Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Araç ile yurtdışına çıkmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    Herkese iyi seneler arkadaşlar. Biz iki arkadaş araba ile yurtdışına çıkmak istiyoruz. Rotamız istanbuldan sırasıyla romanya-macaristan-slovakya-avusturya-çek cumhuriyeti-avusturya-slovenya-Hırvatistan-karadağ-bulgaristan ve ülkeye geri dönüş. Buralar kalıp gezeceğimiz yerler genel olarak başkentler.

İkimizinde yurtdışı tecrübesi var bir kaç defa. Lakin araç ile hiç çıkmadık. Araba için lazım olan belgeleri vs. Biliyorum. Sorularım şunlar.

Hangi ülkeden vize alıp çıkmak daha sağlıklı ve kolay olur bulgar mı yunan mı ?
    Ülke giriş çıkışlarında yaşayabileceğim sıkıntılar nelerdir ?
    Ayriyetten her türlü görüş ve öneriye açığım şöyle yapsan daha iyi olur, bu ülkeye girmeyin gibisinden. Planımız kurban bayramında. Yani düşünecek çok vaktimiz var. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Araç ile çıkışlarda araç için yeşil sigorta dneilen uluslararası sigorta yaptırılıyor. Sigorta poliçesinin bastırıldığı matbu kağıt yeşil olduğu için yeşil sigorta denmiş buna. 15 günlük 47 euroya yaptırmıştım bizim araba için geçen kurban bayramında.
    Sigortayı sınır kapısındada yapan acenteler var, yani önceden yaptırmaya gerek yok.

İpsala sınır kapısından çıkarken önce oradaki acentede sigortayı yaptırdık, Türk tarafından çıkarken sormadılar, yalnızca araçtan bile inmeden pasaportları damgalattırıp devam ettik, yunan tarafında da yine araçtan inmeden pasaportları damgalttılar, görevli sigorta dedi, sigorta kağıdı da elimdeydi, tam uzatıyordum, yeşil kağıdı uzaktan görünce alıp bakmadı bile geç dedi.

Vize konusu da, ilk giriş yapacağınız ülkeden vize yaptırmak gerek yoksa ilk girişte sorun çıkabiliyor diye duymuştum. Siz Bulgaristana çıkacağınız için Bulgaristan vizesi alın garanti olsun.

Araçla çıkarken araç ruhsatı sizin adınıza kayıtlı değilse ek belgeler gerebiliyor diye duydum, araç bir başkası adına kayıtlıysa bu da gerekli olabilir.
    ahmetmert58 bunu beğendi.

Motosikleti
    Nc 700 S
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araç ile çıkışlarda araç için yeşil sigorta dneilen uluslararası sigorta yaptırılıyor. Sigorta poliçesinin bastırıldığı matbu kağıt yeşil olduğu için yeşil sigorta denmiş buna. 15 günlük 47 euroya yaptırmıştım bizim araba için geçen kurban bayramında.
    Sigortayı sınır kapısındada yapan acenteler var, yani önceden yaptırmaya gerek yok.

İpsala sınır kapısından çıkarken önce oradaki acentede sigortayı yaptırdık, Türk tarafından çıkarken sormadılar, yalnızca araçtan bile inmeden pasaportları damgalattırıp devam ettik, yunan tarafında da yine araçtan inmeden pasaportları damgalttılar, görevli sigorta dedi, sigorta kağıdı da elimdeydi, tam uzatıyordum, yeşil kağıdı uzaktan görünce alıp bakmadı bile geç dedi.

Vize konusu da, ilk giriş yapacağınız ülkeden vize yaptırmak gerek yoksa ilk girişte sorun çıkabiliyor diye duymuştum. Siz Bulgaristana çıkacağınız için Bulgaristan vizesi alın garanti olsun.

