Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kışlık lastik yazın kullanılır mı aynı performansı verir mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    NS 200
    Selamın aleyküm.
    biliyorum saçma ama fakir öğrenci kafası işte 😀Anlas winter grip 2 alıp yaz kış kullanmayı düşünüyorum sizce bir sorun yaşarmıyım. Cb125e si olan bi arkadaşımda irc winter grip vardı ayaklığı sürüyordu yere şehir içinde.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Motosiklet için bilmem de araç da yazın kış lastiği kullanıldığında zamanla lastikten parçalar kopuyor. Ayrıca yakıt tüketimini arttırır

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hatalı bir hareket olur. Kullanılmaz mı? Çok zorda kalınca kabak lastik bile kullanılır ama ne gereği var? Kış lastiğini yazın kullanmaya kalkarsan lastiğin ömründen hızla yersin. Ayrıca sıcak asfaltta yol tutuş sorunları da yaşarsın çünkü o lastik ortalama 7 derece ve altında gerçek performansını verecek şekilde tasarlanıp imal ediliyor.

Aynı arabadaki gibi düşün, bazı şirket araçlarını yazın kış lastiğiyle kullananlar oluyor, normalde 5yıl dayanacak lastik daha 2. yılına girmeden kabaklaşıyor.

Yani hem ekonomik olmaz, hemde sıcak havalarda yol tutuş problemleri yaşarsın. Tercih senin...
    ogzcngdk bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Lastiğin erimekten yağa basmış gibi olur ve uçarsın. Kullananlar var ama tavsiye edilmez.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bende Anlas Winter Grip lastiği dört mevsim kullanmayı düşünüyordum.

Birgün 8°C havada 10 km kadar sahil yolunda kullanıp parkettiğimde lastiği kontrol etmiştim.

Benim WG2 lastikler ılık, arkadaşın stock lastikleri soğuktu.

Artık yazın kullanmayı düşünmüyorum. Lastiğe yazık olacak ve çok çabuk aşınacak.
    Angrypower bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    istanbulda kuryelerin çoğu ve paketçilerin çoğu yaz kış kış lastiği kullanır.. tek eksisi ömründen yersin o kadar.. normal kullanımda ortalama yapıcağın km ile normal yaz lastiği ile 3 yıl sürebilicekken kış lastiğini aynı şartlarda 2 sene sürersin..

Benim mantığım şöyle çalışır yaz kış , yaz lastiği kalıcağına motorun üstünde , yaz kış kış lastiği kalsın.. kışın yoldan sürüşden hayatımdan motorumdan fedakarlık ediceğime yazın lastiklerimden fedakarlık ederim..
    ufoz bunu beğendi.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    valla ben yaz kış michelin city grip kullanıyorum, 3. kış oldu. 26 bin km falan oldu yani. ilk motorda 20 bin km, 2. motorda 6 bin km oldu. şimdiye kadar bi sıkıntı yaşamadım.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Gectigimiz sene haziran ortasina kadar yağmur yağdi,yollar malum.eski motorumla bir kaç tehlike atlattim.

Otomobilde değisim sezonuna uyarim,zira 4 teker,ama motorda farkli.

Bu sene kişliklarimi sökmem,devam ederim.

Yolda kizaklayip soğan olacagima..varsin lastiklerim patates olsun

85 tl ye formulaX(500ml) jel aldim öne arkaya bastim.

Degişim iki teker 100tl

Kabaca 200tl masraf.

Ugrasamam sök takla..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    O zaman bende stock lastikleri acil durum yedeği olarak depoda tutup WG2 lerle 4 mevsim devam edeceğim demektir.

Motosikleti
    MT-07
    İki tekerde kışlık lastik kullanmadım ama 4 tekerde 15 derece havanın üstünde lastiklerin kaydığını ve aracımın savrulduğuna şahit oldum. Yapmayın, etmeyin 2tekerde ben bu hareketi riskli görüyorum. Abs’si olanlarda güvenmesin. Bir viraja yatışta mazallah gider altınından.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki tekerde kışlık lastik kullanmadım ama 4 tekerde 15 derece havanın üstünde lastiklerin kaydığını ve aracımın savrulduğuna şahit oldum. Yapmayın, etmeyin 2tekerde ben bu hareketi riskli görüyorum. Abs’si olanlarda güvenmesin. Bir viraja yatışta mazallah gider altınından.
    Otomobilde kiş lastigi ile yaz sezonunda,benzinlik zemininden geçen araclara bak,lastikler ciyakliyor..

Aracimda ihmal etmem değisim zamanlarini.

Motorumda swallow lastiklerin hamuru anlaşa gore bir tik daha sert hamurlu ama kisa surede isinip,hizli soguyor..

Kişliklar,Akdeniz,güneydoğu,ve egede kullanilsa sikinti olabilir.

Motosikleti
    NS 200
    Bir takım Anlas Capra alıp Winter Gripleri kışın capraları yazın kullanmaya karar verdim. Köy yollarında kullanacaktım ztn birde bu WG'ler o kadar ısınınca yazın köyün kavrulan ziftli ve dişli asfaltında söylediğiniz sürelerden daha çabuk erir.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otomobilde kiş lastigi ile yaz sezonunda,benzinlik zemininden geçen araclara bak,lastikler ciyakliyor..

Aracimda ihmal etmem değisim zamanlarini.

Motorumda swallow lastiklerin hamuru anlaşa gore bir tik daha sert hamurlu ama kisa surede isinip,hizli soguyor..

Kişliklar,Akdeniz,güneydoğu,ve egede kullanilsa sikinti olabilir.
    Ben bir süre baya baya ağır vasıtaya kadar bir sürü araç kullandım. Havalar bir süre ısındıktan sonra ki 15 derece benim için eşik değeridir. Bütün araçlar kaymaya başladı. Yokuşlarda patinaja kaldılar, virajlarda savruldular. Fren mesafeleri saçmaladı.

Örneği kendi kullandığım megane3'ten vereceğim. Birgün hafiften yağmur yağıyor. Hava 15derecelerde. Acil bir işim var. Birden yolda herkes frene bastı. Bende haliyle frene bastım. İnanki o abs vuruşları hiç durmadı. Basmaya başladığım anda tetiklendi ve araçlar hareket etmese abartısız söylüyorum 20metre yol boyunca araba durmayacaktıki hızım 30-40 arası birşeydi. Basacak ve gidecek yer yoktu. 4tekere verdiğiniz önemin en 2katını verin 2tekerin lastiklerine. Haa bana pilot road 4 takıyorsun kışında diyebilirsin. Lakin pilot road4'ün yağmur tahliyesini ben çok başarılı buluyorum. Ayrıca çok soğuk havalarda da çıkmıyorum. En kötü hava 10derece falan civarı.

Motosikleti
    Artık Yok...
    motorla araba çok farklı.. bodrumda antalyada hatta izmirde yaşayan tabiki yaz kış kış lastiği takmasın iklimine göre istanbulda benim tanıdığım konuşduğum kuryecilerin çoğu yaz kış kış lastiği ile geziyor..

hatta bir ara cub alma gibi bir niyetim vardı gerçi hala bir gelip bir gidiyor şu 50cc lerden düşünmüşdüm.. o sıra kuryeci bir arkadaşım kışlık lastik tak demişdi eğer alırsan.. çünkü ben saat akşam yani sabaha doğru 2-3 gibi çok süren bir insanım .. istanbulun yolların keyfide en güzel o saatlerde çıkıyor zaten.. bomboş ... o saatlerde yazın bile bazen yerler çiğ soğuk kaygan olabiliyor..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)