Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Garantiyi bozar mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Merhabalar, çakarlı fren modülü ve alarm takmayı düşünüyorum motosikletime. Hiçbir şekilde kesip biçmeyeceğim hepsi soketli. Çakarlı devreyi arka ledin soketine, alarmı da akünün kutbuyla şasiye bağlamayı düşünüyorum. Bakıma götürürken söksem vs. bayi herhangi bir şekilde anlayıp garanti dışı bırakabilir mi? Beyinde gözükür mü bir şey bağladığım? 5 yıl garantisi var motorun, bozmak istemiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Loveless - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, çakarlı fren modülü ve alarm takmayı düşünüyorum motosikletime. Hiçbir şekilde kesip biçmeyeceğim hepsi soketli. Çakarlı devreyi arka ledin soketine, alarmı da akünün kutbuyla şasiye bağlamayı düşünüyorum. Bakıma götürürken söksem vs. bayi herhangi bir şekilde anlayıp garanti dışı bırakabilir mi? Beyinde gözükür mü bir şey bağladığım? 5 yıl garantisi var motorun, bozmak istemiyorum.
    Servise sormakta bir fayda var. Ben alarmın kesinlikle garantiyi bozacağını sanmıyorum ama modül için aynı şeyi söyleyemem. Daha iyi biren biri yardımcı olacaktır.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Servisler malum, resmi hız sınırını aşarsan garanti bozulur diyecekler yakında utanmasalar. Geçen sordum, elektrik kısmını garantiden çıkartır dedi taktığın her şey. Benim merak ettiğim onların görüp göremeyeceği. Ben takayım, bakıma giderken 2 dakika söker öyle götürürüm önemli değil. Ama anlayabilirler mi bir şekilde onu merak ediyorum. Makineye vs. bağlanınca çıkıyor mu, ya da anlamanın başka bir yolu var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:51 ----------

Alarm ve takip cihazı için de garanti bozulur dendi bu arada. Bir ton para veriyor garanti uzattırıyorum, adamlara kalsak gönül rahatlığıyla alarm takamayacağız motora.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Servise gideceğin zaman sökersen sıkıntı olmaz nerden bilecekler

furkanguvenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim X-Max 250 de hep çakar hem de amerikan park modülü vardı. Garanti dışı bir durumu da olmadı hiç. Bir çok kez servise gidip geldi. He tabi benim elektirik aksamıyla ilgili bir sorunum olmadı. Olsaydı muhtemelen çıkarabilirlerdi.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Motora yapacağınız her yetkisiz müdahale garantiyi bozar. (Özellikle Motora ve veya Elektrik sistemine)(diğer bölümler de dahil)

Bazı servislerin bunu görmezden gelmesi bu durumu değiştirmez.

Bir çok örneği var.

Bir örnek : Zamanında far lambasını led ile değiştiren motor sahibinin motorunun elektrik aksamı garanti dışı bırakılmıştı.

Motosikleti
    Ducati streetfighter 848
    mantıken yapıcağın modifikasyonlar tesisatta az da olsa zorlama da bulunacağında yarın bir gün başına bir şey gelirse sıkıntıya girebilirsin fakat aynı soketi kullanacağından ötürü beyinde herhangi bir sorun gözükmez beyinin onu algılaması için haberleşebileceği yeni bir soket, giriş olması gerekir sen bağladığın soketi bozsan fazla akım çekmekten vs soketi tamir ettiğinde bile beyinde bir sorun olmaz.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Bugün yolumun üstünde başka bir markanın bayisi vardı, oradan da bir motora ilgiliydim girdim içeri. Hoş sohbet bir arkadaş vardı hem satış, hem teknik kısımla ilgilenen.Anlattım, İmkanı yok anlayamazlar, bakıma götürürken normal haline çevirip götür yeterli dedi. Belki çok üst segment her tarafında sensörleri, algılayıcıları vs olan makinelerde anlaşılabilir ama Mt-25 ve cb250R için anlaşılmayacağını söyledi.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hocam bu işin tek doğru yolu var o da servise gelen motorun orijinal olması gerektiği.

Bu iş mantıken gibi fikirleri kaldırmaz.

Garanti şartlarında alenen yazar;

"5-) Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır."

Riske girmek istiyorsanız başka tabi. Yukarıda örneğini vermiştim. Çok basit bir şey için motorunuz geleceğini çöpe atmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:30 ----------

Ek olarak Honda Motosikletin kendi Garanti şartları sayfasındaki sondan birinci maddesinde açıkça belirtilir:

"Motosikletin üretiminden sonra montajı yapılan orijinal veya orijinal olmayan aksesuarlar, motosiklet faturası ile aynı fatura içinde olsa bile motosiklet garantisi dışındadır. "

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Türkiye de garanti diye birşey yok herşey kullanıcı hatasıdır , ancak fabrika bir geri çağırma yayınlamış ise o zaman garantiden işlem yaparlar..

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ben garanti olduğunu düşündükten sonra garantiden yaptırırım ya onu. İşim gücüm yok, öğrenciyim. İşim görülmezse bunalıma sokarım bütün servisi iki günde

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:39 ----------

Ben de mutlu bir avrupalı gibi kurallara sadık kalmayı çok isterdim fakat burada kurallara sadık kalmam ''tokatlanmak, düzülmek, şamar oğlanına dönmek'' fiillerinden hangisini beğenirseniz ona denk geliyor maalesef. Hiçbir firma zaten hiçbir şekilde arkasında durmuyor malının. Buranın Türkiye olduğunu, İsviçre olmadığını, kimsenin hakkını savunamayacağını biliyor firmalar. spormoto ktm davası vardı forumda bir bakın isterseniz, komedi. Karşımda böyle adamlar olursa benim derdim dürüst olayım olmaz, peygamber değilim sonuçta. Manuel okumayı ben de biliyorum, benim derdim yakalanıp yakalanmayacağı ile alakalı en basit şekilde. Teşekkürler yardımınız için. Garanti sadece bayinin para kazanması üzerine bir garanti, bana bir yararı yok zaten. Bu arada orijinal soketli bir devre var. Bizzat önceden firmanın servisinde çalışan bir arksdaşla konuştum anlaşılmayacağını söyledi, en azından benim model için anlaşılmazmış, diğerlerini bilmiyorum. Aynı soruna takılan arkadaşlar olursa bilgi olsun, bakıma gitmeden söküp orijinal haline çevirseniz yeter.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler