Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Merak edilen Yaya - Araç konusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Şunu çok merak ediyorum değerli üyeler, eğer otoyolda azami hız sınırlarına uygun alkolsüz seyrederken. Önümüze bir adet yaya atlasa biz ona vursak.. Bunu, kamera kayıtlarıyla ve şahitler ile sağlama alsak. Ve haklı çıksak. Yaptığımız kazanın maddi hasarını Yaya'dan resmi yollarla isteyebilir miyiz? Veya Yayaya kırmızı ışık yanarken, biz ona çarpsak?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:08 ----------

NOT: Merak etmeyin kimseye çarpmadım merak ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Sigortanın adını unuttuğum bir fonu var. Oradan sigorta senin paranı ödeyip, yaya olan kişi rücu ettirir. Garanti fonu idi galiba ismi. Evet bu mümkün. Fakat yaya'nın yola atlamaması gereken ana arterlerden birinde olması lazım. Otoban, E5 falan gibi yayalarının çıkmasının kesinlikle yasak olduğu bir yer bulmak zorundasın.
    HRider ve ErdalBakkal bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigortanın adını unuttuğum bir fonu var. Oradan sigorta senin paranı ödeyip, yaya olan kişi rücu ettirir. Garanti fonu idi galiba ismi. Evet bu mümkün. Fakat yaya'nın yola atlamaması gereken ana arterlerden birinde olması lazım. Otoban, E5 falan gibi yayalarının çıkmasının kesinlikle yasak olduğu bir yer bulmak zorundasın.
    Üst geçit/alt geçit olduğu yerde,kestirmeden yola atlayan yayalarda da taksirle kazaya sebebiyet durumu var.adli vaka surecinde bunlarda etken.
    ErdalBakkal bunu beğendi.

Motosikleti
    Peki ya kırmızı ışık konusu?

Motosikleti
    MT-07
    Dostum yaya'ya kırmızı ışıkta vurursan canın güzel yanar... Işık var ise yaya çıkma ihtimalide olur. Hızını azaltman gereken yerde azaltadığın için asli kusurlu olursun. Yaralanma ve ölüm durumu olduğu için adli vakaya döner. O sana her şekilde Ahmet Kaya'dan ''Ağladıkça'' adlı parçayı çaldırtır...

Motosikleti
    ......
    Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki ya kırmızı ışık konusu?
    Dostum,boyle şeyleri dusunup çağirma belayi.

Yaya haksiz sen hakli olsanda,ciddi bir kazada her turlu başin ağriyabilir.yargi süreçleri cidden sancılı geçebiliyor

Motosikleti
    Dostum yaya'ya kırmızı ışıkta vurursan canın güzel yanar... Işık var ise yaya çıkma ihtimalide olur. Hızını azaltman gereken yerde azaltadığın için asli kusurlu olursun. Yaralanma ve ölüm durumu olduğu için adli vakaya döner. O sana her şekilde Ahmet Kaya'dan ''Ağladıkça'' adlı parçayı çaldırtır...
    Çok teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:24 ----------

Belki de bilirsiniz, foruma ilk üye olduğum günlerde, bir yayaya çarpmıştım. Üstelik çocuktu, yani çarpmaktan kasıt, aynam çarpmıştı, ben de çocuğa temas etmemek için motorum ters tarafa yatırmıştım. Çocuğun dengesi bile bozulmadı çok şükür, daha sonra olaydan 30 saniye sonra çocuğu göremedim. Arkadaşı koymuştum beklesin diye o da görememiş. Bir sıkıntı olmadı herhalde, umarım da olmamıştır. Kız, büyük ihtimalle biz düştüğümüz için korkmuştu

Motosikleti
    ......
    Trafik Kurallarina uyun
    Yayalarin yoğun olduğu yerlerde hiz sinirinin`da altinda kontrollu seyredin

Otomobil,motosiklet farketmez,hepimiz sonuçta bir yayayiz,

Her iki tarafinda trafikte bir sorumluluğu var.

