Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Pulsar arka balata sığmıyor acill.

Motovento
    REKLAM ALANI

arkadaşlar eskı balataları söktum yenılerı sığmıyor. pıstonu ıtıyorum tornavıda ıle geri gıtmyor nasıl yapacagım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Hidrolik haznesini açtın mı ?

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hidrolik haznesini açtın mı ?
    pek bılgım yok bıraz açarmısın hocam

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    ön ve arka fren hangisiyse artık fren hidroliğinin olduğu bir hazne vardır onların kapağını açman lazım birde balata spreyi sık pistonlara sıkışmış olabilir

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Doğrudan pistona kuvvet uygularsan zarar verirsin. Eski balataları yerine tak. Balataların arasına bir tane anahtar veya kalın tornavida sok. Sağa sola kastırarak balataların arasını aç. Böylece pistonlar içeri girecek ve yeni balata için yer açılacak.

malasef söktuk

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Hocam arka balata takma beni de çok yormuştu baya uğraştıktan sonra basit bir şekilde çözmüştüm ama ne yaptığımı unuttum valla. Yani onlar bir şekilde çok kolay açılıyordu ama nasıldı cidden unutmuşum. Bi yeri oynatınca çok kolay açılıyordu sanki balataların gireceği ara.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Pistonu tek tarafdan geri itmeye çalıştıysan yerinde kasmıştır geri gitmez , yani hazne kapağı ile ilgisi yok zaten kapakta hava deliği var.. pistonun önüne eski balataları sok ve maneti hafifçe sık ki piston biraz hareketlenip tekrar merkezlensin , sonra iki tornavida ile pistonu karşılıklı geri it..

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pistonu tek tarafdan geri itmeye çalıştıysan yerinde kasmıştır geri gitmez , yani hazne kapağı ile ilgisi yok zaten kapakta hava deliği var.. pistonun önüne eski balataları sok ve maneti hafifçe sık ki piston biraz hareketlenip tekrar merkezlensin , sonra iki tornavida ile pistonu karşılıklı geri it..
    Benim haznelerde hava deliği yok mecburen açıyorum kapağı o yüzden öyle söyledim.

Motosikleti
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim haznelerde hava deliği yok mecburen açıyorum kapağı o yüzden öyle söyledim.
    delik yoksa kapağın altında kanal vardır , aradaki lastiğe hava girer , girmek zorunda aksi halde fren çalışmaz , güneş altında da frenler sıkar kalır..

Motosikleti
    Hazneyi açmadan da yapılıyor. Bende RS200 var. NS200 ile frenleri aynı. Arka balatayı değiştirmek için balatayı tutan kilitten başka hiçbir şeyi sökmene gerek yok. Zaten arka kaliperi sökmek için arka tekeri de sökmek gerekiyor bu da baya uzun ve gereksiz iş olur.

Yapman gereken şey eski balataları sökmeden önce araya tornavida sokarak pistonların arasını açmak. Pistonların hızlı hareket etmesi gerektiğini düşünme. Tornavidayı bastırıp birkaç saniye kuvvet uygula. Piston başta hareket etmese bile birkaç saniye sonra yavaş yavaş içeri girecektir. Balataların arası açıldıktan sonra eskileri çıkarıp yenileri rahatça takabilirsin.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alt merkez kaliperdeki sistem hava alma delikli rekor civatasini(10 anahtar agizli)gevşeltip,bir miktar hidroligi akitmadan pistonu geri itemezsin.zorlarsan ust merkez(conta) ve hortuma zarar verirsin.

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Kardeşim tek başına biraz zorlayabilir ama şöyle yapıcaksın. Kaliperi ortalayıp iki balatanın ucunu tek tek geçirip sonra tamamen takacaksın. Geçen bende çok uğraştım pistonuda itmeyi beceremedim ama böyle taktım.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğrudan pistona kuvvet uygularsan zarar verirsin. Eski balataları yerine tak. Balataların arasına bir tane anahtar veya kalın tornavida sok. Sağa sola kastırarak balataların arasını aç. Böylece pistonlar içeri girecek ve yeni balata için yer açılacak.
    Çözüm budur, başka bir şeye gerek yok.
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

Motosikleti
    ......
    Alıntı Blackeagletr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çözüm budur, başka bir şeye gerek yok.
    Tabi kesin oyledir,

Sen pistonlari geri almadan(kaliper sistem havasini),balata arasina tornavida sokup,diske girecek kadar arala,hatta zorla ve balata yuzeyini boz,

Yaa benim,disk yuzeyim bozuldu.
    Balatam ıslık çaliyor.
    Vs.vs.şikayetler.

