Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motoru indirdik, Şanzıman Değişimi (video)

Motovento
    REKLAM ALANI
    burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Evet saygıdeğer forum üyesi arkadaşlar eski açtığım bir konuda Lifanın 3. vites şanzıman dişlisini kırdığımdan bahsetmiştim internetten şanzıman setini 200 küsür liraya bulup sipariş vermiştim ve 300 lira işçilik ücretiyle geçen gün sıfır şanzımanımızı takmış bulunmaktayız. Çok net olmasa da olabildiğince video çekmeye çalıştım umarım birilerinin işine yarar. Genel olara motorun iç aksamdaki parçaları iyi durumdaydı en çok buna sevindim çünkü şanzımandan ses geldiğinde hemen yağını değişmiştim ve kopan çapak vs metal parçaları diğer parçalara zarar vermemişti. O halde bile pistonda çok ince bir çizik vardı bir de değiştirmeden kullansak demek ki... Kaliteli yağ ve zamanında yağ değişimi sayesinde motorun içi tertemizdi sararma vs hiçbir şey yoktu. Sonuç; uzun zaman sonra 3'e atmanın yüzde oluşturduğu o mutluluk ifadesi bundan sonra uslu duracak mıyız? tabi ki hayır yine arazide tam gaz devam ;)
    video ;

Şanzımanın Hali ;
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Bu da yeni takılan Şanzıman Seti;
    [IMG][/IMG]
    kdiner, emenyasin, ozansntrk ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    ABONE OLMAK İÇİN >>> youtube.com/channel/UC2pNC9t3HM5t01YezVcCwzw

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ortayakarısk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf-R25 2020
    Geçmiş olsun.Hocam benimde sizin sorununuza benzer bir sorunum var.Ayni sekil 3.viteste uğultu var dusuk devirlerde daha cok belli ediyor kendini.sanziman olma ihtimali yüksek mi? Konunuza yazdim ama kusura bakmayın.

3. Vites dişliniz hangi sebepten kırıldı acaba?
    Birde, yanlışlıkla debriyaja basmadan boşta çalışan motorun vitesini 1 e atıp motorun stop etmesine neden olmak şanzumana zarar vermiş midir biliyor musunuz ya da dişlinizi değiştiren ustalara yolunuz tekrar düşerse benim için bir sorabilir misiniz?

Motosikleti
    Honda Cbf 150
    Alıntı Ortayakarısk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.Hocam benimde sizin sorununuza benzer bir sorunum var.Ayni sekil 3.viteste uğultu var dusuk devirlerde daha cok belli ediyor kendini.sanziman olma ihtimali yüksek mi? Konunuza yazdim ama kusura bakmayın.
    Benimde ybr 4. Viteste uğultu var ama motora kötü bir etkisini görmedim aylardır

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Evet ayni sekilde yuksek devirde sesten ve titresimden hissedemezsin o sekilde kullanacaksan hemen yagini degismeni ve 3. Vitesi kullanmamani tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:13 ----------

Alıntı emre xt125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde, yanlışlıkla debriyaja basmadan boşta çalışan motorun vitesini 1 e atıp motorun stop etmesine neden olmak şanzumana zarar vermiş midir biliyor musunuz ya da dişlinizi değiştiren ustalara yolunuz tekrar düşerse benim için bir sorabilir misiniz?
    Benim dislinin kirilma sebebi asiri yuklenme hocam yani bu cin mali motorlarda genelde sert kullanildiginda ilk 3. Vites dislisi sorun cikariyormus yolum dusunce sorarim tabi. Bu arada genelde 1 ve 2. Vitesi cok kullandim arazide epey zorladim ama o disliler cok iyi durumdaydi

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    helal olsun , böyle bir sorunla karşılaşsam ,değiştirildiği anda o motor satılır :D en ufak sorun çıkarsın ,motordan soğuyorum ben ya ,motor bloğunu geçtim elektrik arızası dahil , küçük motorum ampulü yaktı soket kızardı diye motoru ilana koydum , ninja 300 üm sürekli park lambası yakıyor diye tesisat değiştirttim sattım direkt. sökülmüş motora can emanet etmemek lazım , bi motorum böyle söküldü , ilk gelene verdiği fiyattan verdim motoru ,yapıldığını söyledim ucuza aldı gitti.

sat sat sat :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:34 ----------

Alıntı emre xt125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 kereden birşey olmaz be :S bunu yapıyoruz bazen bilinçsiz ,,ben yapmasamda birileri boşta ısınırken gelip hayvan gibi basıyor... , hiçbirşey olmaz , emin ol,

ya adamlar giderken vites yükseltiyor, debriyajsız bunu arada bende yapıyorum , düşürüyorlar ,,uzun vadede hasar verir ama 1-3-5 kereden birşey olmaz.

