Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletler Tır dönüşlerinde Nerede durmalıdır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Forza

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Motosikleti
    ...........!
    Dönüşlerde büyük araçların sağına da soluna da girilmez.

Zaten şoför sağı solu yukarıyı aşağıyı kontrol edeceğim derken saniyeden daha kısa bir sürede sizi gözden kaçırabilir.

Dikkat edin.
    espresso bunu beğendi.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    direkt başlığa cevap veriyorum.
    dönüşlerde tırın arkasında ve arada bir araba bırakmalı

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    dönüşlerde, yol birleşmelerinde yada benzer her tür durum için araçlarla aranıza 2 kere güvenli mesafede durmak en iyisidir.

sağındadır, solundadır vs. böyle bir yanıtı yok.

video'da da orta kısmımda tırın hareketine göre dönülüyor duvar dibinden ama aea'dan sonra ben karşı şeridi, arkamdan geleni vs. inceliyorum artık. tek tır değil yani olay.

Motosikleti
    ...........!
    Dostum yanlış anlama ama hiç ada dönüşü yapmamış gibi yazı yazmışsın. Nasıl araçla arana "2 kere" mesafe koyacaksın.
    Bu işin sağı solu var. Hiç birşey bilmiyorsan Büyük araca yaklaşmazsın. Daha doğrusu canını seviyorsan yaklaşmamalısın.

Mesela video daki tır ada etrafında 4. çıkışı kullansaydı yani Ada etrafında tam karşı şeride geçmiş olsaydı motosikletli kardeşimiz sıkışma tehlikesi geçirirdi.

Bu işin kafa karıştırmayan en basit yolu büyük araçlardan uzak durmaktır. Eğer sizin yanınıza vb. yaklaştıysa siz durup bekleyeceksiniz o geçişini tamamlasın sonra siz geçin. Ya da motorunuza güveniyorsanız kafa kafaya iken hemen kontrollü şekilde geçeceksiniz.

Bu tür durumlar gerçekten çok sıkıntılı. Dikkatli olmak gerekiyor.

ersoyb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşim gereği (rehberlik) yirmi yılım otobüslerde, ön koltukta geçti. Bu süre içinde dibimize giren üç aracı ezdik. Bir tanesi tam trafik polisinin gözü önünde oldu, arabası ezilen eleman itiraz etmeye kalkınca polis haksızsın deyince sustu kaldı. Arkadaşlar büyük araçlarda şoförler özellikle orta bölgeleri göremezler. Yapısı gereği de mesela sağa dönerken göremediği orta bölge sağa fazla yanaşır, oraya giren de pert olur. Hatta arkalarına da fazla yanaşmamak lazım, bunu bildiğim halde bir kez turist otobüsü aracımın farını parçaladı, adam haklı idi hiç bir şey demedim gidip yaptırdım.

Motosikleti
    ...........!
    Alıntı ersoyb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşim gereği (rehberlik) yirmi yılım otobüslerde, ön koltukta geçti. Bu süre içinde dibimize giren üç aracı ezdik. Bir tanesi tam trafik polisinin gözü önünde oldu, arabası ezilen eleman itiraz etmeye kalkınca polis haksızsın deyince sustu kaldı. Arkadaşlar büyük araçlarda şoförler özellikle orta bölgeleri göremezler. Yapısı gereği de mesela sağa dönerken göremediği orta bölge sağa fazla yanaşır, oraya giren de pert olur. Hatta arkalarına da fazla yanaşmamak lazım, bunu bildiğim halde bir kez turist otobüsü aracımın farını parçaladı, adam haklı idi hiç bir şey demedim gidip yaptırdım.
    Aynen çok güzel anlatmışsınız. Az da olsa büyük araç kullandım ve kör noktaları ufak araçlar gibi değil. Özellikle dönüşlerde kör nokta sürekli değişiyor. Zaten aracın başı biryerde arkası biryerde kaldığı için gözden kaçan çok şey olabiliyor.

O yüzden eğitimlerde büyük araçlara yaklaşılmaması gerektiğini öğretmeye çalışıyoruz. Bu sadece motor için de geçerli değil her türlü araç için geçerli.
    espresso ve ersoyb bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Büyük araç ise dönüşlerde uzak duruyorum hatta sollama yapacagım zaman bile önce beni görmesini sağlıyorum.

izmir otobanında büyük araçlar nedense 120 ile orta şeritten yardırıyor sağ şeritte giden yok.
    liquem bunu beğendi.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Alıntı Bulut_Motor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum yanlış anlama ama hiç ada dönüşü yapmamış gibi yazı yazmışsın. Nasıl araçla arana "2 kere" mesafe koyacaksın.
    Bu işin sağı solu var. Hiç birşey bilmiyorsan Büyük araca yaklaşmazsın. Daha doğrusu canını seviyorsan yaklaşmamalısın.

