Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

4. Satış

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pulsar 150NS>CBR125R>PULSAR RS200>CBF150>CB125F
    Arkadaşlar selam aleyküm.
    Ben bu sene başında bazı talihsizliklerden dolayı 3 adet motor satışı yaptım. Hiç başına gelen var mı? 4. Motoru satma hususunda neler gerekiyor?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

+1 Up............

Motosikleti
    xmax250
    3. satıştan sonra ticarete giriyor diye biliyorum.. yani karsına vergi cıkabilir ekstra.. bir google a sor istersen daha kolay olur bukadar saat cevap bekleyecegine

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kimse riske edip denememiş herhalde. Ben de açık bir cevap bulamadım çünkü. Eğer çok acil değilse yılbaşını beklemekte fayda var.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Ben geçen sene 6 tane aldım 5 tane sattım birşey olmadı, ha takibe yakalanır vergilendirilir orasını bilemem 10 aydır arayan soran yok 😊

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Dostum merak etme. Git satışı ver. Problem olmaz.

Ben bu sene 5 sattım. Geçen sene 6-7 den aşağı değildir.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Satışı ver geç.sıkıntı yok.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı Süleymantnz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selam aleyküm.
    Ben bu sene başında bazı talihsizliklerden dolayı 3 adet motor satışı yaptım. Hiç başına gelen var mı? 4. Motoru satma hususunda neler gerekiyor?
    Ekstra vergi çıkabilir.Devletimizin işine belli olmaz şimdi herhangi birşey çıkmayabilir ama 1-2 sene sonra vay sen 4. motoru satmışın şu tarihte vergi kesecektik diye damdan düşer gibi ödeme bilgilendirmesi yapabilirler

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    valla 2 sene önce bende aynı sene içinde 3 motor alıp 3 satmıştım.Vergi filan gelmedi.
    Yamaha YBR-125 2008/Honda DYLAN 2008/Honda CBF-150 2011/Kawasaki ER-5 2005/Yamaha fazer8 2011/YAMAHA YZF R1 2010/YAMAHA YZF R1 2014/HONDA CBR 1000RR 2014+YAMAHA YBR-125 2012

EKSTRA VERGİ ÇIKMAZ

Maliye elemanları sizin bu işi ticari olarak yaptığınızı düşünüp izahat ister. Bu işi ticari olarak yapmadığınızı kanıtlarsanız hiçbir şey olmaz.

Ticari olarak yapıyorsanız zaten defter tutmanız (iş yeri açmanız) gerekir.

Ticari olarak yapmıyorsanız sorun yok.

Motosikleti
    Bugün vergi dairesine gittim. Orada bi amca vardı belli adam artık vergi olmuş baya eskilerden :D belki korkutmak amacıyla belki gerçekten bilmiyorum ama motorlu taşıtlardan yıl sonu liste geliyor dedi. 3 taneye müsamaha gösteriyor devlet. Lakin 4. için vergi beyannamesi vermediğin için ceza artı vergilendirme gelebilir dedi. Kararsızım.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Süleymantnz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün vergi dairesine gittim. Orada bi amca vardı belli adam artık vergi olmuş baya eskilerden :D belki korkutmak amacıyla belki gerçekten bilmiyorum ama motorlu taşıtlardan yıl sonu liste geliyor dedi. 3 taneye müsamaha gösteriyor devlet. Lakin 4. için vergi beyannamesi vermediğin için ceza artı vergilendirme gelebilir dedi. Kararsızım.
    Yıl içinde motorları aldınız ve sattınız.
    Satış fiyatlarınız alış fiyatından yüksekse derdinizi kimselere anlatamazsınız. Siz alıp satarak menfaat sağlıyorsunuz.
    En azından ikisi düşük biri yüksekse belki vergi dairesini ikna şansınız olabilir.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Bi ara al sat yapan bi tanıdığım söylemişti adetten ziyade toplam çevirdiğin para miktarı 70mi 80bin mi ne geçince çıkıyordu. Tek araç için değil ama

Motosikleti
    Yeni bir prosedür olduğu için kavramlar biraz soyut. Nedir ne değildir pek haberi yok kimsenin. Neyse ne diyelim ya 2 ay bekleriz bakalım

Siz ne satıyonuz öyle ya. Ben cbr250 mi satamadım. Siz 3 satmışsınız 5 satmışsınız

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Size öyle pat diye ceza gelmez. Önce izahat isterler. Siz de güzelce izah edersiniz. Kar amacım yok, kullanıcıyım dersiniz. Ancak inceleme memuru kıl biriyse vergi çıkarıp ceza yazabilir.

Burada sizin izah yazınız çok önemli. Karşıdaki kişiyi ikna edebilirseniz sorun yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)