Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mt25 ten x max a geçiş

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle herkese merhaba.
    Geçen sene Ekim ayında sıfır mt25 aldım ilk motorumdu ve hiç tecrübem yoktu, yaklaşık 2.500 km yaptım bu tecrübe uzun yol için yeterlimidir.
    yaşım 45 yazın eşimle Balkan turu yapmayı planlıyorum.
    Bunun içinde x max 300 düşünüyorum.
    Bu gibi turlara çıkmış arkadaşların tavsiyelerine açığım.
    X max 300 bu iş için uygunmudur avantaj ve dezavantajları nelerdir, nelere dikkat etmeliyim.
    Şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Yanlış anlaşılma olmasın ama 2500km hiç tecrübe yaşamamıştık ile eşdeğerdir. Artçı olayına bana göre 10000km’den sonra ufak ufak bakılır ki siz hemen Balkan turu demişsiniz. Xmax alınır, Türkiye’de tecrübe edilir, yavaş yavaş artçı ile ufak ufak turlar yapılır, sonra Balkan turu denenir. Çok erken...

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Ekimden beri 2500km çok az değil mi?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Freyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle herkese merhaba.
    Geçen sene Ekim ayında sıfır mt25 aldım ilk motorumdu ve hiç tecrübem yoktu, yaklaşık 2.500 km yaptım bu tecrübe uzun yol için yeterlimidir.
    yaşım 45 yazın eşimle Balkan turu yapmayı planlıyorum.
    Bunun içinde x max 300 düşünüyorum.
    Bu gibi turlara çıkmış arkadaşların tavsiyelerine açığım.
    X max 300 bu iş için uygunmudur avantaj ve dezavantajları nelerdir, nelere dikkat etmeliyim.
    Şimdiden teşekkürler

yapılır hocam; bu forumda 20 bin km altı tecrübe ve 5 bin tl altı ekipman giyenlere laf etmek en büyük eğlencedir.

Motosiklet ile yatan kalkan bir insan değilseniz; ekim ayından bu yana 2500 km tecrübe yeterlidir. Sabah 8 aksam 8 ve cumartesi calısan bir birey olarak ağustosta aldıgım motosiklet ile hemen hemen sizin kadar yol yaptım ve 1000 km den sonra aktif olarak artçı ile kullandım.

Özgüven işidir bu; dikkat işidir. Kimini 10bin km'de kullanmayı çözer kimisi 2bin km de. herkes aynı değildir.

xmax güzel motordur ancak rahatlık olarak size uygun mu bir test sürüşü yapmanızı tavsiye ederim; kendi motorumu arkadaşlarım rahatlık olarak tanımlarken ben 15 dk sonra kıç ağrısı ile boğuşuyorum. bu nedenle size xmax için rahat desem de değil desem de bir anlamı olmayacak.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Yamaha ya da Honda egitimlerinde derler ki;

- Hic motosiklet kullanmamis adama egitim verilir, 1500km bu egitimle yasamasi beklenir.
    - Egitimi almis ve 1500km yapmis adama bu egitim verilir, bir sure daha (5000km diye hatirliyorum) bu egitimle yasamasi beklenir.
    - Yolculu egitim ancak bunlardan sonra olabilecek bir durum.

Elbette egitim meselesi biraz kisisel yetenege, dikkate, reflekslere bagli ancak sizin durumunuzda biraz az tecrubeniz, benim gorusume gore. Benim su an 11500 km civarinda tecrubem var sehir ici/sehir disi ama Istanbul'dan maksimum 150km uzaklastim/geri dondum. Bu donemde artci almadim, almayacagim da.

