Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Where to start? Nasil baslayabilirim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba!

Bir kaç aydan beri araştırma yapiyorum, fakat hala bazi konular hakkinda bilgi alamadım.

Polonya vatandaşıyım, ama bir kaç seneden beri İstanbulda yaşıyorum, hiç motosiklet teçrübem yok ve yaşım çok genç değil (28). Her şeye rağmen motorsiklet dunyayi keşfetemek istiyorum. Bugune kadar sadece otomoibl sürdüm ve 10 seneden beri B ehliyetim var, ayrıca Türk ehliyetim var.

Şimdi her şey adım adım:

1. Anadolu tarafında onerbilceniz A2 sürcü kursu var mı? Fiyatlar konusunda, yanlış anlamadyısam B ye A2 ektırmek için fix ucretı var 1200 TL? Kime sorsam, herkes Honda eğiğtimden bahsedıyor, fiyatı uygundur fakat onla sinava giremem heralde?

2. Motor için önemli kriteler bunlardir:

- Düzgün kalite olmasi lazım, ikinci el olsun, eski olabilir, kendim Otomotiv teknisyerim o yuzden sorun değil. Ufak işler kendim hal
    ederim. Yani parçalar olsun ve odlukça sağlam olsun (Çin malı tarzı motorları hiç tercih etmem)

- Hiz, güç vs hiç meraklı değilim, ama zaten A2 klasmanda araştırdım kadarıyla genelde benzeri performans var

- Olursa, hafif arazı, örman vb. girmek isterim

- Cross, Cafe Racer veya Naked tarzi motorlari mumkunsa tercih ederım

- Bütçem 10 bin tl düşünyorum, çok değerli bir şey olursa biraz ustune para verebilirim

3. Bu tarz motor için ek malliyetler, vergi, sigorta, bakım vs örtalama ne kadar çikar bir dönem için?

4. Kask, gıyım vb neler gerekiyor ve ne kadar para hazirlanmam gerekiyor (ıkınci el olabilir)?

İlgilen olursa, teşekkur ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hoş geldin

honda eğitim le başlamak akıllıca
    orada cevaplarla karşılaşırsın

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    10 karakter

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı Pawel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba!

Bir kaç aydan beri araştırma yapiyorum, fakat hala bazi konular hakkinda bilgi alamadım.

Polonya vatandaşıyım, ama bir kaç seneden beri İstanbulda yaşıyorum, hiç motosiklet teçrübem yok ve yaşım çok genç değil (28). Her şeye rağmen motorsiklet dunyayi keşfetemek istiyorum. Bugune kadar sadece otomoibl sürdüm ve 10 seneden beri B ehliyetim var, ayrıca Türk ehliyetim var.

Şimdi her şey adım adım:

1. Anadolu tarafında onerbilceniz A2 sürcü kursu var mı? Fiyatlar konusunda, yanlış anlamadyısam B ye A2 ektırmek için fix ucretı var 1200 TL? Kime sorsam, herkes Honda eğiğtimden bahsedıyor, fiyatı uygundur fakat onla sinava giremem heralde?

2. Motor için önemli kriteler bunlardir:

- Düzgün kalite olmasi lazım, ikinci el olsun, eski olabilir, kendim Otomotiv teknisyerim o yuzden sorun değil. Ufak işler kendim hal
    ederim. Yani parçalar olsun ve odlukça sağlam olsun (Çin malı tarzı motorları hiç tercih etmem)

- Hiz, güç vs hiç meraklı değilim, ama zaten A2 klasmanda araştırdım kadarıyla genelde benzeri performans var

- Olursa, hafif arazı, örman vb. girmek isterim

- Cross, Cafe Racer veya Naked tarzi motorlari mumkunsa tercih ederım

- Bütçem 10 bin tl düşünyorum, çok değerli bir şey olursa biraz ustune para verebilirim

3. Bu tarz motor için ek malliyetler, vergi, sigorta, bakım vs örtalama ne kadar çikar bir dönem için?

4. Kask, gıyım vb neler gerekiyor ve ne kadar para hazirlanmam gerekiyor (ıkınci el olabilir)?

İlgilen olursa, teşekkur ederim.
    Direkt A ehliyet de alabilirsin. Bütün motosikletleri sürme imkanın olur, A2'de belli bir güce kadar sınırlı. Ehliyet kurslarından alacağın eğitim "0". O yüzden eğitim istiyorsan ayrıca motosiklet eğitimi veren bir yerden alsan iyi olur, honda gibi.

