Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vitesli motosikletle ilk trafik,tavsiyeler ve dikkat edilmesi gerekenler

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamlar,scooter deneyiminden sonra motosiklet değiştirmek istiyorum ve vitesli bir motosiklete geçmek var aklımda,acelem yok 125cc bir vitesli motosiklet almak aklımda fakat pratiğim maalesef çok az ve her saniye vitesli motosikletle trafikte şurda olsam ne yapardım diyip içinden çıkamıyorum,scooterda stop etme olmadığı için kafam rahattı bu konularda.Ehliyetim manuel fakat pratiğim tecrübem az bunlarla kafamdaki strees
    birleşince hiç süremeyecek hissine kapılıyorum modumu düşürüyor.Tavsiyeleriniz nedir,sonuçta herkes bu öğrenme aşamasını ve acemilik kısmını geçmek zorundaydı.Varsa rahatlatıcak olumlu cümlelelerini duymak isterim,aynı şekilde dobra bilmem gereken cümlelerinizide.Teşekkürler şimdiden hayırlı günler herkese

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    domicik 400 ug
    korkman veya endişe duyman anlaşılabilir ama avantajların var scooter kullanmış olmak gibi. bu büyük bir avantaj motosiklet dengesini, sürüşünü düşünmeyecek sadece vitese odaklanacaksın. olay tamamen pratikle alakalı. her hangi stop etme durumunda vs çekersin kenara bu araba değil. yokuşta kalkamazsan yanından geçerler zaten fazla takılma. her şeyin sırrı bol pratik ve korkunca kaçmak yerine üzerine gitmek.

ben araba ilk aldığımda yokuşta kaldım.
    neredeyse 7 kez stop ettirmişimdir arkam tıklım tıklım deli gibi kornaya basıyorlar. yanımdaki bilen kişi berk sen in ben geçeyim dedi.
    dedim ki yok öyle bir dünya. her sıkıntı ettiğimde birini arayacaksam zaten nasıl öğrenicem. vermedim o lafın üzerine de 1-2 stop ettirdikten sonra kalktım.

benim de olayım bu korkarım ederim ama üzerine de giderim.
    arabayı alır almaz ilk gün trafiğe çıktım 2. gün istanbuldan silivri gittim 3. gün tek başıma sürdüm.
    ha bunu öneriyorum demiyorum sadece altıma sıçıyordum. sadece sıçıyorum diye kaçmıyorum.

tavsiyem budur. altına sıçman normal kaçman hata olur.
    espresso ve sedattemiz bunu beğendiler.

scooter almadan önce de denge işlerini aynı şekilde problem ediyordum üstüne bindim ve yüksek bir kısmı çözüldü diyebilirim.dediğinize katılıyorum evet üstüne gitmek çok büyük bir artı olucak

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Bir eğitm kurumundan hakimiyet eğitimi alırsanız bütün sorularınız çözülür.
    Ben scooter ile bile ehliyetimi aldıktan sonra hakimiyet eğitimi almıştım, scooter ile bile eğitimin çok faydasını gördüm.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Hiç gözünde büyüttüğün kadar zor bir durum değil.
    Bir kaç kapalı alan eğitimi aldıktan sonra adapte olmuş olursun.
    espresso bunu beğendi.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Scooter ile denge konusu bana göre net daha zor.. O yuzden endişe edecek birşey yok .. Tek ve ölümcül tavsiyem : Yolda yakınından gecen R25 görürsen , korktugunu belli etme, nefes kontrolü yap, gecip gitmesine izin ver.
    atalayalper bunu beğendi.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    125 cc vitesli motoru sürmeye başla 10 metrede bir vites değiştireceğin için 1 km sonra vites olayını çözersin merak etme

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alabiliyorsanız kapalı alanda eğitim alın. Alamıyorsanız boş bir alana ehliyet sınavındaki gibi bir parkuru çizin tebeşirle, orada çalışın. Ek olarak sıkça dur kalk ve yarım debriyaj da çalışın. Çabuk alışacağınızı düşünüyorum. Scooter kullandığınıza göre işin trafik kısmına ya aşinasınız, ya da çözmüşsüznüzdür. Önce kapalı alanda sonra tenhalıklarda iyice alıştıktan sonra trafiğe çıkmaya çalışın.
    xtrafrozen bunu beğendi.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS
    Yaşadığım durumun aynısını yaşıyorsunuz. 155 cc den 750 cc ye kadar scooter kullandıktan sonra, 7-8 ay önce ilk vitesli motorumu aldım. 2017 V strom DL 650.

İlk üç gün felaketti. Stop ettirmeler, ayak freni yerine fren diye debriyajı sıkmalar vs. Motosiklette tekrar başa dönmüştüm, acemi gibi sürüyordum. Hatta oturdum bilgisayarın başına sarı sitede ilanlara baktım. Vitesliyi satıp, otomatik alayım diye. Sonra bir şey oldu. 4. gün beyin vitesli motora adapte oldu. Tamamen alışma meselesi.

Şimdi diyorum ki vitesli motor can' mış. Bir daha scooter tercih etmem. Bunun sebeplerini ne kadar saysam, vitesli kullanmayana hikaye gibi gelir. Çünkü bana da öyle geliyordu " ya vites işi hamallık, ne uğraşayım" diyordum. Şimdi vitesliden başka kullanmam diyorum, o kadar yani.

Rahat olun, 3-5 gün acemilikten sonra çok seveceksiniz.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Asıl vites isi hamallık Performanslı modeller dısında . "Scooter candır" diyor, ayrılıyorum .
    espresso bunu beğendi.
    “I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.”.

Kelleci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF-R1
    İlk gün gusülsüz ve besmelesiz motora binmeGeriye biraz dikkat biraz da şans kalıyor.Gaza gelmezsen tamamdır.Korkmanı yada endişelenmeni gerektirecek çok fazla birşey yok.Keyifli sürüşler.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Vites atarken yoldan gözünü ayırmayacak ve nereye basıyorduk gibilerinden pedallara yani aşağıya bakmayacaksın, gerisi kolay. Bunu sağlamak için de boş bir yerde alıştırmalar yapın olsun bitsin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler