Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sizce bu motoru almalı mıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhabalar. Üniversite öğrencisiyim ve okula gidip gelmek için bir motor almayı düşünüyorum. A2 ehliyetim var ama bayadır motora binmiyorum büyük ihtimalle unuttum. İlk defa bir motor alacağım (başlangıç motoru) ve bir motorda karar kıldık: TRICITY 125. Motor sahibi ilanda şöyle yazmış:

"Motorun 2.sahibiyim, 1 ay önce yamaha yetkili servisinde ekspertizini yaptırıp almıştım, raporları mevcut. Raporda belirtilenin dışında bir problem çıkarsa alıcı adayının yol masrafı benden. Ekstra olarak sissy bar, 600TL lik zincir, 600TL lik trafik sigortası yeni yapıldı. Yurt dışına döneceğim için satıyorum. Trictylerin amörtisörleri hassastır arkadaşlar kaynak atılmış veya problemli amortisör aksamı olan motorlarla karıştırmayın, bu motorda grenaj hariç hasar, deformasyon vesaire olmadı. Hızı 100km/h rahatlıkla görecek kondisyondadır. Kırmızı trictyler gibi güneşten kaynaklı solma, renk atma durumu yoktur. Alacağınız motorun parçalarının renk tonlarına dikkat ediniz."

Motordan anlamadığım için sizlere soruyorum. FİYAT OLARAK 10 BİN TL DE ANLAŞTIK.

KM: 17 BİNDE

Mesajlar için teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Satan kisinin de motordan anlamadigi cok belli. Trafik sigortasini marifetmis gibi masraflar listesine eklemek de nedir
    jarre ve gokseleren bunu beğendiler.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

:D o zaman bu durum daha mı iyidir sence. Bilen adam kazık atabilir belki diye soruyorum Fiyatı bulabildiğim en uygun motor ondan soruyorum hocam.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ooo trafik sigortasına 600 tl vermiş , hemen almak lazım

Motosikleti
    Alıntı okan19 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    :D o zaman bu durum daha mı iyidir sence. Bilen adam kazık atabilir belki diye soruyorum Fiyatı bulabildiğim en uygun motor ondan soruyorum hocam.
    işin aslı, 1 ayda motsikletin motoru bile değişmiş olabilir. almadan tekrar expertiz yaptırmakta fayda var. kimsenin sokağa atacak 10 bin lirası yoktur diye düşünüyorum.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Ucuz etin yahnisi tatsız olabilir. Piyasası atıyorum 15 ise ve sen 10 a aldıysan çoğu zaman bir 10 daha harcasan 15 liğin ayarına getiremezsin. Genelde böyledir,istisnalar kaideyi bozmaz inşallah istisna denk gelir sana.. İyice incelet servisinde eksiğini gediğini öğren,masrafını çıkar ona göre değerlendir.

Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işin aslı, 1 ayda motsikletin motoru bile değişmiş olabilir. almadan tekrar expertiz yaptırmakta fayda var. kimsenin sokağa atacak 10 bin lirası yoktur diye düşünüyorum.
    haklısın hocam, ekpertiz değil de bir motor tamircisine göstersem olur mu acaba. Ekpertiz ücreti ne kadar bilmiyorum çünkü

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:02 ----------

Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ucuz etin yahnisi tatsız olabilir. Piyasası atıyorum 15 ise ve sen 10 a aldıysan çoğu zaman bir 10 daha harcasan 15 liğin ayarına getiremezsin. Genelde böyledir,istisnalar kaideyi bozmaz inşallah istisna denk gelir sana.. İyice incelet servisinde eksiğini gediğini öğren,masrafını çıkar ona göre değerlendir.
    çok haklısınız evet, bir göstermek gerek. Zaten kendisi de demiş grenaj sorunlu diye.

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alma niyetin varsa ve yaşadığın şehirde gerçekten tanıdığın, güvendiğin bir usta varsa ona göstermen lazım. Kendin motordan anlamıyorsan tek çıkar yol bu. Öyle her ekspertiz yazan ya da her motosiklet ustasıyım diyen ekspertiz yapamıyor. Hatta tamamına yakını forum diliyle "enayi.avi"
    Ağzında sigara köşe başından dönüp gelip bir turda etrafında dönüp atıp tutanlara güvenip para yatırmanı tavsiye etmiyorum.

Motosikletten anlamasan da belki insandan anlıyorsundur, yüz yüze konuştuğunda da zaten anlamıyorsan motosikletten çok sahibine bakman lazım. Sende böyle soğukluk uyandıran bir şey varsa, bir güvensizlik yaratan bir şey, hemen vazgeç. Ben bunu normal esnaf içinde uygularım, bırakır giderim almam. Ama geçen ihtiyacımız olan bir şeyi, maddi mecburiyetten bir dükkandan almak zorunda kaldık, orası da daha önce içine girip dediğim şekilde ürünleri eline tutuşturup çıktığım bir dükkandı. Yıllar sonra bu kuralımı çiğnedim ve yıllardır ne kadar doğru yaptığımı gene anlamış oldum. Tavsiye ederim, herkes benim gibi yapsa bu dükkanlar bu satıcılar düzelmek zorunda kalır.

