Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

yeşil ışık sonrası sarı ışıkta geçmek

Motovento
    REKLAM ALANI

Resmî Gazete Tarihi: 19.06.1985 Resmî Gazete Sayısı: 18789

TRAFİK İŞARETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

"Sarı ışığın yeşil ışıktan sonra yanması, yolun trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir. Bu ışık yandığında, emniyetle durulamayacak kadar yaklaşılmış ise normal geçiş yapılır, aksi halde yaya geçidi işgal edilmeden durulur."

merhaba bugün sarıdan kırmızıya geçiş sırasında “kırmızıya takıldığım” iddiasıyla sınavdan kaldım

ben "emniyetle durulamayacak kadar" yaklaşmıştım ani fren yapmam halinde sürücü kursunun otomobili bana çarpabilirdi

fikirlerinizi alabilir miyim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    benim fikrim tekrar sınava girdiğinda çok daha yavaş sür.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Valla böyle şeyleri duydukça şaşırıyorum. Enterasan geldi bana,
    ben 2012 de ehliyeti alırken arabayı çalıştırıp, koltuğu ve aynaları kontrol edip ilerleyip ada etrafında bir tur attıktan sonra sınavı geçiriyorlardı.
    Bu ışık olayı çok enterasan geldi.

birde sınava girdiğiniz yer neredesi?
    ben sancaktepe'de oturuyorum ve evimin önünde oluyor sınav, ışıklı bir gölge de yapılmıyor :/

yer fark etmez ki her sınav bölgesinin neredeyse 30 dakikalık parkuru var

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    benim sınava girdiğim parkur 10 dk da bitiyordu.
    sınav eğitmeni sınavı oldukça yavaş bitirin. erken biterse size bir tur daha attırabilirler demişti.
    bende mt07 ile 1. vites 2bin devirde sınav parkurunu tamamlamıştım.
    motor artık alttan alev atmaya başlamıştı ama yürüme hızına yakın tamamlamıştım

Faruk Terzi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla böyle şeyleri duydukça şaşırıyorum. Enterasan geldi bana,
    ben 2012 de ehliyeti alırken arabayı çalıştırıp, koltuğu ve aynaları kontrol edip ilerleyip ada etrafında bir tur attıktan sonra sınavı geçiriyorlardı.
    Bu ışık olayı çok enterasan geldi.

birde sınava girdiğiniz yer neredesi?
    ben sancaktepe'de oturuyorum ve evimin önünde oluyor sınav, ışıklı bir gölge de yapılmıyor :/
    Araba ehliyeti aldığım yılda da hiç bir şeye önem verilmiyordu. Arabayı çalıştır, stop ettirmeden kaldır, düzgün dur yeterli idi.
    Fakat artık kurallara uyulması büyük önem taşıyor. Nede olsa kurallara uyulmadığında kazalara sebebiyet veren sürüclerin olduğunu hepimiz görüyoruz, hatta yaşıyoruz, bu yüzden sinyal dahi unutsan sınavda bırakıyorlar. Ben de motor ehliyetimi 2020 Ağustos ayında aldığımdan dolayı durumu ezberlettiler bize (:

Arakdaşımızın yaşadığı şansızlık ve kötü jüri üyeleri...
    Duramayacak şekilde ise bırakılmaması gerekli.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Alıntı Faruk Terzi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araba ehliyeti aldığım yılda da hiç bir şeye önem verilmiyordu. Arabayı çalıştır, stop ettirmeden kaldır, düzgün dur yeterli idi.
    Fakat artık kurallara uyulması büyük önem taşıyor. Nede olsa kurallara uyulmadığında kazalara sebebiyet veren sürüclerin olduğunu hepimiz görüyoruz, hatta yaşıyoruz, bu yüzden sinyal dahi unutsan sınavda bırakıyorlar. Ben de motor ehliyetimi 2020 Ağustos ayında aldığımdan dolayı durumu ezberlettiler bize (:

Arakdaşımızın yaşadığı şansızlık ve kötü jüri üyeleri...
    Duramayacak şekilde ise bırakılmaması gerekli.
    Aslında söylediğiniz gibi bu terbirler çok iyi, hatta şuan motosiklette yapılan sekiz çizmesi felan baya iyi şeyler.
    ben motosiklet ve arabayı 2012 de aynı zamanda (2 ay arayla ) aldım. Araba çok basitti motosiklet daha basitti :D
    zaten kurslarda motosiklet eğitimi yoktu o sıra, dışarıda birinden öğrenip sadece sınava gırıyordun sürücü kursları aracıyla,
    bir tane sınav motoru vardı, motosiklet boşta bile kendi kendine hareket ediyordu. arkamdan gelen sınav yönetici arabaları eşiğiyle, dümdüz gittim ve gittiğim yolu geri döndüm. tamam geçtin dediler :D

bence şuan ki koşullar gayet iyi,
    tabi burada ki arkadaşa haksızlık yapılmış orası ayrı.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bildiğim kadarıyla komisyon kararı nihai. Ama böyle bir şey nedeniyle ceza yerseniz eklediğiniz madde uyarınca itiraz edip cezanızı iptal ettirebilirsiniz. Ama sınav ayrı bir şey. Amma velakin, sınav sonucunu değiştirmese bile itiraz veya şikayet edin ki bir daha yapmasınlar.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı blntyldz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Resmî Gazete Tarihi: 19.06.1985 Resmî Gazete Sayısı: 18789

