Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yorgunluk

Motovento
    REKLAM ALANI

Selam Arkadaşlar,

Yaşadığım bi durum sadece bende mi var yoksa herkeste mi merak ediyorum. İş yerim evime çok yakın olduğu için sadece hafta sonları 1-2 saatlik sürüşler yapıyorum. Ve özellikle viraj ve, veya trafikte kullanıyorum fakat üstüste 2 gün kullanınca sırt kaslarım sanki spor yapmışım gibi ağrımaya başlıyor. Devamlı kullanımlarda da bu yorgunluk yüzünden örneğin 1 saatlik aralıksız sürüş sonrası yavaş hızlarda dengemin kaybolduğunu hissediyorum. Bu durumda hergün 40km motor kullanan işe gidip gelen motorcu kardeşlerimde bu durum nasıl merak ediyorum? Naked bi motosiklet kullanıyorum, sırtımın bu kadar çalışması normal midir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    bende ducati monster 696 var (olabilecek en garip oturma pozisyonu olan ne yatık ne dik iki arada bir derede :D ) naked sınıfı bir motor hergün 20+24=44 km işe git gel kullanıyorum en ufak ağrı sızı olmuyor belkide depoyu bacaklarla kavramada yada oturuş pozisyonunuzda bir sorun olabilir farkına varmadan yanlış duruyor olabilirsin motor ne bu arada

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    ben motora spor tarzda motora ilk başladığım zaman boynumda bir ağrı oluşmuştu oturuş pozisyonundan dolayı o da zamanla kayboldu ama sırt ağrısı hiç olmadı.Ama şu var biraz ince giyidiğim zaman yada ense tarafından rüzgar alan bir giysi o zaman sırt tarafında ağrı yapıyor kasıntı oluyor o da rüzgarı kesince kendiliğinden geçiyor.

2017 duke 250

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Fazla kilon var mı ? Varsa sebebi bu olabilir.

Yok boyuma göre gayet fitim, ani hızlanıp fren yapıyorum trafite sebebi bu olabilir mi?

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Duke 250'nin oturuş pozisyonunu bilen arkadaşlar daha iyi tarif edeceklerdir ama şu kadarını söyleyebiliriz:

Gidona "yaslanarak" kullanıyorsanız belinizin ağrıması normal. Gövdenizin ağırlığını gidona yaslamadan kullanmayı deneyiniz.

Motosikleti dizlerinizle kavrayıp elleri serbest bırakıyormuşcasına... (tabii ki ellerinizi bırakmayınız; kast ettiğim, ağırlık avuç içlerinizde olmasın)

Diğer taraftan, kaç saat kullandığınız da önemli: Haftada sadece 2 gün ama saatlerce kullanıyorsanız, rüzgar falan yiyorsunuzdur; yorması normal... Tur camı dedikleri siperlik taktırmayı düşünebilirsiniz.
    karaca3 bunu beğendi.

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    motor kullanırken gayet rahat kullanacaksın
    gidono gaz kolunu sıkmayacaksın
    gayet cool tutacaksın
    şayet gidonu ve gaz kolunu sıkarsan kendini kasarsan motor seni yorar.
    Thesinner83 ve BatuhanK bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Bendede ayni motor ve benzer seyler var. bazen 10 dk da sirtim agriyor bazen 1 saat geziyorum hic agri yok. Surekli bacaklarla depoyu sıkarım kollar gevsektir ama arada oluyor sanirim ruzgardan. Ruzgarli havada agri daha cok oluyor gibi , sirt cantasida omzumu agritiyor. Ruzgarla savasmaktan ne hallere dustuk

rüzgar sırtı ağrıtır mı ki?

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Alıntı SaygınKenobi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rüzgar sırtı ağrıtır mı ki?
    Ruzgara karsi hem karin kaslarini hemde sirt kaslarini kasiyoruz dengemizi saglamak icin, bundan dolayidir diye dusunuyorum

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Bence motor üzerinde kendinizi kasıyorsunuz, kullandıkça rahat hissedecek ve bunu yaşamayacaksınız.

Ben ilk dönemlerimde dişlerimi sıkardım sonradan geçti buda ona benzer bir şey, motor uzerinde patates çuvalı misali kendimizi salmalıyız.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bunun yöntemle, teknikle, bilmekle çok bir alakası olduğunu hiç sanmıyorum.

