Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motordan gelen ses üstüne patladık dün

Motovento
    REKLAM ALANI
    HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Geçtiğimiz günlerde bi başlık açmıştım. Motorda garip bi ses var diye, dün yolda giderken. Sanki depoya biri parmağıyla tıklatıyo gibi bi ses geldi, direkt servise sürdüm. Rölantide ses yok, fakat gazı açmaya başlayınca tık tık tık tık tık bi ses geliyordu. Usta, motorun açılacağını kol yataklarının bozulduğunu söyledi. Bi geçmiş olsun alırım, ben bıktım satıyorum motoru yaptırıp.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    başın sağolsun dostum.

Motor nedir

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bir başka ustaya daha gösterseydin keşke, belki sıkıntı daha farklıdır ve daha ekonomik şekilde hallolabilir.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Geçmiş olsun.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    önce bi masrafı öğrenelim ne kadar tutucakmış ?

Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçtiğimiz günlerde bi başlık açmıştım. Motorda garip bi ses var diye, dün yolda giderken. Sanki depoya biri parmağıyla tıklatıyo gibi bi ses geldi, direkt servise sürdüm. Rölantide ses yok, fakat gazı açmaya başlayınca tık tık tık tık tık bi ses geliyordu. Usta, motorun açılacağını kol yataklarının bozulduğunu söyledi. Bi geçmiş olsun alırım, ben bıktım satıyorum motoru yaptırıp.
    Her ustanın her dediğine inanma en az 3-4 yerden teyit et. Adama para lazımdır, kaktıracak enayi arıyordur.

Motosikleti
    Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    önce bi masrafı öğrenelim ne kadar tutucakmış ?
    2500-3000 arası
    tarzan rıfkı bunu beğendi.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    çok anlamam ama motormu yeniliycek o rakama yapılıcak işlemi tam öğrendin mi

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Daha sökmeden saçma bir rakkam vermiş. Başka bir yere daha danışın. Bir de üç kuruşluk bir risk alıp ilk olarak triger zincir gergisini sökün/söktürün ve sağlamlığını kontrol edin, en ufak şüphe varsa değiştirip tekrar deneyin.

Motosikleti
    Arkadaşlar bu arada bilgi vereyim, kendisini tanıyorum öyle sokmanın peşinde biri değildir kendisi.. Motorun sadece açılma işçiliği 1500TL.. Kol yatakları sipariş verilecek ve, fabrikasyon yağ kanalı olmayan yataklara yağ kanalı açılacak. Zaten yağ kanalı olmadığı için veriyor bu sıkıntıyı.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benim usta da yıllardır 3 motor için gide gele kanka gibi, hatta bazı işlemler için para bile almaz. Geçenlerde otomatik zincir yağlama sistemimin tankındaki yağ bitmişti, ben de evde duran, açılmış 15-50 motor yağı koydum tanka. Haliyle ince gelmiş, öyle bir sıçratmış ki blok yağ içinde, ilk başta üst kapaktan yağ kaçırıyor sandık. Ustam ki kanka gibiyiz, adamın yüzünde güller açtı, "abi sıkma canını, hele bir açalım bloğu, bakalım silindire,pistona,segmanlara" dedi. Baktım ki hemşeri, hemşeriyi gurbette...Ben de bloğu yıkattım, öyle kullandım, meğer yağ kaçağı yokmuş, otomatik zincir yağlamadan dolayı atan yağdanmış. Ustam 3'ün 1'ini aldı, sizin usta da tanıdık olabilir ama belki sıkıntı farklıdır. 1-2 yere daha göstertmekte fayda var.
    espresso, Green Arrow ve maktama bunu beğendiler.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Arkadaşlar bu arada bilgi vereyim, kendisini tanıyorum öyle sokmanın peşinde biri değildir kendisi.. Motorun sadece açılma işçiliği 1500TL.. Kol yatakları sipariş verilecek ve, fabrikasyon yağ kanalı olmayan yataklara yağ kanalı açılacak. Zaten yağ kanalı olmadığı için veriyor bu sıkıntıyı.
    Hocam sizin krank Rulmanlı ve kol yatakları normal yatak. Yatak kanalı nereden çıktı ? Krank da yağ kanalı var mı ki yatak ta olsa işe yarayacak.

Yağ pompanızda bir sıkıntı olmasın?

Motosikleti
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam sizin krank Rulmanlı ve kol yatakları normal yatak. Yatak kanalı nereden çıktı ? Krank da yağ kanalı var mı ki yatak ta olsa işe yarayacak.