Bu bilinçle,ongorulu arac kullanilmasi lazim.

İlla trafik işigi olmasi veya uyarici yonlendirici tabela olmasi şart degil,ozellikle,meskun mahalde max.dikkat..
    erensel bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üst geçit/alt geçit olduğu yerde,kestirmeden yola atlayan yayalarda da taksirle kazaya sebebiyet durumu var.adli vaka surecinde bunlarda etken.
    2001 yılı Beşiktaş Şampiyon Kokoreç'in hizada bir üstgeçit vardı, tam onun altında bir yayaya çarpmıştım. (Ayna değmişti, adam dengesini kaybedip yere düştü kafası yarıldı.) Neyse hastaneye götür, hayati tehlikesi yoktur raporu al, karakola git ifade ver vs. vs. benden şikayetçi olduğu için kamu davası açılma sürecine girilmişti. Az olmayan ama yüksek de sayılmayacak bir para cezası ödeyip konuyu kapatmıştım.

Özet: Otoyol falan olmadıkça sana bir şeyler kabardı demektir... Dikkatli sürün, yayalara zinhar dokunmayın.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Her bir şey bir yana ,vicdan azabı kavramı acep ne ola ki.

2001 senesinde babam otobanda karşıdan karşıya geçmeye çalışan bi yaşlı amcaya çarpmıştı (brodway le) hemen hastaneye yetiştirmeye çalışmıştı ama malesef amcayı kaybetmişitk.1 gece babam nezarethanede kaldı.pek üzerine düşmedi polis memurları falan kemerine ayakkabı bağına el falanda koymadılar.100 de 100 haklıydı babam.o zamanın parasıyla 2 milyar mı ne kan parası vermiştik.5 çocuğu vardı adamın onlar bile bize bişey diyemediler haklıydık çünkü..

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Millet vekili amcan dayın yoksa, başbakanın oğlu değilsen ya da garibanın tekiysen bu ülkede yayaya çarpıp her türlü uğraşırsın.
    Çarpılan kişinin ailesi çarpılmadan dolayı haksız da olsa belli başlı haklara sahip oluyor. Çalışamadığı gün sayısını rapor tutturup sizden veya sigortanızdan tahsil ettirebiliyor.
    Aile araç çok hızlıydı, sürücü alkollüydü, sürücü başkasıydı kazadan sonra değişti gibi durumların araştırılması için talepte bulunabilir bunların aksini idda etmek için uğraşır durursunuz.(haklı dahi olsanız kamera kaydı olsada farketmez.)
    Yayaya çarpma konusunda yaya ölürse, sakat kalırsa veya uzun süre yatalak kalırsa haklı veya haksız olmanız farketmiyor.
    Başımıza geldiği için azda olsa bilgim var. Avukatımızın bize açıklamalarını duysanız dilinizi yutarsınız. Çarpılan yaya nerede çarpılırsa çarpılsın her türlü başınız ağrır bide ailenin kafasına birileri bit yeniği sokup şöyle şöyle haklarınız var diyip araya bu işi bilen birini sokarsa daha da sıvarsınız.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    İki sene önce kadın motosikletçi arkadaşımız kırmızı ışıkta geçen adama çarptı , adamcağız galiba yere düşerken kafasını fena çarpmış oracıkta vefat etti , arkadaşımız ceza almadı , bildiğim kadarı ile motorundaki hasar için merhumun ailesinin üzüntüsünü artırmamak adına onlardan bir talebide olmadı..

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki sene önce kadın motosikletçi arkadaşımız kırmızı ışıkta geçen adama çarptı , adamcağız galiba yere düşerken kafasını fena çarpmış oracıkta vefat etti , arkadaşımız ceza almadı , bildiğim kadarı ile motorundaki hasar için merhumun ailesinin üzüntüsünü artırmamak adına onlardan bir talebide olmadı..
    Ben arkadaşın “parayı alabiliyor muyuz?” sorusuna yanıt vermek için anlattım prosedürü. Zaten öyle bir olayda parayı istemek yada istememek sana kalıyor fakat alınabiliyor.