Mesela video daki tır ada etrafında 4. çıkışı kullansaydı yani Ada etrafında tam karşı şeride geçmiş olsaydı motosikletli kardeşimiz sıkışma tehlikesi geçirirdi.

Bu işin kafa karıştırmayan en basit yolu büyük araçlardan uzak durmaktır. Eğer sizin yanınıza vb. yaklaştıysa siz durup bekleyeceksiniz o geçişini tamamlasın sonra siz geçin. Ya da motorunuza güveniyorsanız kafa kafaya iken hemen kontrollü şekilde geçeceksiniz.

Bu tür durumlar gerçekten çok sıkıntılı. Dikkatli olmak gerekiyor.
    açıkçası araca güvenli mesafe dediğimiz bir aralık var. kişiye göre birkaç metre oynar belki ama "işte o istediğini de yapsa ben bu noktada zarar görmem" mesafesinin iki katı. bazı şeylerin oluşması kişinin kendi tecrübesiyle alakalı olduğundan 10 metre 20 metre gibi bir kavram kullanmayı doğru bulmadığımdan öyle yazdım.

büyük araca zaten bu güven mesafesinde yaklaşmazsınız. hatta videodakindeki gibi hiç değil. tır'ın dönüşü bittikten sonra o alana girersiniz. söz ettiğim buydu.

2.satırdaki tehlike hakkında çok doğru yazmışsınız. bende bunu düşünerek yazdım. aslında söylemek istediğimi anlarsanız aynı şeyden söz ediyoruz.

benim net bakışım tır dönüşünü bitirip o ada'dan çıktıktan sonra o motosikletlinin o adaya girmesiydi. 2 güvenli mesafeden kastım, kişinin güvenli bulduğu mesafenin 2 katı kadar yada şöyle de diyebiliriz: önünde iki araç varmış gibi.
    Hayatımdaki en iyi sürüşü arıyorum. Yarım kask takıp kanayacağınıza, Full face kask takıp terleyin. En iyi motosiklet, sahip olduğunuzdur.

Motosikleti
    ...........!
    Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    açıkçası araca güvenli mesafe dediğimiz bir aralık var. kişiye göre birkaç metre oynar belki ama "işte o istediğini de yapsa ben bu noktada zarar görmem" mesafesinin iki katı. bazı şeylerin oluşması kişinin kendi tecrübesiyle alakalı olduğundan 10 metre 20 metre gibi bir kavram kullanmayı doğru bulmadığımdan öyle yazdım.

büyük araca zaten bu güven mesafesinde yaklaşmazsınız. hatta videodakindeki gibi hiç değil. tır'ın dönüşü bittikten sonra o alana girersiniz. söz ettiğim buydu.

2.satırdaki tehlike hakkında çok doğru yazmışsınız. bende bunu düşünerek yazdım. aslında söylemek istediğimi anlarsanız aynı şeyden söz ediyoruz.

benim net bakışım tır dönüşünü bitirip o ada'dan çıktıktan sonra o motosikletlinin o adaya girmesiydi. 2 güvenli mesafeden kastım, kişinin güvenli bulduğu mesafenin 2 katı kadar yada şöyle de diyebiliriz: önünde iki araç varmış gibi.

[IMG][/IMG]

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Sadece dönüşlerde değil, normalde de uzun araçların yanına motorla girilmez, yan yana gidilmez. Ya geçersin ya da arkasında kalırsın.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Sağına Soluna girmeyin... Geniş almak zorunda olduğu için, açtığı boşluğu dönerken anında kapatacaktır. Dönüşü bitene kadar arkasında kalmak en mantıklısı... Sonra aynadan sizi gördüğüne emin olana kadar sollamayınız.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Motosikletler Tır dönüşlerinde Nerede durmalıdır?
    1 tır boyu uzakta durulmalıdır.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    motosiklet olan noktalar kör noktalar:

aynaların kör alanlarının yukarıdan görünüşü ise böyle:
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Kavşağa girerken ve dönüş boyunca bu tırın yanında tam teker hizasında devam etmenizin mantığı ne anlayamadım açıkçası.

Sadece tırların değil hemen hemen tüm araçların kör noktaları olur o yüzden hiç bir aracın yanında ya da hemen arka çaprazında sürekli durmamak lazım. Aynı hızda gidiyorsanız güvenli bir mesafe bırakıp arkasından gidin, geçecekseniz de gazı açın geçip gidin.

Onun dışında tır/otobüs gibi yüksek araçların ön köşelerini ve direk önünü şöför göremez kimin haklı olduğu çok önemli değil haklı bir ölü olmaktansa, yol verip yaşayan olmak daha mantıklı olsa gerek.

Salih_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 125cc, Bajaj Pulsar NS 200
    Büyük araçlardan mümkün mertebe uzak durmak lazım. Araçların kendi büyük olduğu gibi kör noktaları da büyük.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler