Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

4 Zamanlı Motorlarda 2 Zamanlı Motor Yağı İlavesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Evet merak ettiğim bir konu hakkında yaptığım deney ve gözlemi buraya aktararak fikir alışverişinde bulunmak istiyorum

deneyler tamamen keyfi ve merak gidermek amaçlı yapılmıştır bu nedenle marka model yağ markası vs kullanmayacağım

Konumuz şu 4 zamanlı bir motorun yakıtına %1 oranında 2t yağ ilavesi yaparsak bizi neler bekler.

Öncelikle olay tamamen deney ve gözleme dayalıdır fikir alışverişi yaparken teknik bilgi içeren açıklama ve tartışma ortamı olursa çok güzel olur bu sayede konu amacına ulaşır

"Faydası olsa üretici kitapçığa yazardı" şeklinde görüşler faydasız olacağından konuda gereksiz tartışma ortamı oluşturacaktır.

bu olay için 3 adet motor kullandım 3 motorda hiç kullanılmamış.

2 adet su çekmek için kullanılan mikroişlemci kontrollü 200 cc 6.5 hp bir motor kullanıldı iki motorda yan yana çalıştı.

çalışma periyodu ise şu şekildeydi devir kontrolü p.i.d sistemi ile gaz kolu servo motorla kontrol edildi öyle ki gaz teli cnc mantığı ile 0.01 mm hassasiyete sahipti çünkü yazılım motor devrini 2.500 devire sabitlemesi gerekiyordu devir gerçek zamanlı izlenerek sabitlendi biraz fantaziye kaçtım yapmışken adam gibi yapalım diyerekten

motor her periyodda 750.000 devir çalışacak şekilde ayarlandı 750.000 devirde stop edilerek bekledi yani günde 300 dakika kadar çalıştı

egzos sıcaklığı motor sıcaklığı hava giriş sıcaklığı sürekli olarak izlendi yani konuya özel bir ecu yapılarak hata payı minimuma indirildi.

3. motor ise aslında bir motosiklet 150 cc.

bu motosiklet ise kafaya göre kullanıldı

motosiklete 10-40 sentetik yağ konuldu su motorlarına ise 20-50 sentetik

Özdeş su motorlarına motorlara ise ilk motora sadece benzin konuldu diğer motora ve motosikletime ise %1 oranında 2 t yağ eklemesi yapıldı.

Peki Sonuçlar

400 gün gözlem yapıldı

Motosikletim 16.000 kilometrede sehiriçi ve akıcı trafikte kullanıldı 0 km/s hızda hız ölçümü alınmadı devir ölçüldü ortalama hız 45 km/s çalışma zamanı 21.300 dakika toplamda 121.150.000 devir yaptı

Su motorları 2.000 saat çalıştı toplamda 300.000.000 devir yaptı

Arkadaşımın motoru ise benimki ile aynı benden sonra aldı benim tavsiyem ile aynı yağı kullandık çünkü değişimleri ben yaptım 2 t yağ eklemesi yapılmadı 13.000 kilometrede

Kompresyon ölçümleri ise şu şekilde

hiç kullanılmamış halde yağ eklenmedi sadece benzin kompresyon oranları ise şu şekildeydi

1. yağsız motor 98 psi
    2. yağlı motor 95 psi
    3. motosikletim 115 psi

Deney sonunda ise

1. yağsız 105 psi
    2. yağlı 115 psi
    3. motosikletim 130 psi

4.Arkadaşımın motoru 114 psi

Motorları açıp incelediğimde ise 2 t yağ karıştırılmış motorun silindir duvarındaki çiziklerin normal motora göre bariz şekilde az olduğunu gözlemledim

Yanı zamanda cold start evresinde 2 t yağ kullanılan motorun daha rahat start aldığını ve kompresyonunun yüksek olduğunu gözlemledim

rodaj aşamasından sonra dinamometre ile güç ölçümü yaptığımda 2 t yağ kullanılan motorun 0.4 kw kadar fazla güç ürettiğini gözlemledim.

Motosikletlerimizin fabrika verilerinde 8.3 kw güç ürettiği yazmakta fakat motoru dinamometreye bağladığımızda 8.7 kw güç üretmekte ben memnun olunca arkadaşımında satın aldığı diğer motosiklet ise 13.000 kilometrede ve 7.7 kw güç üretmekte

Şahsi fikrim ise şu şekilde

rodaj aşamasında yağlı benzin silindir çeperine yapışarak emme aşamasında sıyrılan yağın yerini alarak sıkıştırma aşamasında silindir çeperinde birikip sekmanları hem yağlamakta hemde conta görevi görmekte bu sayede rodajın daha hassas yapılarak daha pürüzsüz bir yüzey oluşturmasını sağladı

aynı zamanda normalde kuru çalışan subapların azda olsa yağlı çalışarak yuvasına tam uyum göstererek aşınmakta yağ filmi subap ve subap yuvaları arasında yine conta görevi görerek kompresyon kaçaklarını önlemekte faydalı olduğunu düşünüyorum.

1 litreye 10 ml 2 zamanlı motor yağı eklemesi yaptım daha fazlası egzosta ve subaplarda kurum ve buji yağlanmasına neden olabilir.
    mustafa_325 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Katalitik konvertörlü motorlara aklı başında hiç kimse yağ koymaz.. yazıyı okumadım başlığa bakarak yazdım.
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katalitik konvertörlü motorlara aklı başında hiç kimse yağ koymaz.. yazıyı okumadım başlığa bakarak yazdım.
    Ben de düşündüm de ortalık karışmasın diye yazmadım :D

Öncelikle seni ayakta alkışlıyorum kendimi manyak sanardım benden manyagıda varmış 😄 bende arada benzine 2 kapak 2t yag koyardım denemek için ama hiç böylesi bilimsel düşünmemiştim.uzun vadede subap yuvalarının kurum baglayarak kompresyon kacagı yapacagını düşünürdüm ama durum öyle degilmiş.youtube kanalı açmalısın bu tip deneyler ilgi çekebilir

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Çok güzel bir araştırma olmuş. Motor yağlama performansının artması normal. Üreticilerin böyle şeyler yapmamasının temel sebebi emisyon kuralları. Aynen kurşunlu benzinin yasaklanması gibi yağlı benzin de yasak.

Şahsen yağ eklenmiş motorda bujinin daha erken bozulacağını düşünüyorum. Bujileri kontrol ettiniz mi? Gözle görülür bir fark var mı? Egzozda kurum bağlama durumu var mı? Enjeksiyonlu, katalitik konventorlü motorlarda sonuç nasıl olurdu?

Motosikleti
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de düşündüm de ortalık karışmasın diye yazmadım :D
    birde yağın litresi ortalama 30 lira , benzin 7 lira , o paraya benzin alırım fazladan 150 km gezerim yahu , bi gıdım performans artacak diye saçma bir yöntem..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsen yağ eklenmiş motorda bujinin daha erken bozulacağını düşünüyorum. Bujileri kontrol ettiniz mi? Gözle görülür bir fark var mı? Egzozda kurum bağlama durumu var mı? Enjeksiyonlu, katalitik konventorlü motorlarda sonuç nasıl olurdu?
    Kisa zamanda katalitik konvertor omrunu doldurur, oksijen sensoru ariza isigini yakar, ECU programlanis sekline bagli olmakla birlikte muhtemelen hava yakit karisimindan "optimal" moddan "guvenli" moda gecirir, onda da ya guc kaybi ve/veya yakit sarfiyati yasanir...

Depoya %1 çiş karistirmak daha olumlu sonuclar verebilir

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Silindir içinde benzinle beraber yanan 2t, motor yağına karışıp motor yağının özelliğini daha çabuk yitirmesine sebep olup, silindir duvarı haricinde motorun diğer kısımlarının yıpranmasına/aşınmasına sebep olmuş olabilir mi? Tamamen bilmediğimden soruyorum.
    Sonuçta çok az miktarda da olsa motor yağına egzoz gazı karışıyordur yada hava yakıt karışımının çok az bir kısmı kartere kompresyon ile beraber kaçıyor olması gerek. Çıkan motor yağında anormal bir renk yada durum gözlemlediniz mi?

