Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yeni motosiklet mevzusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wokiie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    CC yükseltmek istediğimden dolayı motosiklet bakma hevesine girdim lakin faizlerde peşi sıra yükseldi ve ben daha makinayı satamadım. 36 ay borca girerek ayakları sağlam yere basan 2013 ve üstü 600 cc ve üstü motosiklet (tercihen SS ) bakmaya başladım. Heves ağır basıyor biliyorsunuz . Şöyle öderim böyle öderim şöyle yaparım gibisinden , genç adamım ya hallederim gibisinden bir sürü şey düşünüyorsun.

3 yıl boyunca ayda faturalar vs hariç 1400-1300 ₺ gibi bir ücret ile yaşamak ne kadar zor olabilir ki diye düşünüyor insan . Yatarken falanda ulan 3 sene çok ya boşver daha düşük bişey bak diyorum kendi kendime. Aklımda iki şey var ; almışken tam alıp 3 sene sonra alacağım motoru şimdiden alıp daimi devam etmek .

Yada biraz yüksek modelli (2008-2009) ve yüksek km li (40.00-55.000) temiz bir makina bulup krediyi bir sene ödeyip, faizler düşer umudu ile düştüğü zaman tekrar çekmek ve satılırsa değerinde satmak yine böyle bir devir daim mekanizması .

Yüksek km dyüksek model almak ne kadar sağlıklı bilemedim. Ayrıca düşük model baktığım tüm makinalar yine 30.000 km den falan başlıyor . Temiz olursa eğer bende temiz bakarsam 70.000 km ye geldiğinde bile değer kaybetmeden satar (mıyım ? ) yeni bir makina arayışına girerim diye düşünüyorum.

Görmüş geçirmiş tecrübeli abilerim , kardeşlerim neler düşünüyor bu hususta ? Bir akıl istesem sizlerden.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Almakla iş bitmiyor. Düzenli olarak bakımına ve yakıtına baş edebilecek misiniz? Büyük SS makinelerin yedek parçaları aşırı pahalı. Olası bir kaza durumunda minimum 10-20 bin tl harcayabilecek misiniz? Lastikler ortalama 2 bin TL, zincir dişli minimum 1500 TL, balata takımı 1000 TL vs. gibi yüksek meblağlı fiyatlarla karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkabilecek tüm masrafları, 3 yıl boyunca zorlanmayacaksanız alın derim. Bu arada 250 cc ile ne kadar tecrübeniz mevcut? Hangi makineleri almak istiyorsunuz?
    Voltaren bunu beğendi.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Birkaç gündür motosiklet ilanlarını inceliyorum ve bariz bir şekilde görüyorumki model ne kadar düşükse km de o kadar düşük oluyor. 2016-2017 model motosikletler 30-40 binlere yaklaşmışken, 2015 ve altı modellerin kmleri genellikle daha düşük oluyor. Büyük ihtimalle insanlarda km takıntısı olduğundan km düşürüyorlar. Bu durumda alacağın motosiklet sana hesapta olmayan ve büyük maliyetler çıkarabilir.

Ben de motor alırken işletme maliyeti de neymiş, en fazla sürdüğüm kadar benzin yakarım diyordum ama işte öyle olmuyor. Agresif kullanıyorsun, rahmetlinin tabiriyle, sünger bob gibi içiyor benzini... Ulan daha yeni takmıştık, ne zaman bitti bu lastik deyiveriyordun birden... Bunları da maliyet hesaplamalarında değerlendirmek gerekir. Bunların üstüne bir de krankta bir arıza çıkar, yatakların değişmesi gerekir vb bir durumla karşılaşırsan durum daha çetrefilli bir hal alır. Bunları hesap ederek ve geçmişini bildiğin bir motor var ise, alıp almama konusunda değerlendirmeni yapmanı tavsiye ederim.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Ben görmüş geçirmiş olarak değil de bir kardeşin olarak düşük modelli düşük kilometrelerin çoğunun sahte olduğunu biliyorum. Bir de ss bakıyorsun eski makine almak iyice kumar. İçinden geçiyorlar o motorların. XJ6 vs alırsan farklı olur tabi.

Motosikleti
    Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben görmüş geçirmiş olarak değil de bir kardeşin olarak düşük modelli düşük kilometrelerin çoğunun sahte olduğunu biliyorum. Bir de ss bakıyorsun eski makine almak iyice kumar. İçinden geçiyorlar o motorların. XJ6 vs alırsan farklı olur tabi.
    XJ6 alırsa çok bir problem yaşamaz mekanik olarak. Yamaha'nın en sorunsuz bloğuna sahip ama XJ6'nın parçaları da aşırı pahalı maalesef. Bende F kasa olanı var çakma racing tipli, tek bir yan grenajın fiyatı 3 bin küsur TL maalesef. Korka korka sürüyorum bu aralar