Not: soğukluk dediğim karşıdaki soğuk bir insan olabilir o değil; hani bir insanla konuşursun, sana çok yakın davranır ama bilirsin ki bu bir çıkar için yapıyor bunu. Samimiyetsiz gelir, hissedersin sonra ortaya çıkar kokusu. O duyguyu bilirsen böyle bir soğuk hissedersin. Umarım anlatabilmişimdir.
    gurcanozturk, okan19 ve Bilinmez bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı okan19 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haklısın hocam, ekpertiz değil de bir motor tamircisine göstersem olur mu acaba. Ekpertiz ücreti ne kadar bilmiyorum çünkü
    Ben sizin yerinizde olsam ne yapardım, ilimdeki birkaç Yamaha yetkili servisi arar expertizi kaça yaptıklarını sorardım. Belki de işini bilmeyen saçma bir ustaya 100 lira vereceğinize 100 liraya yetkili servisten bilgi alırsınız.

Sarf malzeme önemlidir, mesela balatalar bitik değildir ama en fazla 1000 km gider ise balata masrafınız olur. Lastikler bitik değildir ama kaliteli de değildir. 700-800 lastik + montaj masrafınız olur... Bu yüzden motoru gösterdiğiniz kişiye kısa ve uzun vadede ne masraflar çıkarır diye sormakta fayda var.
    okan19 bunu beğendi.

Alıntı hattoi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alma niyetin varsa ve yaşadığın şehirde gerçekten tanıdığın, güvendiğin bir usta varsa ona göstermen lazım. Kendin motordan anlamıyorsan tek çıkar yol bu. Öyle her ekspertiz yazan ya da her motosiklet ustasıyım diyen ekspertiz yapamıyor. Hatta tamamına yakını forum diliyle "enayi.avi"
    Ağzında sigara köşe başından dönüp gelip bir turda etrafında dönüp atıp tutanlara güvenip para yatırmanı tavsiye etmiyorum.

Motosikletten anlamasan da belki insandan anlıyorsundur, yüz yüze konuştuğunda da zaten anlamıyorsan motosikletten çok sahibine bakman lazım. Sende böyle soğukluk uyandıran bir şey varsa, bir güvensizlik yaratan bir şey, hemen vazgeç. Ben bunu normal esnaf içinde uygularım, bırakır giderim almam. Ama geçen ihtiyacımız olan bir şeyi, maddi mecburiyetten bir dükkandan almak zorunda kaldık, orası da daha önce içine girip dediğim şekilde ürünleri eline tutuşturup çıktığım bir dükkandı. Yıllar sonra bu kuralımı çiğnedim ve yıllardır ne kadar doğru yaptığımı gene anlamış oldum. Tavsiye ederim, herkes benim gibi yapsa bu dükkanlar bu satıcılar düzelmek zorunda kalır.

Not: soğukluk dediğim karşıdaki soğuk bir insan olabilir o değil; hani bir insanla konuşursun, sana çok yakın davranır ama bilirsin ki bu bir çıkar için yapıyor bunu. Samimiyetsiz gelir, hissedersin sonra ortaya çıkar kokusu. O duyguyu bilirsen böyle bir soğuk hissedersin. Umarım anlatabilmişimdir.
    az çok insan sarrafı olduğumu düşünüyorum usta. Dediklerinizi anladım, ben hep motor odaklı gidiyordum. Açıkcası biraz gözümü açtınız, teşekkür ederim
    hattoi bunu beğendi.

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    Bence 2 tekerli bi motosiklet alın derim ilk başta.( bu arada motosikleti iki veya üç tekerli diye telaffuz edeceğim hayatta aklıma gelmezdi.Ulan Yamaha)
    Yamaha YBR-125 2008/Honda DYLAN 2008/Honda CBF-150 2011/Kawasaki ER-5 2005/Yamaha fazer8 2011/YAMAHA YZF R1 2010/YAMAHA YZF R1 2014/HONDA CBR 1000RR 2014+YAMAHA YBR-125 2012

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    yerinizde olsam, bu satıcıdan bir şey almadan önce durur iki kere düşünür, bir yerine iki ekspertiz yapardım.
    ilanda yazdıklarını birlikte okuyalım ve yorumlayalım.