Gönül ister ki kazalar hiç olmasın ama maalesef oluyor işte. Sabah saatlerinde İstanbul Beşiktaş deniz müzesinin önünde, bir yaşlı kadın araçlara yeşil yandığında, karşıya geçerim umudu ile vefat etti. Acı ama yaşamdan karşı tarafa geçti ne yazıkki.

Motosikleti
    Ben arkadaşın “parayı alabiliyor muyuz?” sorusuna yanıt vermek için anlattım prosedürü. Zaten öyle bir olayda parayı istemek yada istememek sana kalıyor fakat alınabiliyor.

Gönül ister ki kazalar hiç olmasın ama maalesef oluyor işte. Sabah saatlerinde İstanbul Beşiktaş deniz müzesinin önünde, bir yaşlı kadın araçlara yeşil yandığında, karşıya geçerim umudu ile vefat etti. Acı ama yaşamdan karşı tarafa geçti ne yazıkki.
    Öyle şey olur mu ustam yav. Yaralanırsa, veya ölüm gibi durumlarda bu parayı istemek biraz allahsızlık kitapsızlıktır. Sadece mesela demiştim ki, o yayaya çarpmamak için otomobilimizi/motorumuzu sağa sola çarpsak ve yayaya bir şey olmasa. Yani o durumda hak talebinde bulunabilir miyiz diye sormuştum, veya çok hafif sıyrık yaralarla kurtulursa.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1-2 sene önce haberlerde izlemiştim, bir grup manyak kendilerine carpılmasını sağlayıp insanları dolandırıyordu.

yayanın yola girmesinin yasak oldugu bölge hariç çarparsan sıkıntı olacaktır, ancak benimde merak ettiğim birşey bu.

Mesela yolda gidiyoruz ne ışık var ne yaya yolu var hiçbir unsur yok, ancak salağın birisi birden yola fırladı ve çarptık.

sonucu ne olur ki acep

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .........Mesela yolda gidiyoruz ne ışık var ne yaya yolu var hiçbir unsur yok, ancak salağın birisi birden yola fırladı ve çarptık....sonucu ne olur ki acep......
    Trafikte yaya önceliği diye bir dizi uygulama başlatıldı 2019 da , tam detayını bilemiyorum ama yaya geçidi veya herhangi bir uyarı yoksa öncelik yayanın olduğu için büyük ihtimal taşıt sürücüsünün aleyhine karar çıkar , e adam birden yola atladı diyebiliriz ama hız sınırlarına uygun sürüyor olsaydın dururdun yada ölümlü , ağır yaralanmalı bir kaza olmazdı diyebilir hakim.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trafikte yaya önceliği diye bir dizi uygulama başlatıldı 2019 da , tam detayını bilemiyorum ama yaya geçidi veya herhangi bir uyarı yoksa öncelik yayanın olduğu için büyük ihtimal taşıt sürücüsünün aleyhine karar çıkar , e adam birden yola atladı diyebiliriz ama hız sınırlarına uygun sürüyor olsaydın dururdun yada ölümlü , ağır yaralanmalı bir kaza olmazdı diyebilir hakim.