Nacizane kisisel gorusumdur, elestiri olarak algilamayin.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Artçılı sürüşde en önemli faktör artçının bilinçli olması, eşinizle konuşun ne yapması ne yapmaması gerektiğini iyi anlamalı, artçı amiyane tabirle ki tarif edilirken hep böyle söylenir sepet gibi oturmalı ,sizde ağırlığın arttığını tüm sürüş dinamiklerinin değiştiğini hatırlamalısınız. Uzun yola bi yurt içi çıkın eksiklerinizi görün hemen çözümler üretin. Kazasız belasız sürüşler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam KM denilen olay %70 oranında gereksiz bir sayı.

50 bin km yol yapmış bir motor düzgün kullanılmamış 10 bin km yol yapmıs bir motordan daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Uzun ve bomboş yolda 10 bin km yol yapmış adam şehir içi trafiğinde 2500 km yol yapmış adam kadar tecrübeli değildir.

Şahsi görüşüm.

İşe motosiklet ile gidip gelmeyen haftada 6 gün 10-12 saat calısan adam belki de ömrü boyunca 10-15 bin km e ulasamayacaktır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    uzun zamandır beklediğim konu

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Bence biraz özgüven meselesi. 1000 km tecrübem olmadan artçı alıp gezdiğim oldu ama devamlı boş alanlarda çalışıyordum. 4000 km tecrubemden sonra ise en uzun yolumu yaptım bir günde 485 km. Yani diyeceğim kendinizi biliyorsanız,bileğinize hakimseniz neden olmasın

Omerius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt25 - XJ6N - cb650f - Speed Triple 1050
    asdasdasdasdasdasdasd

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    İnsanlar yaşlanarak değil, yaşayarak olgunlaşır. Yaşlanarak armutlar olgunlaşır.

Honda ve Yamaha'dan eğitimler almış, artçılı gezilere gitmiş, Balkanlar ve Yunanistan gezilerine arabayla gitmiş, XMax ve MT 25 kullanmış birisi olarak, sizin sorduklarınızı ben bizzat yaşadım. Tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle XMax ile başlayalım. Artçı ve sizin için MT 25 den 8-10 gömlek konfor üstünlüğü var. Sele altı bagajı ve topcase ile uzun yolculuklar için biçilmiş kaftan. Ancak bu kadar tutulmasına karşın, piyasadaki en yetersiz motor olduğunu düşünüyorum. Daha yeni skuter karşılaştırması oldu. Bir Allah'ın kulunun "XMax" demediği bir karşılaştırma. 250 cc için olsa da mutlaka izlemenizi ve değerlendirmeyi ona göre yapmanızı öneririm. Hatta buradan bir 250 cc alıp tura çıkabilirsiniz. 300-250 arasında o kadar da bir fark olmayacaktır. Buyrun karşılaştırma. Lütfen izleyin;

https://www.youtube.com/watch?v=HVrpIWTR3U0

Tura katılmadan önce mutlaka bir eğitim alın. Artçı olayı farklı. Ağırlık-denge ve sorumluluk işi. Özellikle kalkışlar-duruşlar ve yavaş sürüşlerde iş daha da zor. Mutlaka artçı ile beraber eğitim alın ve tecrübe kazanın. Bildiğim kadarıyla Honda'da "artçılı sürüş" eğitimi var. Tecrübe kazanırken de dümdüz gitmeyin. Yavaş sürüşler yapın. Bir mesafeyi(örneğin 10 metre) en uzun sürede gitme denemeleri yapın. Hatta bunun yarışmaları bile düzenleniyor. Boş yollarda kendinize senaryolar üretin. (Yavaş sürüş, yokuşta kalkma, yokuş yukarı bir yolda U dönüşü, yokuş aşağı inerken U dönüşü, artçı varken geri geri gitmece, hatta aniden artçını inmesi-binmesi v.s.)

Yurtdışına motorlu araçla gidecek kişilere tavsiyem, Türkiye'den çıkana kadar ve özellikle dönüşte Türkiye'ye girdikten sonra dikkatli olunması gerektiğidir. Daha dünün Bulgaristan'ına girdikten sonra kurallar işlemeye, nezaket yükselmeye başlıyor. Hele Yunanistan'a girdikten sonra, insanların yardımseverliği, kuralların işleyişi, tüm esnaf ve işletmecilerin şeffaflığı ve "düdüklemek" istememeleri insanı malesef üzüyor. Yani Yunanistan'da bir salata söyledim, garson "abi o salata büyük porsiyon isterseniz 2 kişiye 1 salata söyleyin" gibi uyardı. Pompacı olmayan yerden mazot alırken, sistemsel sıkıntı yaşadım, benim uğraştığımı gören benzinliğin karşısında oturan karı-koca durduk yere yanıma geldi, onlara nakit verdim, kendi kredi kartlarıyla yakıtımı aldılar. "Düdükleme"-kazıklama-"çakma"-"iteleme" malesef ki çok üzülsem de hep bizde. Başka durumlar anlatılsa kitap olur. Gideceğiniz motosikletin gideceğiniz ülkelerdeki servislerini önceden bulun, not edin.

Türkiye'den çıktıktan sonra, tekrar dönene kadar kazıklanmaktan çok korkmayın. Tabi ki sayısız kere yolda izde bana yardımcı olmuş, hatta evlerini açmış o kadim Anadolu İnsanını tenzih ve takdir ederim.
    gurcanozturk, Kural [ Z ] ve senolu28 bunu beğendiler.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Cevap yazan herkese tek tek teşekkür ederim.
    Öncelikle 500 km itibaren artçılı kullanıyorum dur kalk yaparak, kendimi artçılı sürüşe alıştırmak için
    Bazı arkadaşların belirttiği gibi tecrübe çok km yaparak edinilmez, ben 5.000 km yapmayı beklersem heralde 2 yıl beklerim daha aktif kullanan biri değilim
    Oysaki zaten benim motora başlama sebebim bu sene o turu yapmaktı.
    Zaten sorumda motor seçimiyle ilgiliydi.
    Herkese hayırlı günler .

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsanlar yaşlanarak değil, yaşayarak olgunlaşır. Yaşlanarak armutlar olgunlaşır.

Honda ve Yamaha'dan eğitimler almış, artçılı gezilere gitmiş, Balkanlar ve Yunanistan gezilerine arabayla gitmiş, XMax ve MT 25 kullanmış birisi olarak, sizin sorduklarınızı ben bizzat yaşadım. Tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle XMax ile başlayalım. Artçı ve sizin için MT 25 den 8-10 gömlek konfor üstünlüğü var. Sele altı bagajı ve topcase ile uzun yolculuklar için biçilmiş kaftan. Ancak bu kadar tutulmasına karşın, piyasadaki en yetersiz motor olduğunu düşünüyorum. Daha yeni skuter karşılaştırması oldu. Bir Allah'ın kulunun "XMax" demediği bir karşılaştırma. 250 cc için olsa da mutlaka izlemenizi ve değerlendirmeyi ona göre yapmanızı öneririm. Hatta buradan bir 250 cc alıp tura çıkabilirsiniz. 300-250 arasında o kadar da bir fark olmayacaktır. Buyrun karşılaştırma. Lütfen izleyin;

https://www.youtube.com/watch?v=HVrpIWTR3U0

Tura katılmadan önce mutlaka bir eğitim alın. Artçı olayı farklı. Ağırlık-denge ve sorumluluk işi. Özellikle kalkışlar-duruşlar ve yavaş sürüşlerde iş daha da zor. Mutlaka artçı ile beraber eğitim alın ve tecrübe kazanın. Bildiğim kadarıyla Honda'da "artçılı sürüş" eğitimi var. Tecrübe kazanırken de dümdüz gitmeyin. Yavaş sürüşler yapın. Bir mesafeyi(örneğin 10 metre) en uzun sürede gitme denemeleri yapın. Hatta bunun yarışmaları bile düzenleniyor. Boş yollarda kendinize senaryolar üretin. (Yavaş sürüş, yokuşta kalkma, yokuş yukarı bir yolda U dönüşü, yokuş aşağı inerken U dönüşü, artçı varken geri geri gitmece, hatta aniden artçını inmesi-binmesi v.s.)

