Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Türkiye’de 1000 kişiye sadece 40 motosiklet düşüyor!!..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Türkiye’de 1000 kişiye ortalama 40 motosiklet düşerken, bu oran coğrafi şartlar ve mevsimsel sebeplerle illere göre değişiklik gösteriyor.

Muğla, 1000 kişiye düşen 168 motosikletle ilk sırada yer alırken, Hakkari’de ise 1000 kişiye 1,3 motosiklet düşüyor. İstanbul ise 21 motosikletle orta sıralarda.

Yaşanılan pandemi süreci ve sonrasında motosikletlerin hayatımızdaki yeri artacağa benziyor. Vergi artışı ve ilk 4 ayda satışlardaki düşüşe rağmen önümüzdeki günlerde özel araç tercihindeki artış motosiklet pazarında olumlu gelişmeler yaşatması bekleniyor. Çünkü hem sıfır hem de ikinci el otomobil fiyatlarında yaşanan büyük artışlar, tüketicilerin 2 teker talebini artıracağa benziyor. Türkiye'de alım gücü ve büyük şehirlerde yaşanan trafik kaosu da buna eklenince motosikletler en büyük alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

COĞRAFİ VE MEVSİMSEL

Türkiye'de şu an hali hazırda 3 milyon 361 bin 339 adet motosiklet bulunuyor. Bu da toplam araç parkının yüzde 14.37'i anlamına geliyor. Yani Türkiye'de 1000 kişiye ortalamada 40,42 adet motosiklet düşüyor. Peki Türkiye'de illere göre durum nedir? İşte bu noktada EBS Danışmanlık, 1000 kişiye düşen motosiklet sayısını illere göre sıralayarak, motosikletin en çok ve en az olduğu 15 şehri belirlemiş. Kuşkusuz coğrafi şartlar ve mevsimsel etkiler motosiklet sayılarında etkili oluyor.

İSTANBUL VE ANKARA

Popüler tatil bölgelerini sınırları içinde bulunduran Muğla, 1000 kişiye 168 motosikletle ilk sırada yer alırken, 2. sırada Kilis, 3'üncü sırada ise Manisa yer alıyor. Listenin son sırasında Hakkari yer alırken, Bitlis, Muş ve Bingöl de en az motosiklet kullanılan iller olarak öne çıkıyor. Listede bulunmayan İstanbul’da 1000 kişiye 21,92, Ankara’da ise 9,46 adet motosiklet düşüyor.

Sözcü

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bence fazla bile.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    şahsen ben motorcuları, araba şöförlerinden daha tehlikeli buluyorum.
    istanbulda 1000/21 olması sevindirici.
    espresso bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şahsen ben motorcuları, araba şöförlerinden daha tehlikeli buluyorum.
    istanbulda 1000/21 olması sevindirici.
    söylediğine kendinde inanıyor musun? ara sokaklarda arabaların nasıl gittiğini ben görüyorum, bu konuda araba yada motosiklet olarak ayrım yapmıyorum.

eğitilemez insan miktarı çok ve elinde araba yada motosiklet olması bir fark yaratmıyor, bam güm sürüyorlar. insan güzel olduktan sonra arabayı da iyi sürer motosikleti de.

arabacı motorcu ayrımı yapmak mantıklı düşünen insanın işi değildir. "albert einstein" bu konuda çok güzel özlü sözler söylemiş, okuyun derim.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    söylediğine kendinde inanıyor musun? ara sokaklarda arabaların nasıl gittiğini ben görüyorum, bu konuda araba yada motosiklet olarak ayrım yapmıyorum.

eğitilemez insan miktarı çok ve elinde araba yada motosiklet olması bir fark yaratmıyor, bam güm sürüyorlar. insan güzel olduktan sonra arabayı da iyi sürer motosikleti de.

arabacı motorcu ayrımı yapmak mantıklı düşünen insanın işi değildir. "albert einstein" bu konuda çok güzel özlü sözler söylemiş, okuyun derim.
    inaniyorum, çünkü arabalar trafikte olmazsa olmazlar. nereye gidersen git her yerde araba var, çoğunun ne yapacağı belli de hatta.
    ancak aynalarını kapatan motorcular gördükçe, egzos takan motorcular gördükçe ( tek silindire ) mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışıyorum.
    8 senedir geçirdiğim ciddi bir kaza olmamasının sebebi grup sürüşlerine katılmamış olmamdır.
    ayrıca bir kaç motor gezmeye gittiğimizde de benden büyük insanlarla sürmeyi tercih ediyorum, gençliğini yaşayamamış iki kız görnce ara gazı veren tiplerle değil.
    Ülkemizde de motoru artistlik olarak süren oranı %70.
    espresso bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    inaniyorum, çünkü arabalar trafikte olmazsa olmazlar. nereye gidersen git her yerde araba var, çoğunun ne yapacağı belli de hatta.
    ancak aynalarını kapatan motorcular gördükçe, egzos takan motorcular gördükçe ( tek silindire ) mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışıyorum.
    8 senedir geçirdiğim ciddi bir kaza olmamasının sebebi grup sürüşlerine katılmamış olmamdır.
    ayrıca bir kaç motor gezmeye gittiğimizde de benden büyük insanlarla sürmeyi tercih ediyorum, gençliğini yaşayamamış iki kız görnce ara gazı veren tiplerle değil.
    Ülkemizde de motoru artistlik olarak süren oranı %70.
    gece vakitlerinde ister motorcu olsun ister arabacı olsun fark etmiyor, dün akşam saat 21:30 civarı motorumla eve dönüyorum ve kırmızı bir araba, müziği açmış son ses, araba body kit, egzoz abart, benimle yarış yapmaya çalışıyorlar, nasıl sinirlendiğimi anlatamam...

bir gün öncesinde de bir tane gri doblo ara sokakta çok hızlıydı ve yeğenimi eziyordu az kalsın. yani şimdi egzozundan rahatsız olupta küfürü bastığım motorcu sayısı çoktur ama bu arabacıları aklar mı? araba sürenleri sütten çıkmış ak kaşık yapar mı?

yani insanımız pis, ne yapabilirsin ki? medeniyetten nasibini almamış aşağılık insan sayısı çok, bunları elekten geçirebilecek durumda değiliz. olabildiğince kendimizi izole etmeye çalışıyoruz ama işte ister araba olsun ister motosiklet olsun illa ki denk geliyor.

bazen hayal kuruyorum, milleti rahatsız eden bu apaçi tipleri durdurup arabadan indireceğim ve gözlerinin önünde arabayı kurşuna dizeceğim ve sonra "hadi şimdi otobüse binin ve evlerinize gidin" diyeceğim... böyle hayal kuruyorum bazen... çünkü bunlar insan değil ve eminim bu tipler ile konuşarak anlaşılamayacağını bir çoğumuz biliyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)