Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Güneş Gözlüğü Seçme Kriterleri ve Motosiklette Güneş Gözlüğü

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-07
    Şimdi arkadaşlar. Hazır bu karantina günlerinde her yer kapalı iken ve yazın gelmesiyle bir güneş gözlüğü almak zorunda olduğumdan dolayı. Günlük hayatta kullanabileceğim, motor tepesine çıkarken de sürüş yardımcım olacak bir gözlük arıyorum. Daha önceden polarize bir güneş gözlüğüm vardı ama kaskı takarken arka cebimde unuttuğumdan, gözlük kim bilir nerede uçtu gitti

Gözlük internetten neye göre seçilir? Seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ne marka model? Nereden nasıl temin ederiz? Ekartman, sap uzunluğu vs seçebileceğim bir yer var mıdır?

İşim gereği hergün işe gitmekte olduğumu belirtmiştim ve güneş gözlüğü elzem olmaya başladı. Bu işi internetten yapabilir miyiz? Yoksa karantina günleri günleri bitene kadar güneşte kör kör dolaşmalı mıyız?

Tecrübelerinizi, tavsiyelerinizi ve geyiklerinizi bekliyorum
    Voltaren bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Valla cam konusunda bir şey diyemeyeceğim, onu konunun uzmanları varsa söylesinler. Fakat benim tavsiyem sapı ince olanlardan almanız. Diğer türlü kaskın içinde rahatsız edebilir. Bende var bir tane fakat sapı kalın olduğu için kulak üstlerimden baskı yapıp acıtıyor.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    internetten gozluk isine uzak olmakta fayda var. damla tip denen gozluk ile ben rahat ettim. ama konfor herkez icin gorecelidir.

sadece kemik vs ince cerceve derseniz ince cerceve kaskta kullaninca hafif yamuluyor. kemik esniyor yamulmuyor

Motosikleti
    MT-07
    Zaten kemik tip peşinden koşacağım gibi duruyor. Metalikleri sevemiyorum bir türlü. En sonunda dandik bir polarize alıp, kullanayım diyeceğim de ne kadar etki eder orasına karar veremiyorum.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    atasuna gidip bizzat seçip al dicem de şuan atasunlar da kapalı açık yer yok sanırım hepsi avm lerde.
    internetten beğenirsin ama yüz yapına uymayabilir.

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Güneş vizörlü kask candır.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    İşin görüntü boyutu var. kafa yapına, kaş yapına uydu uymadı muhabbeti var.
    Onların çözümü görerek almak.
    Ama asıl olay kesinlikle uv- polarize bir gözlük almanız.
    https://www.trthaber.com/haber/sagli...or-317538.html

Motosikleti
    MT-07
    https://www.hepsiburada.com/cisse-28...-HBV00000S2QPE

Tam olarak şundan sipariş ettim. Gözlükçüler açılana kadar gözlerimi parlamalardan korusun die. Aldıktan sonrada inceleyip, ne kadar doğru ölçüm yapmışım onun bilgisini iletirim. Bu akşam kargoya verilse, 2 günde gelse Cuma elimde olur die düşünüyorum. Onun dışında hiçbir gözlükçü veya optik açık olmadığından gidip maalesef alışveriş yapamıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:09 ----------

Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşin görüntü boyutu var. kafa yapına, kaş yapına uydu uymadı muhabbeti var.
    Onların çözümü görerek almak.
    Ama asıl olay kesinlikle uv- polarize bir gözlük almanız.
    https://www.trthaber.com/haber/sagli...or-317538.html
    Elimde 3m'lik şerit metre ile ayna karşısında baya baya ölçüp, bir gözlüğü alıp, ona göre referans belirlemeye çalıştım. Ne kadar doğru olduğunu, sipariş ettiğim gözlük geldiği zaman öğreneceğim gibi

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:10 ----------

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Öncelikle vizör tavsiye ederim ama onun da koyu olmaması lazım, zamanında bir arkadaşımın kaskını almıştım ve özellikle akşamları, güneş batarken görüntümü engelliyordu. Gece zaten olacak iş değil koyu vizör.

Geniş vizör varsa da vizörün en üst kısmını (mesela bir parmak genişliğinde) bant, vinil, çıkartma gibi bir şeyle kapamak da işe yarıyor.

Bu arada hazır kasktan laf açılmışken, enduro kasklardaki siperlik gördüğüm en etkili güneş çözümü. Sürat yapmayan arkadaşlarımız için akıllarda bulunsun.
    *
    Gelelim gözlüğe:
    - Arka tarafı (kulaklık tarafı) ne kadar ince olursa o kadar iyi.
    - (üstten bakınca) düz değil, yuvarlak gözlükler çok daha etkili. Güneş tam tepedeyken düz gözlükle alnım arasından giren güneş yine rahatsız ediyordu beni normal güneş gözlüğümü taktığımda.

Motosiklet için ucuz, kavisli, çizilse de, kaybolsa da üzülmeyeceğim güneş gözlüğü benim için ideal motosiklet gözlüğüdür
    *
    Güvenlik Uyarısı
    - Alacağınız gözlük UV koruması tabii ki yapsın ama Yansıma engelleyici özelliği olmasın. Yansıma engellerse yoldaki ufak su birikintilerini, asfalt parlamasını görmenizi zorlaştırır.
    - Akşam, güneşin battığı saatlerde vizörü açın (karartması var ise) ve güneş gözlüğünüzü çıkarın. Araştırmalar en çok bu saatlerde görüş sorunu olduğunu gösteriyor
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Motosikleti
    R18-H2SX-MRR-BRBS1300R
    Merhaba , güneş gözlüğüyle ilgili bilgili insan bulabilsende çoğu satıcı olduğu için seni yalanla dolanlar kar marjı yüksek ismi olan fakat kalitesi düşük markalara yönlendiricektir. Sana tavsiyem zeiss'in camlarını kullanan ( üstünde zeiss logosu bulunur ) bir gözlük almandır. Taktığımda hayatım değişti diyebilceğim kadar fark etmişti. Kullanmaya devam ettikçe öyle alışıyorki insan... Bu arada aldığım markalardan biri mont blanc di 1500 liraydı 1 yıl oldu.