Yurtdışına motorlu araçla gidecek kişilere tavsiyem, Türkiye'den çıkana kadar ve özellikle dönüşte Türkiye'ye girdikten sonra dikkatli olunması gerektiğidir. Daha dünün Bulgaristan'ına girdikten sonra kurallar işlemeye, nezaket yükselmeye başlıyor. Hele Yunanistan'a girdikten sonra, insanların yardımseverliği, kuralların işleyişi, tüm esnaf ve işletmecilerin şeffaflığı ve "düdüklemek" istememeleri insanı malesef üzüyor. Yani Yunanistan'da bir salata söyledim, garson "abi o salata büyük porsiyon isterseniz 2 kişiye 1 salata söyleyin" gibi uyardı. Pompacı olmayan yerden mazot alırken, sistemsel sıkıntı yaşadım, benim uğraştığımı gören benzinliğin karşısında oturan karı-koca durduk yere yanıma geldi, onlara nakit verdim, kendi kredi kartlarıyla yakıtımı aldılar. "Düdükleme"-kazıklama-"çakma"-"iteleme" malesef ki çok üzülsem de hep bizde. Başka durumlar anlatılsa kitap olur. Gideceğiniz motosikletin gideceğiniz ülkelerdeki servislerini önceden bulun, not edin.

Türkiye'den çıktıktan sonra, tekrar dönene kadar kazıklanmaktan çok korkmayın. Tabi ki sayısız kere yolda izde bana yardımcı olmuş, hatta evlerini açmış o kadim Anadolu İnsanını tenzih ve takdir ederim.
    Herşey söylenmiş.

Fazla özgüven ve iyimserliği bir kenara bırakıp tüm senaryo ve olasılıkları göz önünde bulundurarak, tedbirli ve tam ekipmanlı olarak yola çıkmayı lütfen ihmal etmeyin.

* Şu anda aktif kullandığım farklı motor hacmi ve güçlerinde birkaç motosiklet var ve bunlardan dört adedi bana ait.

* 300.000km' yi geçtikten sonra km tecrübesi mevzusunu bırakalı çok oldu.

* Kendimi bildim bileli iki teker üzerindeyim.

* Eğitmenim, motosiklet eğitimi vermiyorum ama konunun bilincinde olduğumun bilinmesi için söylüyorum.

* Siz her zaman savunma odaklı sürün. Altınızdaki motosikletin bazı koşullarda aniden hızlanabilmesi çok önemlidir. Özellikle şehirler arası veya uzun yolculuklarda bu güç sizi kurtarabilecek tek şey olabilir.

Özellikle artçılı sürüşlerde yanınızda bir can daha taşıdığınızı, sizin veya başkasının yapacağı hatadan onun en fazla etkilenen kişi olacağını unutmayın. Eğitim ve her ikiniz için de ekipman konusunu lütfen ihmal etmeyin.

Bu konudaki hassasiyetimin nedenini bu konuya bakarak ve videoyu izleyerek anlayabilirsiniz. Basit bir CBF150 ile yaptığım kazadır kendisi.

Demem odur ki azami dikkatli ve hazırlıklı olun. Tecrübeniz yeterli olmasa da yaşınızın bunu kapatacağını düşünüyorsanız malesef yanlış düşünüyorsunuz. En azından gitmeden önce eşiniz ile birlikte durum senaryolarını konuşup birkaç kısa mesafeli (40-50km uzakta şöyle bir mekan varmış, hadi bu akşam oraya motosikletle gidelim) diye bahaneler ile birlikte uyumunuzu geliştirin. Çok yararını göreceksiniz.
    gurcanozturk bunu beğendi.
    ...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)