Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ankara'da ehliyetsiz kullanım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-25, Versys650, GV250 (Satıldı) Çinlilere muhtaç
    Üstatlarım zorluklarla 2018 yılında aldığım ehliyetimi kendini bilmez bir polis memuru sebebiyle sözde alkolmetreyi üflememek iddiasıyla kaptırmış durumdayım. Hukuki haklarımın peşindeyiz o ayrı. Ancak ehliyetim bu aşamada iki yıl alındığından dolayı Ankara'da Elvankent-Sihhiye arası ehliyetsiz motosiklet kullanan arkadaşımız var mıdır? Hep ehliyetli kullandığım için dikkat etmedim. Nerelerde kontrol oluyor acaba? (Etimesgut köprü altını biliyorum) başkaca nerelerde vardır acep?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Böyle durumlar haklı da olsanız ne yazık ki insanların başına geliyor.

Ancak; herkes başına gelen zorluklara katlanması gerekir. Şu an da sitede açık açık ehliyetsiz olarak motosiklet kullanacağınızı ve polislere yakalanmamak için illegal bir tavsiye istiyorsunuz.

Bu kadar mı güveniyorsunuz ehliyetsiz iken bir olaya karışmayacağınıza anlamadım ki.
    mehmetseza bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Böyle durumlar haklı da olsanız ne yazık ki insanların başına geliyor.

Ancak; herkes başına gelen zorluklara katlanması gerekir. Şu an da sitede açık açık ehliyetsiz olarak motosiklet kullanacağınızı ve polislere yakalanmamak için illegal bir tavsiye istiyorsunuz.

Bu kadar mı güveniyorsunuz ehliyetsiz iken bir olaya karışmayacağınıza anlamadım ki.
    İlginiz için teşekkür ederim. Üstat Allah korusun ama makineyi ehliyet kullanmıyor. Benim zaten A ehliyetim var ancak kullanma hakkım yok şu anda. Hulasa bir kaza anında ehliyetli olmak ile olmamak arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:46 ----------

İki yıl motosikletsiz duramam

Motosikleti
    Honda CBF 600
    Ehliyetsizken olası bir kaza durumunda (Allah korusun)tüm suç sizde oluyor.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Alkolmetreyi neden üflemedin ki ? Üfleyeceğin kısım temizi ile değiştiriliyor zaten.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben olsam ehliyetimi geri alana kadar beklerdim. Büyük tehlikeleri gözardı edip polis kontrolü konusuna odaklanman hayra alamet değil.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Risk büyük yakalanırsan hem motoru çekerler hem caza yazarlar. Hemde mahkemeye verirler. İşin daha kötü olan senaryosu birine çarpıp yaralarsan veya öldürürsen ağır hapis cezası alabilirsin. Bu risk biraz fazla. Bende Ankara'dayım sigortayı yaptırmadım ama benim aldığım risk sadece maddi risk arazide sürmeni ona uygun bir motosiklet almanı tavsiye ederim. Yok illaki süreceğim diyorsan o zaman bir araştır mahkemede ehliyetsiz sürücü ile ehliyetine el konuşmuş sürücünün ayrımı var mı? Çünkü ehliyetsiz sürücü araç kullanmayı bilmez. Ama ehliyetine el konulmuş sürücü araç kullanma becerisine sahip olup kullanması yasaklanmış kişidir. Arada çok fark var hukuken ama uygulaması nasıl bilmiyorum. Bilgi bulursan bizimle de paylaş.

mehmetseza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM / GTS 250, FİDDLE 2, ORBİT 2, JOYMAX, JET 4
    kurallara uyalım uymayanları uyaralım

Motosikleti
    F 650 GS (2005)
    Sürücü belgesinin ilk seferde geçici olarak geri alınma süresi 6 ay değil mi idi?
    İki yıllığına geri alındı ise, son beş yılda ikinci vukuat anlamına geliyor galiba.
    Sanki bile bile lades.

