Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Buji Kaç binde değişir ? Gerekli midir ? R25 Bakım sorunsalı!?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Wokiie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Yamaha R25 servisleri 20.000 de buji değişimini zorunlu kılmış. Aslında bence değişse iyi olur diyorum ama bilemedim şimdi . Bi kaç tane özel servise sordum çoğunun dediği şey "Abicim yarışa mı katılıyorsun ne bu s1000rr mı yirmibinde buji değişsin" yorumunu aldım .

20.000 bakımı baya mataralı bir hal aldı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bilmediğim ya da emin olamadığım bir konuda usta musta iplemeyip servis manueline bakıyorum. Adamlar 20000 yazmışsa değiştirmek mantıklı. Bizimki 6000'de bir, külliyen masraf

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    R25 ve MT25 için her 20 binde bir bujiler ve hava filtresi, her 10 binde bir yağ filtresi, her 5 binde de bir yağ değişiyor.
    Kullanım kitapçığında aynen böyle yazıyor gerisi veya kimin ne dediği fasa fiso..
    mavellen bunu beğendi.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Orjinal ve kaliteli buji kullanıyorsan. bijiyi sök, kıvılcım olan tarafa bir bak. Orda görünen peyaz seramik kararmışsa, hava gaz karışımı çok zengin, zifli yağlıysa segmanlar yağ kaçırıyordur veya silindir başlığından yağ sızıp sübaplardan silindire ulaşıyor olabilir. O beyaz seramik beyaz ise, hava gaz çok fakir, yağ sızma yoktur, eğer sade açık kahverengi ise hava gaz ideyaldir, olması gibi.
    Kıvılcım atan iki meteal uc oksitlenmişse, o ucları oksitten temizlemek için hafifce zımparalayıp, aralarındaki mesafe arttıysa mesafeyi olması kadar bükerek düzelt. Al sana yeni gibi, buji. Kablonin takıldığı ucadada oksitlenme olabilir, orayıda oksitten temizle. Bufi kablosundada kırık çatlak yoksa kullanabilirsin. Havaya ve ısıya maruz kalan kablo kaplaması, kuruyup çatlaklar oluşabilir. Islandımı kablanmamış elektrik kablosı hiçde iyi olmaz. Kolay gelsin.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    iridyum bujiler min. 50.000 km kullanılabilir , standart buji takılı ise 20.000 km de değişmek gerekir.. iridyum bujiler uzun kilometre kullanilabilsede 25.000 de bir söküp tırnak ayarını düzenlemek gerekiyor , benim vstrom 2013 model 86.000 km de ve üzerinde fabrikanın taktığı orj. Nippon iridyum bujiler duruyor (şaka yazmıyorum) ama her 20-25 bin de söküp genişleyen tırnak aralığını katalog verisine getirdim..şimdi bizim ustalar bujiyi söktüğünde yerine yenisini takmazsa keyfi kaçar , saglam bujiyi ayar yapıp tekrar takmayı pek sevmezler ;)
    Volkan76 ve motörcü bunu beğendiler.

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XRx
    Buji önemli bir ateşleme unsuru ve sürekli belli bir ısı ve gerilim altında çalışıyor. Yakıtın yanma verimini direkt etkiliyor bu da güç, tork ve yakıt tüketimine kadar giden bir etki demek aslında. Önerilen km.de kesinlikle değişimi gerekli
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilmediğim ya da emin olamadığım bir konuda usta musta iplemeyip servis manueline bakıyorum. Adamlar 20000 yazmışsa değiştirmek mantıklı. Bizimki 6000'de bir, külliyen masraf
    Kaan mod.um bizim gurtta 12 bin buji 6 bin yağ filtresi diye biliyorum ben ama🤔

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    mondial driftte bosch marka çift tırnak bujiyi 30 bin km kullandım hala yedek buji olarak duruyor

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Memcoş48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buji önemli bir ateşleme unsuru ve sürekli belli bir ısı ve gerilim altında çalışıyor. Yakıtın yanma verimini direkt etkiliyor bu da güç, tork ve yakıt tüketimine kadar giden bir etki demek aslında. Önerilen km.de kesinlikle değişimi gerekli
    Kaan mod.um bizim gurtta 12 bin buji 6 bin yağ filtresi diye biliyorum ben ama��
    Benim servis de 12000 diyor hatta benden tecrübeli arkadaşların da bazıları 12000 de değiştiriyor. Servis kitapçığında 6 ayda bir ya da 6000'de bir yazıyor ama ben de bazen 9000'de bir değiştiriyorum. Yağ filtresi de 6000'de bir. Üstadım sen bana bakma, ben abartıyorum bu değişimleri bazen

