Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk Kez Uzun Yola Çıkıyorum

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT 25
    Haziranın son 3 günü İzmir- Balıkesir Edremit Akçay'a Yolculuk yapıyorum Toplamda 200-230km'lik bir yol birçoğunuz için kısa olsa da başlangıç için sade ve uzun sayılabilecek bir yol olduğunu düşünüyorum motorum rn180 Motor dingil mesafesi oldukça kısa 1 haftalık konaklama yapacagım için nike'ın 2. seviye denilen büyük sayılabilecek bir sırt çantam var Lastik tamir kitini buraya koymayı planlıyorum fakat çantayı sırtıma mı alsam yoksa ahtapot ila arkaya mı bağlasam karar vermedim kopçalarını çözüp iplerini şasheye geçirip üstüne ahtapotta takabilirim ama depom da kısa.
    Bu konuda ne yapacağıma şaşırdım Titreşimin beni rahatsız edeceğinden eminim. Gitmeden subab ayarlarımı yaptırmayı ve motor bloğunu tutan vidaları iyice sıkmayı düşünüyorum.

* Şehir içinde 5000km tecrübe ettim yakşlaşık 6 ayda.

Sollama yapacağımı zannetmiyorum Yakıt tüketimini de dahil edersek 5. vites 6-7 bin devir de 80-90 gibi hızlarda seyir etmeyi düşünüyorum.

Çanta bilmecesinden sonra kameramı kasktan alıp gidona bağlamayı düşünüyorum. Usb girişinden kablo ile sarj edip yol boyunca kayıt yapabilmesi için.

Ek olarak Telefonu gidona bağlayabilecegim bir telefon tutucu düşünüyorum yolda müzik dinlemek istemiyorum açıkçası ama müziksiz geçer mi emin değilim olsa bile sadece tek kulakta kısık seste olması düşüncesindeyim.

Yolculugumu akşam üstü 5-6 gibi hava kararmadan başlayıp hava kararacağı zaman bitirecek şekilde düşünüyorum acelem yok dura kalka 4 saate kadar yol yaparım gibi geliyor.

Diğer soru lastik basınçlarım Ben michelin bayisinden city grip aldım ama bana kaç kaç basacağım konusunda bir bilgi verilmedi şuan önde 28-32 arkada 36 psi olması lazım. Lastik basınçlarını nasıl ayarlasam 120 kg motor 85kgda ben varım 5 kg falan da benim sırt çantam yapar.

Arkadaki tamir kiti çöp onun yerine nasıl bir tamir kiti alabilirim ucuz ve kaliteli sayılabilecek ve 3x7cm uzunlugunda hazneye sığacak.
    Durt marka full file bir ceketim mevcut içine ince sweet mi giymeliyim yoksa tshirt de yeter mi üşümek istemiyorum :'(
    Diğer bir soru ön tekerde bulunan km sayacı yüzünden balans yapılamamıştı sayacı bir şekilde söktürüp balans yaptırmalı mıyım ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Ben şimdiden hayırlı yolculuklar dileyeyim.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Ben depomu yola çıkmadan önceki gece doldurdum, lastik basınçlarımı, motor yağımı, zincir gerginliğini kontrol ettim. Zinciri yağladım. Birileri laf edecek ama yolda tek kulaklıkla kısık seste müzik dinle. Hayırlı yolculuklar şimdiden.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haziranın son 3 günü İzmir- Balıkesir Edremit Akçay'a Yolculuk yapıyorum Toplamda 200-230km'lik bir yol birçoğunuz için kısa olsa da başlangıç için sade ve uzun sayılabilecek bir yol olduğunu düşünüyorum motorum rn180 Motor dingil mesafesi oldukça kısa 1 haftalık konaklama yapacagım için nike'ın 2. seviye denilen büyük sayılabilecek bir sırt çantam var Lastik tamir kitini buraya koymayı planlıyorum fakat çantayı sırtıma mı alsam yoksa ahtapot ila arkaya mı bağlasam karar vermedim kopçalarını çözüp iplerini şasheye geçirip üstüne ahtapotta takabilirim ama depom da kısa.
    Bu konuda ne yapacağıma şaşırdım Titreşimin beni rahatsız edeceğinden eminim. Gitmeden subab ayarlarımı yaptırmayı ve motor bloğunu tutan vidaları iyice sıkmayı düşünüyorum.

* Şehir içinde 5000km tecrübe ettim yakşlaşık 6 ayda.