Ehliyet kursları sadece yasal zorunluluk, motoru hareket ettirebilmen için gerekli eğitim dışında hiçbir şey öğretmeyeceklerdir.Git en ucuz ehliyet kursuna yazıl, ve pazarlık ile fiyatı düşürmeye çalış. Welcome to Turkey

Türkiye'de 2.el araç fiyatları berbat, sıfır araç fiyatları da vergilerden dolayı çok yüksek. Bunlar bizim için normal şeyler ama haberin olsun dedim.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Bardzo mi miło, 10 bin lira çok az.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Polonyadaki trafik alışkanlığınızı İstanbul trafiğine adapte etmemişseniz durum kötü. Biz burada doğduk,büyüdük bize normal geliyor ama sizin esas eğitim sokaklarda olacak gibi görünüyor.

Cepavlariniz için teşekkür ederim, A kategori diyince eğer direk başlayabilirsin ben de aynı düşündüm, pek hiç yakında bu tarz motora binecegim düşünmüyorum ama en azında bir daha kursa gitmene gerek kalmaz. Bugün bir yerde benzer bir şey okumuştum ve bazen Honda dan eğitim alıp, başka kursla sadece evrak için anlasan arkadaşlar varmış.

Trafik konusunda, evet malesef öyle yıllarca alışamıyorum ama her gün araba sürüyorum o yüzden bir şekilde alışmıştım diyebilirim. Polonyalilar konusunda, sadece bir kaç kişi tanıyorum ve onlar da Polonyadan gelip burada motosikletler sürüyorlar.

Cibilduck - Mówisz po polsku?

Evet 10 bin TL çok değil ama ilk sürüne kesin düşerim VS. Seneye artık dönmemeye düşünüyorum ve çok fazla artık para harcamak istemiyorum. Ayrıca sizin profilindeki motoru küçük versiyonu KTM Duke 200 gibi şeyler baktım 12 bin TL varmış gibi görünüyor. Tafsiyelereniz var mı? Yoksa Yamaha XT 125 bakıyordum

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Daha önce motosiklet kullanmamışsanız ehliyet kursu size çok da yardımcı olmaz, sadece gerekli yasal prosedür için bir adım atmış olursunuz. Honda Gs1 (Güvenli Sürüş 1) , Yamaha YRA 1 gibi kurumların kapalı alan eğitimleri gerçekten kalitelidir ve bisiklet+manuel vites araba sürmeyi becerebilen bir çok kişiyi gün sonunda durabilen, yokuşta motor kaldırabilen, slalom yapabilen birer sürücü adayına çevirir. Ehliyetinizi alıp bu kapalı eğitimlerinden birini de almışsanız bir kaç bin km tecrübeden sonra size birebir yol eğitimi almanızı tavsiye ederim. Yol eğitimi için aşağıda link vereceğim kişiler Türkiye'de bu işi çok uzun zamandır yapan duayen eğitmenlerdir.

https://ekipakademi.com/motor/

Bu abiler daha önce OMM ve 5S Riders olarak da bilinirlerdi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Güzel ülkemiz!
    Türkiye'de yaşıyorsanız bir çok soru üretme şansına sahipsiniz.
    Bu açıdan ülkemiz benzersiz.
    Mesela Polonya'ya geri dönseniz bu soruların yarısını sormanız gerek kalmıyor.
    Neyse,
    Gelişim sürücü kursu.
    Motosiklet net' ten selam söyleyin.
    Gerisini onlar halleder.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Ben de A ehliyeti almanızı öneririm. Tek farkı aynı sınavı daha büyük motosikletle geçiyorsunuz. Hatta büyük motosikletle sinavi gecmek daha kolay.

Iyi bir ehliyet kursu sınavı gececek kadar öğretebilir. Ben Maltepe Akademi kursundan aldim ilk eğitimimi. Bir ehliyet kursu olarak nispeten iyiydiler. 8-10 saat eğitim veriyorlar. Yine de imkaniniz varsa honda gibi bir kurumdan da eğitim almanızı tavsiye ederim.

