Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yüksek CC motosiklette süspansiyon değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    kadiRR s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar, sizlerden merak ettiğim bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Yüksek cc motosiklette süspansiyon değişimi zor mu yoksa sadece sök-tak tarzında bir işlem midir? Mesela yeni model hakkında bilgim yok ama ilk çıkan s1000rr'ın süspansiyonu hakkında herkes rezalet diyordu. S1000rr'a öhlins takmak isteyen biri bunu kendi yapabilir mi? Birde bazı markaların kendi elektronik ayarlı süspansiyonları oluyor ve gösterge panelinden istediği gibi ayarlayabiliyor bu süspansiyonu değiştirdikten sonra başka bir markadan süspansiyon takarsa elektronik ayar devre dışı mı kalır? Yani elektronik ayar süspansiyona sonradan dahil edilen bir parça (Beyin) ile mi çalışır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Sök tak tarzında bir işlem ama her süspansiyon her motosiklete uymaz

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı kadiRR s adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu süspansiyonu değiştirdikten sonra başka bir markadan süspansiyon takarsa elektronik ayar devre dışı mı kalır? Yani elektronik ayar süspansiyona sonradan dahil edilen bir parça (Beyin) ile mi çalışır?
    Aynen öyle.

S1000RR seviyesinde makine alıyorsanız süspansiyonla falan uğraşmamanız lazım. Eğer iyi değilse iyi olan markaya yönelin. Bir sürü iyi marka ve model var.

Eğer elletecekseniz de süspansiyonu n'aptığını bilen birine yaptırın. Ucuz olmaz. Burada o seviyede kişiye özel güzelinden süspansiyon $3000 civarı.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle.

S1000RR seviyesinde makine alıyorsanız süspansiyonla falan uğraşmamanız lazım. Eğer iyi değilse iyi olan markaya yönelin. Bir sürü iyi marka ve model var.

Eğer elletecekseniz de süspansiyonu n'aptığını bilen birine yaptırın. Ucuz olmaz. Burada o seviyede kişiye özel güzelinden süspansiyon $3000 civarı.
    Anladım abi, peki öhlins her zaman en iyi seçim midir yoksa motosiklete, kullanım amacına ve kişinin isteklerine göre değişir mi? Mesela linkteki motosikletin süspansiyon sistemi bayağı iyi gibi duruyor ön çatal ve arka şokun içinde ki sensörler 10 milisaniye'de bir süspansiyonlar için geliştirilen beyine bilgi gönderiyor ve süspansiyonlar ona göre otomatik denge sağlıyor. Böyle bir motosiklette öhlins yine de daha mı iyi iş yapar?

https://www.roadracingworld.com/news...sion-and-more/

Buda süspansiyonun tanıtımı

https://youtu.be/951FD676qjg

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öhlins en iyisi bu işin fakat onlar kadar iyi olan yada parasına göre çok iyi olan markalarda mevcut; Hagon,K Tech,Race Tech,Marzocchi,KYB,HKS,Sachs,Nitron,Hyper Pro aklıma gelenler. (Hepsini de saymış olabilirim. )

Bu markaların motosikletlere direk al tak yapabileceğiniz modelleri mevcut. Onun haricinde aklıma gelen en büyük örnek; SV650'ye takılan GSXR 750/1000 Ön-Arka süspansiyonları var. Direk olarak takamıyorsunuz ufak çaplı işlemler yada contalar vb. ihtiyaçlar gerekli olabiliyor. Yurtdışı forumlarını elinizdeki motora göre araştırırsanız çok fazla kaynak bulabileceğinize eminim.

Cevabınız için teşekkürler, peki varsayalım ki h2sx modelinin süspansiyonunu degistirecegiz bu motorda süspansiyon beyni olduğu için çatal veya arka şok değiştiğinde süspansiyon beyni de işlevsiz hale mı gelir? Veya bu motosikletin çatal ve şok içindeki 10 milisaniye'de beyine bilgi aktaran sensörlerini yeni çatal ve şoklara takıp yine süspansiyon beynini aktif tutmak mümkün müdür?