Üstelik Ankara'nın yarısını yakalanmadan geçmeyi ummak...
    Hem de iki yıl boyunca.
    artemis99 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı figoksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürücü belgesinin ilk seferde geçici olarak geri alınma süresi 6 ay değil mi idi?
    İki yıllığına geri alındı ise, son beş yılda ikinci vukuat anlamına geliyor galiba.
    Sanki bile bile lades.

Hem de iki yıl boyunca.
    Alkolmetreye üflememenin cezası direkt 2 yıl ehliyete el konulması imiş ben de şimdi öğrendim. üflemiş olsa 6 ay olacaktı. Artık aralarında nasıl bir diyalog geçtiyse onu bilmiyoruz.

Motosikleti
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alkolmetreyi neden üflemedin ki ? Üfleyeceğin kısım temizi ile değiştiriliyor zaten.
    4 kez üfledim hocam. Dediğim gibi kendini bilmeyen bir memura denk geldim. Okuyup birşey olamayıp polis olan türdendi

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:46 ----------

Alıntı brnkrc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstat ehliyet/sizlik bir kusur sebebi değildir sadece idari yaptırımı vardır. Ehliyetsiz direkt kusurlu olmaz

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:47 ----------

Alıntı figoksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanki bile bile lades.

Hem de iki yıl boyunca.
    Üstat asla alkollü araç kullanmam. Anlattığım gibi oldu

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Risk büyük yakalanırsan hem motoru çekerler hem caza yazarlar. Hemde mahkemeye verirler. İşin daha kötü olan senaryosu birine çarpıp yaralarsan veya öldürürsen ağır hapis cezası alabilirsin. Bu risk biraz fazla. Bende Ankara'dayım sigortayı yaptırmadım ama benim aldığım risk sadece maddi risk arazide sürmeni ona uygun bir motosiklet almanı tavsiye ederim. Yok illaki süreceğim diyorsan o zaman bir araştır mahkemede ehliyetsiz sürücü ile ehliyetine el konuşmuş sürücünün ayrımı var mı? Çünkü ehliyetsiz sürücü araç kullanmayı bilmez. Ama ehliyetine el konulmuş sürücü araç kullanma becerisine sahip olup kullanması yasaklanmış kişidir. Arada çok fark var hukuken ama uygulaması nasıl bilmiyorum. Bilgi bulursan bizimle de paylaş.
    Hocam Allah korusun kaza anında ehliyetli ile ehliyetsiz arasında kusur yönünden hiçbir farklılık ek bir ceza yok. Sadece ehliyetsiz kişiye ek olarak 2.000 küsür(araç sizinse) idari para cezası uygulanıyor ben sadece muhtemel bir rota oluşturmak için konu açmıştım. Ama motosiklet kullanmadan 2 yıl duramam yani ☹️

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Tavsiye etmemekle birlikte 2 yılı geçti heralde Ankarada polis yoğunluğunun en fazla olduğu bölgede yaşıyorum (Söğütözü Saraya 200m) daha bir kere ehliyet soran olmadı Ankara içinde. Aşti Kızılay Bahçeli Ak parti Külliye AOÇ Eryaman vs. bölgelerinde aktif gezdim bu süre boyunca 15-20 bin km yol yapmışım.En az 10 bini Ankara içi Bir kere ehliyet soruldu o da Elmadağ çıkışında Jandarmaydı. Motorunuz çok bağıran bir motor değilse çok çevirilmiyor benim tespitime göre. Gene de almayacağım bir risk. Geçmiş olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:49 ----------

Tabi ters etki de olabilir burada insanlar yanlıyor vs. polisin önünde. Bürakrat ya da elit tabaka fazla olduğu için polisler çekiniyor da olabilir. Ben kendi tecrübemi paylaştım.Kask kamerası takmakta polislerde ilginç bir çekince oluşturuyor (hissettiğime göre), en azından başınıza bir daha haksızlık gelirse elinizde kanıt olur 200 300 liraya alıp takın kaskınıza bir tane.