Araçla çıkarken araç ruhsatı sizin adınıza kayıtlı değilse ek belgeler gerebiliyor diye duydum, araç bir başkası adına kayıtlıysa bu da gerekli olabilir.
    evet sigorta ve araç için gerekli belgeleri biliyorum. acaba yunanistandan çıkıp bulgara geçmek dahamı mantıklı olur diye düşündüm çünkü bir kaç kişiden kulağıma bulgar sınır kapılarının bazen sıkıntı yaratabileceklerini duydum.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster

yeşil sigortayı önceden yaptırmaya gerek var. Çünkü arkadaşlar vize alacaklar. Vize başvurusunda; istenen belgeler arasında otomobil/motosdiklet ile yapıyorsan yeşil sigortanın yaptırmış olmanı istiyorlar saçmalık ama öyle. vize çıkmazsa sigorta da yanıyor.

ayrıca arkadaşa bulgaristan vizesi al demişin. bu çok çok yanış bi öneri. Çünkü bulgaristan ŞENGEN ülkesi değil. O yüzden BG den vize alırsa sadece BG ye gideiblir. Diğer şengen ülkelerine gidemez.

İlk giriş yapacağı ülkeden ziyade asıl seyahat noktası neresi ise oradan başvurması lazım.
    Atıyorum arkadaş almanyaya akrabasına gidece. o zaman almanyadan başvuru yapması lazım. Kimse ilk giriş ülkesinden neden almadın demez ona.

Araç başkasına kayıtlıysa noterden vekalet verecek o kadar. onun dışında ekstra belgeye gerek yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:59 ----------

Alıntı ahmetmert58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet sigorta ve araç için gerekli belgeleri biliyorum. acaba yunanistandan çıkıp bulgara geçmek dahamı mantıklı olur diye düşündüm çünkü bir kaç kişiden kulağıma bulgar sınır kapılarının bazen sıkıntı yaratabileceklerini duydum.
    eğer alkol sigara veya ticari mal taşımıyorsan hiç bi problem olmaz her hangi bi sınırda. Turiste kimse bişey demez!
    mombohunter ve ahmetmert58 bunu beğendiler.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı ahmetmert58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen yaz sonu İpsala sınır kapısından çok rahat çıkmıştık, hatta Türkiye tarafından çıkmadan yeşil sigorta işlemleri için arabadan inmem dışında sınır geçişi sırasında arabadan bile inmemiştik. Bulgar tarafı nasıldır onu yakın zamanda o tarafa geçmiş olanlar yazarlarsa daha iyi olur.

rasitkoksal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 BMW 1200GS
    Yunanistan shengen multi vize için daha tercih edilir sanki.Yunan tarafından çıkış yapmalısınız ilk olarak.

Hırvatistan'da bazı sınırlardan sadece Avrupalılar geçiş yapabiliyor.Diğer kapılara yönlendiriyorlar.Google amcaya fazla güvenmeyin,araştırın...

Bazı benzinliklerde kredi kartı için pos makinası bozuk diyerek yerel para ile euroyu farklı kurdan bozma taktikleri var. Dikkatli olun.

Balkanlar gezip tozmak,yemek içmek ve kültür olarak çok cazip...

Avusturya,slovenya doğası ve trafiğe saygısı ile kıskanılası yerler.

Başkentler ve çok turistik yerler yerine daha doğal ve yerel noktalar hem konaklama hem kültürel tanıma için düşünülebilir.

Bazı ülkelerde sadece otomobillere vignette isterken İsviçre gibi ülkeler motosikletlere de isteyebiliyor.Gümrüklerde dikkatli olun,gitmeden günceli araştırın,cezalar can sıkabilir.