Motosikleti
    xmax250
    gözlük önemlidir özellikle hem saglık icin hem de sürüş guvenligi icin.. ama kask icinde gunes gozlugu bazı durumlrda riskli olabiliyor özellikle uzun tünellere güneşli havada yukse hızda girdiginde bir anda dünyan kararabilir.. ondan dolayı kaskın güneş vizörünü tavsiye ederim kendi adıma.. acma kapaması kolay kask modelleri her zaman daha cok iş görür..

güneş gözlügü de özellikle görsel olarak denemeden alınabilecek bir sey degil bence en azından ben kendime almam acıkcası denemeden... cam özellikleri polorize olan her cam işine görür..

marka olarak da oakley takıntım var maalesef güneş gözlügünde

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Güneş vizörlü kask, önemli bir güvenlik ekipmanıdır. Hatta benim düşünceme göre nasıl ki ESP si olmayan otomobiller EuroNcap den asla 5 yıldız alamıyorlarsa, güneş vizörü gibi hayati bir güvenlik ekipmanına sahip olmayan kasklar da Sharp testinden 5 yıldız almamaları gerekir.

Polarize olmayan güneş gözlükleri kesinlikle kullanılmamalı. LCD ekran çokluğu ve kullanma gerekliliği yüzünden sadece pilotlar polarize kullanmıyor. Diğer tüm insanlık için de polarize elzem bir ihtiyaç.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güneş vizörlü kask, önemli bir güvenlik ekipmanıdır. Hatta benim düşünceme göre nasıl ki ESP si olmayan otomobiller EuroNcap den asla 5 yıldız alamıyorlarsa, güneş vizörü gibi hayati bir güvenlik ekipmanına sahip olmayan kasklar da Sharp testinden 5 yıldız almamaları gerekir.

Polarize olmayan güneş gözlükleri kesinlikle kullanılmamalı. LCD ekran çokluğu ve kullanma gerekliliği yüzünden sadece pilotlar polarize kullanmıyor. Diğer tüm insanlık için de polarize elzem bir ihtiyaç.
    Önden alınan darbelerde güneş vizörlü kasklar daha dayanıksızmış diye bir yerde okumuştum. Belki de o nedenle bazı üreticiler, bazı modellerine güneş vizörü koymuyor olabilir.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten kemik tip peşinden koşacağım gibi duruyor. Metalikleri sevemiyorum bir türlü. En sonunda dandik bir polarize alıp, kullanayım diyeceğim de ne kadar etki eder orasına karar veremiyorum.
    Kemik al

Saplari ince olsun

Cerceve hafif dikdortgen ve yuksek olsun
    Ve kenarlari ice kavisli olsun

Ruzgar burun takviyelerinden girmesin.

2 senedir kullanirim

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kemik al

Saplari ince olsun

Cerceve hafif dikdortgen ve yuksek olsun
    Ve kenarlari ice kavisli olsun

Ruzgar burun takviyelerinden girmesin.

2 senedir kullanirim

https://i.hizliresim.com/d5PKXb.jpg
    Fotosunu koydum işte. Aynısının dandiği Şimdilik idare etsin, daha sonrasında ise duruma bakarım die düşünüyorum. Güneş vizörü olayına girince sıkıntı oluyor, gözlüğü en azından bacak çantasına falan atıp, yoluna akşamda devam edebiliyorsun.

Seneler önce İstanbul'dan Silivri'ye akşam üstü yola çıktım siyah vizörlü kask ile. Büyükçekemece'den Silivri'ye kadar vizör açık gittim ve dönerkende Silivri'den eve kadar vizör açık döndüm. O sıkıntıdan sonra bir daha güneş vizörsüz veya güneş gözlüksüz kask takmadım. Fakat Shoei NxR'ın güneş vizörü olmadığı için mecburen Güneş gözlüğü takmam gerekiyor.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    gözlüğünde ölçüsü var en azından evde olan bir gözlükle deneme yapıp kendi ölçünü öğren ama ben olsam netten almam.

neden güneş vizörlü kask almıyorsun bahaneyle kaskıda değişmiş olursun yada 2 kaskın olur güneşli günlerde vizörlüyü takarsın güzel bi gözlük alıyım desen 200 den aşağı yok osse rayban filan

Motosikleti
    MT-07
    Bugün gözlüğü aldım. 56-19-140 olarak geldi ki 56-16-140 olarak sipariş vermişim. Benim işimi gördü. Plastik çerçeveli ve ben kalitesizim diyor AMA gözlük polarize ve kaskın içinde rahatsız etmeden çok güel duruyor. Alıp, sadece motosiklet kullanırken takılabilecek, kırılsa veya kaybolsa da üzülmeye sebebiyet vermeyecek bir gözlük. Ben çok sevdim. Dönerken taktım ve hiç rahatsız olmadım.

Kendi kendime aldığım ölçüleri tutturmuş olmanın zevkini yaşadım eve dönerken

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)