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Cevabınız için teşekkürler, peki varsayalım ki h2sx modelinin süspansiyonunu degistirecegiz bu motorda süspansiyon beyni olduğu için çatal veya arka şok değiştiğinde süspansiyon beyni de işlevsiz hale mı gelir? Veya bu motosikletin çatal ve şok içindeki 10 milisaniye'de beyine bilgi aktaran sensörlerini yeni çatal ve şoklara takıp yine süspansiyon beynini aktif tutmak mümkün müdür?
    beyin direk işlevsiz hale gelir. yeni alacağınız amortisörler elektronik ise amortisör beyni yanında gelir elektronik değilse beyin ve tüm sensörler iptal

Motosikleti
    SD 1290R
    Anladım abi, peki öhlins her zaman en iyi seçim midir yoksa motosiklete, kullanım amacına ve kişinin isteklerine göre değişir mi? Mesela linkteki motosikletin süspansiyon sistemi bayağı iyi gibi duruyor ön çatal ve arka şokun içinde ki sensörler 10 milisaniye'de bir süspansiyonlar için geliştirilen beyine bilgi gönderiyor ve süspansiyonlar ona göre otomatik denge sağlıyor. Böyle bir motosiklette öhlins yine de daha mı iyi iş yapar?
    peki varsayalım ki h2sx modelinin süspansiyonunu degistirecegiz
    Bakin bunlar farazi sorular. Akli basinda olan kimse S1000R, MTS Skyhook, H2SX alip ta alir almaz suspansiyon elemanlarini degistirmez. Sacmalik olur. Suspansiyon oyuncak degil. Hele hele ileri seviye elektronik suspansiyon hic degil. O kadar para verip te aldiginiz motosiklette olmasi gereken en onemli sey dogru duzgun dizayn edilmis bir suspansiyon. Ki o seviyede motosikletteki suspansiyon da kotu olmaz. Yok sahsi tercihlerinizle ortusmuyorsa da sahsi tercihlerinizle ortusen bir motosiklet modeli tercih edersiniz.

Ancak sorularinizdan anladigim kadariyla suspansiyon konusunda sahsi tercihlerde bulunabilecek seviyede degilsiniz daha.

Mesela bildiginiz manuel ayarli suspansiyona sahip bir motosiklet aldiniz... Preload nasil ayarlanir, salinim (ecnebicede "sag" diye gecer) nasil olculur biliyor musunuz? Compression? Rebound? Once bunlari ogrenin bence. Internette cok fazla bilgi var. Sadece kitabi olarak degil, deneyerek te.

Suspansiyonun kaliteli olmasi ve elektronik olmasi birbirinden bagimsiz seyler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Mekanik iyidir bu arada, en azından biz faniler için...

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bakin bunlar farazi sorular. Akli basinda olan kimse S1000R, MTS Skyhook, H2SX alip ta alir almaz suspansiyon elemanlarini degistirmez. Sacmalik olur. Suspansiyon oyuncak degil. Hele hele ileri seviye elektronik suspansiyon hic degil. O kadar para verip te aldiginiz motosiklette olmasi gereken en onemli sey dogru duzgun dizayn edilmis bir suspansiyon. Ki o seviyede motosikletteki suspansiyon da kotu olmaz. Yok sahsi tercihlerinizle ortusmuyorsa da sahsi tercihlerinizle ortusen bir motosiklet modeli tercih edersiniz.

Ancak sorularinizdan anladigim kadariyla suspansiyon konusunda sahsi tercihlerde bulunabilecek seviyede degilsiniz daha.

Mesela bildiginiz manuel ayarli suspansiyona sahip bir motosiklet aldiniz... Preload nasil ayarlanir, salinim (ecnebicede "sag" diye gecer) nasil olculur biliyor musunuz? Compression? Rebound? Once bunlari ogrenin bence. Internette cok fazla bilgi var. Sadece kitabi olarak degil, deneyerek te.

Suspansiyonun kaliteli olmasi ve elektronik olmasi birbirinden bagimsiz seyler.
    Değerli hasmet'in de dediği gibi tamamıyla teorik sorular. En son kullanıcı gidip bu motoru alıp üzerine ya ben beğenmedim diyip başka bir amörtisör takmaz, zaten üstünde gelen en kaliteli süspansiyon sistemidir. Elektronik olayında zaten kendiniz bu işi öğrenip, deneyerek gerekli ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Elektronik olmayan ön-arka süspansiyonlar için de bu işle haşır neşir değilseniz pek kurcalamamınızı tavsiye ederim. Velev ki uğraşmak istiyorsunuz; ayarlamaları sizin kilonuza motosikleti nerde, hangi tarz, kullandığınıza bağlı olarak profesyonel olarak yapan firmalar mevcut, onlarla iletişime geçmek her zaman daha iyidir.