TRAFİK İŞARETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

"Sarı ışığın yeşil ışıktan sonra yanması, yolun trafiğe kapanmak üzere olduğunu bildirir. Bu ışık yandığında, emniyetle durulamayacak kadar yaklaşılmış ise normal geçiş yapılır, aksi halde yaya geçidi işgal edilmeden durulur."

merhaba bugün sarıdan kırmızıya geçiş sırasında “kırmızıya takıldığım” iddiasıyla sınavdan kaldım

ben "emniyetle durulamayacak kadar" yaklaşmıştım ani fren yapmam halinde sürücü kursunun otomobili bana çarpabilirdi

fikirlerinizi alabilir miyim
    Basit.

Kırmızı kırmızıdır, sarı sarıdır, yeşilse yeşil.

Oynamak isterseniz kursun bağlı bulunduğu İlçe Milli Eğitim Özel Öğretim Kurumları' na şikayetinizi yapabilirsiniz. Şikayetinizin içeriğinde de ayrıca ciddi ciddi sizi sarı ışıkta geçerken bırakan sınav komisyonunun resmi kurumdan alacakları renk körü olup olmadıklarına ilişkin bir sağlık raporunu da talep etmeniz yerinde olur.

Kırmızı ışıkta geçtiyseniz söyleyecek birşey yok ancak sarı ışıkta geçmenize mani bir "kırmızı kod" bulunmadığından sizi bu nedenle sınavda bırakamazlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:47 ----------

Aslında söylediğiniz gibi bu terbirler çok iyi, hatta şuan motosiklette yapılan sekiz çizmesi felan baya iyi şeyler.
    ben motosiklet ve arabayı 2012 de aynı zamanda (2 ay arayla ) aldım. Araba çok basitti motosiklet daha basitti :D
    zaten kurslarda motosiklet eğitimi yoktu o sıra, dışarıda birinden öğrenip sadece sınava gırıyordun sürücü kursları aracıyla,
    bir tane sınav motoru vardı, motosiklet boşta bile kendi kendine hareket ediyordu. arkamdan gelen sınav yönetici arabaları eşiğiyle, dümdüz gittim ve gittiğim yolu geri döndüm. tamam geçtin dediler :D

Motosiklet sınavı güncel yönetmeliğine göre "motosiklet tekerleklerinin, öncesinde belirlenmiş 20cm genişliğinde sarı, kırmızı ve yeşil çizgilerin içinde kalınacak şekilde kapalı alan testinin bitirilmesi" maddeleri var (birkaç maddeyi birleştirerek anlaşılır şekilde yazmak istedim).

İyi de sınavların yapıldığı A sınıfı motosikletlerin arka teker ölçüleri (özellikle MT-07' ler) bundan büyük.

Diğer bir değişle, motosikletin lastik genişliği sınav yönetmeliğinde belirtilen ölçüden daha büyük. Şimdi... bu nasıl olacak?
    ...

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla komisyon kararı nihai. Ama böyle bir şey nedeniyle ceza yerseniz eklediğiniz madde uyarınca itiraz edip cezanızı iptal ettirebilirsiniz. Ama sınav ayrı bir şey. Amma velakin, sınav sonucunu değiştirmese bile itiraz veya şikayet edin ki bir daha yapmasınlar.
    evet milli eğitimden bir şey çıkmazsa idare mahkemesi oradan da bir şey çıkmazsa bunun sonu danıştay

Şu anki koşullar tabiki iyi. Eskiye nazaran daha bilinçli şoförler yetişiyor ve araba-motor kaza oranı düşüyor (:

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    şehir içinde ne kadar hız yaptınız da ışıkta duramadınız?
    3-4 saniye falan sürüyor o geçişler.
    arkanızdaki size vuracak kadar yakınsa zaten o da hatalı gidiyor demektir.

Motosikleti
    speederbike
    Ben 2 saniyeden fazla yanan sarı ışık görmedim. Nerede bu 3-4 saniye yananlar?
    Bizimkilerde mantık olsa yanıp sönen yeşil ışık (mevzuatta hiçbir karşılığı yok) uygulayacaklarına sarı ışığı uzun tutarlar.
    Yanıp sönen yeşil ışık sürücüyü acele etmeye teşvik eder, uzun bir sarı ışık ise frene.