Vücudunuz bir motosiklet üzerinde rahat eder veya etmez. Tamamen motosikletin ergonomisinin, vücudunuzla uyumuna bağlı. Zaten vücudun belli bir pozisyonda uzun süre durması da kolay değil, bunun üzerine bir de rüzgar etkisi söz konusu.

Tavsiyem çok zorlamayın. Çözüm motosikleti değiştirmek.

Şimdiye kadar yüksek hacimli naked motosiklet kullandım çoğu zaman. Çoğu rahattı. Şimdi kullandığım ise inanılmaz rahat. Günde 8 saat naked motosiklet üzerinde geçiriyorum (3 saat 130km/s otoyol, 5 saat kıvrımlı dağ yolları, yorucu ama çok zevkli), ve indiğimde kötü hissetmiyorum. Günde 8 saat araba kullansam daha çok yorulurdum nerdeyse...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Rüzgâr ihtimali de yüksek, bazen gereğinden ince giyinip de soğuk havada sürdüğüm zaman benim de sırtım ağrıyor. Gögüs karın ve sırtı sıcak tutmak lazım (ayaklar dizler bacakları da ihmal etmeyin), rüzgâr girmesin diye mutlaka boyna ekstra bir bandana vs geçirin. Motosikleti de kasılmadan kullanın ve biraz karın sırt çalışın, olmuyorsa hasmet'in dediği gibi ergonomi uyumsuzluk problemi vardır. Belki bir gidon yükseltme vs ile oturuş biraz daha dik duruma getirilebilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:26 ----------

Bende boyun fıtığı vardı misal; motosiklet kullandığımdan beri hiç tutmadı, kask ağırlığı ve rüzgâra karşı sürmek boyun kaslarını güçlendirmiş o yüzden semptomlar giderilmiş olabilir. Daha sık kullanın vücudunuz alışacaktır... Bisiklette de oluyor, çok uzun bir aradan sonra tekrar kullanmaya başladığınızda ilk 3 gün oturamıyorsunuz, buna rağmen ağlaya ağlaya biniyorsunuz, sonra acı macı kalmıyor.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Motosikleti çok seyrek kullanıp, sürekli spor yaomıyorsanız, her motosiklet kullandığınızda hamlanıyorsunuzdur. Duke250 mt25e göre, sele gidona 1 karış daha yakın ve gidondan yarım karış aşşağıda. Yani, dukede, gidonu daha çok belden aşağı ve vücuda daha yakın tutuluyior. Kol gövde açısı daha az olduğundan, dur kalk ve hızlanmsalarda ve yagaşlamalarda daha çok yorar. Isïnan kaslarda soğuk aldımı hamlarkar ve hareket ederken sızlarlar. Durduk yerde oturuş pozisyonu deneyin. Göğüs dışarıda rahat edersiniz. Duke racing değil, depoya kapanasınız. Geçmiş olsun.

Haklı olabilirsiniz belki haftaiçi de kullansam böyle olmicak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:50 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun yöntemle, teknikle, bilmekle çok bir alakası olduğunu hiç sanmıyorum.

Vücudunuz bir motosiklet üzerinde rahat eder veya etmez. Tamamen motosikletin ergonomisinin, vücudunuzla uyumuna bağlı. Zaten vücudun belli bir pozisyonda uzun süre durması da kolay değil, bunun üzerine bir de rüzgar etkisi söz konusu.

Tavsiyem çok zorlamayın. Çözüm motosikleti değiştirmek.

Şimdiye kadar yüksek hacimli naked motosiklet kullandım çoğu zaman. Çoğu rahattı. Şimdi kullandığım ise inanılmaz rahat. Günde 8 saat naked motosiklet üzerinde geçiriyorum (3 saat 130km/s otoyol, 5 saat kıvrımlı dağ yolları, yorucu ama çok zevkli), ve indiğimde kötü hissetmiyorum. Günde 8 saat araba kullansam daha çok yorulurdum nerdeyse...
    Motosikletiniz nedir?

papanax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM390 , Ducati Monster 797, Xmax 400
    arada oluyor ama rahat olunca ve çok hızlanmayınca pek bişey olmuyor

Motosikleti
    XRUNNER
    Oturuş pozisyonunuzu kontrol ediniz..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı SaygınKenobi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletiniz nedir?
    Superduke.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)