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kisa zamanda katalitik konvertor omrunu doldurur, oksijen sensoru ariza isigini yakar, ECU programlanis sekline bagli olmakla birlikte muhtemelen hava yakit karisimindan "optimal" moddan "guvenli" moda gecirir, onda da ya guc kaybi ve/veya yakit sarfiyati yasanir...

Depoya %1 çiş karistirmak daha olumlu sonuclar verebilir
    Türkiye de yanan otobüs vakalarının neredeyse tamamı motorine 10 numara ince yağ karıştırdıkları için gerçekleşiyor , yakıta viskozitesini bozacak birşeyler karıştırmak sakıncalıdır , 2 zamanlı motorda bişey olmuyor diyebilirler ama o motorun egzoz sisteminden tut silindir piston toleransına kadar herşey buna uygun tasarlanmış , birde bu çiş meselesi çevreye daha olumlu olabilir

sonuçta çiş bir üre, dizel motorlarda kullanılan adblue da bir çeşit üredir..bence arkadaş asıl bunu araştırsın :D

bende başlarda bundan korkuyordum fakat korktuğum gibi olmadı subaplarda kurum birikmesi meydana gelmedi bilinen bir markanın 2 t yağını kullandım sanırım temizleyici özelliği mevcuttu

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:58 ----------

Alıntı EMRE_R19 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle seni ayakta alkışlıyorum kendimi manyak sanardım benden manyagıda varmış �� bende arada benzine 2 kapak 2t yag koyardım denemek için ama hiç böylesi bilimsel düşünmemiştim.uzun vadede subap yuvalarının kurum baglayarak kompresyon kacagı yapacagını düşünürdüm ama durum öyle degilmiş.youtube kanalı açmalısın bu tip deneyler ilgi çekebilir
    Subaplarda kurum oluşması benimde korktuğum bir konuydu ama ilginç şekilde kurum birikmesi meydana gelmedi sanırım yağlar temizleyici katkılı nispeten güzel yanma yapıyor.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir araştırma olmuş. Motor yağlama performansının artması normal. Üreticilerin böyle şeyler yapmamasının temel sebebi emisyon kuralları. Aynen kurşunlu benzinin yasaklanması gibi yağlı benzin de yasak.

deney motorları düz karbüratörlü motorlar enjeksiyonlu motorlarda denememek gerekir motor tamamen sapıtır

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birde yağın litresi ortalama 30 lira , benzin 7 lira , o paraya benzin alırım fazladan 150 km gezerim yahu , bi gıdım performans artacak diye saçma bir yöntem..
    özdeş motorların arasında saatte 35 ml yakıt farkı oluştu aslında bakarsanız yağ girdisi kendini amorti etmekte ama asıl amaç bu değil yani amaç 150 km fazladan gezmek veya tasarruf yapmak değil..

E peki amaç ne diye sorarsanız ben gömülü sistemler üzerine yazılım ve cihaz geliştiren biriyim bizim sektörde tek birşey önemli oda şu tamamen rus mantığı sağlamlık ve stabilite bazen büyük güçlere ihtiyacımız oluyor veya sisteme enerji sağlamak için yeri gelir 1.5 hp yeri gelir 30 hp motor kullanmak zorundayım ve bu motorun sabit devirde yeri gelir 1 ay boyunca sürekli çalışması gerekiyor yeri geliyor sürekli değişken yükte çalışıyor yeri geliyor yedekli akü ile çalışıyor dayanıklı ve basit yapılı olması gerekiyor bu nedenle bu motorlar araba motoru gibi değil karbüratörlü motosiklet motoru yapısında oluyor tek amaç yolda bırakmasın yeterli bazende öyle bir durum oluyor ki

-30 derecede günde 10 kez marş alması gerekiyor bazen motorun e bu durum motorun ömrünü yer biz bunu istemeyiz ne yapıyoruz yazılımı şöyle programlıyoruz yağlı benzin işimizi öyle kolaylaştırdı ki daha öncesinde çok sorun yaşıyorduk yağlama ile ilgili