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şehir içinde ne kadar hız yaptınız da ışıkta duramadınız?
    3-4 saniye falan sürüyor o geçişler.
    arkanızdaki size vuracak kadar yakınsa zaten o da hatalı gidiyor demektir.
    sarı ışık 2 saniye bile değil

Bizimkilerde mantık olsa yanıp sönen yeşil ışık (mevzuatta hiçbir karşılığı yok) uygulayacaklarına sarı ışığı uzun tutarlar.
    Yanıp sönen yeşil ışık sürücüyü acele etmeye teşvik eder, uzun bir sarı ışık ise frene.
    Hocam, burada bir detaya dikkat çekmek istiyorum.
    Normalde dediğin gibi sarıyı görünce frene basılması gerekirken, bizim milletimiz daha çok hızlanayımda şu ışıkları geçeyim kafasında maalesef.
    Belki sırf bizim ülkemizde yok bu durum bilemiyorum, fakat yaptırımlar(cezalar) uygulandıkça trafik kurallarına da uyulma oranı artar diye düşünüyorum.

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Ben süreye baktığımda 35 dakika falan geçmişti. Bizim kurstaki eleman takmıştı bana, aynadan bakıyordum sürekli el işaretleriyle falan bana saydırıyordu. Böyleleri de ehliyet alıyor, salak bu falan diyordu herhalde Normal sürenin 2 katı sürede bitirdim. Yol hakkı bendeyken falan yol verdim.
    40 dakikalık para verdim 40 dakikalık kullanacağım hahah Zaten uzun bisiklet turları yapmaya alışığım, 20 ile gezmek canımı sıkmadı ama onlar sıkılmıştır muhtemelen.

Lunaparkta gokart'a biniyormuş gibi kullanın. Kimse 20 dakikalık para verip ben 10 dakika'da bitirdim deyip inmiyor. Sanki erken bitirseniz bir yere yetişeceksiniz, 2 ay bekliyorsunuz zaten sınav için.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Faruk Terzi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hocam, burada bir detaya dikkat çekmek istiyorum.
    Normalde dediğin gibi sarıyı görünce frene basılması gerekirken, bizim milletimiz daha çok hızlanayımda şu ışıkları geçeyim kafasında maalesef.
    Belki sırf bizim ülkemizde yok bu durum bilemiyorum, fakat yaptırımlar(cezalar) uygulandıkça trafik kurallarına da uyulma oranı artar diye düşünüyorum.
    Şimdi çoğu kavşakta kamera var. Yapılacak şey çok basit. Sarıyı gerçekten durulabilecek kadar uzatırsın. Sonra sarıda geçenlere bakarsın. Frene basılmasına rağmen duramayıp geçenlere yukarıdaki hükmü uygular, hiç frene basmadan geçenlere de ceza yazarsın.
    May the Force be with McLaren Mercedes

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum, ancak bulunduğum bölgede önce yeşil ışık yanıp sönmeye başlıyor, daha sonra sarı yanıyor, akabinde kırmızı.
    bu döngü 3-4 saniye sürüyor. yani 100 metre öteden yeşilin yanıp sönmeye başladığını görüp de o aracı durdurabiliyor olmanız gerekli.
    sürücü kursunda şehir içinde 50-70 km/s hızı geçmediklerini de düşününce, her türlü durması gerekirdi diye düşünüyorum.

58MUHAMMED - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    REVİVAL 50
    Öncelikle geçmiş olsun, hemen hemen buna yakın bir olay başıma geldi bende sınavda lamba kırmızıya dönerken durdum,birkaç saniye sonra kaza gerçekleşti sınav komısyonu ile arama makas atan bir dingil girdi yerler kaygandı frene bastı ama nafile,durduğum için komisyon üyeleri doğru karar verdiğimi söyleyip ehliyetimi vermişlerdi. Bence durmalıydın neyse en azından benim gibi kaza yapmamışsın bunada şükür.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum, ancak bulunduğum bölgede önce yeşil ışık yanıp sönmeye başlıyor, daha sonra sarı yanıyor, akabinde kırmızı.
    bu döngü 3-4 saniye sürüyor. yani 100 metre öteden yeşilin yanıp sönmeye başladığını görüp de o aracı durdurabiliyor olmanız gerekli.
    sürücü kursunda şehir içinde 50-70 km/s hızı geçmediklerini de düşününce, her türlü durması gerekirdi diye düşünüyorum.
    Yanıp sönen yeşil ışıkta kimse yavaşlamak zorunda değil. Mevzuatta öyle bir yanış şekli yok. Bağlayıcılığı da yok.
    May the Force be with McLaren Mercedes

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)