmaya alıştır .. doğrusu budur .. zaten ön fren değil arka fren ile durmaya çalıştığın bir zaman kaza yapman muhtemeldir, çünkü kendini yavaşlayarak çarpmaya programlamış olursun .. arka frene ne zaman basacağım ? diye sorarsan da .. virajı alamadığın zaman viraj içinde yavaşlamak için denilebilir .. bu da doğru olduğu için değil, ön frene göre daha az riskli olduğu için ... yoksa normalde virajda da frene basılmaması gerekir ..

( Bunları ABS içermeyen bir motosiklet kullanmayacağını düşünerek yazdım .. )

Not ; Yazdıklarım kendi deney ve deneyimlerimin sonucudur ..
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

sutlusoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Genelde ön fren ağırlıklı kombin kullansam da ön fren ABS sini hiç çalıştırmadım. Buna rağmen arkaya ne zaman biraz fazladan baskı uygulasam ABS'si devreye giriyor.

Merhaba, kendimde fark ettiğim bir alışkanlık olarak ön fren kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınıyorum freni refleks olarak yaptığım zaman. Arka fren ile yavaş denilebilecek bir hıza düşüp de kullanıyorum ön freni. Bana uzun vadede ne gibi sıkıntılar yaratır. Bunu önceki yıllarda bisikletle hızlı giderken ön frene asılmam sonucu üç buçuk atmam sebep olmuş olabilir, sorunun kaynağına inemiyorum Sizin fren alışkanlıklarınız nasıl, bir acemiye ne önerirsiniz bu konuda?
    Bisiklet kullanırsanız alşkanlık olarak ön frenide kullanmaya başlarsınız sebebi ise ayaklarınız sadece ilerletmek için kullanıcaksınız eller ise fren ve vites için kullanırsınız arada bir bisiklet kullanarak bence bu sorunu yenebilirsiniz

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    çok kötü bir alışkanlığın var bunu baştan söyliyelim.ani bir durma anında çat diye arkayı sıkıcaksın ve durman mümkün olmicak 100 metre öyle gidersin.eğitim al yada bu alışkanlığı kır.ön durdurur arka yavaşlatır.en iyisi kombin yap abs de var zaten korkacak bir durum yok.arkadaşımda sadece arka fren kullanıyordu ön balatalar diskler 0 kalmış 10bin kmdeki motorun.bir bindim öne basıyorum baya tutmuyor adam çünkü hiç kullanmamış.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Fren yaptığımın bilincindeyken yani önüme bir çocuk atlamamışken, şeride araba sıçramamışken ben de kombine kullanmaya çalışıyorum. Kast ettiğim biraz daha refleks durumlarda bilinçaltının verdiği tepki.
    kuryelik yapıyorum birgünde min 5 defa reflks fren yapmak zorundayız hızlı paket yetiştireyim dersem.

kendimi reflekste bile kombine yapıp önü kitlemeyecek şekilde alıştırdım. arkayı kitliyorum hala reflekste ama öne alıştım.
    Gerekli Kuvvet Damarlarındaki ASİL KANDA MEVCUTTUR!

M.Kemal ATATÜRK

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Benimki o seviyede değil, daha çok refleks anlarda kast ettiğim hareket.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Fren konusunda ön arka dozajlamasıyla beraber bakış kavramı da önemli, misal yere de bakmamak lazım. İşler yolunda giderken frenleme çok dikkat edilmez çünkü ortada tehlike kalmamıştır, yavaşlamış ya da durmuşsunuzdur ama panik fren anında işler çirkinleşir. Doğru tekniklerin bol bol pratikle refleks haline getirilmesi gerekir. "Hafız bende abs var, bana birşey olmaz" dememek gerek. Benim kendimce tavsiyem iyi bir kurumdan alınacak kapalı alan eğitiminin ardından doğru frenleme olayını refleks haline getirene kadar boş vakit bulduğumuzda trafiğe kapalı alanlarda pratik yapmaktır. Hatta bu konuda iyi de bir yol katettikten sonra bile ayda bir bu çalışmayı yapmak iyidir, güzeldir, şukeladır.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Arka freni yavaşlamak için kullanıyorum. Durmak için ise ikisine bir basıyorum. Alışkanlık olmuş

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Ben sürekli ön freni kullanıyorum. Arka freni de kullansam çok daha iyi olacak. Pedalı düştüğümde yamulduğu için düzgün basamıyorum. İyice alışkanlık oldu. Yakında pedalı alıp kombine kullanmam daha iyi.

yokuşta dururken ön freni sıkarsın
    kar etmez
    geri kayarsın
    arka fren onun için olabilir

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Onun dışında kullanmayalım mı hocam, kalsın mı kenarda

TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Belki biraz anormal ama sert frenlemek de ani hızlanmak kadar keyifli benim için... Bazen arka freni hiç kullanmadığım halde, arka lastiğin gezdiğini hissediyorum.. Arka lastikteki yük o kadar azalıyor ki, kompresyon lastiğin kaymasına neden oluyor galiba

Motosikleti durduran şey ön frendir. Diğer araçlarda da durum böyle ama ön arka fren ayrımı diğer araçlarda olmadığından sözünü etmek yersiz. Konu motosiklet ise, kesinlikle ön fren kullanmayı, limitlerini keşfetmeyi öğrenmenizi tavsiye ederim.

. .

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)