Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorsiklet egsoz pas ve genel temizliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    xabdullah42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS 150-S
    İyi forumlar arkadaşlar..

Bende RKS 150-S var, 3500km oldu haliyle çok AŞIRI pislendi egzozda paslandı..

Bende motulun zincir yağlama ve temizleme spreyleri var ayrıca wd-40 ve mikrofiber bez alacağım..

Pazar günü motorun rüzgarlıgını kaldıracagım sonra bu malzemelerle benzinlige gidip once temızlıcem sonra wd-40la pas temızlıcem ardından zıncırı spreyle temızleyıp ardından yaglıcam.. bu adımlar doğrumu sizce? yani önce temizlik ardından egzoz pası temizleme ardında wd-40lama ardından zincir yağlama?

Birde videoda gördüğünüz gibi (7.saniyeden itibaren) özellikle yokuş aşağı giderken ve düz yolda gaz bıraktıktan hemen sonra(yani yavaşlarken) bir nevi ağırlık ön tekere gidince arka tekerden gıcırdama tarzı sesler çıkıyor nedeni nedir ?

Son olarak wd-40 pasları sökermi?

https://www.youtube.com/watch?v=E-gQhkd3OGY

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bende de RKS Titanic 150-S varken 1. seneye doğru benim de egzozum paslanmaya başlamıştı. Egzoz korumayı söktükten sonra önce bulaşık süngerinin yeşil kısmıyla temizlemiş, ardından tel fırça ve ince zımparayla paslanan yerlere yavaşça girişmiştim. Hepsi bittikten sonra da önceden aldığım Motip ısıya dayanıklı mat siyah boyayla boyamıştım, yeni gibi olmuştu. 6 ay sonra sattığımda hala iyi görünüyordu. Videonu izledim ama gıcırdama sesi neden çıkıyor anlayamadım. Servise götürdün mü?
    xabdullah42 bunu beğendi.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Wd40 pas engelleyici pas sökücü değil. Ben pas için markette satılan kolayla alüminyum folyo kullanmıştım.
    xabdullah42 bunu beğendi.

https://www.harmanlikimya.com/shop/q...as-sokucu-jel/

Şu tarz asidik jeller çok iyi çözüyor pası. Sürüp bekliyorsunuz sonra yıkıyosunuz ayna gibi oluyor.

Motosikleti
    RKS 150-S
    cok saolun cevaplarınız için.. hocam kola bıraz sıkıntı ya :D ... ozaman önce motoru temizliyim güzeelce sonra ok-151 pas sökücüyle pasları sökeyim sonra motiple boyayım ardından wd-40lıyım kuruyunca tabi bu arada egsozu cıkarmam gerekıyormu cıkarmadan boyayabılırım degıl mı ? yok abi daha götürmedim

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı xabdullah42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cok saolun cevaplarınız için.. hocam kola bıraz sıkıntı ya :D ... ozaman önce motoru temizliyim güzeelce sonra ok-151 pas sökücüyle pasları sökeyim sonra motiple boyayım ardından wd-40lıyım kuruyunca tabi bu arada egsozu cıkarmam gerekıyormu cıkarmadan boyayabılırım degıl mı ? yok abi daha götürmedim
    Bu işlemlerde wd40'a gerek yok, wd40'ı hareket eden ayaklık gibi parçaların eklem yerlerine sürmen daha faydalı. Egzozu söküp takabiliyorsan süper ama benim gibi söküp takamıyorsan sprey sıkarken motosikletin diğer parçalarına boya gelmesin diye ben heryeri gazete kağıdıyla kaplayıp bantlamıştım ki gazeteler rüzgarda açılmasın diye. Motip'i öylesine söyledim farklı bir marka da kullanabilirsin, yeter ki mat siyah ve 600 derece ısıya dayanıklı olsun. (600 derece rakamı aklımda yanlış kalmış olabilir)

Motosikleti
    RKS 150-S

baksanıza çok paslandı inşallah OK-151 geçirir

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Açık konuşmak gerekirse benim kırmızı RKS'nin en paslı hali bile seninki gibi değildi

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben R25 in egzozu komple söküp
    disk dremel zımpara ile kiri pası söküp iyice temizledikten sonra 400 kum zımpara atıp sora motip mat yanmaz boya ile halledeceğim zaten bunun için konu açacağım
    ve gerekli malzemeleri aldım yakında başlıyorum

dremel disk zımpara 18 tl
    400 kum zımpara 7 tl
    motip yanmaz mat boya 28
    işçilik 0 tl (ben yapıcam 😁)
    tommygun bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler