Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sertleşen Vites Geçişleri

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Herkese merhaba,
    En son debriyaj kaçırması gibi bir sorunum vardı. Motul 3000 koydum, sonra balata değişti sorun düzeldi. Vitesler sertti debriyaj ayarını biraz gevşek ayarladım düzeldi, ama bu günlerde yine sertleşti. Hatta bazen vites düşürürken çok sert oluyor gaz vermeden geçmiyor. Bende zorlamıyorum ama durumdan rahatsızım. Yağdan mı kaynaklanıyor anlamadım daha 400-500 km oldu ama yağ kararmış bayağı. Titreşimlerde son derece yükseldi. Nedir bu meretin derdi? Sağolun.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    motul 3000 serisi güzel bi seri değil.
    yarı sentetik olan 5100 serisi 10-40 denemeni öneririm arkadaşım.

Carlsberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R25
    1.'si zaten gaz vermeden vites değiştirmemelisiniz.
    2.'si 3000 serisi hiç de güzel değil, istediğiniz performansı alamamanız gayet normal.

Motosikleti
    Alıntı Carlsberg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.'si zaten gaz vermeden vites değiştirmemelisiniz.
    2.'si 3000 serisi hiç de güzel değil, istediğiniz performansı alamamanız gayet normal.
    vitesi atıp debriyajı çekmeden gaz verip öyle çekiyordum. şimdi basıyorum çok sert oluyor gaz verince kendisi geçiyor. motulden başka 15w-50 yağ önerisi var mı?

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Motul haddiden fazla övülüyor.
    Motul 3000 serisi, Shell'in yağının yanından geçemez.
    Uzun zamandır Shell kullanıyorum, yağ değişimi yaptığım an bile sesi soluğu değişiyor motorun.
    Vites geçişleri kaydırmalı debriyaj gibi, lık lık.

Motosikleti
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motul haddiden fazla övülüyor.
    Motul 3000 serisi, Shell'in yağının yanından geçemez.
    Uzun zamandır Shell kullanıyorum, yağ değişimi yaptığım an bile sesi soluğu değişiyor motorun.
    Vites geçişleri kaydırmalı debriyaj gibi, lık lık.
    abi shell'in hangi serisi? ax7 gayet uygun görünüyor bana. ultra da uygun ama motoruma tam sentetik önerilmiyor sanırım.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi shell'in hangi serisi? ax7 gayet uygun görünüyor bana. ultra da uygun ama motoruma tam sentetik önerilmiyor sanırım.
    Shell advance ax7 10-40 kullanıyorum dostum çokta memnunum..
    Yağını değiştirmeden önce güvenilir bir ustaya blok içini temizletmeni öneririm.
    Hem eski yağdan arınır, hemde tortu pislik ıvır zıvır ne varsa temizlenir.
    Yeni kullanacağın yağınıda ustaya verirsin temizlik için götürdüğünde, bu yağı kullanmak istiyorum dersin.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

Motosikleti
    Shell advance ax7 10-40 kullanıyorum dostum çokta memnunum..
    Yağını değiştirmeden önce güvenilir bir ustaya blok içini temizletmeni öneririm.
    Hem eski yağdan arınır, hemde tortu pislik ıvır zıvır ne varsa temizlenir.
    Yeni kullanacağın yağınıda ustaya verirsin temizlik için götürdüğünde, bu yağı kullanmak istiyorum dersin.
    nasıl temizlendiğini biliyor musun abi? herhangi bir sıvıyla falan mı? eğer öyleyse kendim de halledebilirim.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    nasıl temizlendiğini biliyor musun abi? herhangi bir sıvıyla falan mı? eğer öyleyse kendim de halledebilirim.
    Mazotla diye biliyorum dostum ama tam emin değilim, gazyağıda olabilir..
    Emin değilim ama net bir şekilde öğren mutlaka, şakası olmaz elinde kalır motor.
    Ama mutlaka ya kendin yap yada yaptır.

Hatta bu işlemi 5bin km'de bir tekrarlamak, motorun ömrünü çok çok daha uzatacaktir, çok daha kaliteli performans verecektir.
    Her ne kadar duzenli yağ değişimi yapsakta, hic bir zaman eski yağdan tamamen arındirmamiz mümkün değil, zerre 3-5ml'de olsa içinde mutlaka eski yağ veya tortu kalıyor.
    -MrMud

Motosikleti
    Mazotla diye biliyorum dostum ama tam emin değilim, gazyağıda olabilir..
    Emin değilim ama net bir şekilde öğren mutlaka, şakası olmaz elinde kalır motor.
    Ama mutlaka ya kendin yap yada yaptır.