1 ateşlemeyi kes
    2 tam gaz ver
    3 düşük güçle marşa bas
    4 30 devir çevir
    5 gazı azalt
    6 5 devir çevir
    7 normal güçle marş bas

e bu adımlar neye yarıyor derseniz soğuk motorda yağ nispeten süzülüyor silindirin yanma odasında zaten neredeyse hiç yağ kalmıyor hızlı marş ve patlama aşınmaya neden oluyor bizde ateşlemeyi kesip düşük güçte marşla yağlı benzini içeri alarak silindir ve sekmanların düşük devirde yağlanmasını sağlayıp daha sonra normal marş yaptırıyoruz. bu ateşlemesiz düşük devirli marş sistemi aynı zamanda motordaki tüm aksamın yavaş şekilde yağlanmasını sağlıyor

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Silindir içinde benzinle beraber yanan 2t, motor yağına karışıp motor yağının özelliğini daha çabuk yitirmesine sebep olup, silindir duvarı haricinde motorun diğer kısımlarının yıpranmasına/aşınmasına sebep olmuş olabilir mi? Tamamen bilmediğimden soruyorum.
    Sonuçta çok az miktarda da olsa motor yağına egzoz gazı karışıyordur yada hava yakıt karışımının çok az bir kısmı kartere kompresyon ile beraber kaçıyor olması gerek. Çıkan motor yağında anormal bir renk yada durum gözlemlediniz mi?
    Yağı gözlemledim hatta çıkan yağa elektrik motoru üzerine kaynak yapılmış sabit rulman çakıp aşınma testi uyguladım herhangi bir sekilde yağda bozulma meydana gelmedi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Dünyada en büyük sektör devletlerin ana gelir kaynağı petrol yani akaryakıttır. Akaryakıt ( benzin, motorin vs ) için milyar milyar dolar harcanır insan hayatının bir kuruş bile değeri yoktur.
    Akaryakıt laboratuvarında çalışmış biri olarak bir şeyler yazacaktım ama boş ver.

Bu konuda kafa yormuş emek vermiş bir arkadaşı çok takdir ettim vazgeçtim bir şeyler yazmaktan. Doğru böyle bulunur deneyerek yanılarak emek harcayarak.

Motosikleti
    Alıntı merak ederim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...........-30 derecede günde 10 kez marş alması gerekiyor bazen motorun e bu durum motorun ömrünü yer biz bunu istemeyiz ne yapıyoruz yazılımı şöyle programlıyoruz yağlı benzin işimizi öyle kolaylaştırdı ki daha öncesinde çok sorun yaşıyorduk yağlama ile ilgili

1 ateşlemeyi kes
    2 tam gaz ver
    3 düşük güçle marşa bas
    4 30 devir çevir
    5 gazı azalt
    6 5 devir çevir
    7 normal güçle marş bas

e bu adımlar neye yarıyor derseniz soğuk motorda yağ nispeten süzülüyor silindirin yanma odasında zaten neredeyse hiç yağ kalmıyor hızlı marş ve patlama aşınmaya neden oluyor bizde ateşlemeyi kesip düşük güçte marşla yağlı benzini içeri alarak silindir ve sekmanların düşük devirde yağlanmasını sağlayıp daha sonra normal marş yaptırıyoruz. bu ateşlemesiz düşük devirli marş sistemi aynı zamanda motordaki tüm aksamın yavaş şekilde yağlanmasını sağlıyor.....

-30 C derecede bir motorun verimli çalışmasını istiyorsan bunu yakıtına yağ karıştırarak elde edemezsin , bu kadar soğukda motorda harici ısıtma tertibatı kurulmalı..çok soğuk iklimlerde park ettiğiniz yerde aracın motoru şehir şebekesiyle sıcak tutuluyor..kendim yıllarca denizcilik şirketlerinde çalıştım..Rusya da denizin bile donduğu iklimlerde bulundum, orada yakıt tankları , motor yağı ve silindir suyu sürekli ısıtılır , aksi halde motorun kendi kendine ısınması çok uzun sürer hatta hiç çalışmayabilir..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)