Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletin kendiliğinden devirlenmesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2018 cafe152 >2016 tnt25 >2015 xmax 250 abs
    Merhaba, motosikletim rks cafe 152. 20 km de ve geçen cuma satın aldım. Bu arada motor karbüratörlü. Olay şu motosikleti çalıştırdıktan 1,2 km sonra durup beklerken (ışık ve benzeri dur kalk gibi) debriyaj sıkılı elim gazda değil ama motosiklet sanli gaz cevirircesine devirleniyor, hatta seyir halinde yavaşlamak için debriyajı sıktıgımda ve geri bıraktığımda elim gaz da olmadığı halde o devirlenme dolayısıyla(sesten öyle tahmin ediyorum )motor kendini öne atıyor. Garantiye götürcem ama yine de tecrübe ve bilgilerinizi öğrenmek isterim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT 25
    ÖÖncelikle hayırlı olsun. Rn180 almayı düşünüyordun. Gaz pedalını çok açıyorsun diyeceğim öyle olsa vites değişirken bağırırdı. Rolanti devrin kaç ?
    Bana Karbretör ayar istiyor gibi geldi.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Hava ayarına bir baktırın sorunun sebebi bu olabilir

Motosikleti
    Bir kaç giderim çıktı o yüzden rn180 yalan oldu. Rölanti devrini bilmiyorum çünkü devir göstergesi Yok. Sizlerden öğrendiğimle servise gidicem, gitmeden önce ne tür sorun olabileceğini aklımda bulundurmak istiyorum .

Motosikleti
    Kawasaki kle 650
    Kardeşim merhaba karbüratör lü motorda ısıtma ciklesi vardır onu kontrol et eğer açıksa hem fazla benzin yer hem yüksek devirde boğar motoru bundan kaynaklı bı durum olabilir birde karbüratör yanında bı vida var hava yakıt oranını arttırıp düşürüyor bundan da kaynaklanıyor olabilir sorun tam olarak bunlardan birinden kaynaklanıyor.Bilgine

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Aslında devir artmıyor. Senin gaz verdiğin şekilde kalıyor motor çünkü gaz kelebeği zamanında kapanmıyor. Motor dururken gaz verip elini gazdan çektiğinde motor devri çok çok yavaş düşüyorsa düşündüğüm gibidir, gaz kelebeğini temizlet dostum geçmiş olsun.

Motosikleti
    Yok kardeş dediğin gibi olmuyor dururken gaz vermiyorum, demek istediğim sabit beklerken motor diyelim ki sabit 7 bin devirde gibi bağırıyor bazen de devirleniyor sonra azalırken bir daha devirleniyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:34 ----------

Verdiğin bilgi aklıma biraz daha yattı araştırıcam teşekkür ederim

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Hava ayarı bozuksa olur. Manifold vb yerden hava alıyorsa olur.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşların dediği durumların kontrollerini yapın, bunlarda bir sıkıntı yoksa, gaz telinin bir yerlerde sıkışması/kasılması var mı, durumu bir kontrol edin.

Selamlar,

Motosikleti
    Motosiklette sol elcigin orda jikle var bunu motor sıcakken bile kapatsam stop ediyor. Bugün denedim motor ısındıktan sonra bahsettiğim olay gerçekleşiyor. Motor bloğunun ordaki jikle internette araştırdıgım gibi 3 kademeli değil yukarı doğru çekiliyor (tuş gibi çekildikten sonrasında yükselemiyor sabit kalıyor) aşağı doğru basılmıyor . Motor calısırken bunu çektiğimde motorun sesi kısılıyor sonra yavaş yavaş eski haline dönüyor.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı KayaEmre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklette sol elcigin orda jikle var bunu motor sıcakken bile kapatsam stop ediyor. Bugün denedim motor ısındıktan sonra bahsettiğim olay gerçekleşiyor. Motor bloğunun ordaki jikle internette araştırdıgım gibi 3 kademeli değil yukarı doğru çekiliyor (tuş gibi çekildikten sonrasında yükselemiyor sabit kalıyor) aşağı doğru basılmıyor . Motor calısırken bunu çektiğimde motorun sesi kısılıyor sonra yavaş yavaş eski haline dönüyor.
    Karbüratörün kendisinde bir noktadan veya emme manifoldunun orada bir noktadan (montajda conta ezilmesi, manifoldda çatlak veya kırık, manifold üzerinde vakum hortumu çatlağı veya çıkması sorunları v.s.) bir şekilde hava alıyor.

Siz motoru çalıştırdığınızda oradan alınan hava nedeni ile yetersiz yakıt gönderiliyor ve motor çalışmıyor, jikleyi çektiğinizde ise giren havayı kapatarak aşırı yakıt göndermeye zorlandığından hava/yakıt oranı yeterliliğe ulaşarak motorun çalışmasını sağlıyor.

Karbüratör, karbüratör ile motor arasındaki tüm bağlantılar, tüm vakum hortumlarının bağlantı noktalarını(her iki ucunu da) kontrol edin/ettirin. Sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.

Motosikleti
    Anladım. Kendim bir inceleyim daha sonra bayiye götürücem. Herkese teşekkür ederim.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Karbüratörü tutan iki cıvata zaten. Ustaya gerekte yok aslında. Sök bak contadan sıkıntı varsa temizle sıvı contayı sür topla. Manifoldda filan hasar varsa değişecek tabi.

Motosikleti
    Dediginiz gibi lakin daha önce yapmadığım birşey olduğu için en doğrusu bayiye götürmem

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)