Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kapalı Alanda Açık Alan Brandası Kullanmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar. Motorum 2 haftadir kapali garajda yatiyor. Brandada kapali şekilde.

O gün branda almaya gittim, kapali alan brandasi ( yani ince ) istedim, bana açik alan ( kalın ) brandasi verilmiş. Çok kaliteli fakat epey bi kalin.

Sorum şu, alttan kapamadim hava aliyor fakat içerde bi nemlenme yapar mi? Ve ya bir zarari olur mu? Tesekkurler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Kaliteli ve kalın ise içi elyaftır nem yapmaz zaten.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Ortamda anormal bir nem yoksa hiçbir sorun yaratmaz, ben yıllarca öyle kullanmıştım en ufak sorun olmadı, sadece motoru uzun süre kullanmyacaksan mesela 1 haftadan fazla ve yağmurdan gelmişsen, mutlaka ya motoru biraz açık bırakıp kurumasını bekle ya da temizle ondan sonra brandala, yoksa ıslaklık içeride bir miktar döner ve ne olursa olsun korozyon yapar.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Çok saçma gelecek ancak brandanın içine, gidonu çevirerek kilitlediğinizi de varsayarsam üstte kalan elciğe 200 gr. kadar kahve veya pirinci bez bir kesenin içine koyup asarsanız nemi emerek sorunu bir nebze olsun azaltabilir. Buna ek olarak brandanın en üstünde kalan kısmında küçük bir delik de nemi atmaya imkan verebilir.

Veya biraz daha teknolojik ve etkin çözüm olarak 100-200-500gr' lık paketlerde satılan ve kendinden askılı poşette gelen silikajel nem alıcıları kullanabilirsiniz. Silah dolabında bir adet var ve oldukça memnunum.

Onun haricinde isterseniz selenin üzerine bunu da koyarak deneyebilirsiniz, ancak performansı nedir bilemiyorum, şahsen denemedim.
    Wing750 bunu beğendi.

Hocam motor 2 haftadir yatiyor. Bir 3 ay daha yatacak. En son motoru iyice yikadim, kuruladim. Öyle brandaya sardım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:05 ----------

Yok hocam neden sacma gelsin. Olabilir. Ancak brandayi delemem. Cunki madem aldik belki bi yerde lazim olur, kalsın.

Motosikleti
    Alıntı FurkanCoban adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam motor 2 haftadir yatiyor. Bir 3 ay daha yatacak. En son motoru iyice yikadim, kuruladim. Öyle brandaya sardım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:05 ----------

Yok hocam neden sacma gelsin. Olabilir. Ancak brandayi delemem. Cunki madem aldik belki bi yerde lazim olur, kalsın.
    Altı açık diyorsun hiç sıkıntı olmaz ancak 3 ay yatacaksa aküyü de sök, yoksa aküne elveda diyebilirsin.

Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok saçma gelecek ancak brandanın içine, gidonu çevirerek kilitlediğinizi de varsayarsam üstte kalan elciğe 200 gr. kadar kahve veya pirinci bez bir kesenin içine koyup asarsanız nemi emerek sorunu bir nebze olsun azaltabilir. Buna ek olarak brandanın en üstünde kalan kısmında küçük bir delik de nemi atmaya imkan verebilir.

Veya biraz daha teknolojik ve etkin çözüm olarak 100-200-500gr' lık paketlerde satılan ve kendinden askılı poşette gelen silikajel nem alıcıları kullanabilirsiniz. Silah dolabında bir adet var ve oldukça memnunum.

Onun haricinde isterseniz selenin üzerine bunu da koyarak deneyebilirsiniz, ancak performansı nedir bilemiyorum, şahsen denemedim.
    Doğru öneriler. Aslında branda ince-kalın fark etmeksizin her durumda altında rutubete yol açar. Altta hava sirkülasyonu olması şart. Yaşı yetenler bilir, eskiden otomobillerin sac ve boya kalitesi çok yüksek olmadığı zamanlarda branda örtmek paslanmanın bir numaralı sebebiydi. Açık durunca kirlenir veya tozlanır ama pasa yol açmaz. Bu arada ben de kapalı garajda olmasına rağmen tozlanmasın diye branda örtüyorum o ayrı. Bu nem alma işini ben de düşüneyim.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben 5 yıldan beri kapalı alanda açık alan brandası kullanıyorum henüz bir sorun ile karşılaşmadım.Tek dikkat etmeniz gereken egsoz sıcakken egsozu örtmeyin dışarıda bırakın.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Açık alan, kapalı alan brandası diye bir şey olduğunu şimdi öğrendim.
    Benim motor apartmanın önünde kaldırımda ağaca zincirli duruyor. Yazın 50TL'ye internetten sipariş verip aldığım dandik bir branda ürtülü üzerinde. Çok kalın değil, içe gelen kısmı kumaşımsı bir malzeme, dışı plastik.

