Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Fan Hararet

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Dizellerde rejenerasyon sistemi için o, benzinlilerde yok. Motosikletler de motorinle çalışmıyor... Şimdi motosiklet bağlamında faydasını geregini anlatın da faydalanalım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dizellerde rejenerasyon sistemi için o, benzinlilerde yok. Motosikletler de motorinle çalışmıyor... Şimdi motosiklet bağlamında faydasını geregini anlatın da faydalanalım.
    Egsoz ve motorun dış yüzeyindeki ısının bir bölümü fan yardımıyla atılır. Yeterli mi?

Böylece Şaseniz ve motor aksamı üzerinde ki elektrik kablolarınız ve diğer modüller daha az ısınır ve ömürleri uzar.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Motorun su ısısını yükselten nedir? Yani ısı kaynağı nedir motorun içinde olan yanmadan kaynaklı ısı. Isı kaynağımız motorun içinde olan patlama. Bunu aldık. Peki fan açıkken motoru kapatırsak ne olur?
    Kendini fanla soğutmaya çalışan motorun işkencesine ısı kaynağını kapatarak son veririz.
    Motoru soğutmak için rolantide bekletmek gibi bir saçmalığı hayatımda ilk defa duydum. Motoru ısıtan şey çalışması zaten dahada çalıştırarak nasıl sogutabilirsiniz ki mantık alıyor mu?
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egsoz ve motorun dış yüzeyindeki ısının bir bölümü fan yardımıyla atılır. Yeterli mi?

Böylece Şaseniz ve motor aksamı üzerinde ki elektrik kablolarınız ve diğer modüller daha az ısınır ve ömürleri uzar.
    Biraz termodinamik okumanızda fayda var...

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Biraz termodinamik okumanızda fayda var...
    Haklısınız.

Motosikleti
    MT-07
    O eski model arabalarda öyle. Bendeki 2012 model arabada da eskiden iş yerinde kullandığım 2016 sıfır aldığımızda da kontağı kapatınca fanda kapanıyor. Yani bizim 1992 model Tempra dışında motor kapattıktan sonra fan açanını en son 1997 senesinde görmüştüm galiba.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O eski model arabalarda öyle. Bendeki 2012 model arabada da eskiden iş yerinde kullandığım 2016 sıfır aldığımızda da kontağı kapatınca fanda kapanıyor. Yani bizim 1992 model Tempra dışında motor kapattıktan sonra fan açanını en son 1997 senesinde görmüştüm galiba.
    Vallahi benim son gördüğüm bizim '79 Murat 131'di, ecu mecu hak getire fan müşürü direkt aküye baglıydı

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2012 model vw caddy de fan çalıştığı zaman kontağı kapatınca fan kapanmiyor. Arabadan arabaya değişiyor galiba

Motosikleti
    Forza250
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun su ısısını yükselten nedir? Yani ısı kaynağı nedir motorun içinde olan yanmadan kaynaklı ısı. Isı kaynağımız motorun içinde olan patlama. Bunu aldık. Peki fan açıkken motoru kapatırsak ne olur?
    Kendini fanla soğutmaya çalışan motorun işkencesine ısı kaynağını kapatarak son veririz.
    Motoru soğutmak için rolantide bekletmek gibi bir saçmalığı hayatımda ilk defa duydum. Motoru ısıtan şey çalışması zaten dahada çalıştırarak nasıl sogutabilirsiniz ki mantık alıyor mu?
    Motosiklet ısınınca fan açar değil mi peki nasıl ısınır belirli deviri zorlayınca ya da şehir içinde uzun süre gezince. Rölantide motosiklet ısınıyor doğru ancak fan bunu soğutabiliyor çünki o sırada devri yolda sürdüğünüz kadar çok olmuyor ve o kadar çok zorlanmıyor bu şekilde kışın dediğim gibi motosiklet soğudu beklediğim rölantide yazın da soğudu yani fan kapandı saçmalık diyorsun uzun yol yapınca motosiklet alev alev yanıyorken kontağı direk kapatmak doğru mu cevabı halan veren yok Yani fan rölantideki ısınmadan daha baskın şekilde soğutabiliyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Cevap verildi ama dikkate almadınız. Siz bekleyin fan durana kadar, öyle yapmak istiyorsunuz zaten belli...

Motosikleti
    Forza250
    Cevap verildi ama dikkate almadınız. Siz bekleyin fan durana kadar, öyle yapmak istiyorsunuz zaten belli...
    http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/178619-uzun-yoldan-sonra-motoru-hemen-stop-etmek-zararli-mi.html konu o zaman da açılmış ancak hala cevap alınamamış okursanız öyle yazarsanız sevinirim bir tarafımdan uydurmuyorum

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    .......arabalarda kontağı çekseniz bile arabanın fanı kendisini soğutana kadar durmaz......

arabayı stop ettikten sonra fanın çalışmasının sebebi motorun etrafından geçen borulardaki benzinin kaynamasını engellemek içindir..