Kendimi ifade edemedim sanırım, yada siz yanlış anladınız. En üst seviye motosikletler olmasına rağmen Kawasaki ninja H2R ve H2 modelin de kyb aos-ıı ön çatal kullanılıyor. Bu Yamaha nın R1 modelinde kullandığı çatal, R1M de ise öhlins kullanıyor. Yani H2 gibi bir motosiklet en iyi süspansiyon ile gelmiyor bu yüzden de H2 de bir sürü süspansiyon değiştiren kullanıcı var. Ve bunun gibi birçok model mevcut. Sormaya çalıştığım şey bu insanların yaptığı'nın zor bir işlem olup olmadığı idi.
    Haşmet abi bu arada süspansiyon ve diğer teknik konular hakkında az çok bilgim var, bu sebepten dolayı bir çok modelin ustunde gelen süspansiyonların yetersiz veya daha iyi alternatiflerinin olduğunu bildiğim için sordum tamamen bilgi edinmek amaçlı.
    Herkese teşekkürler

Sayın uzay gemisi ayrıca teşekkürler net cevap verdiğiniz ve beni anladığınız için

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Kendimi ifade edemedim sanırım, yada siz yanlış anladınız. En üst seviye motosikletler olmasına rağmen Kawasaki ninja H2R ve H2 modelin de kyb aos-ıı ön çatal kullanılıyor. Bu Yamaha nın R1 modelinde kullandığı çatal, R1M de ise öhlins kullanıyor. Yani H2 gibi bir motosiklet en iyi süspansiyon ile gelmiyor bu yüzden de H2 de bir sürü süspansiyon değiştiren kullanıcı var. Ve bunun gibi birçok model mevcut. Sormaya çalıştığım şey bu insanların yaptığı'nın zor bir işlem olup olmadığı idi.
    Haşmet abi bu arada süspansiyon ve diğer teknik konular hakkında az çok bilgim var, bu sebepten dolayı bir çok modelin ustunde gelen süspansiyonların yetersiz veya daha iyi alternatiflerinin olduğunu bildiğim için sordum tamamen bilgi edinmek amaçlı.
    Herkese teşekkürler

Sayın uzay gemisi ayrıca teşekkürler net cevap verdiğiniz ve beni anladığınız için
    Öhlins en iyisidir diye bir olay yok. Motosikletlerin üzerinde gelen Öhlins'ler Öhlins'in yaptığı işin 10'da 1'i bile değildir. Öhlins son kullanıcıya'da girebilmek için standart tip ürünler çıkartıyor, bana göre KYB, Sachs ve Showa'nın muadil ürünleri çoklu alan kullanımında daha başarılı. Model bazında ve kullanım alanında sınıflamak, değerlendirmek lazım markaları. Öhlins'in milyon dolarlık süspansiyon sistemi var yarış firmalarına sadece kiraladığı, satmıyor bile adam o sistemi. H2 ve H2R üstünde gelen sistemler en iyileri değil demişsiniz, sizce o kadar Kawasaki çalışanı o kadar pahalı bir motosiklet yaparken paradan kaçmışmıdır ? Ne için amaçlamışlarsa onun için en iyi olanı kullanmışlar böyle bakmak lazım. Dünyada hiçbir markanın tek bir süspansiyon sistemi herkese göre değil, 60 kiloluk adam harikalar yaratırken 100 kiloluk adam rezalet bu sistem diyebilir. Ayarlı olsa dahil yetmeyebiliyor o yüzden kullanıcı bazlı şikayetler olabiliyor ve bunun için alternatif markalar aftermarket çözümler üretiyor. Süspansiyon işi çok hassas bir konu, benim şahsi fikrim asla macera aranmaması gerektiği yönünde o motor uymuyor ise motor değiştirmek gerekli. Koskoca F1 ve MotoGP gibi yarışlarda bunu ayarlamak için aylarca, yüzlerce tur atıyor bu adamlar dünyanın en iyi mekanikerleriyle, son kullanıcının bunu doğru ayarlaması bence şans ve mucize'den öte değil. Değiştirenlerde genelde cepler baya boşalınca onun etkisiyle çok iyi yorumlar yapıyorlar benim gördüğüm.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bütçe nedeniyle ucuz eh işte süspansiyonlar takılan motorlarda değişiklik resmen yeni bir motor almışsınız gibi olabiliyor yalnız.

Böyle bir değişikliği NC750X için yapmıştım (o kadar büyük bir harcama değildi) ve sürüşü resmen kendisinden %20-25 pahalı motosikletlerin ayarına yükseltmişti.

Özel bir durum bu tabi...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:32 ----------

Bir ekleme: Dave Moss'un videoları bu konuda bir genel kültür sağlayıp oynamalarda bir başlangıç noktası oluşturabilir. (Özellikle elimizdekini bize en iyi şekilde uyarlama konusunda; en temel birkaç ayarın düzeltilmesi / uyarlanması bile sürüşe o kadar katkıda bulunuyor ki inanılmaz...)