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motosikletin yaşına ve kilometresine bağlı muhtemel arıza ve bakım giderleri için krediyi 5-10.000 TL fazla çekmek mantıklı bir karar olabilir. Şu an ihtiyacınız olmasa bile birkaç ay sonra ihtiyaç oluşursa kenara attığınız o paradan kullanabilirsiniz. "Keşke vakti zamanında şunu bunu alsaydım" dememek adına bazen gözü karartıp imkanları zorlamak gerekiyor. Kaza bela konusunu hariç tutarak başınıza gelecek en kötü şey; borcunuzu ödeyemezsiniz, o zaman da motorunuzu satıp kredinizin büyük bir kısmını kapatır, sürdüğünüz günler de yanınıza kar olarak kalır.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    XJ6 alırsa çok bir problem yaşamaz mekanik olarak. Yamaha'nın en sorunsuz bloğuna sahip ama XJ6'nın parçaları da aşırı pahalı maalesef. Bende F kasa olanı var çakma racing tipli, tek bir yan grenajın fiyatı 3 bin küsur TL maalesef. Korka korka sürüyorum bu aralar
    Öyle hocam ya ben bile korkarak sürüyom drifti. Egzoz koruma plastiği 100 lira, kırılsın da para sömürem diye yapmışlar resmen. Motordan her yeni bot aldığımda güven verdiğinden 2 kere düştüm. Üstünde tabi bi de cst lastikler var, ben de biraz rossi gibi kullanıyom(hızlı değil de motoru yatırarak vs.)

Bence sizin için en iyisi kasko. Bi grenaj 3 bin ise kaza durumunda çok kötü olabilir Allah korusun.

Motosikleti
    Öyle hocam ya ben bile korkarak sürüyom drifti. Egzoz koruma plastiği 100 lira, kırılsın da para sömürem diye yapmışlar resmen. Motordan her yeni bot aldığımda güven verdiğinden 2 kere düştüm. Üstünde tabi bi de cst lastikler var, ben de biraz rossi gibi kullanıyom(hızlı değil de motoru yatırarak vs.)

Bence sizin için en iyisi kasko. Bi grenaj 3 bin ise kaza durumunda çok kötü olabilir Allah korusun.

Haftasonları keyfi kullanıyorum motorumu sadece. Parça fiyatlarının Euro bazlı olmasından dolayı sıkıntımız, yoksa bu kadar pahalı olmazdı parçaları. Avrupalı, bir grenaja ortalama 350 Euro verirken biz 3 bin vermiş oluyoruz kaza durumunda. Çarpmalı bir kaza olsa (Allah korusun) en az 10-15 bin TL'den kapı açarız. Bu düşüncelerden dolayı gelecek sezon satabilirim bakalım. Neye bineceğimize şaşırdık fiyat pahalılığından dolayı.

ben de çok korkarak sürüyorum, geçen hafta debriyaj kütüğü kırıldı gittim cbf kütüğü alıp taktım 20 liraya. Lastik , yağ , balata , zincir dişli felan desen zaten kendimiz değiştiriyoruz. Dişliyi yerli üreticiden kargo dahil 125 liraya zinciri choho oringsiz 80 liraya alıyoruz..

Kaza bela olmaz inşallah, zaten günde 10 defa düşüyoruz arazide. Adamlar grenajı esnek yapmış kırılmıyor düşmeyle..

Ulan ben hiç para harcamıyormuşum neredeyse, gözünü seveyim güççük enduro :D

Ezio41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı İnazuma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de çok korkarak sürüyorum, geçen hafta debriyaj kütüğü kırıldı gittim cbf kütüğü alıp taktım 20 liraya. Lastik , yağ , balata , zincir dişli felan desen zaten kendimiz değiştiriyoruz. Dişliyi yerli üreticiden kargo dahil 125 liraya zinciri choho oringsiz 80 liraya alıyoruz..

Kaza bela olmaz inşallah, zaten günde 10 defa düşüyoruz arazide. Adamlar grenajı esnek yapmış kırılmıyor düşmeyle..

https://i.hizliresim.com/bNfnQd.jpg
    Enduro candır, gerisi yalan. XJ6'dan hevesimi birazcık alayım, ben de geçeceğim enduroya.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Haftasonları keyfi kullanıyorum motorumu sadece. Parça fiyatlarının Euro bazlı olmasından dolayı sıkıntımız, yoksa bu kadar pahalı olmazdı parçaları. Avrupalı, bir grenaja ortalama 350 Euro verirken biz 3 bin vermiş oluyoruz kaza durumunda. Çarpmalı bir kaza olsa (Allah korusun) en az 10-15 bin TL'den kapı açarız. Bu düşüncelerden dolayı gelecek sezon satabilirim bakalım. Neye bineceğimize şaşırdık fiyat pahalılığından dolayı.
    Hepimizi bir yerde zorluyor motorlar lüks oldu iyice. 600 cc hayalim vardı ams bu hale bakılırsa bi 6-7 senem var o zamana ölürüm herhalde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:13 ----------

Alıntı İnazuma adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://i.hizliresim.com/bNfnQd.jpg
    Yaşadığım ilçede sürekli görüyorum wr250r. Ama satılık çok az. Sahipleri satmıyor demekki.