Hatta bu işlemi 5bin km'de bir tekrarlamak, motorun ömrünü çok çok daha uzatacaktir, çok daha kaliteli performans verecektir.
    Her ne kadar duzenli yağ değişimi yapsakta, hic bir zaman eski yağdan tamamen arındirmamiz mümkün değil, zerre 3-5ml'de olsa içinde mutlaka eski yağ veya tortu kalıyor.
    gazyağıyla temizlenmez bana sorarsan. o yapılan işlem motor yağını boşaltıp içine mazot koyuluyor ve motor çalıştırılıyor. piston, krank yatakları, egzantrik yatakları gibi sıfıra sıfır temas yapan sürtünmeli parçalara büyük zararı olur. onun yerine yeni yağ koyup, kısa bir yolda kullanıp yağı boşaltmak daha sağlıklı olur düşünceme göre. yağım zaten yeni sayılır, şu shell ax7 15-50 deneyeyim bi inşallah sorunum düzelir.

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    gazyağıyla temizlenmez bana sorarsan. o yapılan işlem motor yağını boşaltıp içine mazot koyuluyor ve motor çalıştırılıyor. piston, krank yatakları, egzantrik yatakları gibi sıfıra sıfır temas yapan sürtünmeli parçalara büyük zararı olur. onun yerine yeni yağ koyup, kısa bir yolda kullanıp yağı boşaltmak daha sağlıklı olur düşünceme göre. yağım zaten yeni sayılır, şu shell ax7 15-50 deneyeyim bi inşallah sorunum düzelir.
    Olabilir, ekstra olarak kabaca direkt eliyle de temizliyor olabilir.
    Ustama fazlasıyla güvendiğim için ne yapıcan bile demedim bu zamana kadar, al bülent usta derdi bu eksiği şu diyip bırakıyorum.
    -MrMud

Motosikleti
    Olabilir, ekstra olarak kabaca direkt eliyle de temizliyor olabilir.
    Ustama fazlasıyla güvendiğim için ne yapıcan bile demedim bu zamana kadar, al bülent usta derdi bu eksiği şu diyip bırakıyorum.
    nerde abi bu usta? güvenilir bi usta kaldı mı ya? 😀

Motosikleti
    Husqvarna TE250
    nerde abi bu usta? güvenilir bi usta kaldı mı ya? ��
    Ümraniye Ba-bü motor, işleri yoğundur genel olarak, boş duran bir adam değil.
    İlgisiz soğuk görünür ama, işini insan gibi yapar.
    R1 Thunderace, fireblade toplarken bizzat izledim muhabbet ettim, sadece motorun grenajlarını söktükten sonra çizilmesin diye bebek gibi sarıp sarmalamasını gördükten sonra tamam dedim mevzu belli.
    Çırağa al kenara koy demez çizilir diye.
    Fireblade topladıktan sonra sadece rölanti ayarlamaya 1 saat özen gösterdiğine şahit oldum, diğer ustaların iki vida çevirip tamam oldu dediği rolanti ayarı
    Green Arrow bunu beğendi.
    -MrMud

Motosikleti
    MH Drift 125
    Öncelikle motosikletinize ve mevsime uygun yağı kullanın.
    Ara gaz vererek vites düşürün, debriyajı çekmeseniz bile düzgün ara gazla sorunsuz vites geçişi yapabilirsiniz.
    Vites pedalına nazik davranmayın. ( Kastım tekme atın değil tabii ki )

Motosikleti
    bugün ışıkta beklerken 1. viteste motordan kalktım motor ayaklanıp gidecekti bıraksam 😀. rölanti yükselmiş sebebini anlamadığım bir şekilde, düşürmedim ama düşüreceğim birazdan. sonuçları yarın göreceğiz bakalım.

drejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Nmax
    Herkese merhaba,
    En son debriyaj kaçırması gibi bir sorunum vardı. Motul 3000 koydum, sonra balata değişti sorun düzeldi. Vitesler sertti debriyaj ayarını biraz gevşek ayarladım düzeldi, ama bu günlerde yine sertleşti. Hatta bazen vites düşürürken çok sert oluyor gaz vermeden geçmiyor. Bende zorlamıyorum ama durumdan rahatsızım. Yağdan mı kaynaklanıyor anlamadım daha 400-500 km oldu ama yağ kararmış bayağı. Titreşimlerde son derece yükseldi. Nedir bu meretin derdi? Sağolun.
    O yağ ile bahsettiğin sorun olmaz hemen.debriyajında ya da debriyaj telini kontrol et."Işıkta beklerken 1. viteste motordan kalktım motor ayaklanıp gidecekti bıraksam" şu demene göre debriyaj tam ayırmıyor gibi.

Motosikleti
    Alıntı drejj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O yağ ile bahsettiğin sorun olmaz hemen.debriyajında ya da debriyaj telini kontrol et."Işıkta beklerken 1. viteste motordan kalktım motor ayaklanıp gidecekti bıraksam" şu demene göre debriyaj tam ayırmıyor gibi.
    Motorum yarı-otomatik diye geçiyor halk arasında, debriyaj yok gaz verince kavrama yapıyor. O dediğimin sebebi de rölanti yükseldiği için gazı tam kapatamıyorum, bu da tam ayrışmaya engel oluyor sanırım. Rölantiyi düşürdüm az önce. Yarın bakalım deneyeceğim ama Castrol Racing 10W-40 kalitesini bulamadım bu yağda. Shell AX7 uygun geldi fiyat olarak 1000 km bakımı geliyor, komple tüm bakımlarını yapacağım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)