Şimdiden iyi yolculuklar.

kaanklky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Yunanistan vize için nasıl cazip olabiliyor anlamıyorum, herkes böyle söylüyor ancak geçen yaz sonu Yunanistan turu yapayım dedim burnumdan getirdiler, başvurmadan geri çevirdiler; son ikamet adresimde 3 aydan uzun süredir bulunmuyorum diye, başka konularda istedikleri belgeleri sağlıyorum bir de yanına dilekçe yazdırıyorlar şu şu bilgiler için şöyle belgeler ektedir vb. diye. Bana mı kıllıkları tuttu. :D

Motosikleti
    xmax250
    arkadaslar vize işi fazla kişisel ve biraz da orada ki memurun insiyatifinde olan bir durum.. kesin olarak sunu soye yaparsan alırsın bu eksik diye alamazsın gibi yuzde yuz seyler yoktur..

benim ilk basvurumda kesin alamazsın denen multi giriş cıkıslı vizemi cogu belgem eksik olmasına ragmen verdi mesela italya..

ne yesil sigortam vardı ne konaklama icin rezervasyonum.. banka da bile kısıtlı sayılacak bir miktar param vardı.

italyan multi vizemle yunandan cıkıp yunandan donmustum..

vize hakkında cok guvendigim bir danısmanlık işi yapan firma var.. isteyene önerebilirim özelden yazarsanız..

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben Hanımdan izin kopardım,önümüzdeki yaz yada eylül-ekim gibi solo olarak Yunanistan-İtalya- Güney Fransa düşünüyorum. Nice den geri dönmeyi düşünüyorum. Arkadaşımın xmax 250 si var. Vekaletle falan gidebiliyorum. Vize sorun olmayacak , masrafları hesaplayıp çıkıcam inşallah. Fransa da bulundum bir kaç kez ama Güneyini merak ediyorum. Sol bacağımda kırıktan dolayı çivi falan var, biraz ondan dolayı tedirginliğim var. Lastik patlamaz inşallah

dragstar72 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRAGSTARXVS650 KAWASAKİ ER-6F YAMAHA XJ6
    Geçen yaz arkadaşımla motorla Yunanistan-Makedonya-Sırbistan gezisi planladık. Arkadaş kaza yapıp bileğini kırınca motor yerine araba ile çıktık.
    Bulgaristan hakkında olumsuz yorumlar alınca direk Yunanistan dan giriş yapmayı uygun bulduk.
    Vize için standart işyeri çalışma belgeleri, Bankada en az 5000tl belgesi, Üzerimize kayıtlı su,elektrik vb. faturalar, sahibi olunan taşınır veya taşınmazlar hepsini hazır edip giriş amacımızı kalış süremizi belirten bir dilekçe yazdık.
    Arkadaş ilk kez yutrdışına çıkacağından ve son işinden ayrılıp serbest çalıştığından vize alamama durumunu göz önüne aldık.
    İptal edilebilen rezervasyonlar yaptık göstermelik bunu vize de bulunan görevli açıkca söyledi.
    Turumuz 12 gün sürecekti multi yani giriş çıkışlı 20 günlük vize aldık.
    Arabayla herhangi bir sorun yaşamadık. Hız kurallarına kesinlikle uymak gerek. Affetmiyorlar.
    Birde Park sorunu var. Her yer paralı ve nereye ödeme yapacağınızı bilemiyorsunuz. İlk cezamı park tan yurt dışında yedim.
    Gümrüklerde çok beklemeden geçtik ama bazı geçişlerde diğer arabalardan fazla kontrole maruz kaldık diyebilirim. Giriş amacımızı hep sordular.
    Arabaya kesin yurt dışı kaskosu ekletin. Zira bir kaza veya benzeri kötü durumda kaskonuz yurt dışını karşılamaz.
    Yeşil kartı ben kendi sigortacımdan yaptırdım. Ama sınırda da yaptırılıyor.
    Aklıma gelenler bunlar. Biz herhangi bir problem yaşamadan gidip geldik yunanistanda daha fazla zaman geçirdik.

Bolca youtubeda videolar var gurbetçilerimiz sağolsun göz atın
    Zaman olarak bayramda ülkeye giriş çıkışlar kalabalık olur mu bilmiiyorum
    ama bence önemli bir konu bence çünkü saatleriniz kuyruklarda beklereyek geçmesin.
    Sonuçta beklemek daha yorucu olabliyor yolculuğa kıyasla..