Bunlar bizzat gördüğüm,ve yaşanmiş durumlardir.

Motosikleti
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabi kesin oyledir,

Sen pistonlari geri almadan(kaliper sistem havasini),balata arasina tornavida sokup,diske girecek kadar arala,hatta zorla ve balata yuzeyini boz,

Balatam ıslık çaliyor.
    Vs.vs.şikayetler.

İyi de zaten eski balataları sökmeden önce sokmak gerekiyor tornavidayı. Yani çizilecek olan balata yeni takacağımız değil, atacağımız eski balata. Havasını alma konusunda ise zaten eski balata inceldiği için pistonlar balatayı dışarı itmişti, bu yüzden hidrolikte zaten yeterince boşluk var. Tabi balatayı değiştirmeden önceden hidroliği fullememiş olduğunu varsayıyoruz.
    Ben pulsarımda her zaman bu anlattığım şekilde balata değiştiriyorum. Balatayı değiştirdikten sonra hidrolik kapağını açıp hidroliği değiştiriyorum. Şimdiye kadar bir sorun olmadı.

Motosikleti
    ......
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi de zaten eski balataları sökmeden önce sokmak gerekiyor tornavidayı. Yani çizilecek olan balata yeni takacağımız değil, atacağımız eski balata. Havasını alma konusunda ise zaten eski balata inceldiği için pistonlar balatayı dışarı itmişti, bu yüzden hidrolikte zaten yeterince boşluk var. Tabi balatayı değiştirmeden önceden hidroliği fullememiş olduğunu varsayıyoruz.
    Ben pulsarımda her zaman bu anlattığım şekilde balata değiştiriyorum. Balatayı değiştirdikten sonra hidrolik kapağını açıp hidroliği değiştiriyorum. Şimdiye kadar bir sorun olmadı.
    Ok.eski balatadan destek alarak pistonu geri itersen sorun yok..

Ben yeni takilan balatayi kastettim.

Ust kisimda dedigim gibi,

Ustayim diyen kisilerin,yeni taktigi balata arasina,kanirta kanirta tornavida soktugunu gordugum icin belirttim.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tabi kesin oyledir,

Balatam ıslık çaliyor.
    Vs.vs.şikayetler.

Fırsat bu fırsat diyip çakmaya çalışmadan önce iyi okuyun,

Orada " Eski balataları yerine tak." yazıyor. Turşusunu mu kuracağız eski balatanın?

Yeni balatayı tornavidayla kastır diyecek kadar da eşek değiliz rahat olun.

Yargıdan önce dikkat.
    maktama bunu beğendi.
    2010 Kanuni Breton 21.000km|2013 Kuba XR 125 8.000km|2012 Hyosung GT250R 25.500km|2016 Bajaj Pulsar 200NS 14.500km|2018 Motolux Rossi 50(King 139)|2013 Mondial Mash 150 6.000km|2017 Mondial Drift 135 6000km|2021 RKS Azure 50|2022 Arora Freedom 50|2023 Hero Dash 125

Motosikleti
    ......
    Alıntı Blackeagletr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fırsat bu fırsat diyip çakmaya çalışmadan önce iyi okuyun,

Orada " Eski balataları yerine tak." yazıyor. Turşusunu mu kuracağız eski balatanın?

Yeni balatayı tornavidayla kastır diyecek kadar da eşek değiliz rahat olun.

Yargıdan önce dikkat.
    Kusura bakma başkan,en ustteki postu okumuştum.
    Blackeagletr ve maktama bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ok.eski balatadan destek alarak pistonu geri itersen sorun yok..

Ben yeni takilan balatayi kastettim.

Ust kisimda dedigim gibi,

Ustayim diyen kisilerin,yeni taktigi balata arasina,kanirta kanirta tornavida soktugunu gordugum icin belirttim.
    yeni balatayı yerine yerleştirebiliyorsan pistonu geri itmeye gerek yokki onu yapanın amacı neymiş acaba?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)