Açıkçası hız sınırına uygun ne kadar gidersek gidelim adam motorun önüne atlarsa nasıl durabiliriz ki, arada birkaç metre olsa tamam ama direk 1 metre önüne fırlayan adama carpmadan durmak mümkün değil.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    HONDA VARADERO
    Babam Ankara AŞTİ önünde 30 metre ilerideki yaya köprüsünü kullanmadan yoldan geçerken bir taşıtın çarpması sonucu rahmetli olmuştu.Çarpan aracın kaskosu bizlerden araçta olan hasarın tazminini istemişti. Tabii estim gürledim ,sonuçta dosyayı kapattılar , sigorta isterse almaz ama yaya hatalı ise zararı talep etme yasada var.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle şey olur mu ustam yav. Yaralanırsa, veya ölüm gibi durumlarda bu parayı istemek biraz allahsızlık kitapsızlıktır. Sadece mesela demiştim ki, o yayaya çarpmamak için otomobilimizi/motorumuzu sağa sola çarpsak ve yayaya bir şey olmasa. Yani o durumda hak talebinde bulunabilir miyiz diye sormuştum, veya çok hafif sıyrık yaralarla kurtulursa.
    Söz konusu olaya vicdanen değil de hukuksal yaklaşmak lazım. Herkesin maddi durumu olmadığı gibi, tekrardan tamir ettirmek veya yenisi almak durumu da olmayabilir. Bu durumda sigortanı paranı alman çok doğaldır. Zaten sen almıyorsun, sigorta senin yerine alıyor. Ayrıca hep iyi yönden bakmak zorunda değilsin bu olaya; belki de seni bile bile mağdur etti.

Bu gibi olaylara vicdanen yaklaşılmıyor maalesef. Nasılki tek teker yaparak bir araca çarpan ve ölen motosiklet sürücüsü için karşı çarptığı aracın sahibi hak parasını alıyor ise sigortadan, kırmızı yandığında veya yaya'ya yasak olan yerden fırlayan yaya'nın sana verdiği zararı, sigortaya karşılatmakta aynı şeydir.

Olaya etik veya idealist şekilde yaklaşmak ile hukuksal hakkını korumak ile yaklaşmak başka şeylerdir. Bu tamamen senin insiyatifinde kalmıştır.

Fakat ölümlü trafik kazası, direk kamu davasıdır ve senin insiyatifinde kalan bir olay da yoktur die biliyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:35 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıkçası hız sınırına uygun ne kadar gidersek gidelim adam motorun önüne atlarsa nasıl durabiliriz ki, arada birkaç metre olsa tamam ama direk 1 metre önüne fırlayan adama carpmadan durmak mümkün değil.
    Onu da olay yerine gelen ahlaklı trafik polislerinin tuttuğu rapor belirliyor. Mesela ahlağın dibinde olan trafik polisi kardeşlerimiz, ben acil'e hastaneye kaldırıldığımda bana emniyet şeridinden gidiyormuşum die rapor tutmuşlar. 3şeritli otobanda şeritlerin her birini 3,5m genişlikte 3 şerit toplam 10,5m çiziyorlar. Emniyet şeridini ise tek başına 5,5m çizip tramere kaydediyorlar. Olay yerinde motorum, ben ve bilimum şeyler şeritte iken, bana vuran araba emniyet şeridinin en dibine kendine çekti. Mobese'den görüntüleri izleyip 1/4 oranında ceza verdi. Bu durumda bana çarpan sürücüye de indirim uygulandı.

Konuyu saptırdım ama trafik polisi kaza raporu tutanağında yaya'ya kusur verir ise, senin alacağın ceza da düşer hatta ceza yememe olasılığın bile olur. Sonuçta sen kuralları hiçe sayıyorsan ve yaya'da sayıyor ise, böylece sana verilen cezada indirime gitmiş oluyor.

Yaya geçidinin 5m önünde veya arkasında bir yaya'ya çarparsan bile indirimi var. Yaya'ya öncelik kanunları ve uygulamaları çıkardı ama bunlar yaya'ları %100 haklı duruma sokmuyor.

Kaldırımda, yaya geçidinde, okul geçidinde vs bir kazaya karışır isen; ammiyane tabir ile anandan emdiğin sütü burnundan getirirler. Diğer hallerde aynen devam...

Türkiye'de kaza yapana kadar herşey mübahtır gibi bir mantık var. Maalesef herşeyde olduğu gibi bunda da iş işten geçtikten sonra aklın başına geliyor ki o da bir halta yaramıyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)