Volkan76 ve Memcoş48 bunu beğendiler.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Sanırım, bakım çizelgesinde I= inspection= kontrol, c=clean-temizleme. R=replacement= değiştirmek gerek anlamına geliyor.
    Benim servis de 12000 diyor hatta benden tecrübeli arkadaşların da bazıları 12000 de değiştiriyor. Servis kitapçığında 6 ayda bir ya da 6000'de bir yazıyor ama ben de bazen 9000'de bir değiştiriyorum. Yağ filtresi de 6000'de bir. Üstadım sen bana bakma, ben abartıyorum bu değişimleri bazen

https://i.hizliresim.com/zjz7vY.jpg

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım, bakım çizelgesinde I= inspection= kontrol, c=clean-temizleme. R=replacement= değiştirmek gerek anlamına geliyor.
    Doğrudur üstadım ama bakım kitapçığımız bizim biraz tırt, Sym Scooterlerle aynı kitapçığı kulanıyoruz. Hatta paylaştığım resimde dikkat etmişseniz her 5000 km.de bir şanzuman yağının da değişmesi gerektiği yazıyor ki Wolf.lerde ayrı bir şanzuman yağı yok

Memcoş48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XRx

Abartma değil de titizlik ve yaptığı işi en doğru şekilde yapma kararlılığı diyelim biz ona sevgili dostum👍
    tommygun bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......

Tvs nin bujisini 13binde degiştirdim,elektrot araligi ve yuzeyi hala temizdi,kiyamadim amma yinede degiştirdim..
    tommygun ve Memcoş48 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tvs nin bujisini 13binde degiştirdim,elektrot araligi ve yuzeyi hala temizdi,kiyamadim amma yinede degiştirdim..
    Başkan o değil de ne zaman geliyorsun Tvs ile buralara?
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Başkan o değil de ne zaman geliyorsun Tvs ile buralara?
    Abi mayis gibi vuracam kirbacı istanbula..oradan edirne yapar duble ciger yer,keşan uzerinden saroz,gelibolu,feribotla lapseki,oradan izmir,manisa,uşak,afyon,eskişehir yapar rahatlarim..sabah 8den akşam 8e kadar 4 molayla surebilirim..veya günde max.700km yapabilirim

Arabada para verseler 500km ustunu yapmam.. amma motura binince baska ilaç gibi geliyor..yaşam felsefesi gibi birşey..

Motosikleti
    MT-07
    Hey maşallah. Benim gözüm yemez walla. Edirne'ye çıkıp, Keşan'a inmek neymiş? Ayrıca Gelibolu-Lapseki olmaz. Eceabat-Kilibahir'den geçilir Çanakkale'ye

Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hey maşallah. Benim gözüm yemez walla. Edirne'ye çıkıp, Keşan'a inmek neymiş? Ayrıca Gelibolu-Lapseki olmaz. Eceabat-Kilibahir'den geçilir Çanakkale'ye
    Ohhhoo olur aga..geliboludan lapsekiye direk feribot var..

Eceabattan ise kilitbahira..

4 tekerde 300bin km civari tecrubem var hacim..

70vilayet 800ilçe

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Abi mayis gibi vuracam kirbacı istanbula..oradan edirne yapar duble ciger yer,keşan uzerinden saroz,gelibolu,feribotla lapseki,oradan izmir,manisa,uşak,afyon,eskişehir yapar rahatlarim..sabah 8den akşam 8e kadar 4 molayla surebilirim..veya günde max.700km yapabilirim

Arabada para verseler 500km ustunu yapmam.. amma motura binince baska ilaç gibi geliyor..yaşam felsefesi gibi birşey..
    Maşallah güzel tur olur

Motosikleti
    MT-07
    Ohhhoo olur aga..geliboludan lapsekiye direk feribot var..

Eceabattan ise kilitbahira..

4 tekerde 300bin km civari tecrubem var hacim..

70vilayet 800ilçe

https://i.hizliresim.com/NnQQpQ.png
    Gelibolu-Lapseki hattını biliyorum ama diğer yol bana daha güzel geliyor. Deniz kenarından virajlarla kıvrıla kıvrıla gitmek daha hoş gözüküyor gözüme. Ben sırf İzmir'e deniz manzarası olsun die Çanakkale'den geçiyorum

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Özel servislerde iyice zırvalamaya başlamışlar öyle cahilce cevap veriyorlarsa.20 binde değişecek yani bu kadar basit, bu işin bmwsi hondası yarışı bin ararı yok.Boklaşmış hava filtresine hava tutmakla aynı ayarda cevap vermişler...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    mt07 nin bujilerini 35 binde değiştirmiştim tırnak aralığında veya temizliğinde bi sıkıntı yoktu. R25 daha fazla devir çeviriyor bişey fark eder mi bilmem. Maddi durum iyiyse aklında duracağına değiştir geç.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)