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bütçe nedeniyle ucuz eh işte süspansiyonlar takılan motorlarda değişiklik resmen yeni bir motor almışsınız gibi olabiliyor yalnız.

Böyle bir değişikliği NC750X için yapmıştım (o kadar büyük bir harcama değildi) ve sürüşü resmen kendisinden %20-25 pahalı motosikletlerin ayarına yükseltmişti.

Özel bir durum bu tabi...
    Benim anlatmaya çalıştığım da bu ama anlatamadım.

Bu arada Green Arrow hiç bir marka yarış motosikletinde kyb kullanmazken veya wsb, motoGP gibi organizasyonların hiçbirinde kyb kullanılmadığını hatta öhlins dışında sadece showa kullanıldığını düşünürsek H2R gibi sadece "PİST" için üretilen bir motosikletin kyb kullanması maliyetten kaçmak olmus sanki.
    Kyb de kötü değildir tabi ama parası olan adam FGR300 takmayı tercih edebilir. Ediyorlarda zaten.

Motosikleti
    SD 1290R
    Açıkçası 1 yaşında yepyeni CB1000R'ı süspansiyonu nedeniyle sattım. Tam ayarlı Showa sistemdi, ancak 25 kilo zayıf bir sürücü için yay seçmiş Honda, hangi akla hizmetse. Salınımı kabul edilebilir 4cm seviyesine çekmek için preload'u sonuna dayamak zorunda kaldım. Bir keresinde de ani frende ön süspansiyon dibe dayandı ve düştüm.

Ya $3000 verip Öhlins veya muadili bir sistem taktıracaktım, ya da motosikleti değiştirecektim. Ama o kadar para harcadıktan sonra ABS bile olmayan bir motosiklet kalacaktı elimde. Honda'nın yaptığı başka bir kaç şey de hoşuma gitmedi. Normalden fazla savsaklamışlar bu modelde. Sattım gitti.

Ancak CB1000R forumunda süspansiyonu elden geçirten herkes motorun bambaşka hale geldiğini söylüyordu bir ağızdan. Ciddi pozitif değişiklik olduğu belli.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Hasmet ABS konusu başka ona bir şey demem ama yayları ağırlığına uygun olanlarla değiştirsen bambaşka hissedebilirdin. Honda bu naneyi çok yiyor, CRF250 Rally'deki amortisör yayları da 70kg'dan ağır sürücü için hiç uygun değil, NC750X'in ön yaylar da motor için çok zayıftı (son serileri bilmiyorum...)

Açıkçası 1 yaşında yepyeni CB1000R'ı süspansiyonu nedeniyle sattım. Tam ayarlı Showa sistemdi, ancak 25 kilo zayıf bir sürücü için yay seçmiş Honda, hangi akla hizmetse. Salınımı kabul edilebilir 4cm seviyesine çekmek için preload'u sonuna dayamak zorunda kaldım. Bir keresinde de ani frende ön süspansiyon dibe dayandı ve düştüm.

Ya $3000 verip Öhlins veya muadili bir sistem taktıracaktım, ya da motosikleti değiştirecektim. Ama o kadar para harcadıktan sonra ABS bile olmayan bir motosiklet kalacaktı elimde. Honda'nın yaptığı başka bir kaç şey de hoşuma gitmedi. Normalden fazla savsaklamışlar bu modelde. Sattım gitti.

Ancak CB1000R forumunda süspansiyonu elden geçirten herkes motorun bambaşka hale geldiğini söylüyordu bir ağızdan. Ciddi pozitif değişiklik olduğu belli.
    Abi sonunda anlatabildim sanırım derdimi, ben motosiklette süspansiyon değiştirmek sağlıklı bir işlem midir diye sormadım direkt olarak süspansiyon değişikliği zor bir iş mıdır diye sordum.
    Çünkü doğru tercihler doğrultusunda pozitif sonuçlar vereceğini biliyorum suspansiyon değiştirmenin. mesela sen ugraşmayıp direkt motosikletini değiştirmeyi tercih etmişsin ama onun yerine süspansiyonları değiştiren diğer kullanıcılar doğru tercihler ile pozitif sonuçlar elde etmişler.
    Ben bunu sordum bu adamlar çok uğraşmış mıdır?
    Ve suspansiyon değiştiren kullanıcıların neredeyse hepsinin tercihi öhlins olduğu için öhlins her zaman en iyisi mıdır diye sordum.

