Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorumun Geleceği Hakkında Tavsiye

Motovento
    REKLAM ALANI
    Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    İyi günler sizlere bir akıl danışacağım,

Motorum an itibari ile 19900 kilometreyi devirdi. Haliyle 20bin bakımı geliyor, motorun garantisinin bitimine de 5-6 hafta gibi bir süre kaldı. Daha önce bütün bakımları garanti bozulmasın, sorun çıkmasın vs. gibi sebeplerle serviste yaptırıldı, faturaları mevcut.

Şu anda Yamaha'nın sitesinde yazanlara göre temel 20 bin bakımını her şey dahil toplam 501TL'ye denk gelmekte.
    Ben ise Motul 5100, NGK Iridium bujiler gibi serviste kullanılan stok parçalardan çok daha üst düzey parçaları 430TL'ye alabiliyorum.

Sizce direk servise götürüp, 500TL'yi verip orada mı yaptırayım?

Yoksa internetten en kaliteli parçaları alıp kendi ustamda mı yaptırayım? (Alet bulabilirsem kendim de yaparım )

Yoksa internetten yine bu parçaları alıp serviste parçaları mı taktırayım?
    Fatura almak açısından, satarken vs ispat olsun diye...

Veya bu konuda başka verebileceğiniz bir akıl var mıdır? Tavsiyelerinizi bekliyorum...

İhtiyacım olan parçalar bunlar; https://gyazo.com/ca72b567d33c9d26cc560de4507c9ee4

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    430 liraya aldığın malzemelerin motora uygulanması için ustan 100 lira işçilik almayacak mı? bence kendin alıp yaptırmayla serviste yaptırma arasında 20-30 liradan fazla oynamayacak hiç kurcalama yetkili serviste yaptır yetkili servis bakımlı olsun motorun.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS ADV
    Arada 70 TL fark var. 5-6 hafta da kalsa 70 TL için son 20 bin bakımı da yetkili serviste yaptırın. Mesela 25 binde satmayı düşünseniz en azından servis bakımlı diye ilana yazsanız başınız ağrımaz. Fark çok olsa tamam 5-6 hafta da garantiyi ilgilendiren bir şey çıkma ihtimali düşük, bozun derdim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Aletini edavatını al kendin geç işin başına bence. Bu bakım için ortalama 250 lira işçilik alırlar diye düşünüyorum. Şahsen ben olsam vermezdim ki vermiyorum.
    Sağolsun Ankara'nın iş bilmez ustaları beni de ortalama bi kalfa seviyesine getirdi.
    Zincir dişli, lastik, yağ, yağ filtresi, hava filtresi, buji, soğutma suyu, fren hidrolikleri, fren balataları, debriyaj balatası değişimini kendim yapabiliyorum/yaptım.

Şimdiki hedefim süspansiyon bakımı, eli yüzü düzgün bi lift edinebilirsem ön arka amortisöre el atıcam.

Motor bloğu problemleri hariç hiç bir ustaya gitmem. Allah göstermesin blokla ilgili bir problem olursa da yetkili servisten şaşmam.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aletini edavatını al kendin geç işin başına bence. Bu bakım için ortalama 250 lira işçilik alırlar diye düşünüyorum. Şahsen ben olsam vermezdim ki vermiyorum.
    Sağolsun Ankara'nın iş bilmez ustaları beni de ortalama bi kalfa seviyesine getirdi.
    Zincir dişli, lastik, yağ, yağ filtresi, hava filtresi, buji, soğutma suyu, fren hidrolikleri, fren balataları, debriyaj balatası değişimini kendim yapabiliyorum/yaptım.

Şimdiki hedefim süspansiyon bakımı, eli yüzü düzgün bi lift edinebilirsem ön arka amortisöre el atıcam.

Motor bloğu problemleri hariç hiç bir ustaya gitmem. Allah göstermesin blokla ilgili bir problem olursa da yetkili servisten şaşmam.
    Hocam bence de haklısınız en güzeli kendin yapmak, özenerek yapıyorsun sonuçta ancak öğrenciyim kendi evimden uzaktayım hiçbir alet edevatım yok, şükür elimden geliyor, CBR 125'imin bütün bakımlarını kendim yapıyordum ancak burada elim kolum bağlı kalıyor.

Muhtemelen servis yolu göründü...

Alıntı Mallaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arada 70 TL fark var. 5-6 hafta da kalsa 70 TL için son 20 bin bakımı da yetkili serviste yaptırın. Mesela 25 binde satmayı düşünseniz en azından servis bakımlı diye ilana yazsanız başınız ağrımaz. Fark çok olsa tamam 5-6 hafta da garantiyi ilgilendiren bir şey çıkma ihtimali düşük, bozun derdim.
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    430 liraya aldığın malzemelerin motora uygulanması için ustan 100 lira işçilik almayacak mı? bence kendin alıp yaptırmayla serviste yaptırma arasında 20-30 liradan fazla oynamayacak hiç kurcalama yetkili serviste yaptır yetkili servis bakımlı olsun motorun.
    Evet mantıklı, en iyisi kafam rahat olsun uğraşmamış olurum hiç yoktan, Teşekkürler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    70 TL fark var.

Bunun içerisinde kendi ustana vereceğin ücret de yok.

Daha pahalıya gelecek ki r25 sahibisin 70tl için mi hesap yapıyorsun :D

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    70 TL fark var.

Bunun içerisinde kendi ustana vereceğin ücret de yok.

Daha pahalıya gelecek ki r25 sahibisin 70tl için mi hesap yapıyorsun :D
    Hocam yanlış anladığınız şu,

Mesela ben motora Motul 5100 alıyorum, serviste Yamalube koyuyorlar
    Mesela ben NGK Iridium takıyorum, onlar serviste yarısı kadar bile değeri olmayan sıradan bir buji takıyorlar.

Bunlar yüzünden fiyat böyle, aşağı yukarı işçilik dahil aynı paraya denk geliyor ikiside

Benim sorduğum soru, Motul + NGK alıp dışarda mı taktırayım?
    Yoksa sıradan orijinal parçalarını direk serviste mi taksınlar?
    Taklitler Aslını Yüceltir!

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Oldu ki usta tapayi sıkarken dişleri yalama yapti..

Veya yag filtresini yalama yapti.

Buji yatagini yalama yapti

Herşey olabilir..

Hic o toplara girme..

Hee bu dediklerim serviste de olabilir ama en azindan lagaluga edemezler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Tabiki kendin yapmayacaksan serviste kayıt altında yapılması daha mantıklı.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Kendin yapmaya niyetli isen biyerden başlaman lazım , birşey daha yazayım iridyum buji 20.000 km de asla bitmez , sökersin tırnak aralığını düzenler takarsın , bizim ustalar söktüğü şeyin yerine yenisini takmazsa uykuları kaçıyor benim vstrom 94.000 km de üzerinde orjinal iridyum bujiler var , Medley de 47.000 de orj. buji ile devam , altı üstü bir buji 80 lira nedir diyeceksiniz , gereksiz yere erken kilometrelerde değiştirilen yağ , filtre , buji vs bunlar dövizle ithal ediliyor , ayrıca dünya kaynaklarının gereksiz israfıda söz konusu !
    birbilent bunu beğendi.

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    5 yıl önce şöyle bir konu açmıştım:

http://www.motosiklet.net/forum/mt-k...-vermeyin.html
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)