Gidon sola dönük kaldığı için sağ taraftaki ayna tam dikiş yerine denk gelmiş, onun baskısıyla oradaki dikişlerinden sökülmeye başlamıştı, gri renkteki sağlam tamir bantlarıyla bantladım böyle çıkıntılara denek gelen yerlerini oldukça sağlam oldu. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum.
    Selenin üzerine denek gelen yerlerinde bazen katlanı su biriken yerleri oluyor, oradan da aşağıya su sızıyor ama az sızdığı için şimdilik idare ediyorum.
    Brandayı daha çok etrafta dikkat çekmesin, yoldan öylesine geçen hırsızların dikatini hemen çekmesin diye örtmüştüm. Gri metalik renkte olunca kamufle oluyor. 50 liralık branda, 6 ay dayansa 6 ay sonra yenisini alırım bir daha deyip almıştım ama bir yıl idare edecek gibi.

Motoru ilk aldığımd aehliyet ve ekipman yoktu, motor sürmeyi de bilmiyordum, yaklaşık bir yıl bunları halledene kadar kardeşimin işyerinde kapalı otoparkta kaldı. orada üzerine eski bir çarşaf geçirmiştik toz olmasın diye. kapalı alanda içeride biriken nemi dışarıya verebilecek kumaş bri örtü daha iyi olabilir, nasıl olsa üzerine yağmur yağma derdi yok.

Hocam 2 haftada 1 gidip 5 dakika sürüyorum motoru.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:01 ----------

Işte bende öyle poşet gibi olan Brandadan aldim saniyordum.😁

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:07 ----------

Arkadaslar şimdi geldim kontrole. Bi kere kapali otoparkin -4.katinda. Yani buuuz gibi.

Brandayi açtim bi nemlenme goremedim fakat ici buz gibiydi, nemlenme degilde o kadar soguktuki islanma hissiyati vardi. Bilmiyorum nemlenme mi, degil mi. Ama kapali alanda acik alan brandasi kullanmamak lazim bence.

Her neyse, 2 bardak pirinc koydum belirli yerlere. O pirincler bayatlamaz ise bi 2 3 ay takılsınlar.🤚👌

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:01 ----------

Işte bende öyle poşet gibi olan Brandadan aldim saniyordum.��

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:07 ----------

Arkadaslar şimdi geldim kontrole. Bi kere kapali otoparkin -4.katinda. Yani buuuz gibi.

Brandayi açtim bi nemlenme goremedim fakat ici buz gibiydi, nemlenme degilde o kadar soguktuki islanma hissiyati vardi. Bilmiyorum nemlenme mi, degil mi. Ama kapali alanda acik alan brandasi kullanmamak lazim bence.

Her neyse, 2 bardak pirinc koydum belirli yerlere. O pirincler bayatlamaz ise bi 2 3 ay takılsınlar.����
    Bardakla koymasaydınız iyiydi. Geldiğinizde prinçleri bulamayabilirsiniz, seleniz kirli veya yırtık olabilir, motor kısmından kağıt ve naylon çıkarmanız gerekebilir. Kemirgenlere tabakla yemek sunmak gibi olmuş biraz. Kahve daha uygun olurdu aslında veya silikajel. Yine de kısa süreli çözüm için uygundur

O ıslaklık hissi büyük ihtimalle kaportada donmuş nemdir. Otoparkın -4. katında nem olması fazlasıyla normal
    ...

Hocam daha sonradan bezin üstüne koydim pirinçleri selenin üstüne öyle kapattim.

Anlamadim, naylon çikarabilirim ve ya kemirgen falan oralari çakamadim hocam tam.😁

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Hocam daha sonradan bezin üstüne koydim pirinçleri selenin üstüne öyle kapattim.

Anlamadim, naylon çikarabilirim ve ya kemirgen falan oralari çakamadim hocam tam.��
    Prinç farelerin seveceği bir yiyecektir. Kokusunu alırlarsa gelirler, gelmişken de selenin süngerlerini, motorun kablolarını hortumlarını falan da kemirirler. Bu nedenle prinç olmaz diye uyarmışlar sizi. Aman haa, fareler her yerde.

Motosikleti

Işte bende öyle poşet gibi olan Brandadan aldim saniyordum.��

Her neyse, 2 bardak pirinc koydum belirli yerlere. O pirincler bayatlamaz ise bi 2 3 ay takılsınlar.����
    2 haftada bir açıp kullanıyorsanız hiç bir şeye gerek yok. Pirinç mirinç bunlar yiyeceklerdeki nemi almak için koskoca brandanın altında nem olacaksa bir işe yaramaz. Fareleri çekmekten başka. Ayrıca altı açık değil mi brandanın? ordan hava girer illaki. Ve dışarda olmadığından da terleme ıslanma yapmaz branda, o kadar paranoyaya gerek yok.

Haydaaa. Umarim yarina kadar fareler uğramaz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)