Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

ARABA YAĞINI MOTOR'A KOYARSAK NE OLUR ????

Motovento
    REKLAM ALANI
    tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Merhaba; Ben lubco 10w-40 4T motosiklet yağı kullanıyorum. JASO MA sertifikası var. yarı sentetik. Motorum kuba fastwind 200r. 10.000 km dir bu yağı kullanıyorum. Motoru sıkıştırarak kullanırsam eksiltme yapıyor, ama 90-100 km hızla tadında gidersen eksiltme yok denecek kadar az. 1000km de bir değiştiririm. motorum 53bin km de şuan. 42 binde silindir değştirmiştim. şuanda da bir sorun yaşamadım, debriyaj kaçırması bende yok. hemde bu yağ çok ucuz. 4 litresi 56 tl

BURAYA LINK BIRAKIYORUM. Çin malı sık aralıklarla yağ değiştireceğin bir makineye iyi yağ koymaya gerek olmadığını düşünüyorum... ne koyarsan koy 15bin km den fazla gitmeyecek silindir-piston

Mesela Dizel clio m var. ona 5w-30 tam sentetik yağ koyuyorum. ama 4 litresi 200tl... dizel araç yağları ağır hizmet için tasarlandıkları için daha kaliteli ve pahalı yağlar. yüksek devirde yağ filmi silindir duvarında kalır mı bilmem... ama fz6 da kullanıyorlarmış, demek ki kalıyor, ama gerek yok... pahalı çünkü. arabada 10bin gidiyor o yağ, ama motosiklette ben bi kere unuttum 2000km yağ değiştirmedim... karter tapasındaki mıktanatıs 1 parmak kalınlığında partikül tutmuş çünkü filtre yok bizim makinelerde... o yüzden yağı sık değiştiriryoruz zaten
    ÖLÜM ŞERİDİ bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Bu yaği kullanip deneyimleyeceğim.

Jaso ve MA var,daha ne olsun

Sds ve tds dokumanlarini inceleyin

Kinematik viskozitesi cidden iyi.

https://www.lukoilonline.com/product...oil-moto-4t/50
    ÖLÜM ŞERİDİ bunu beğendi.

Merhaba yağ radyatörlü cup motoruma petrol ofisi maximoto 4t 10w40 sentetik koydum çekiş herşey mükemmel yağı değiştireceğim zaman daha iyisi olsun dedim Castrol power1 10w50 sonuç hüsran yağ kalın geldi motoru baya bı sıktı bu sefer fazla kullanmadan motul 4t 5100 10w40 yarı sentetik esterli koydum oda aynı sonuç hüsran ve dememek için Mobil delvac Mx extra 10w40 sentetik koydum şu anda deniyorum motorun sesi çekişi gidişi Castrol ve motulden iyi motor rahatladı baya bakalım ilerleyen kilometrelerde ne olacak deniyorum kullanıp yorumlarımı yazacağım birde motora yağ radyatörü taktığım için kullanacağım yağın su gibi ince kıvamlı olması lazım yoksa yağ radyatörden geçip kalinlasiyor o yüzden ince viskozite yağ koymak lazım birde mobilin normal otomobil yağı var motorsiklet yağlarından fazla şartnameyi karşılıyor hatta geciyor 3000 süper 5w40 tam sentetik yağ var kutunun arkasını okudum API SJ-API SL-API SM
    API SN
    JASO MA
    JASO MA2
    AAE (STO 003) Group B6 yazıyor onuda deneyeceğim bakalım

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    bir şey olmaz. biraz da motora bağlı. motosikletler arabalara göre çok fazla devir çevirdiği için daha dayanıklı oluyorlar bu tür zorlanmalara ve ısıl yüklere. çok ısındığında evet işlevini yeterince yapamayacağından bazı aksaklıklar olacaktır ama soğuyunca geçer kalıcı bir şey olmaz kolay kolay. yine de böyle bir yola giriyorsan büyük ve güçlü motosikletlerde bu işe girişmemek ve hangi motora koyarsan koy normal ömründen daha kısa kmlerde yağ değişmek hayrına olacaktır. ama bu sevdaya çok da girme aslan gibi koy motosiklet için üretilmiş yağını devam :D

Şimdi şöyle bir şey var ben motor yaglarinda kutunun arkasını okurum Jaso ma ve Jaso ma2 yi karşılaşılan ve sentetik olduğundan birşey olmaz diye düşünüyorum sentetik yağların kopma eğilimi düşük ha deyince kopmaz yüksek devirde Orçun diye bi arkadaş var Amerika'da yaşayan tanıştık onunla Shell rotella t6 5w40 sentetik dizel ağır hizmet motor yağı kullaniyormus kendisiyle görüştüm bütün motorlarında hatta pist yarış motorlarında bile kullanıyormuş uzun bir süredir bı sorun olmamış ve o kullandığı yağda Jaso ma ve Jaso ma2 yazıyormuş ben bidonunu gördüm gerçekten yazıyor önemli olan şartname degilmi o uyduğu zaman sorun yoktur diye düşünüyorum çünkü orda motorsiklet yağları litresi 10 dolar bu kullandığı sheel yağ galonu 3.8 litre 20 dolarmış oyuzden sarnameyi ıslak debriyaj ve şanzıman dişlileri karşıladığı için...