Ama bütün bunlar size ancak motosiklete hakim olmayı öğretecek. Ormanda hayatta kalmayı kendiniz öğrenmek zorundasınız.

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 karakter
    Adam o kadar türkçe yazmış ona mı takıldın kanka 😂 daha bizimkiler öğrenemedi motosiklet yazmayı 😂

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kursad55 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam o kadar türkçe yazmış ona mı takıldın kanka �� daha bizimkiler öğrenemedi motosiklet yazmayı ��

evde kala kala atarla giderli tripli bi insan oldum
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Cepavlariniz için teşekkür ederim, A kategori diyince eğer direk başlayabilirsin ben de aynı düşündüm, pek hiç yakında bu tarz motora binecegim düşünmüyorum ama en azında bir daha kursa gitmene gerek kalmaz. Bugün bir yerde benzer bir şey okumuştum ve bazen Honda dan eğitim alıp, başka kursla sadece evrak için anlasan arkadaşlar varmış.

Trafik konusunda, evet malesef öyle yıllarca alışamıyorum ama her gün araba sürüyorum o yüzden bir şekilde alışmıştım diyebilirim. Polonyalilar konusunda, sadece bir kaç kişi tanıyorum ve onlar da Polonyadan gelip burada motosikletler sürüyorlar.

Cibilduck - Mówisz po polsku?

Evet 10 bin TL çok değil ama ilk sürüne kesin düşerim VS. Seneye artık dönmemeye düşünüyorum ve çok fazla artık para harcamak istemiyorum. Ayrıca sizin profilindeki motoru küçük versiyonu KTM Duke 200 gibi şeyler baktım 12 bin TL varmış gibi görünüyor. Tafsiyelereniz var mı? Yoksa Yamaha XT 125 bakıyordum
    nie ) Avrupa'ya gittigimde uc bes kelime ögrenmistim.

Duke 200 asfalt motorudur araziye giremezsin sorun çıkarır. XT125 ile girersin. Eski bir CRF250L de alabilirsin.

Albertorun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xt660r+xtz660+honda cy50+monkey z50+mobylet
    Motor konusunda Crf 250 tavsiye ederim, xt 660 da ayrıca bakabilirsin!
    Ekipman için ayrı bir 3-4 bin tl mutlaka gidecektir. Bununla ilgili uygun moto kombin videoları youtube da mevcut, oradan örnek alabilirsin..

Herkese tekrar teşekkür ediyorum, o zaman dediğiniz gibi Maltepe Akademi ve Gelişim kursları dikkat altına alacağım, ek olarak Honda yada ekipakademi bir eğitim.

Özetle, kurs, sınav ve eğitim 3000 TL civarı olacak. Bütçem kiskili ve ona göre plan yapmam lazım. Sizce gerisi kalan, yani motosiklet ve giyim ne kadar bir bütçe hazırlanmam gerekiyor? Her şey ikinci el olabilir, dediğim gibi motosiklet küçük olsun, ne kadar az plastik olursa o kadar iyi, zaten ilk motorsiklet sadece deneme amacıyla almak istiyorum.

- Bajaj Pulsar NS200
    - Honda CBX 250
    - Honda MSX 125
    - Suzuki GN 125
    - Yamaha YBR 125

Yukarıdaki modellere baktım ve 10-12 bin TL bütçe ile, ikinci el bulunur sanki görünüyor.

Motosiklet düşünmek için biraz erken olabilir, ama dediğim gibi ona göre plan ve bütçe hazırlanmak istiyorum. Düşünceleriniz nedir, bu modellerden bir öneriniz var mı, alınır mı?

Bu arada şu motosiklete bir yere r harfi fazla yazmıştım, başka hatalara da olabilir, Türkçeyi sadece kitaplardan kendim hobi olarak öğrenmeyi çalışıyorum, yani hiç eğitimim yok bu konuda ne yazık ki. Anlayışınız için teşekkür ederim ve düzeltme için de. Bazı insanlar bu tarz şeylere çok takarlar, ve mesela İngilizce senelerce öğrenenler, hala konuşamıyorlar çünkü mükemmel konuşmak istiyorlar yada hiç. Ama sonuçta dil sadece bir araçtır ve bizim iletişim sağlamamız lazım. Yanlış düşünüyorsam, lütfen düzeltin beni.