Sollama yapacağımı zannetmiyorum Yakıt tüketimini de dahil edersek 5. vites 6-7 bin devir de 80-90 gibi hızlarda seyir etmeyi düşünüyorum.

Çanta bilmecesinden sonra kameramı kasktan alıp gidona bağlamayı düşünüyorum. Usb girişinden kablo ile sarj edip yol boyunca kayıt yapabilmesi için.

Ek olarak Telefonu gidona bağlayabilecegim bir telefon tutucu düşünüyorum yolda müzik dinlemek istemiyorum açıkçası ama müziksiz geçer mi emin değilim olsa bile sadece tek kulakta kısık seste olması düşüncesindeyim.

Yolculugumu akşam üstü 5-6 gibi hava kararmadan başlayıp hava kararacağı zaman bitirecek şekilde düşünüyorum acelem yok dura kalka 4 saate kadar yol yaparım gibi geliyor.

Diğer soru lastik basınçlarım Ben michelin bayisinden city grip aldım ama bana kaç kaç basacağım konusunda bir bilgi verilmedi şuan önde 28-32 arkada 36 psi olması lazım. Lastik basınçlarını nasıl ayarlasam 120 kg motor 85kgda ben varım 5 kg falan da benim sırt çantam yapar.

Arkadaki tamir kiti çöp onun yerine nasıl bir tamir kiti alabilirim ucuz ve kaliteli sayılabilecek ve 3x7cm uzunlugunda hazneye sığacak.
    Durt marka full file bir ceketim mevcut içine ince sweet mi giymeliyim yoksa tshirt de yeter mi üşümek istemiyorum :'(
    Diğer bir soru ön tekerde bulunan km sayacı yüzünden balans yapılamamıştı sayacı bir şekilde söktürüp balans yaptırmalı mıyım ?
    https://i.hizliresim.com/AO0a3r.png
    180cc olmasına rağmen max hızı biraz zayıf kalan (yaklaşık 120km/h) küçük bir motosiklet. Bildiğim kadarı ile sele konforu da çok iyi değil.

Sizi zorlayacak ana üç şey bunlar olacak, bunlar için alınabilecek tedbirleri almaya çalışın.

* Küçük oluşunuz diğer araçların sizi daha hor görmelerine ve önemsememelerine, gözden daha kolay kaçırmalarına neden olacak. Mutlaka reflektif sarı veya turuncu yeleğinizi giyin, görünürlüğünüzü arttıracaktır.

* Max hızınız şehirler arası yol için düşük kalabilmekte, o yüzden daha dikkatli sürün, tamamen defansif sürüşe odaklanın ve sabırlı olun.

* Wild Ass ürünlerini inceleyin, ama almayın (aşırı pahalı). Benzer bir ürünü nasıl basitçe yapabileceğinizi gösteren youtube videoları var ve türkçe. Onlara bir göz atın, konforunuzu ciddi şekilde arttıracaklardır. Buna ek olarak fileli sele kılıfı da kullanmanızı öneririm, hem terletmez hem de havadar tutar. Ayrıca wildass' in görüntü kirliliğini de azaltacaktır.

Supap ayarı ve benzeri işlemleri yola çıkmadan birkaç gün önce yaptırın, yaptırdıktan sonra motor tamamen soğuk ve sıcakken, düşük ve yüksek hızlarda motosikleti deneyerek sorun olmadığından emin olun. Aksi halde muhtemel ayar/bakım hatası nedeni ile yolculuğunuz başlamadan bitebilir/başlayan yolculuk hayattan soğutabilir.

Lastiklerinizi değiştirmeniz iyi olmuş, lastik basıncı ile ilgili detaylar için kullanım talimatına bakmanız yeterli(malesef resmi sitesine göz attığımda bulamadım, ancak motosikletiniz üzerinde olabilir).

Kaskınızı gidona bağlasanız da bellek kartı konusunu unutmayın derim. Çantayı sırtınızda taşımak sizi hem çabuk yorar, hem dengenizi hem de sürüş keyfinizi azaltır. O yüzden arka kısma takmanızda yarar var. Onun yerine benim de aldığım ancak henüz kullanmanın nasip olmadığı Şu Arka Çantayı incelemenizi öneririm. 60lt gibi bir toplam kapasite ile herşeyinizi alır, ağırlık merkezini aşağı çeker ve yükü sırtınızda taşımak zorunda kalmazsınız. Ayrıca çanta demirine v.s. de ihtiyacınız yok, doğrudan artçı kolduğuna monte ediliyor.