Motosikleti
    Alıntı alp010 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tavsiye etmemekle birlikte 2 yılı geçti heralde Ankarada polis yoğunluğunun en fazla olduğu bölgede yaşıyorum (Söğütözü Saraya 200m) daha bir kere ehliyet soran olmadı Ankara içinde. Aşti Kızılay Bahçeli Ak parti Külliye AOÇ Eryaman vs. bölgelerinde aktif gezdim bu süre boyunca 15-20 bin km yol yapmışım.En az 10 bini Ankara içi Bir kere ehliyet soruldu o da Elmadağ çıkışında Jandarmaydı. Motorunuz çok bağıran bir motor değilse çok çevirilmiyor benim tespitime göre. Gene de almayacağım bir risk. Geçmiş olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:49 ----------

Tabi ters etki de olabilir burada insanlar yanlıyor vs. polisin önünde. Bürakrat ya da elit tabaka fazla olduğu için polisler çekiniyor da olabilir. Ben kendi tecrübemi paylaştım.Kask kamerası takmakta polislerde ilginç bir çekince oluşturuyor (hissettiğime göre), en azından başınıza bir daha haksızlık gelirse elinizde kanıt olur 200 300 liraya alıp takın kaskınıza bir tane.
    Çok teşekkür ederim üstadım. Sıkıntı araba kullanırken olması. Çok pişman oldum motosiklette iken olmamasına ☹️

yigitaksoyx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Phantom 180
    Alıntı brnkrc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yanlış bilgilendirme olmasın. Ehliyetsiz kazalarda suçlu sen olmuyorsun kusurlar ayrılıyor fakat hiçbir hak talep edemiyorsun. Ayriyetten 2 bin TL ceza yiyorsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:00 ----------

Ben 1 yıl ehliyetsiz motosiklet kullandım. Şehirler arası yol yaptım. Motorun egzozu orjinal şekilde fıtı fıtı dolaş. Olası bir çevirmede durma yoluna devam et 235TL ceza yersin durursan 2 bin TL. Dilersen katlanır plakalık kullanabilirsin. Normalden daha dikkatli ol kaza yaparsan oyun biter. Çevirmelerin olduğu yerleri önce keşfet sonra önüne büyük bir araç alarak oralardan kurtulmaya çalış (kamyon,tır,otobüs vb.) Tekerin düz bassın dikkatli ol.

Motosikleti
    Alıntı yigitaksoyx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam yanlış bilgilendirme olmasın. Ehliyetsiz kazalarda suçlu sen olmuyorsun kusurlar ayrılıyor fakat hiçbir hak talep edemiyorsun. Ayriyetten 2 bin TL ceza yiyorsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:00 ----------

Ben 1 yıl ehliyetsiz motosiklet kullandım. Şehirler arası yol yaptım. Motorun egzozu orjinal şekilde fıtı fıtı dolaş. Olası bir çevirmede durma yoluna devam et 235TL ceza yersin durursan 2 bin TL. Dilersen katlanır plakalık kullanabilirsin. Normalden daha dikkatli ol kaza yaparsan oyun biter. Çevirmelerin olduğu yerleri önce keşfet sonra önüne büyük bir araç alarak oralardan kurtulmaya çalış (kamyon,tır,otobüs vb.) Tekerin düz bassın dikkatli ol.
    Beklediğim cevaptı. Çok teşekkür ederim ilginize
    yigitaksoyx bunu beğendi.

Rhombeuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ehliyetsiz kullanmamanı tavsiye ederim ancak 10 yıldır Ankara da 1 kez ehliyet sormadılar bana

Ekipman full olunca dur diyen olmadı.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı Rhombeuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyetsiz kullanmamanı tavsiye ederim ancak 10 yıldır Ankara da 1 kez ehliyet sormadılar bana

Ekipman full olunca dur diyen olmadı.
    Aynen ekipman çok önemli. İki defa çevirmeye girdim. İlkinde polis evrak istediğinde yanındaki "kıyafetlere baksana bu adamda eksik mi olur" demişti. Eksiğimi sordular yok diyince sorguladılar. Var desem sorgulamadan yollarlardı.

İkincisinde ise polis "motosiklet hiç sorgulayamıyoruz ekipmanlı görünce durdurdum eksiğin yoksa bi sorgulama yapayım " demişti. Adamlar basık cglilerden yılgın. Düzgün binene anlayışlı oluyorlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)