Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

eski yapılarıyla âdeta zamanda yolculuk yapmak (cumalıkızık)

Motovento
    REKLAM ALANI
    superboycu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    memleketce zor günlerden geçiyoruz, iki gün sokağa çıkma yasağı ardından , yapım gereği yerinde duramayan birisi olduğum için bugün azda olsa gezmeyi planladım.

sağlık açısından motordan hiç inmeyeceğim ve kimseye yaklasmayacagimi belirledim.

sabah 9 da nereye gideceğimi karar vermemiş vaziyette , benim çilemi 6 senedir çeken çin malı motosikletime bindim.

yola çıktım ve uludağa doğru harekete geçtim, başta uludağa gitme fikrim vardı ama havaların zaten düzensiz olduğu dönemlerden geçtiğimiz için hasta olmamak için soğuk olduğu için uludağa gitmekten vazgeçtim.

En son 2009 senesinde git mis olduğum cumalıkızığa gitmeye karar verdim , normalde iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık olan cumalıkızık , salgından dolayı halen kalabalık mı diyede merak etmedim değil.

oturmuş olduğum bölgeye ortalama 40km uzakta olan bu yer , yapılarıyla ve doğasıyla gerçekten çok dikkat çeken ve insana huzur veren bir yanı var ( en azından benim için ).

Hatırlarsanız eskiden televizyonda kınalıkar isimli bi dizi oynardı, o dizi burada çekilmiş.

40km sonrasında hedefime vardım , en son 11 sene önce geldiğim yerin girişi hiç değişmemiş, tabelayı görünce sizi muhteşem manzarasıyla tepelik alanlar karşılıyor.

Daha önce gideniniz varsa ilk başta sizi lunaparka gelmiş gibi inişli çıkışlı bir yol karşılıyor bu yol motosiklet ile dahada keyif veriyor insana.

Her ne kadar salgın dan dolayı insanlar evine kapanmış olsada , yukarıdaki resimdeki yerden her 6saniyede bir araba geçiyor.

Evet burasıda köyün meydanı oluyor, en son geldiğimde burada yürümek mümkün değildi, etraftaki dükkanlar kapalı ve bir kaç insandan başkası yok.

aslında yazacak pek birseyim yok o yüzden azda olsa çekmiş olduğum resimleri buraya bırakıyorum.

tommygun, uthec ve bursalıali bunu beğendiler.
    Huysuz Motorcu Kanalımıza Bekleriz.

https://www.youtube.com/channel/UCvsLi-1RBIWxn1uPgG0t3qw

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Manzara enfes.

emektar motoru da bi manzara önüne koyup cekeydin keşke

enes_ayx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT09 2022
    Oraya kadar gitmişken kestel şelalesinede gitmeni tavsiye ederim

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Konuyu açan arkadaşı eleştirmek gibi bir niyetim kesinlikle yok. Böyle bir
    konuyu açıp paylaştığı için teşekkür ederim.

Cumalıkızık ve Şirince gibi köyleri yıllar önce gezdim. Ve çok olumsuz buldum. Turistik
    olma adına sosyal yapısı yok edilip yerine suni bir tiyatro sahnesi konulmuş
    gibi. Her yer gözlemeci, pansiyon, çay evi vs..

Artık bu köyleri eski doğal haline geri çeviremezsiniz. Köyün yaşayan halkı eski yaşam
    şekline uyum gösteremez. Üstelik dışarıdan gelen ve turizmi meslek edinmiş kişiler kısa
    zamanda köyün işe yarar bütün yerlerini ele geçirirler.

Köyler ve turistik olmayan küçük kasabalar gezilerimde bulunmaz nimettir. Mutlaka köy
    kahvelerine girer çay, kahve içerim. Köyün doğal kendi hayatını hissederim.
    Bursa'nın, Balıkesir'in öyle güzel köyleri var ki doyulmaz. Bazılarında küçük lokanta
    bile bulunur. Tencerede çorba, kuru fasulye olur. Bunlar turistik yerlerin yapay ortamlarına
    hiç benzemez..
    Bu nedenle turizme esir olmuş Cumalıkızık gibi köyler hayatta uğramayacağım yerlerdir.
    Dr.Aequitas ve bursalıali bunu beğendiler.

Alıntı Vista86 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu açan arkadaşı eleştirmek gibi bir niyetim kesinlikle yok. Böyle bir
    konuyu açıp paylaştığı için teşekkür ederim.

Cumalıkızık ve Şirince gibi köyleri yıllar önce gezdim. Ve çok olumsuz buldum. Turistik
    olma adına sosyal yapısı yok edilip yerine suni bir tiyatro sahnesi konulmuş
    gibi. Her yer gözlemeci, pansiyon, çay evi vs..

Artık bu köyleri eski doğal haline geri çeviremezsiniz. Köyün yaşayan halkı eski yaşam
    şekline uyum gösteremez. Üstelik dışarıdan gelen ve turizmi meslek edinmiş kişiler kısa
    zamanda köyün işe yarar bütün yerlerini ele geçirirler.

Köyler ve turistik olmayan küçük kasabalar gezilerimde bulunmaz nimettir. Mutlaka köy
    kahvelerine girer çay, kahve içerim. Köyün doğal kendi hayatını hissederim.
    Bursa'nın, Balıkesir'in öyle güzel köyleri var ki doyulmaz. Bazılarında küçük lokanta
    bile bulunur. Tencerede çorba, kuru fasulye olur. Bunlar turistik yerlerin yapay ortamlarına
    hiç benzemez..
    Bu nedenle turizme esir olmuş Cumalıkızık gibi köyler hayatta uğramayacağım yerlerdir.
    Aslında haklısınız düşüncelerinize katılıyorum, en son 11 sene önce gitmiştim , bu kadar dükkan pansiyon yoktu , tabi dediginiz gibi biraz tiyatro ortamı oluşmuş insan oğlu paranın kokusunu alınca bu şekilde güzel bölgeleri kendi çıkarlarına doğru çeviriyor ama ömrümü betonlar arasında büyük yapılar arasında geçirmiş biri olarak bu yer benim çok hoşuma gitti, özellikle bugün kimsenin olmayışı orayı bir başka güzel kıldı.
    Vista86 bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Konu başlığını saptırmak istemem.
    Öncelikle güzel gezi ve fotolar.
    Ama düşüncelerinizde öyle çok haklısınız ki..
    Ben, uzun gezi diye çıkıp köy kahvesinde oturup dinlenirken bazen öyle muhteşem insanlar tanıyıp sohbet ettiğimde; geziyi bırakıp akşama dek orada oturup vakit geçirdiğimi bilirim..
    Hele bir gün yanlış bir yola saptığımda, kervan geçmez bir dağ yamacında minik bir tek oda kulübeye denk geldim.
    Adres sorayım derken, çay ikramında bir de baktım ki adamın eski bütün ( Özal, Demirel, Erbakan... ) siyasilerle kol kola, sarmaş dolaş, protokol fotoları vs var. Adam eski bir danışman. Bırakmış kendince yalan-dolan, sahte, çıkarcı ne varsa.. Kendi minik bahçesini ekip biçiyor. Kendi yiyeceğini çıkartıyor. Bildiğin ' Mandıra Filozof'u ' teknoloji adına sadece küçük bir pilli el radyosu var... Doyumsuzdu..
    Bunun gibi bir kaç anım var.
    Hepimiz artık sahtelikten kaçacak kadar sahteliğe batmışız..

Tekeriniz düz bassın..
    Dr.Aequitas ve benhasan bunu beğendiler.

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Valla hocam bursa da yaşayıp 11 sene nasıl yolun düşmedi ben onu anlamadım 😂.Ben üç günde bir gidiyorum 😂 eve 2 km olunca öyle oluyor. Köyün üstünden ormana giden güzel bir yol var yazın ordan gidilebilir keşif amaçlı tavsiye ederim commuter sınıfı da gider o yoldan
    bursalıali bunu beğendi.

Alıntı Kursad55 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla hocam bursa da yaşayıp 11 sene nasıl yolun düşmedi ben onu anlamadım 😂.Ben üç günde bir gidiyorum 😂 eve 2 km olunca öyle oluyor. Köyün üstünden ormana giden güzel bir yol var yazın ordan gidilebilir keşif amaçlı tavsiye ederim commuter sınıfı da gider o yoldan
    Haklısınız, istanbulda ikamet ediyordum , bursaya 2 yıl önce yerleştim , gitmek bugün nasip oldu

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)