Yola çıkma saatinizi öne çekin. Bahsettiğiniz motosiklet ile o mesafeyi hava kararmadan kat edebilmeniz için çok daha erken çıkmalısınız. En az 2-3 saat daha ekleyin ki yolculuk koşuşturma değil keyif içersin.

Yanınıza gerekli tüm şarj alatlerini, powerbank ve kabloları, yedek bellek ve varsa bataryaları, en az yarım litrelik su şişesi, boş bir poşet, lastik tamir spreyi(bu yolculuk için yeterli olur, tamir kitine gerek yok), bir miktar nakit para, kancalı lastik (gerekirse çok çok işinize yara, en az 2-3 adet bulundurun), biraz ıslak ve kağıt mendil, zincir ve disk kilitleriniz, kask kilidi, yedek iç çamaşırı ve en azından bir yedek t-shirt gibi ihtiyacınız olması muhtemel, çok yer kaplamayan ve ağır olmayan tedbirleri alın.

Lastik balansı yapılamayacağı durumlarda(aslında yapılacağı durumlarda da) lastik üzerindeki sarı(yoksa kırmızı) nokta janttaki supap ile hizalanmalıdır. Kontrol edin, hizalıysa sorun yok diyebiliriz. Yola çıkmadan önce zincirinizi de yağlar, motor ya seviyenizi de kontrol ederseniz güzel bir yolculuk olacaktır.

Hayırlı ve keyifli yolculuklar dilerim Büyük ve küçük tüm araçlar ile diğer motosikletlere dikkat edin. Özellikle minibüsler, ticari araçlar ile bazı motosiklet kullanıcısı arkadaşlarımız dikkatsiz ve umursamaz sürüşlerle can sıkabiliyor. Siz canınızı sıkmayın, yol verin gitsinler aklınızda olsun
    chaqalqarlos, liquem ve mombohunter bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT 25
    Attığınız çantayı alırsam bagpack ihtiyacım da kalmaz. fakat bunlar tekerleklere sürtmesin Benim motor küçük olunca :D 17" Lastik farkı olmuyor tabi 14"'de Lastik montajı yapılırken özellikle dikkat ettim kırmızı nokta subab noktası işine birebir aynı kendisi.sorun yok Resmen aradığım bütün soruların cevaplarını aldım Bu güzel ve nacizhane cevabınız için çok teşekkür ederim

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    - Sabah erken saatlerde cikmanizi onerebilirim.
    - Ucuz yollu bir intercom ile muzik dinlemenizi oneririm, su an satin almak icin zamaniniz olmayabilir, ileride dusunebilirsiniz.
    - Ben 3 adet kamera bataryasi almistim yanima, USB'den sarj edip 1,5 saatte bir degistirdim yol boyunca.
    - Kameranizin bellek kartinin ne kadar surede oldugunu test ettiniz mi? Ben gidiste 64GB'i doldurdum, gittigim yerde bir kart daha satin aldim.
    - Sirt cantasi sirtinizi, omuzlarinizi vs agritir, yol boyunca takamazsiniz, baska bir cozum bulun, kuyruk cantasi veya topcase vs.

Iyi yolculuklar,

Motosikleti
    MT 25
    Yedek bataryam var 80 dakika 1080p 60fps kayıt yapıyor ama kamerada kayıt yenileme özelliği de var içinde 64gb hafıza kartı mevcut. Ben kamerayı gidona alıp sürekli enerji vermeyi düşünüyorum böylelikle sd kart dolsa bile güç yani pil bitmeyeceği için sıkıntısız bir şekilde sd kart doldugunda en arkadaki dosyayı silip yerine kayıt etmeye devam edebilecek. Sırtçantası için ahtapotum var bir gün denerim konforlu olmazsa ya da dengemi bozarsa kural Z nin dedigi gibi bir çanta alırım.

owlam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Virago 535
    Şimdiden hayırlı yolculuklar. İlk olarak gönüznüzde fazla büyütmeyin ben 50 cc lik motorla aynı gün 250 git 250 gel yaptım. 80-100 km de bir 10 dk mola verin hem elleriniz bacaklarınız rahatlar hem kafanız boşalır. Yükü sırtınıza almayın bir şekilde motora bağlayın bence.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)