Motosikleti
    Hepimizi bir yerde zorluyor motorlar lüks oldu iyice. 600 cc hayalim vardı ams bu hale bakılırsa bi 6-7 senem var o zamana ölürüm herhalde.
    Ülkenin koşullarından dolayı lüks hale geldi maalesef hocam. Bir kaç seneye, Çin gibi herkes 125'liklere binmeye başlar.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aylık yuvarlak 1500 eline kaldıgını düşün. yüksek cc motorun yıllık maliyeti düşük cc'nin 2 katı olacak.

arıza yapsa tamiri olacak.

maaşa gelen zamlar diğer zamlar karşılamıyor, 1500 liranı seneye 1000 lira gibi hissedeceksin.

Bence alma.250 cc ile takıl.
    espresso bunu beğendi.

nogayali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Kinetic+Hero xpulse
    Bir ürünü 2 kere alacak paranız varsa alın. Krediyle alacaksanız, en azından aldıgınız ürünün fiyatının yarısı kadar paranız cebinizde olsun. Yetmiyorsa daha düşük cc bakabilirsiniz.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Dostum sanırım R25 kullanıyorsun ve 600'lük bakıyorsun. Zaten üstteki arkadaslar maliyetinden vs bahsetmiş. Şöyle de düşünebilirsin. 400-500cc bir motor alabilirsin o klasmanda da Duke 390, Dominar 400, CB500F, CBR500R gibi güzel makineler var. Bir 600'lük ss kadar da bakım maliyetleri olmaz. Aynı zamanda R25'ten de biraz daha fazla güç verir seni tatmin eder. İleride durumunu iyileştirince senin için bir basamak olur ve onu da satıp bir üst kademeye geçersin. Borçta harçta yaşamak sana zevkini zehir eder. Aman düşmeyeyim, aman çok yakmasın gibi ordan burdan harcamadan kaçınmaya başlarsın.

Motosikleti
    Bn125
    Böyle bir dönemde 3 sene borca girmek hiç doğru olmaz. R25i kaça satıcaksınız? Eğer 40 a vesaire satıcaksanız xj6n modelinin 50kya oldukça temizleri var veya cb500n de alabilirsiniz. Ss motor almaktan vazgeçerseniz birkaç model var böyle 50k civarında.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motoru satalı baya oldu. Bende motor arayışına girdim. Gözüm yine kürkçü dükkanına ilişti.44,800-tl verip dominarmı almak? 60 bine 2.el cb500f mi yoksa yoksa 70-80 verip 650f mi? bunların hepsini boşver git sıfır mt07mi? Bunları yazmak kolay amma icraatda gidip onlardan birine sahip olmak pekde kolay değil.Kampanya yaparlarsa ilk önceliğim çift milli dominar. İşletme maliyeti en düşük ve şehir içi bana en ergonomik o olduğu için. Fiyatda azıtmaya devam ederse kuralkan yüzüne bile bakmam.Hergün üstdeki motorların hepsine bakıyorum.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    BENCE BU KADAR fazla düşünme yoksa almamak için bahaneler bulursun
    ben senin yerinde olsam alır kullanırım işin sağlamsa düzenim bozulmaz diyorsan al borç ödenir biter

Motosikleti
    Alıntı mavellen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru satalı baya oldu. Bende motor arayışına girdim. Gözüm yine kürkçü dükkanına ilişti.44,800-tl verip dominarmı almak? 60 bine 2.el cb500f mi yoksa yoksa 70-80 verip 650f mi? bunların hepsini boşver git sıfır mt07mi? Bunları yazmak kolay amma icraatda gidip onlardan birine sahip olmak pekde kolay değil.Kampanya yaparlarsa ilk önceliğim çift milli dominar. İşletme maliyeti en düşük ve şehir içi bana en ergonomik o olduğu için. Fiyatda azıtmaya devam ederse kuralkan yüzüne bile bakmam.Hergün üstdeki motorların hepsine bakıyorum.
    60 bine cb500f alana kadar o fiyata xj6 alabilirsiniz hocam.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    60 bine cb500f alana kadar o fiyata xj6 alabilirsiniz hocam.
    Bahsettiğim 500f ler modeli yüksek km az olanlar.Aslında o paralara xj6 da bakılırda, o motorda biraz fazla eğilmem gerekir. Belimde sıkıntı var o motor bana gelmez. Dik oturuş pozinyonu olanlar daha çok tercih ettiklerim. Yamaha en son tercih zaten. Ani hızlanıp çok kaçan motorda istemiyorum.
    Mal sahibi mülk sahibi, nerde bunun ilk sahibi. Malda yalan mülkte yalan. Gel de biraz sen oyalan

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)