Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincirin gaz yağı ile yağlanması ve temizlenmesi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Bu gerçekten doğru mu ? Motorunu temizlerken zincirini yağlarken gören çoğu insan “niye gaz yağı kullanmıyosun boşuna bi ton para vermişsin” diyerek serzenişte bulunuyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Her 1000km de zinciri gaz yağı ile komple yikarim.

300km de bir ise normal 90 numero yağ ile yağlar,gerginligini alirim,sonra dişlilere atar ve gider yapmasin diye..

Motosikleti
    yamaha mt-25
    hacidayi bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Özellikle çok kısa zamanda çok fazla km yapıyorsan zincir temizliği için gaz yağı hem ekonomik hem de çok etkili bir çözüm.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    WD40 rules, daha dün iki 400ml kutu aldım. Gazyağı da iyi ama kullanımı WD40 kadar kolay değil. Bir kutu bana 6 ay gidiyor...

AliR25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF R25
    gaz yağı ile yağlanmaz, temizlenir..

peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    WD40 rules, daha dün iki 400ml kutu aldım. Gazyağı da iyi ama kullanımı WD40 kadar kolay değil. Bir kutu bana 6 ay gidiyor...
    Yağlaması ne kadar gidiyor? 500km çıkarabiliyor mu?

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    wd40 oringlere zarar verir diye biliyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:03 ----------

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağlaması ne kadar gidiyor? 500km çıkarabiliyor mu?
    Temizlik için WD40, yağlama için Würth HHS 2000 sıvı gres kullanıyorum, yağışlı havada 300, kuru havada 500km'de bir yağlıyorum, zincirim 7.000km'dir germe istemedi. (Her yağlamadan önce de temizlerim...)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:12 ----------

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:03 ----------

Hurafe o, MC Garage Ari Henning'in konuyla ilgili videosunu seyredebilirsiniz. Ben de 3 yıldır kullanıyorum, daha zamanından önce değişmesi gereken zincirim olmadı...

Yukarıda paylaşılan FortNine videosunu da seyredebilirsiniz, WD40 en iyi 2 (ya da 3 müydü hatırlayamadım şimdi...) opsiyon arasında listelenmiş temizlik için.

volkanmet86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200 MCX / CG Cafe Racer / Pulsar 200 NS
    Gaz yağıni şu berberlerin kullandığı fisfis şişelere doldurup kullanırsanız çok pratik oluyor. Ardından 90 numara sanzuman yağı. Hiç gerek yok öyle cetrefilli markalara para bayilmaya

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    FortNine'ın testinde gazyağı o ringlerin arkasına geçiyordu, aklınızda bulunsun...

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Yıllık verilecek para ve fayda ile alakalı. Şöyle ki;

Ben yaz-kış motora biniyorum. Bazen 3-4 gün üst üste yağmurlu havada kullanıyorum. Emniyet şeridinden de gittiğim için zincir-dişli 1 günde çamurlanıyor. 3 gün üst üste zincir temizlemem gerekebiliyor. Yağmurda akşam gelip zinciri temizliyorum. En azından gaz yağı fısfıslıyorum ve kuruluyorum. 90 numara yağımı sürüp ertesi gün temiz+yağlı zincirle yola devam. Özellikle gazyağı uçucu olduğundan miktarına acımıyorum. 1 litresi 10 lira. Coşup yeri göğü gaz yağı yapsam ve ayda 2 litre harcasam 20 lira ki temizlik için birşey değil.

Bazı arkadaşlarım var yılda 3-5 bin km motora biniyor. BEnim gaz yağı + 90 numara yağ paramla aynı parayı veriyor tüplere. O adama gel sende 90 numara yağ al diyemem. Ama yukarıda yazdığım şartlara benzer şekilde kullanan arkadaşlara benim kombinasyonu tavsiye ederim.

Bu arada motorum 25 bin km de. Hemen kopsa bile bu şartlarda 25 bin km beni götürdü. Normal. Ki daha bollaşmadı bile.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı AliR25 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gaz yağı ile yağlanmaz, temizlenir..
    Doğru yorum bu.
    May the Force be with McLaren Mercedes

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    4 sene akdar önce bende motulun zincir temizleme zıkkımıyla temizliyordum,gayet basit bi yöntem.sık,bekle,sil bu kadar.Ama Sonradan gaz yağı ile temizlememi söyledi bir abimiz.

Avantajlar;

Maliyet
    Zevk
    mutluluk.

Nasıl mutlu oluyorsun lan zincir temizlemeyle diyebilirsiniz.

o fırçanın zincir dokunuşu,sürterken çıkardığı ses ve köpükler...

Anlayamazsınız

Kısacası Ben yıllardır gazyağı ile temizliyorum.Motorla uğraşmak,işin sonunda o zincirin sıfır gibi olmadı çok hoşuma gidiyor

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bir not daha: Gazyağının uçuculuğu suyunkinden azdır (aynı yüzeye aynı miktar su ve gazyağı döküp deneyebilirsiniz), o yüzden temizlik yaptıktan sonra bir bezle iyice kurulamadan yağlama yapmayın, yağı inceltip sıçrayarak uzaklaşmasına sebep verir...

hacidayi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    ipone en iyisi çıktı.Bende motul kullanıyordum indirim var diye ipone aldım ve cidden motuldan daha memnun kaldım.Yağ olarak hala motul kullanıyorum.

Wurth hhs 2000 kullanıyorum bende. 7 ayda 3700 km civarı yaptım. Açık söyliyeyim motor zincirime özen göstermedim bu zamana kadar. Şimdi şimdi iyice temizleyip öyle yağlıyorum. E hal böyle olucan kullanılan miktarda arttı. Öğrenci adamız ucuz yolları arıyorum ilk başta işe yaradığına inanmamıştım ama siz söyleyince içime sindi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    FortNine'dan zincir yağları testi:
    https://youtu.be/VnPYdcbcAe0

Özet: En iyi notu dişli yağı ve PTFE tabanlı Oxford aldı...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)