Motosiklet yagi olmasina ragmen koydugu yagdan sonra bitakim sıkıntılar yasadigini soylenler oluyor. Buna istinaden, oneri olarak su yagi koy duzelir diyenler oluyor. Ben olsam denemem

Alt tarafı koyacağınız 1lt motorsiklet yağı niye böyle işlere kalkıyorsunuz 🤔🤔
    tommygun ve mattiadestro bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Sahte yağ olmasında acilse ne koyarsan koy kısa sürede sıkıntı olmaz , sahte yağ ile 10 dk bile çalıştırmayın yağ kanallarını balçık gibi tıkıyor , koyduğunuz yağın sahte olduğunu düşünüyorsanız hemen boşaltın bulabilirseniz blok içi temizleyici yoksa motorin koyup 5-6 dk çalıştırıp boşaltın , pandemide popüler markaların sahtesini çok görür olduk , ya denetlenemiyor yada ürün gelmediği veya fiyatlar şiştiği için sahtecilere kaldı piyasa..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:53 ----------

Alıntı hkkaptan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....Motosiklet yagi olmasina ragmen koydugu yagdan sonra bitakim sıkıntılar yasadigini soylenler oluyor.....

sahte yağa denk gelmişlerdir , kullanılmış atık yağları toplayıp rengini açmak için çeşitli kimyasallar ekliyorlar , kısa sürede ciddi zarar veriyor motora..

Motosikleti
    yamaha x-max 250
    motor şahlanır R1 olur, DNA'sı değişir içindeki canavar ortaya çıkar. çita 180r ile herkese kafa tutarsın ;)

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    Kuru debriyaj yada kayışlı motorlarda bır şey olmaz koy devam. Islak debriyajlı motorlarda ise kaçırma yapar durduk yere debriyaj hem mecazen hem fiilen kaçabilir.

Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuanda uzun uzun yazacak vaktim yok , ama kısa şu bilgi yi vereyim.

Yağda 8 adet katkı maddesi vardır ,katkı maddesi dışında kalan alan hepsinde aynıdır(TÜM MARKALAR). Teflondan tut detarjana kadar(kararmasına sabebep plan madde motor içini temizliyor) kararmış demişler de onun için yazdım...

**Araba yağlarında teflon oranı yüksek olan var o yüzden araba yağı pek uygun olmaz EĞER motor çok yüksek HP İse 100+ üzeri...düşük HP de fark etmez 50 altı...50-100(karar size kalmış)

Araba yağı olmaz Peki NE OLUR?
    **KAMYON YAĞI dizel kamyon yağlarında teflon oranı düşüktür bu yüzden MA ve MA2 değerlerini yakalar..Düşük devirli yüksek sıkıştırma oranlı motor yapılarında kaydırıcı özelikden çok başka şeyler aranır. Teflon konmaz veya çok az konur.

KAMYON/BUYUK OTOBUS yağını gönül rahatlıgı ile kullanabilirsiniz sorun olmaz. Zaten fazıl demiş Rotella dizel diye.. Bende sebebini yazayım..

KAmyon yagı otobus yagı ile bizim yağlar arasında çok çok az katkı maddeleri açısından fark var , Katkı maddesi dışında kalan kısım da zaten hepsinde aynı .
    Sorun şu koca bir teneke yağı ne yapacaksınız ?
    Motul 7100 ayarı koymak istiyor iseniz bu""MOBİL DELVAC 1 LE 5W30 ""
    Motul 5100 ayarı koymak istiyor iseniz ""CASTROL VECTON LONGDRAİN E7 ""

tavsiyem motor yeni ise km az ise ; DELVAC 1 LE (Dikkat edin delvac) ın 1 LE si çok çeşit delvac var ..
    Motor eski 9-10 senelik KM yüksek ise CASTROL VECTON LONGDRAİN E7 ,

Bu iki yağ da bizim motor yağlarından hiç farkı yok , gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
    daha önce yazmıştım..
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

Motosikleti
    Yamaha MT 07
    haşırttı blackbord olur

Zamanında mondial kt 150 ye arabanın bagajında bulduğu 1 şişe mazotu benzin diye koymuştu amcam :D Sonuç ne oldu derseniz bütün mahalle beyaz dumana boğuldu :D Ama motor banamısın demedi tekleye tekleye silkeleye silkeleye gitti :D

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CF Moto 250 NK-A
    Alıntı ÖLÜM ŞERİDİ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BENZİNLİ 10-40 CASTROL ARABA YAĞINI 4 ZAMANLI KUBA ÇİTA 180 R KOYARSAK NE OLUR ?
    otomobil yağları max 6-7bin RPM yapan motorlar için imal edilmiştir.
    bugün en dandik motor bile neredeyse bunun 2 katı RPM çevirmektedir.
    dolayısıyla yer yer 100-120 derecelere çıkan motosiklet motoruna konan araba yağı doğuştan 90 dereceye ayarlı olduğu için
    daha yüksek sıcaklıklarda kendini koyverecektir.
    sonra da motoru koyverir tabi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    hiçbirşey olmaz koy gitsin
    serif abi bunu beğendi.

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiç bir şey olmaz koy gitsin
    90-100HP alınta ise bir şey olmaz ama 100 hp üzerinde ise full senteteik çok iyi bir yağ koyar ise teflon oranı çoktur kaçırmayı hiseder..
    50-60 Hp lik motora ise direk koy bakma bile arkana düşünmeye gerek yok...

Böyle atıp tutanlar YOKK devir yok ısı diye olmaz diyene benim CBR500R yagı kendileri alırlar ise hem de en devir sizi (kamyon yağı bildigin 2000 devirlik kamyon yagı ) MOBİL DELVAC 1 LE 5W30 ben kendi motoruma koyarım ...

Ne diyeyim artık ... Triboliyi O kadar bilimiyle tekniği ile yazdık kimse ye laf anlatamıyoruz hala kaynak mabat dı olan cevaplar geliyor.
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)