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı ozansntrk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    helal olsun , böyle bir sorunla karşılaşsam ,değiştirildiği anda o motor satılır :D en ufak sorun çıkarsın ,motordan soğuyorum ben ya ,motor bloğunu geçtim elektrik arızası dahil , küçük motorum ampulü yaktı soket kızardı diye motoru ilana koydum , ninja 300 üm sürekli park lambası yakıyor diye tesisat değiştirttim sattım direkt. sökülmüş motora can emanet etmemek lazım , bi motorum böyle söküldü , ilk gelene verdiği fiyattan verdim motoru ,yapıldığını söyledim ucuza aldı gitti.

sat sat sat :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:34 ----------

1 kereden birşey olmaz be :S bunu yapıyoruz bazen bilinçsiz bazen ,,ben yapmasamda birileri boşta ısınırken gelip hayvan gibi basıyor... , hiçbirşey olmaz , emin ol,
    Yok reis bu motor sanirim benle birlikte gelecek �� hatta bir nevi kendim söküp takmak icin aldim desem yeridir. Sadece motora ilk seferde cesaret edemedim bir daha ki sefere kendim acacam �� yani dikkatli az cok hevesli biri internetten izledigi videolarla motoru dagitip toplayabilir benim dusuncem. Tabi bazi ozel takim edevat gerekiyor.

Ortayakarısk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf-R25 2020
    Alıntı ynslky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde ybr 4. Viteste uğultu var ama motora kötü bir etkisini görmedim aylardır
    Benimde ybr.Ben motosikleti alalı bir ay oldu aldığımda böyleydi satan kişi sagolsun söylemedi.

Alıntı burakrak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet ayni sekilde yuksek devirde sesten ve titresimden hissedemezsin o sekilde kullanacaksan hemen yagini degismeni ve 3. Vitesi kullanmamani tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:13 ----------

Dusuk devirde uğultu yüksek devirde cırlama sesleri geliyor ürküyorum😂motosikleti yeni aldim ikinci el aldığım gibi motul yag ile değiştirdim.Hafta sonları uzun yol yapıyorum yolda bırakma durumu olur mu acaba.sanziman değiştirene kadar.tesekurler cevabınız icin.

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Benimde ybr.Ben motosikleti alalı bir ay oldu aldığımda böyleydi satan kişi sagolsun söylemedi.

Dusuk devirde uğultu yüksek devirde cırlama sesleri geliyor ürküyorum��motosikleti yeni aldim ikinci el aldığım gibi motul yag ile değiştirdim.Hafta sonları uzun yol yapıyorum yolda bırakma durumu olur mu acaba.sanziman değiştirene kadar.tesekurler cevabınız icin.
    Onu bir ustanin dinleyip yorum yapmasi daha dogru olur ama bir sorun oldugu da ortada belki su an sadece sanzimanda sorun var ama ilerde o capaklar piston silindir kranka da zarar verirse o zaman keske diyebilirsin

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Bu araziciler hep böyle yaaa, insan gibi kullanmıyolar motoru, orasını burasını kırıyorlar.
    Araziciler kaldırılsın ya.
    burakrak bunu beğendi.

1 kereden birşey olmaz be :S bunu yapıyoruz bazen bilinçsiz ,,ben yapmasamda birileri boşta ısınırken gelip hayvan gibi basıyor... , hiçbirşey olmaz , emin ol,

ya adamlar giderken vites yükseltiyor, debriyajsız bunu arada bende yapıyorum , düşürüyorlar ,,uzun vadede hasar verir ama 1-3-5 kereden birşey olmaz.[/QUOTE]
    Benim motosiklette arkadaş bilemedi boştayken debriyaja basmadan 1 e attı içim çızzz etti. Kendim çok özenli kullanıyorum ben öyle bir şey yapmamda işte 1 defa oldu. Açıklamanız içimi rahatlattı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:59 ----------

Yok reis bu motor sanirim benle birlikte gelecek �� hatta bir nevi kendim söküp takmak icin aldim desem yeridir. Sadece motora ilk seferde cesaret edemedim bir daha ki sefere kendim acacam �� yani dikkatli az cok hevesli biri internetten izledigi videolarla motoru dagitip toplayabilir benim dusuncem. Tabi bazi ozel takim edevat gerekiyor.
    Ben de 2. Motor olarak lifan x plore düşünüyorum. Yeşil rengi hoşuma gidiyor. Bir gün satmalık değilde 2. Motosiklet olarak bazen hafif arazi bazen de şehir içi kullanayım diye. Bence de her kullanıcı motosikletinin dilinden anlayabilmeli, eli anahtar tutup bir çok yerini söküp takabilmeli.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Ben bu aletin yenisini almak için son hazırlıkları yapıyordum. 2016 model, bayiden "0(sıfır)" km. Şanzımanlarındaki sorun kronik mi?

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu aletin yenisini almak için son hazırlıkları yapıyordum. 2016 model, bayiden "0(sıfır)" km. Şanzımanlarındaki sorun kronik mi?
    Kronik mi bilmiyorum hocam ama soyle soyliyim ben vitesten ses gelmeyi baslayinca ustayi aradim o zaman demisti cok zorlayinca 3. Vites dislisini kiriyor diye yani baskalarinin da basina gelmis ama soyle birsey de var benim eski lifani arkadasa satmistim o 20bin km'yi gecti bir problem yasamadi bence insan gibi kullaninca motor kisminda bir problem yasamazsin diye dusunuyorum. Kisaca soyle ozetliyim misal 10bine gelince sanziman gidiyor gibi bisey yok.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    he ben söküp takıp parçalayabildiğimden ,söylüyorum , sökülmüş motoru kendimde söksem taksam binmem bazı parçalar öyle kolay sökülmüyor, ve genelde hasar alıyorlar ,motor söktak yapmaya o yüzden çok para istenir, birde torklu sıkma mevzuları var hiç girmeyin, direkt satıp yenisini alacaksınız , kafa rahat olacak biz bunu yıllar geçtikçe öğrendik ,resmen takıntılı oldum.

birde söküp takıyorsun bazen , hani motorda tık yok , çalışmıyor felan , :D :D artık parça mı arttı birşey mi eksik taktık , yanlış taktık ne oldu felan derken sürünme kısmı başlıyor ,günlerce sürebiliyor. herşeyi doğru taksanızda çalışmayabiliyor. çin malı biz neler çektik , az gitmedik ustanın yanına elimizde ,

sonra öğrendik iyice , ve 2 yıl kadar ustamızın yanında hafta sonları yardım amaçlı , motor söktük ,taktık , sorunlarını bulmayı öğrendik , karbüratör temizlemeden başladık , motor aşağı indirme ve diğer işlemler derkeen , işin içine girdikçe ,,,

motor ustalarının niye motorları zamanında toplamadığını , hemen yapmadıklarını anladık , adamlar beziyor , toplaması ölüm , topluyor olmuyor :D neler gördümya ,enson usta motoru 2 ye ayırdı , sıfır krank , motorda regal raptor dd 250 midir nedir , krankı takıp vidaları sıktı bloğun krank dönmüyor :D hadiii , krankı geri söküp geri yolladırlar :D aslşkdaşlsd

birde tamircilerin yaptıkları çakallıkları gördüm , soğudum , taze az km olmayan motora binmiyorum. bence sizde binmeyin.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı ozansntrk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    he ben söküp takıp parçalayabildiğimden ,söylüyorum , sökülmüş motoru kendimde söksem taksam binmem bazı parçalar öyle kolay sökülmüyor, ve genelde hasar alıyorlar ,motor söktak yapmaya o yüzden çok para istenir, birde torklu sıkma mevzuları var hiç girmeyin, direkt satıp yenisini alacaksınız , kafa rahat olacak biz bunu yıllar geçtikçe öğrendik ,resmen takıntılı oldum.
    Siz söküp tamir edin, uygun fiyata satarken buradan haber edin. Taliplisi daha çok olur, daha kolay satılır. En azından bilindik birinden alınır. Şahsen bu durumda satılan motosiklet fiyatı uygunsa ve arıyorsam kaçırmam.
    ...

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz söküp tamir edin, uygun fiyata satarken buradan haber edin. Taliplisi daha çok olur, daha kolay satılır. En azından bilindik birinden alınır. Şahsen bu durumda satılan motosiklet fiyatı uygunsa ve arıyorsam kaçırmam.
    satılık cb125e D: hiç sorun çıkarmadı , sadece far soketi değişti

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Benim de motorumun 3. dişlisi arızalıydı Cub olanın yenilendi şanzımanı fakat yolda giderken durduk yere tekrar kırıldı arka tekerlek kitledi. Sağlıklı durumda olduğundan emin olmadan çok hızlı gitme.
    Weak are prey

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı SlimShady1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de motorumun 3. dişlisi arızalıydı Cub olanın yenilendi şanzımanı fakat yolda giderken durduk yere tekrar kırıldı arka tekerlek kitledi. Sağlıklı durumda olduğundan emin olmadan çok hızlı gitme.
    Genelde lifanı düzlükte pek sürmediğim için sürat yapmıyorum ha arazide basabas ama hız belli zaten bir süre sakin kullanicam dişliler tam alışsın

Motosikleti
    MT-07
    Walla benim Pulsar ile Dominar 2'de uğuldardı, MT-25 4. viteste uğulduyor. Daha uğuldamayan motor görmedim. Uğuldayıpta sorun yapanıda görmedim. Uğulduyor die de motoru sökmedim. Devam

Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Walla benim Pulsar ile Dominar 2'de uğuldardı, MT-25 4. viteste uğulduyor. Daha uğuldamayan motor görmedim. Uğuldayıpta sorun yapanıda görmedim. Uğulduyor die de motoru sökmedim. Devam
    Sanırım aynı şeyden bahsetmiyoruz benim de 2. r25'im hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. Yani başka motorla kıyasladınız mı motorun kendi sesi olmasın. R25 veya MT25'te giderken öne doğru eğilip motoru dinlediğinizde böyle değişik süpürge makinesine benzeyen garip ama çok hoşuma giden mekanik bir ses var şu an tarif edebildim mi bilmiyorum hani belki size uğuldama sesi gibi geliyordur. Lifanda ilk eski ford kamyonlar gibi ötme vardı kısa zaman sonra o ötmeye katur kutur sesler eklenmişti ki yağını değiştim hemen.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)