Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A1 EHLİYET (CC) (KW)

Motovento
    REKLAM ALANI

selam beyler
    150 cc ama 11 kw'ı geçmeyen motosikleti
    a1 ehliyet ile kullanabilirmiyiz
    Bazı yerlerde sıkıntı olmayacağından söyleniyor
    bazı yerlerde motora el koyarla parka çekerler ceza yazarlar motoru bağlarlar şeklinde cevaplar alıyorum
    sizce ne düşünüyosunuz hiç başınıza geldimi böyle bir olay

Cevaplarınız için teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    NC750X
    sanırım 11 kw yani 14 hp yi geçmeyen motosikletler olarak geçiyor yasada.. cc ye bağlı olduğunu şahsen de düşünmüyorum.. farazi olarak 125 cc lik bir motosiklete turbo takarsanız 200 cc lik motosikletin gücüne ulaşabilir çünkü teorik olarak.. o sebepten cc ye değil kw a bağlıdır bu konu gibime geliyor..

oznkrçm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEY 100-YBR 250-CBR 250-CBF 600-VFR 800
    A1 ehliyet tanımında bu yazıyor:

Motor gücü 11 kilovat ve altında olan, silindir hacminin 125 santimetre küp ve aşağısında olan, kilovat / kilogram
    ( güç / ağırlık ) oranının ise max < 0,1 olduğu durumlardır.

Karar sizin sürülür mü sürülemez mi?
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı oznkrçm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A1 ehliyet tanımında bu yazıyor:

Motor gücü 11 kilovat ve altında olan, silindir hacminin 125 santimetre küp ve aşağısında olan, kilovat / kilogram
    ( güç / ağırlık ) oranının ise max < 0,1 olduğu durumlardır.

Karar sizin sürülür mü sürülemez mi?
    ikisini birden belirtmişlerse hiç açık kapı bırakmamışlardır.. o zaman uzak durmak lazım..

Motosikleti
    MT-07
    Kullanamazsın. Yapme etme dedik birine zamanında. Gitti kazaya karıştı. 10000tl masraf kitlendi, üstüne ceza yedi. Şimdi sanada kullanma diyeceğiz. Dinlemek ister misin? Orasına sen karar vereceksin. 125cc'yi hiçbir koşulda geçemezsin!..
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bazı yerlerin ne söylediğine değil mevzuata bakınız. Artık her bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mevzuatta 125 cc'den yukarısını hiç bir şekilde kullanamazsın. Ama trafik polislerine sorduğumda biz kw'ya bakıyoruz diyorlar. Şahsen ben a1 ehliyet ile cbf 150 kullanıyorum. Yaklaşık 7000km dir kullanıyorum. Bir çok kez trafik polisi tarafından durduruldum (kontrol amaçlı) ama hiç bir şekilde ceza yemedim.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Sürücü kursunda A1 bi çocuğu CBFle sınava soktular. Hocaya sordum önemli olan kw dedi kendisi. Bilmeyen polis cc den ceza yazıyor ama itiraz edip paranı geri alabilirsin falan dedi.

Yasal olarak kullanamazsın. Sonra bir şey olur ortaya çıkar başın ağırır.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    125 cc ye kadar 11 kw güce kadar kullanabilirsin yani 126cc 11kw altı olsa bile yada 125cc 11.01 kw olsa bile süremezsin
    Sürücü kurslarınında cbf ile a1 verilmeseinin yönetmelikteki hatalardan dolayı oluyo ilk basta cc olarak 125 cc ye kadar denildiği için bazı kurslar a2 için cbf 150 aldı sonra ke den dolayı kullanamadılar a2 olarak sürücü kurslarında 11 kw altı a1 ehliyet verebiliyor bu trafikte kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor iki tarafında mevzuat ve yönetmeliği farklı
    Bunun en belirgin olayını mondial drift 125 kullananlar ve alanlar yaşadı 125 diye aldıkları motor aslında 135 cc ve yönetmelik gereği kullanamadılar daha sonrasında drift 125 diye a1 ehliyete uygun cc düşürülmüş model getirip satmaya başladılar
    Yolların Kralı Değil ! Kuralı Vardır..

Motosikleti
    MH Drift 125
    Kullanamazsın, arkadaşım Salcano'nun 150'lik bir motosikletiyle emniyetin önünde kaza yaptı, 2000 TL ( 1000 ona 1000 babasına ) ceza yazıldı.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanamazsın. Yapme etme dedik birine zamanında. Gitti kazaya karıştı. 10000tl masraf kitlendi, üstüne ceza yedi. Şimdi sanada kullanma diyeceğiz. Dinlemek ister misin? Orasına sen karar vereceksin. 125cc'yi hiçbir koşulda geçemezsin!..
    Aynen öyle. Hatta çok eski bir konu da değil, eski konuları araştırırsanız bulabilirsiniz. Doğru hatırlıyor isem Mondial Drift kullanıyordu.

Ehliyet sınırlamalarına azami dikkat etmenizi öneririm. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi, motosiklet ehliyet sınıflarında güç/güç-ağırlık oranı/motor hacmi konularında sınırlamalar mevcut. A1 sınıfı ehliyet ile 125cc üzeri motosiklet kullanmanız yasal değildir. Hiçbir çevirmede önemsenmese dahi, sizden kaynaklı olmayan bir kazaya karışmanız durumunda ehliyetsiz muamelesi görür, ehliyet yetersizliğinden ceza yer, sigorta ödeme yapmaz. Lütfen bu hususa dikkat edelim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:44 ----------

Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürücü kursunda A1 bi çocuğu CBFle sınava soktular. Hocaya sordum önemli olan kw dedi kendisi. Bilmeyen polis cc den ceza yazıyor ama itiraz edip paranı geri alabilirsin falan dedi.
    Ehliyet sınav ve eğitim yönetmeliği ile Karayolları yönetmeliği arasında küçük farklar var. Bazen bunlar akıl karıştırabiliyor. O konuda da dikkatli olmak gerek.
    ...

Karayolları Trafik yönetmeliği ile MTSK yönetmeliğinde fark var. MTSK yönetmeliğinde 125 cc sınırı yokken, KT Yönetmeliğinde 125cc sınırı var. Dolayısı ile 150 cc motor ile A1 eğitimi verilebilir, ancak A1 ehliyetle 150 cc motor sürülemez. Trafikte sizin bu yüzden ceza almamış olmanız ceza almayacağınız anlamına gelmez. Polis inisiyatif kullanarak izin verebilir. Ancak Allah korusun Ölümlü yaralamalı bir kazaya karışırsanız yasal olarak tutanak tutulacağı için cezadan kaçma şansınız yok. Ayrıca kaza sonucu zararları sigorta karşılamaz, zararlar üstünüze kalır.

Sen yinede a2 al yada alabilir isen a al hiç sıkıntı çekme ben şahsen öyle yaptım yeni alıyordum a aldım a2 de değil ilerde ne olur ne olmaz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler