Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni scooter aldım saçma sapan sorularım var

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamlar herkese bugün yeni scooter aldım.Pazartesi teslim alacağım inşallah.
    Birkaç acemi sorum var yanıtlayanlara şimdiden teşekkür ederim.

1- Motor 175 kilo bunu orta sehpaya almak zor olur mu? (Önceki scooter 90 kiloluk ufak kuba idi)
    2- Motor orta sehpadayken üstüne oturulabilir mi zarar verir miyim? (110 kiloyum)
    3- Yan ayakta devrilme riski falan var mı? Zemine veya başka bişeye dikkat etmem gerekir mi?
    4- Ağırlık farkından dolayı ne gibi sorunlar yaşayabilirim nelere dikkat etmeliyim?
    5- Depo 13-14 litre civarındaymış tam doldurmak ağırlığı arttıracağı için dezavantajlı olur mu? Şehir içi kullanacağım zaten her seferinde 5-6 litre alayım diyorum mantıklı mi saçma mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    1) Millet daha ağır Nc ya da Gs gibi motorları rahatlıkla orta sehpahaya alabiliyor. Küçük bir tekniği var. Orta sehpaya ayağınla aşağı doğru bas, sol elin gidonda ve sağ elin arka tutamaçta olsun. Orta sehpahaya aşağı doğru ayağınla baskı yaparken sağ elindeki tutamacı sanki yukarı kaldırıyormuş gibi yap, kolaylıkla orta sehpahaya aldığını göreceksin.
    2) Birşey olmaz korkma ama tüm ağırlığınla kayık misali ileri geri hareket yapma, es kaza orta sehpahadan kurtulursa motor kendini yerde bulabilirsin.
    3) Zemin kum, nemli toprak gibi batacak şekilde olmasın. Bir de yan ayaklığı yol eğiminin olduğu tarafa doğru aç. Ters eğime doğru açarsan düşme şansın daha fazla. Gidon da sola kırık olsun.
    4) Alışana kadar düşük hızda dar dönüşler ve park esnasında problem yaşarsın. Onu da birkaç güne aşarsın.
    5) Maddi imkanın varsa fulle, abik gubik 5-6 litreyle uğraşma. 175 kg ağırlık da sana ilk zamanlar ağır gelse bile çok ağır değil. Kaldı ki pehlivan gibi 110 kg adamsın.

Yeni motor da hayırlı olsun, Allah kaza,bela vermesin.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1) Millet daha ağır Nc ya da Gs gibi motorları rahatlıkla orta sehpahaya alabiliyor. Küçük bir tekniği var. Orta sehpaya ayağınla aşağı doğru bas, sol elin gidonda ve sağ elin arka tutamaçta olsun. Orta sehpahaya aşağı doğru ayağınla baskı yaparken sağ elindeki tutamacı sanki yukarı kaldırıyormuş gibi yap, kolaylıkla orta sehpahaya aldığını göreceksin.
    2) Birşey olmaz korkma ama tüm ağırlığınla kayık misali ileri geri hareket yapma, es kaza orta sehpahadan kurtulursa motor kendini yerde bulabilirsin.
    3) Zemin kum, nemli toprak gibi batacak şekilde olmasın. Bir de yan ayaklığı yol eğiminin olduğu tarafa doğru aç. Ters eğime doğru açarsan düşme şansın daha fazla. Gidon da sola kırık olsun.
    4) Alışana kadar düşük hızda dar dönüşler ve park esnasında problem yaşarsın. Onu da birkaç güne aşarsın.
    5) Maddi imkanın varsa fulle, abik gubik 5-6 litreyle uğraşma. 175 kg ağırlık da sana ilk zamanlar ağır gelse bile çok ağır değil. Kaldı ki pehlivan gibi 110 kg adamsın.

Allah razı olsun teşekkür ederim daha daha iyileri sizlerin olsun inşallah.
    Acemi olunca saçma sapan bi sürü şey geldi aklıma ama yanıtları almış oldum teşekkürler
    tommygun bunu beğendi.

muhammetcon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-09 (2018)
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Katılıyorum ek olarak motoru yokuşta falan bırakırken (scooter oldugu için) yan ayaklıkta degil orta sehpada bırak.Vites olayı olmadıgı için kayar gider motor.
    Bu arada 1.74 68kg yim 200kg üzeri motorları rahatlıkla kullanıyorum, zorlamıyor.Tecrübeyle alakalı bir konu bu genel olarak bakarsak..(istisnai durumlar hariç)
    Zamanla alışırsın merak etme.Tekerin düz bassın
    Only Ride..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Selami27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

1- Motor 175 kilo bunu orta sehpaya almak zor olur mu? (Önceki scooter 90 kiloluk ufak kuba idi)
    2- Motor orta sehpadayken üstüne oturulabilir mi zarar verir miyim? (110 kiloyum)
    3- Yan ayakta devrilme riski falan var mı? Zemine veya başka bişeye dikkat etmem gerekir mi?
    4- Ağırlık farkından dolayı ne gibi sorunlar yaşayabilirim nelere dikkat etmeliyim?
    5- Depo 13-14 litre civarındaymış tam doldurmak ağırlığı arttıracağı için dezavantajlı olur mu? Şehir içi kullanacağım zaten her seferinde 5-6 litre alayım diyorum mantıklı mi saçma mı?
    1) https://www.youtube.com/watch?v=ROONCZq3ANk

2) Oturulabilir ama ben tercih etmem. Zaten eski scooterimin orta sehpasi bir gun elimde kaldi, uzerinde iken de olabilirdi dusebilirdi uzerine her kim oturursa. Sonucta yan ayakliklar motorun agirligina gore yapiliyordur, uzerine binecek kisiyi surekli tasimak icin degil.

3) Yumusak zeminde ucu sivri yan ayakliga almak iyi degil, zorunda iseniz ayagin altina genis, saglam bir malzeme koyun. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, adventure/enduro tarzi motosikletlerin yan ayakliklarinin yere basan kisminda genis bir metal parcasi konmustur, basinci dagitmak icin. Siz de bunu ayakligin ucuna duz bir tas, mermer, metal parcasi (ornegin kola kutusunu boyuna ezin, kullanin) yerlestirerek cozebilirsiniz.

4) Ani frenlemelerde ayaginiz yere tam basmiyorsa agirlik ilk baslarda biraz problem olacaktir. Ayni sekilde ilk zamanlarda yavas manevralarda ve motor calismiyorken yapacaginiz manevralarda az bucuk yorulabilirsiniz. Alistiktan sonra sorun kalmaz diye tahmin ediyorum. Herkesin alisma sureci farkli olabilir elbette.

5) 68kg agirligima 190kg scooter kullaniyorum, dert etmeyin, tam doldurabiliyorsaniz doldurun 13-14lt depo scooter icin iyi rakam bu arada.

Guvenli ve keyifli surusler, hayirli olsun.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Selami27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

5- o kadarcık ağırlığın artması dezavantaj olmaz. aksine eğer hep az benzinle kullanırsan uzun vadede benzin pompana zarar verebilirsin. gerek pompanın depodaki az miktarda benzini çekerken ısınması olsun gerek deponun dibindeki tortunun pompaya girmesi olsun riskli işler yani. arabada da motorda da her zaman depo yarıya düşünce fullet. zaten her türlü o benzini alacaksın yani öyle düşün.

Yanıtlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Kafamdaki bütün sorularımın cevabını almış oldum.Hepimize kazasız belasız güvenli sürüşler olsun

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hocam konuyla alakasız gibi olacak ama hatırlatmadan geçmek istemedim, umarım motoru alırken kask+mont+eldiven vb koruma ekipmanlarını da almışsınızdır.

Aman diyeyim, "bu scooter zaten, bunda ekipmana ne gerek olacak, yavaş sürerim birşey" olmaz diye düşünmeyin.

Kask, mont ve eldiven satın almayı veya hali hazırda bu ekipmanlarınız varsa giymeyi unutmayın.

Kazasız belasız iyi sürüşler dilerim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)