Yağ pompanızda bir sıkıntı olmasın?
    Bizim motorun içi çok değişik, çok çok değişik. Artık sorgulamıyorum manyak oldum. Bu arada bizzat kendi öz yeğeninde aynı problem aynı kilometrede nüksetti, onun da bloğu açıldı.

Motosikleti
    R1
    Bizim motorun içi çok değişik, çok çok değişik. Artık sorgulamıyorum manyak oldum. Bu arada bizzat kendi öz yeğeninde aynı problem aynı kilometrede nüksetti, onun da bloğu açıldı.
    Hocam normal bir motor. Çizimleri olan diyagramı bulunan bir motor. Sorgulamayı bırakmayın.
    Aynı hatalar kendini gösterebilir fakat bu milyarlarca parayı çöpe atmayı gerektirmez.
    Yağ kanalı olmayan birşeye nasıl yağ kanalı yapılacak (krank+kol+pompası) bunu bir öğrenin. Yazıktır para kolay kazanılmıyor.

Motosikleti
    Bildiğim kadarıyla, kol yatağı sürekli sürtünmeden dolayı ve yağsız olduğundan aşınıyor. Bir yerden sonra bozulup boşluk yapıyor. Yağ kanalıyla sağlıklı yağlaması sağlanıp tekrar toplanıyor motor.

Motosikleti
    R1
    Bildiğim kadarıyla, kol yatağı sürekli sürtünmeden dolayı ve yağsız olduğundan aşınıyor. Bir yerden sonra bozulup boşluk yapıyor. Yağ kanalıyla sağlıklı yağlaması sağlanıp tekrar toplanıyor motor.
    Hocam En temelde motorun hareketli parçalarının hiçbiri yağsız kalmaz (Vites dişlileri, iç rulmanlar, vites ayları ara bağlantılar, Eksantrik mili) Eğer yağsız kalıyor ise motorunuz yağlamayı tam yapamıyor ve bu sebeple yataklar, mil ve rulmanlar aşınıyor demektir. Servis kitapçığınızda da yazıyor bu bilgiler kontrol edebilirsiniz.
    Eğer böyle bir sorun varsa en başta sorun yağ pompasında demektir. Motorunuz kaç yıllık bilmiyoruz ama yağ pompasının kısa sürede aşınması sebebi; ya motorunuzu çok hor kullanıyorsunuz ara gaz kesiciye girme vs... yada fabrikasyon hatasıdır. ki Hyosung motorları diğerlerine nazaran biraz daha sağlamlığı ile ön plana çıkar.
    Öncelikle Yukarı da "KURAL [Z]" Hocamın tavsiyesini uygulayın.
    Eğer motor sökülecek ise yataklarınızı ve krank rulmanlarınızı Orj. Japon parçaları ile değiştirmesini ustanızdan isteyin Hatta parçaları siz temin edin Kafanız rahat eder.
    2.si Ustanız Sizin motorun tamirine neden öyle 4 silindirli motor tamiri parası istemiş bu da garip.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    1500 tl bana verin, buradan gelip tamir edeyim, otel, yol yemek de istemen..
    600 lük 4 silindir makina mı bu yahu.. 300-500 tamam da, 1500 nedir arkadaş?!
    Belki arıza doğrudur ama fiyah fahiş!
    Ayrıca hyo'nun motor bloğu farklı falan değil. Ben de kullandım..
    Yağ kanalı olayını firma mühendisleri düşünememiş de, sizin usta mı düşünmüş??
    Ve tüm uyarılara rağmen ısrarla kendinizi ustanın dediğine inandırmaya çalışıyorsunuz.
    Para sizin, motor sizin ama piyasayı bu tip bilgilerle düşürmeyin ya da yükseltmeyin..
    Akıl var, fikir var.
    Araştırın..
    maktama ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hocam haklı olabilirsiniz fakat bu dönemde güvenilir usta bulmak çok zor. Güvendiğim birine yaptırmaktan başka seçeneğim yok. Eğer varsa bildiğiniz daha uyguna yapan kaliteli birisi özelden bekliyorum

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    2 yıl önce çok samimi olduğum bi usta ile papaz olduk

herkes yanlış yapar bu usta yapmaz dediğim adam bana yanlış yaptı o günden beri hiç bi ustaya gitmiyorum gitmicemde oturur kendim yaparım

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)