- Motorun 2.sahibiyim, 1 ay önce almıştım. Yurt dışına döneceğim için satıyorum.
    normal şartlarda bir insan aldığı motoru 1 ay sonra satmaya kalkmaz. satıcı da bunun farkında, ilanı okuyanlara inandırıcı gelsin diye "yurt dışına döneceğim için" demiş. tek akla yatabilir ihtimal; gurbetçi olup bir aylığına türkiye'ye gelmiş ve tatilde kullanayım düşüncesiyle almış olması.

- Raporda belirtilenin dışında bir problem çıkarsa alıcı adayının yol masrafı benden.
    satıcı "aklı başında biri, bu ilanda yazdıklarıma kolay kolay inanmaz. bir garanti vermek lazım." diye düşünüyor.

- 600TL lik trafik sigortası yeni yapıldı.
    bunu neden yazmış ki? zaten yaptırmak zorundaydın, motoru satınca verdiğin parayı geri alacaksın. alıcı bunu kullanamaz, kendi adına sigorta yaptırmak zorunda.

- Trictylerin amörtisörleri hassastır arkadaşlar kaynak atılmış veya problemli amortisör aksamı olan motorlarla karıştırmayın. Kırmızı trictyler gibi güneşten kaynaklı solma, renk atma durumu yoktur.
    Hadi yav? Bir aylığına kullanmak için motor almış bir gurbetçinin bunca detaya girmesi çelişkili değil mi? değilse, hangi normal insan bir ay sonra yurt dışına çıkma ihtimalini bilmez. hangi normal insan aldığı malı bir ay sonra satmaya kalkar?

kişisel görüşüm:
    % 90 ihtimalle bir "piyasa çakalı" ile karşı karşıyasınız. bir ay önce ölü fiyatına aldığı kazalı, pert motoru allayıp pullayıp satmaya çalışıyor.
    % 8 ihtimalle bu malı alırken kazık yemiş, kazığın daha büyüğünden sakınmak için elden çıkarmaya çalışan, satarken fazla zarara girmemek için çabalayan bir "şark kurnazı" ile karşı karşıyasınız.
    % 2 ihtimal, türkiye'nin gerçeklerinden habersiz, über iyi niyetli bir satıcı ile karşı karşıyasınız.
    jarre, okan19 ve biseduda bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Valla kimse babasının hayrına birşey yapma hatta temiz kullandım rodaj plaka çıkardım deyip sıfırdan fazla fiyat isteyenler var o yüzden elinizdeki parayla bir Yamaha delight gibi birşey bakın bence hem daha ucuza alırsın
    okan19 bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    İlanın linkini de verseydin daha net yorumlar yapabilirdik ama ilan açıklaması bile beni kıllandırdı. şahsen içime hiç sinmedi. Ülkemizde ikinci el araç almak artık bir sanat haline geldi o kadar çok tiple karşılaştım ki sigorta yaptırıldı diye açıklama kısmına yazan birisinden motor almazdım şahsen. İknanın bu kadar ucuzluğu artık. satışı verdikten sonra evraklarıyla sigortacıya gidip parasını iade alacak zaten. Birde hiç anlamadığım nokta neden 1 ay sonra satacağı motora 600tl sigorta yaptırsın? Büyük ihtimal bu arkadaş kazık yemiş ve motoru elinden çıkarmaya çalışıyor fazla anlamayan birine iteleyecek
    okan19 bunu beğendi.

Adam ile tanıştım, bir dükkanı var ve çok acil paraya sıkışmış. Elamanlarının parasını ödeyemiyor. Dükkanını gezdim. Kendisi 25 yaşında. Motordan anlamadığını kendisi zaten bizzat söyledi. 14 bin tlye aldığı motoru elamların parasını ödemek için 10 bin den satması gerekiyor. 2 ay önce yamaha nın bayisinde ekspertize sokmuş, raporları gösterdi. 900 tl lik bir hasar varmış, bi kaç parça değişmiş ama ben anlamadığım için riskli parçalar mı değil mi ekspertizde öğreneceğim. Sadece dış kısımda(grenajda) 1-2 çatlak var o kadar. Bir sorun yok diyor.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Ne gerek var bunu almaya ? Satarken de kimseye satamazsınız elinizde patlar. İlla kazık yemek için kendinizi zorluyorsunuz. Motor adamın içine sinmiş olsa 4000 TL zararla satmaya çalışmaz. Demek öyle bir şey olmuş ki birileri ona "sat kurtul" demiş, elinden çıkarmaya çalışıyor.

Son bir şey daha genelleyeyim, ilan açıklamasında "Detaylı bilgi için arayınız" yazan hiçbir motor alınmaz. Neden alınmaz ? Öyle işte, alınmaz.

Motosikleti
    MT-07
    Hortlamış ama merak ettim. Tricity'de zincir mi varmış? Onu da geçtim 6000km'de mi değişmiş? Vay anasını sayın seyirciler...

motorun ilanı numarası şu sanırım: 729914644

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)