Bende çok hayalini kurdum avrupaya arabayla gitmeyi ancak
    benzin fiyatlarını hesap ettikçe gözümde büyüdü masraflar
    uçak daha mantıklı geldi. Ayrı konular keyifli olur elbette
    ancak yurtdışında araç kiralayııp farklı ülke lokasyonda
    teslim etmeyi de düşünebiilirsiniz.

Otopark ceza konularına dikkat edin. Mümkün olduğunca otoparklı
    oteller tercih edin. Kısa bir anım yurt dışında geceliği 35 usd
    otoparka bırakmamak için sokak sokak gezdim. Boş yerler var ama
    park edilir mi analayamadım. En son çıkan bir araba gördüm ve
    onun yerine yapıştırdım sonuçta o vatandaş doğru parketmiştir diyerek
    ancak sabah 80 usd gibi bir park cezası yemiştim. Tabi ertesi gün
    gecelik otopark gitmiştim

Motosikleti
    Nc 700 S
    arkadaşlar herkese görüşleri için teşekkür ederim hepsini okudum. sanırım yunanistandan multi vize alıp çıkacağız. sınır kapılarını iyi belirlemek gerek. uçakla gidip araç kiralamak bizim yaptığımız hesaba göre daha maaliyetli oluyor. heleki kiralayıp başka bir lokasyonda bırakmak ekstra maaliyet. kendi aracımızla çıkarak 2 kişi hem uçak biletlerimizi, hem ülkeler arası otobüs biletleri ve şehir içi ulaşım ücretlerini sadece yakıta vererek tamamen özgür şekilde saat sıkıntısı olmadan, canımızın istediği yerde durarak geze geze seyahat seyahat edeceğiz. ve ulaşım masrafı 2 ye bölüneceği için daha mantıklı bir hale geliyor burdan kendi aracımız ile çıkmak.

sadece başkentlerle sınırlı kalmamayı düşünüyoruz. örneğin çekya'da prag'ın yanı sıra brno, romanyada bükreş'ten sonra braşov, avusturyada önce viyana dönüş yolunda salzburg gibi bir kaç yerlere uğramayı planlıyoruz. ülke içinde otobüs ile bir şehirden diğerine gitmek için uğraşmak gerekiyor biraz. uzun zamandır hem araba hemde motosiklet kullanıcısı olarakta rahatlığa alışmış totomuza zor geliyor bunlar

benzinlik, otopark sorunları gibi taktikler çok işimize yariyacak. bayramda genelde gurbetçiler gelir, biz çıkarken çok sıraya kalmayız diye düşünüyorum.

bir abi turiste kimse bişey demez bavul ticareti yapmıyorsan demiş. evet belki demeyebilir ama terletiyorlar bazen insanı sebepsiz yere. sizde masum olsanız bile tribe giriyorsunuz bir keresinde belarus'tan uçakla moldovaya geçtim. sanki gizli servis ajanıyım anasını satayım beden belarus'tan geliyorsunuz diyip bir ton beklettiler pasaport kontrolünde. sanki ingiltere'ye giriyorum neticesinde tabiki sıkıntı olmadı girdim çıktım ama işte o anda hoş olmayan şeyler bunlar.

yunanistan'dan gidip gelenlerden hiç sıkıntı duymadım. bulgar için rüşvet vb. çok duyum aldım ama. daha detaylı araştırma içindeyim. belki vizeyi son gideceğimiz ülkeden almak daha mantıklı olabilir. şu durumda da çek cumhuriyeti oluyor. kafa patlatmak lazım biraz.
    retox70 bunu beğendi.

ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Bulgaristan ve Slovenya'da otoyol kullanım pulunuzu ülkeye girerken alın. Yoksa polis yakaladığında çok büyük ceza ödemek zorunda kalırsınız

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)