Neyse az çok fikir sahibi oldum teşekkürler.

Motosikleti
    SD 1290R
    İnsanlar Öhlins kullanıyor çünkü işçilik pahalı yurt dışında...

Süspansiyon işçiliğini kendim yapmazdım muhtemelen. Çünkü ön ve arka komple değişme çok basit değil. Yaylar da ağırlığa özel seçilecek. Bu seviyedeki işçiliğin saati $100-$140 arası değişmekte... E işçiliğe o kadar bayıldıktan sonra da vasat malzeme kullanmanın anlamı yok.

@Cyan, doğrudur. Ama Honda'nın o modelde birden fazla fiyaskosunu gördüm. Soğudum aletten. İyi bir motosiklet değildi. Halbuki yerine geçtiği CB900F'in ayarsız süspansiyonu gayet uygun ve rahattı. Hata yaptı Honda ve cezasını kestim. Bi sürü para verip alıyoruz. Evet, bozulmuyor, dayanıklı, ama buzdolabı da almıyoruz sonuçta. Azıcık zevkli olsun, saçma sapan tercihler içermesin. Dikkat edince gayet iyi beceriyorlar. Dikkat etsinler işleri ne?

Bir de sözde güvenlik odaklılar. E peki elin KTM'i 200c'lik motoruna bile senelerdir ABS'yi standart sunduğu 2017 yılında, Honda'nın en büyük 1000cc naked modeline ABS koymaması ne demek? Şu demek: ABS koyarsam maliyet artar. Onun yerine yine maliyet arttıran ancak göz boyayan tek taraflı arka maşa, hidrolik debriyaj, ve üç parçalı dijital gösterge paneli koyayım, ki müşteri tercih etsin. Ama motosikleti aldıktan sonra geberse de umrumda değil...

Olmadı. Afaroz ettim ben de

Nasıl Honda gömdüm ama? Hep övecek değiliz ya...
    Green Arrow bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    sadece yayları daha kaliteli yada spesifik özellikte olan bir üretim ile değiştirerek çok daha ucuz ama bambaşka bir süspansiyon elde edebilirsiniz , komple değişim genellikle geometrik ölçülerde de farklılık gerektiren pistlerde tercih edilebilir , yolda kullanan bizim gibi faniler için gereksiz olur kanısındayım..
    Green Arrow bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    İnsanlar Öhlins kullanıyor çünkü işçilik pahalı yurt dışında...

Süspansiyon işçiliğini kendim yapmazdım muhtemelen. Çünkü ön ve arka komple değişme çok basit değil. Yaylar da ağırlığa özel seçilecek. Bu seviyedeki işçiliğin saati $100-$140 arası değişmekte... E işçiliğe o kadar bayıldıktan sonra da vasat malzeme kullanmanın anlamı yok.

@Cyan, doğrudur. Ama Honda'nın o modelde birden fazla fiyaskosunu gördüm. Soğudum aletten. İyi bir motosiklet değildi. Halbuki yerine geçtiği CB900F'in ayarsız süspansiyonu gayet uygun ve rahattı. Hata yaptı Honda ve cezasını kestim. Bi sürü para verip alıyoruz. Evet, bozulmuyor, dayanıklı, ama buzdolabı da almıyoruz sonuçta. Azıcık zevkli olsun, saçma sapan tercihler içermesin. Dikkat edince gayet iyi beceriyorlar. Dikkat etsinler işleri ne?

Bir de sözde güvenlik odaklılar. E peki elin KTM'i 200c'lik motoruna bile senelerdir ABS'yi standart sunduğu 2017 yılında, Honda'nın en büyük 1000cc naked modeline ABS koymaması ne demek? Şu demek: ABS koyarsam maliyet artar. Onun yerine yine maliyet arttıran ancak göz boyayan tek taraflı arka maşa, hidrolik debriyaj, ve üç parçalı dijital gösterge paneli koyayım, ki müşteri tercih etsin. Ama motosikleti aldıktan sonra geberse de umrumda değil...

Olmadı. Afaroz ettim ben de

Nasıl Honda gömdüm ama? Hep övecek değiliz ya...
    Sanırım Amerikan pazarıyla ilgili, orada ABS'i tü kaka gören adam halen çok... Bir de neredeyse 20 yıl öncenin anlayışı, şimdi bu kadar değil herhalde. Başka şeylerini beğenmiş olsan bir yay ve belki yağ değişikliğiyle hallolurdu, ama hepsi ekstra para demek, o parayı harcadıktan sonra stok olarak isteneni veren bir motosiklet daha ucuza gelebilir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)