Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Yağı Renk Değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 125 Mh Drift 2016
    Arkadaşlar 1 hafta önce motor yağı değiştirttim. Motul 5000 kondu. 1 hafta sonra baktım yağı rengine bakmak için baya kararmış. Bal rengi gibi değil yani sıfırı gibi. Normal mi bu kadar kısa sürede?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    En yalın haliyle yağların temizleyicilik özelliği vardır. Kararmayan yağ kötü yağdır. İçiniz erah olsun
    hasmet bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Normal isterseniz 1 saat sonra bakın renk değişir.Hem sıcaklık hem arkadaşın dediği gibi motoru temizlenme hemde basınç ve sürtünmeye maruz kaldığı için.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    motorun içinde o sıcaklığa ve engabeye sende maruz kalsan sende renk değiştirirsin merak etme normal )

Motosikleti
    Mondial 125 Mh Drift 2016
    Anladım arkadaşlar çok teşekkürler

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı jessepnkmn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladım arkadaşlar çok teşekkürler
    Kararma konusundan muzdaripseniz ve içinize sinmiyor ise Motul 5000 yerine 5100 kullanmanızı öneririm. Çok daha sağlıklı olacaktır.
    ...

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı jessepnkmn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 1 hafta önce motor yağı değiştirttim. Motul 5000 kondu. 1 hafta sonra baktım yağı rengine bakmak için baya kararmış. Bal rengi gibi değil yani sıfırı gibi. Normal mi bu kadar kısa sürede?
    Yağ değişimi geldiğinde bile yağın aynı renk olduğunun görürsen şaşırma diyecektim ki kararmış demişsin :D Kararır normaldir. 7100 kullanıyorum ben 2500 3000 km sonra yağ kırmızı renginden siyaha dönmeye yeni başlıyorç

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Arkadas dogru yazmis:

Alıntı harun27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En yalın haliyle yağların temizleyicilik özelliği vardır. Kararmayan yağ kötü yağdır. İçiniz erah olsun
    Yagin rengini karartan, motor yagindaki faydali katkilarmis genelde.

Yoksa renginden bagimsiz olarak motor yagi halen islevini yerine getirmekte... Onemli olan da o.

Ne vitesi iyi geciren yag, ne de gec kararan yag iyi yagdir.

Iyi yag, islevini uzun sure yerine getirebilen yagdir. Bu da sadece laboratuar analizi ile anlasiliyor.

İçeride kalan eski yağ yeni yağı karartıyor eğer takintiliysaniz ENGİNE FLUSH denen sıvılar var şişedeki sıvının yarısını yağı boşaltmadan kartere dökün motor 1 dakika rolantide çalışsın yağı boşaltıp yeni yağı koyun uzun bir süre kararmaz çünkü motor içi tertemiz olacak

Motosikleti
    Sym Joymax 250i
    Yukarıdaki arkadaşın dediği haricinde ücretsiz bu işi yapmak istiyorsanız , bir adet yağ çubuğunun içine girebilecek boyutta 30 cm lik hortum alıyoruz. ben çamaşır makinası hortumu kullanıyorum . Yağ boşalttıktan sonra hortumu yağ çubuğu'nun giriş kısmına oturtuyorum , ardından 1,2 üfleme sonucu bütün pis yağı attırıyorum, sonrasında yeni yağı koyup devam ediyorum . Bir sonraki yağ değişiminde ciddi bir kararma gözlemlemiyorum.
    maktama bunu beğendi.

sorunlu bi durumun ardından değiştirdiysen
    ilk değişimden fazla bişey bekleme
    ikinci değişimi daha erken yap

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)