Motosikleti
    Forza250
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sorunuzun cevabı fan açıkken kontak kapandığında motosiklete zararı olmaz. Zaten o motosikletler ona göre tasarlanıyor. Motosiklet hareket halindeyken dışardan gelen havayla soğuyamayıp belli bir derece sıcaklığa kadar çıktığında fanı açıyor motor soğutmaya destek olmak için. Motosikleti durduğu yerde rolantide bırakırsanız fan motoru soğutmaya çalışırken motor ısınmaya devam edecektir. Yani fan pervanesi tek başına motosikleti soğutmaya yetmez ki durduğu yerde motosikleti iyice zorlarsınız. Fan sürekli açılıp kapanacak ve motor gittikce ısınacaktır. Tavsiyem kullanımdan geldikten sonra motordan inip kontağı kapatmanız.
    Cevabınız için teşekkürler ancak fan rölantide oluşan ısıyı bastırarak motosikleti soğutmaz mı çünki 10 15 derece arası sıcaklıklarda denedim oldu ancak şuanda 25 derece gibi sıcaklıklarda çok beklemem gerektiğini farkettim bu yüzden sordum soruyu önceki konularda da benim sorum var ancak tatmin olmadım cevaplardan

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yahu sizin aklınıza nasıl yatıyorsa öyle yapın işte, dünya kadar cevap yazılmış, madem hiç biri "tatmin etmiyor", kendi kafanıza göre davranın, nasıl olsa aksi öneriler tatmin etmeyecek... Küllüm vakit kaybı bir konu oldu bu böyle.

Motosikleti
    Forza250
    Yahu sizin aklınıza nasıl yatıyorsa öyle yapın işte, dünya kadar cevap yazılmış, madem hiç biri "tatmin etmiyor", kendi kafanıza göre davranın, nasıl olsa aksi öneriler tatmin etmeyecek... Küllüm vakit kaybı bir konu oldu bu böyle.
    bazıları bekleyin sıvı soğutmalılarda o şekilde kapatın bazıları direk anahtarı çekin diyor nasıl tatmin olayım bu cevaplara kesin olarak nereden öğrenicem ? hadi şeihr içinde gezdim fan çatı kapattım ancak 300 400km uzun yoldan gelince de mi aynısı olucak_?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Şehir içinde motorunuz daha fazla ısınır ki? Sorunun kendi içinde mantığı yanlış bir sefer...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:44 ----------

Kitapçığınızı okuyun, bu konuyla ilgili takip etmeniz gereken bir prosedür varsa mutlaka yazılıdır. Böyle bir prosedür uyarı yoksa nasıl istiyorsanız öyle yapın.

Ben 20.000km Yahama X City 250 kullandım (sattığımda 40.000'deydi), yolculu yüklü uzun yol da yaptım, şehir içinde trafikte dur kalk veya tın tın aralardan da sürdüm, her zaman ve her mevsimde varacağım yere vardığımda kontağı kapattım gittim. Motosiklette normal bakımlarda değişmesi gerekenden faklı tek bir parça değişmedi, tek bir arıza da vermedi...

Motosikleti
    MT-07
    Benim bugüne kadar sahip olduğum tüm motorların hepsi su soğutmalı idi ve hiç problem yaşamadım. Mt-07’de eve geldiğimde 90-100 derecede oluyor ve kontaktan anahtarı çekiyorum. Bıraktığım yer hem tozlu hemde hava sirkülasyonu az olan bir yer. Duvar önünde alacağı havada sağlıklı değil. Düz yolda boş ve esen yerde 81 derece sabit sıcaklık ile geziyor. Bundan dolayı zarar görecekse zaten yansın o motosiklet.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Kapatın geçin, çalışırken ateşleme patlama oluyor, çalışmayan motordan daha çabuk soğuma olmaz. Kapalı motorda ısı zaten olduğundan fazlaya çıkamaz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:59 ----------

Fan açması hararet yaptı demek değil, ki motor hararet yaptığında da hemen kapatın denir kitapçıklarda.
    Hararet yaptığında kesinlikle motor stop edilmez. Hangi vasıta olursa olsun bu çok zararlıdır. Fan açma ve hararet yapma farklı durum. Su kaynattığında hararet yaptı denir. Araçlarda krank miline bağlı pervane olduğu için rölantide bırakılırsa motor soğur. Ama motosiklette durum farklıdır.

Ben fan açıkken düşük devirde biraz turlayınca kapatıyor. Yada stop ediyorum kendi soğur zaten.

Sonuçta hava soğutmalı motosikletler daha yüksek sıcaklıklara çıkıyor ve stop edilip dinlendiriliyor.

Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Alıntı AFAT DOĞRU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi forumlar ben Forza 250 kullanıyorum.Her motosiklet gibi belirli zamandan sonra fan açıyor ve ben eve geldiğimde fan hala açık oluyor. Benim fan açıkken ne yapmam lazım. Motosikleti direk kapatmam mı yoksa rölantide bekleyip fanın kapanmasını mı beklemem lazım. Bu arada kışın beklediğimde kapanıyordu 2 dk felan ancak şuanda fan kapanmıyor yazdan dolayı beklesem de rölanti de doğrusu nedir ? Direk kontağı kapatmak mı yoksa rölanti de soğumasını beklemek mi? yaz kış farklılık olucak mıdır ? 600 CC motosikletlerde bunlardan hangisi yapılır ?
    Bence rölantide motor soğumaz. İyisimi motorunu stop et ama kontak açık kalsın 10-15 saniye içinde fanın kapanması lazım. Akün biter diye korkma bir şey olmaz

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Peki Dünya'da ki mühendisler bunu bilmiyor mu? fan, arabalarda kontak kapalıyken bile çalışıyor?
    Fanın Görevi sadece radyatörü soğutmak mı?

Bu sorular üzerinde biraz düşünüp, arama motorlarına neden böyle olduğunu soralım!
    Fanın ne görevi varmış başka? ne zamandan beri sıvı soğutmalı blok fanın gövdeye üflediği havayla soğumaya başladı sadece mantık yürütmek bile yeterli devir daim yapmayan suyu radyatörde soğutsan ne fayda bloktaki suyu soğutan bir şey yok
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)