Teşekkür ederim

Paweł
    Albertorun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bravo, birçok üyemizden daha düzgün Türkçe konuşuyorsunuz. Honda Cbx 250 ve Suzuki Gn 125'in temizini bulmanız çok çok zor. Bajaj Pulsar, Msx 125, Yamaha Ybr 125 tercihlerinize alternatif olarak eskiden 49.000 km kullandığım Sym Wolf'ü de önerebilirim. Japon değildir ama parça kalitesi iyidir.

Albertorun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xt660r+xtz660+honda cy50+monkey z50+mobylet
    Herkese tekrar teşekkür ediyorum, o zaman dediğiniz gibi Maltepe Akademi ve Gelişim kursları dikkat altına alacağım, ek olarak Honda yada ekipakademi bir eğitim.

Özetle, kurs, sınav ve eğitim 3000 TL civarı olacak. Bütçem kiskili ve ona göre plan yapmam lazım. Sizce gerisi kalan, yani motosiklet ve giyim ne kadar bir bütçe hazırlanmam gerekiyor? Her şey ikinci el olabilir, dediğim gibi motosiklet küçük olsun, ne kadar az plastik olursa o kadar iyi, zaten ilk motorsiklet sadece deneme amacıyla almak istiyorum.

- Bajaj Pulsar NS200
    - Honda CBX 250
    - Honda MSX 125
    - Suzuki GN 125
    - Yamaha YBR 125

Yukarıdaki modellere baktım ve 10-12 bin TL bütçe ile, ikinci el bulunur sanki görünüyor.

Motosiklet düşünmek için biraz erken olabilir, ama dediğim gibi ona göre plan ve bütçe hazırlanmak istiyorum. Düşünceleriniz nedir, bu modellerden bir öneriniz var mı, alınır mı?

Bu arada şu motosiklete bir yere r harfi fazla yazmıştım, başka hatalara da olabilir, Türkçeyi sadece kitaplardan kendim hobi olarak öğrenmeyi çalışıyorum, yani hiç eğitimim yok bu konuda ne yazık ki. Anlayışınız için teşekkür ederim ve düzeltme için de. Bazı insanlar bu tarz şeylere çok takarlar, ve mesela İngilizce senelerce öğrenenler, hala konuşamıyorlar çünkü mükemmel konuşmak istiyorlar yada hiç. Ama sonuçta dil sadece bir araçtır ve bizim iletişim sağlamamız lazım. Yanlış düşünüyorsam, lütfen düzeltin beni.

Teşekkür ederim

Paweł
    Kask konusunda ben yardımcı olabilirim isterseniz, L beden kask var elimde.

Hoş geldin babuş.

2 ay sonra tekrar geri döndüm, herkese tekrar teşekkür ediyorum onceki tafsiyeler için. Dediğiniz gibi direk A ehliyet kursuna kayıt oldum, geçen sınava girdim ve geçtim. Arada ekipman toparlamaya başladım;

- kask MT Synchrony Duo Sport,
    - eldiven Furygan Evo II
    - kamera Eken H9R

Şimdi eksiklerden:

- mont ve pantalon yada dizlik korumalar lazım

İkinci el olabilir, sadece kaski sıfır aldım.

Motosiklet konusunda amacım bir günde araziya çıkmak o yüzden hep cross aklımda ama önce biraz trafikte kullanmaya öğrenmem lazim diye bir kaç model baktım. Bu arada forum uzun zamandır takip ediyorum, bir sürü konular okudum ve genelde düşük bütçe başlangıç motorlar için sıfır cin mali motosikletler öneriler var. Arada Bajaj Pulsar ve Mondial Max 200 baktım ama hiç beğenmedim malesef. Eskiden araba tamirciyidim o yüzden teknik tamirleri kendi yapabilirim. Sadece parçalar olsun, çok abartılı pahalı olmasın. İki marka aklımda şu an Honda yada Yamaha. Su modelleri düşünüyorum:

- Honda 125 ace
    - Honda Cbf 250
    - Honda Cbx 250
    - Yamaha Ybr 125
    - Yamaha XT 125
    - Yamaha WR 125

Düşünceleriniz paylaşırsanız sevinirim.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Araziye çıkmadan önce trafikte tecrübenizi artırmak istiyorsanız şu iki modeli tavsiye ederim.

Honda Ace 125 veya

Yamaha Ybr 125

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)